هشدار: اقدام احمقانه مسئولین باغ وحش عراق را تکرار نکنید!

گراز بی گناه باغ وحش بغداد که امروز بابت گناه آهنگری در مکزیک به قتل رسید!

گراز بی گناه باغ وحش بغداد که امروز بابت گناه آهنگری در مکزیک به قتل رسید!

این عکس را همین دوشنبه گذشته (27 اردیبهشت 1388) آقای هادی میزبان، عکاس خبرگزاری فرانسه از باغ وحش بغداد گرفته است. عکسی که نشان می‌دهد دو نفر از شهروندان عراقی مشغول غذا دادن به یک گراز وحشی در این باغ وحش هستند. امّا شاید خود آقای میزبان هم نمی‌توانست حدس بزند که ممکن است این عکس او امروز به تیتر یک بسیاری از وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و تلویزیون‌های معتبر جهان بدل شود! چرا که امروز دیگر نه از آن گراز خبری هست و نه از دو گراز دیگر موجود در باغ وحش بغداد. باغ وحشی که در سال 2003 بیش از 650 رأس از انواع حیوانات را در خود پذیرایی می‌کرد، اما به فاصله 8 روز پس از اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی تنها 35 رأس از آن حیوانات باقی ماندند … و اینک مسئولین باغ وحش اعلام کرده‌اند که برای مقابله با احتمال شیوع آنفولانزای خوکی، تصمیم به اعدام این سه حیوان بخت برگشته گرفته‌اند! این در حالی است که اصولاً در عراق – به مانند اغلب کشورهای اسلامی – هیچ پرورشگاه خوکی وجود ندارد و تاکنون موردی از ابتلای به آنفولانزای خوکی در این کشور گزارش نشده بود.
به قول عبدالله کمال – یک روزنامه‌نگار عرب – Rose El-Youssef – اگر قرار بر پیشگیری از این بیماری باشد، باید انسان‌ها را کشت که می‌توانند این ویروس را به سراسر جهان انتقال دهند؛ نه گرازها را!
خلاصه این که انگار در قرن بیست و یکم هم همچنان می‌توان مصداق‌هایی خجالت‌بار برای این مثل مشهور موجود در امثال و حکم دهخدا یافت که می‌گوید:
گنه کرد در بلخ آهنگری
به ششتر زدند گردن مسگری

این ها را گفتم تا مباد که مسئولین دلسوز وطنی در کمیته‌ی مقابله با آنفولانزای خوکی – هم تصمیم بگیرند تا فرمان قتل عام گرازهای وحشی کشور – این باغبان‌های ارزشمند طبیعت – را صادر کنند.
بیاییم همه برای شفای عاجل مدیران نابخرد در هر جای جهان دست به آسمان ساییم.

در همین باره و از همین نویسنده:
–    از آنفولانزای خوکی تا بیابان‌زایی انسانی
–    گراز خوب، گراز مرده است!

–   پس از گراز و گرگ و تشي، اينك نوبت به سمور آبي رسيد!

موافق(0)مخالف(0)

۷ Comments

 1. صبح به خير آقاي مهندس درويش عزيز.

  چي ميشه گفت؟؟‌ اصلا"‌اين بيماري از انسانها به هم سرايت ميكنه نه خوك و گراز بدبخت. بعيد نيست در كشور خودمان هم همين اتفاق بيافته و بعيد نيست غير از حيوانات باغ وحش گربه ها را هم براي جلوگيري از ورود آنفولانزاي مرغي بكشند.

  يادم نمميره 2 سال پيش چگونه تمام پرندگان پارك پرديسان را بي دليل از بين بردند.

  موافق(1)مخالف(0)
 2. اتفاقاً خانم فتوره چي گرامي نگراني من هم از همين است. اميدوارم كه ديگر تكرار نشود. درود بر شما.

  موافق(1)مخالف(0)
 3. آقاي مهندس با اجازه خودم از مطلب شما استفاده كردم

  http://vetnews.ir/index.php?newsid=2228

  موافق(0)مخالف(0)
 4. با سلام مجدد.

  من مطلب شما را كامل با لينك سايت شما گذاشته بودم ولي متاسفانه مديريت آن خبرنامه گويا مطلب را ويرايش كرده و قسمت آخرش را هم حذف كرده.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. سلام
  اميدوارم كه تمامي كارها از روي تعقل صورت پذيرد .
  و اميدوارم كه قبل از انجام كارها تفكر كنيم نه بعد از انجام آنها
  و اميدوارم كه به دنبال پاك نمودن صورت مسئله نباشيم ، مسئله را حل كنيم.
  بدرود.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. خانم ژاله فتوره چي گرامي: ممنون كه اين موضوع را سريع پيگيري كرده و موجب بازانتشار بيشترش را فراهم كرديد. بقيه اش ديگر مهم نيست. خودتان را ناراحت نكنيد. درود بر شما.

  موافق(0)مخالف(0)
 7. ابوحنانه عزيز: نمي داني كه چقدر دوست دارم اين اميدواري هايت به حقيقت بپيوندد. براي تو و همه بوشهري هاي عزيز دعاي خير دارم.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید