از گرازهای بغداد تا گرازهای میانکاله!

اجازه ندهیم سرنوشت گرازهای باغ وحش تهران هم مشابه باغ وحش بغداد شود.

به دنبال انتشار یادداشتی با عنوان: «هشدار: اقدام احمقانه مسئولین باغ وحش عراق را تکرار نکنید!» خوشبختانه شاهد بازخوردهای سزاوارانه‌ای در بین اهالی مطبوعات و وب بودم که امیدوارم تداوم یابد. چرا که خبرهای رسیده از افغانستان هم حکایت از آن دارد که یگانه خوک مشهور موجود در باغ وحش کابل هم در شرایط قرنطینه قرار گرفته و شاید اگر هدیه دولت چین نبود، تاکنون به سرنوشت همتایان بغدادی خود دچار شده بود!
جا دارد در اینجا از اسد افلاکی و ناصر کرمی عزیز که این خبر را پیگیری کرده و در همشهری امروز انعکاس دادند و نیز از بانو ژاله فتوره چی گرامی که یادداشت نگارنده را بلافاصله در خبرنامه دامپزشکان ایران زمین بازانتشار دادند، قدردانی کنم. سپهر سلیمی عزیز هم قول داده که موضوع را از طریق انجمن حمایت از حیوانات اصفهان پیگیری کند.
در انتها توجه خوانندگان عزیز مهار بیابان‌زایی را به گفته‌های زنهاردهنده‌ی استاد اسماعیل کهرم جلب می‌کنم که در همشهری امروز نوشته‌اند: « … اگر در اين روزها به ميانكاله سري بزنيد، مي‌بينيد اراضي اين تالاب با مهارت تمام شخم زده شده؛ به‌طوري كه در نگاه نخست انسان تصور مي‌كند با تراكتور اين زمين‌ها را شخم زده‌اند در حالي كه گرازها براي يافتن كرم خاكي و ديگر موجودات، زمين را با بيني سفت و دندان‌هايشان شخم مي‌زنند و از اين طريق خاك مرده را كه در زمستان سفت شده براي بارور شدن آماده مي‌كنند …»
قدر این باغبان بی‌آزار طبیعت را بدانیم و بیش از این آزارش مدهیم.

در همین باره:
– از خوك‌ها بترسيم يا از بي‌تدبيري؟!

موافق(0)مخالف(0)

۱۵ Comments

 1. اشکار

  قدیمها که اسب و استر کار سمند و پراید را می کرد ... ضرب المثلی بور که می گفت: فلانی از مهتری تنها جو دزدی را یاد گرفته! چون در ظاهر مواجب مهتر ها رو درست نمی دادند یا اگر هم می دادند بر اساس خوی ایرانی حتما باید دزدی می کرد برای جبران کسری حقوق از جو و علیق اسب ها می دزدید! حالا این وضع کارشناسان بی سواد (منظورم همه نیستند کسی که سرش به تنش بی ارزه فاتحش خوندس) ماست که برای خودشیرینی و بالا کشیدن بودجه، برنامه نابودی گرازها را البته با کمک یک موسیوی پیمانکار انجام خواهند داد. بیچاره پلنگ ها که دستشان به جوجه کباب نمی رسه!!!

  موافق(0)مخالف(0)
 2. واقعاً بیچاره پلنگ ها ... درود بر شما.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  سپاس که به این سرعت پاسخ مرا دادید. اشکار به لهجه مازندرانی گاو کوهی یا مرال معنی دارد. من با کمال تاسف دانشجوی کارشناسی ارشد تنوع زیستی هستم و چرا ابراز تاسف؟ زیرا دانشجوی ترم 3 که لیسانسه محیط زیست بوده هنوز تفاوت بین قوچ و کل را نمی داند و این حقیفت محض است! اما همین افراد بسیار مورد پسند اساتید می باشند. اینجا محیط زیست تنها در آلودگی هوای تهران و ترجمه مقاله wild life managment آن هم تنها درباره خرس سیاه و اردک جنگلی امریکایی خلاصه شده است.

  موافق(0)مخالف(0)
 4. اشکار عزیز: خوشحال می شوم تا دیدگاه های مکتوب شما را در باره دانش محیط زیست بدانم و با خوانندگان مهار بیابان زایی به اشتراک نهم. منتظرم دوست عزیز و دلسوز محیط زیست وطن.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. سلام
  قبلاً هم در يكي از پست ها نوشته بودم
  در توسعه نيشكر خوزستان در جاده آبادان چند ماه پيش( الان را خبر ندارم)به ازاء تحويل يك دم گراز 30000 تومان تحويل مي دادند.اينرا دوستان رفته و از ما هم دعوت كردند ولي .....!!!!
  بدرود.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. باز جاي شكرش باقي كه ابوحنانه عزيز نرفته است! درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 7. اشکار

  درودافزایش نسل گراز در کشور و بخصوص در خوزستان به دلیل نابودی شیر می باشد گمان مبرید اشخاصی که برای شکار گراز می روند تنها گراز شکار می کنند خیر بهترین بهانه و زمان برای شکار دراج را در خوزستان پیدا می کنند ولله اگر در این مناطق شیر با کمی برنامه ریزی ازاد شود مشکلی پیش نمی اید درضمن می توان ازشکارچیان اروپایی دعوت کرد تا تنها شکارچیان خوزستان شیوخ عرب نباشند کاری که کشور تونس برای کاهش جمعیت گراز انجام داده اما کو گوش شنوا!خانه از پای و بست ویران است آقاسهیل هنوز پی سیخ جوجه کباب است!!!

  موافق(0)مخالف(0)
 8. اشکار

  با مهندس مهندس و دکتردکتر گفتن کاری ازپیش برده نمی شودمن تنها به تجربه خالی بدون علم وکارگر سالاری معتقد نیستم چون خودم در محیط کارگری بوده ام اما حرمت امامزاده به متولی بستگی دارد نظر شما درباره کارشناسی که برای یک خودکار وکلاه به دنبال یک خارجی می افتد چیست؟چیزی کخ خودم دیده ام

  موافق(0)مخالف(0)
 9. براي آن كارشناس بايد خون گريست برادر من. درود بر تو ...

  موافق(0)مخالف(0)
 10. اشکار

  زمنجنیق فلک سنگه فتنه می بارد!!!! آنفولانزای مرغی و خوکی کم بود حال آنفولانزای اسبی در هند شیوع یافته!! وای به حال گورخر ها اگر آقای مهندس این خبر را بشنود

  موافق(0)مخالف(0)
 11. اميدوارم كه نشنوند!!

  موافق(0)مخالف(0)
 12. اشکار

  از طلا بودن پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده ما را مس کنید!
  آقا اصلا ما ایرانیها جان به جانمان کنند مهمان نواز هستیم اصلا نمی دانستم عده ای از اسپورتمن های ادروپایی که جند سال گذشته برای شکار گراز به ایران آمدند پلنگ شکار کردند!؟

  موافق(0)مخالف(0)
 13. جدی می گویید؟ مدرکی هم دارید؟

  موافق(0)مخالف(0)
 14. اشکار

  بله عکس از شکار پلنگ در سالهای اخیر توسط افراد خارجی دارم طرح شکار گراز را در کلاس مطرح کردم این موضوع را شنیدم

  موافق(0)مخالف(0)
 15. خوشحال می شوم آن عکس را ببینم. درود بر شما اشکار عزیز.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید