اینجا مازوان بند از بخش آرمرده بانه است! آیا کسی صدای مرا می‌شنود؟

باورکردنی نیست؛ ولی حقیقت دارد! اینجا جنگلهای مازوان بند بانه است - مهر 1388

      اینجا کردستان است؛ نگین سبز ایران. اینجا یکی از زیباترین مناطق شناخته شده در جهان است. این را نه فقط من، که بسیاری از هنرمندان و عکاسان و گردشگرانی که گذرشان به این دیار افتاده است، بر زبان آورده‌اند.

علی کریمی به همراه اهالی محل در حال تکمیل پرسشنامه های آماری

     ما با این سرمایه‌ها چه می‌کنیم؟

جنگلهای لخت شده مازوان بند!

     چرا باید مردم شریف و مظلوم مازوان‌بند بخش آرمرده اینگونه به جان رویشگاه‌های بی‌نظیر زاگرس بیافتند و دیگر حتا برگی برای فتوسنتز بر روی بلوط‌ستان بقی نگذارند؟ آیا این است هرس سرشاخه‌ها؟

قطع یکپارچه شاخ و برگ درختان به نام هرس سرشاخه ها!

     همکار عزیزم – علی کریمی – هفته‌ی گذشته در منطقه بود؛ از او پرسیدم چرا اینگونه تمامیت‌خواهانه مردم درختان را لخت می‌کنند؟ پاسخم داد: برای رفع نیازهای سوخت و گرمایشی‌شان.

قدر طبیعت کردستان را بدانیم ...

     در اینترنت جستجو کردم، دیدم در 22 شهریور  امسال پروژه گاز‌رساني آرمرده و دهستان شوي بانه به بهره‌برداري رسيده است. یعنی با بهره برداري از اين پروژه 735 خانوار شهري و روستايي شهرستان مرزي بانه از نعمت گاز طبيعي برخوردار شدند. بنابراین، آیا می‌توان امیدوار بود که جنگل‌های بانه و مازون بند مجالی برای نفس کشیدن دوباره بیابند؟

موقعیت مازوان بند نسبت به بانه

ارتفاع مازوان بند از سطح دریا 1680 متر است.

موافق(0)مخالف(0)

۱۵ Comments

 1. متاسفانه مردمي كه درشمال غربي وغرب،بخصوص بانه،سردشت،كرمانشاه وبخش هايي ازسنندج زندگي مي نمايندبه دليل مشكلات مالي عديده وناآگاهي ازمشكلاتي كه دردرازمدت براي نسل هاي آتي به وقوع مي پيونددبه قطع درختان بلوط روي آورده اند.سنجاب زردايراني كه اندميك ايران است نيزبه دليل نابودي اين جنگل هادروضعيت بسياربدي قراردارد.

  موافق(1)مخالف(0)
 2. یکی از معضلات اینگونه هرس همین از بین رفتن امنیت روانی جانداران ساکن در زاگرس به ویژه سنجاب زرد است که در حقیقت جایی برای پنهان سازی و یافتن آشیانی ایمن نمی یابند.

  موافق(1)مخالف(0)
 3. درويش جان يادمه در سال 67 وقتي در كلاس اقتصاد كشاورزي نشسته بودم دكتر اميني مي گفت كوچ روستاييان به شهر از اوجب واجبات است چون عملا چيزي ندارند كه به خاطر آن بخواهند در روستا بمانند. پس از مدتي كه خود در لرستان مشغول كار شدم با گوشت و پوست خودم سرما را در سياه چادرها و خانه هاي روستايي درك كردم و فهميدم كه وقتي بچه ات و خانواده ات در حال لرزيدن هستند چوب درخت را سوزاندن يعني چه؟
  در دهه هفتاد فائو در حين مطالعه منطقه ريمله در شمال خرم آباد كاملا به اين نتيجه رسيد كه اگر به تمام مردم منطقه سوخت برسانند محال است كه آنها دست به درختان بزنند و اين حقيقتي بود غير قابل انكار.
  ارادتمند

  موافق(1)مخالف(0)
 4. درود بر امیر عزیز. ممنون از درج دیدگاهت. حقیقتی است انکارنشدنی که بخش عمده ای از تخریب منابع طبیعی ناشی از فقر و احتیاج است. اما باید بپذیریم که بخش قابل توجه دیگری که هر روز بیشتر می شود ناشی از آزمندی یا نادانی است.

  موافق(1)مخالف(0)
 5. اشکار

  می گویند 90%جنگل های زاگرس به دلایل انسانی از بین رفته است .لکه های جنگلی چون سراب گیان همدان با 200 هکتار و لکه جنگلی بلوط شازند شاهدی بر این مدعی است.در کردستان تنها چاره سوخت رسانی است برخلاف لرستان در اینجا تبدین بلوط به ژغال و استعمال ان در منقل های زیبا در کنار زیبا رویان طرفدار چندانی ندارد
  درویش خان در شهر ری باستان آثاری از بلوط را میراث فرهنگی یافته است چرا در اطراف تهران در ارتفاعات پایین دست بلوط نمی کارید؟
  ...از جهانگیر خان شیر کش چه خبر ؟

  موافق(1)مخالف(0)
 6. سلاو و درود
  من بااجازه 3 تا از عکسهای جنگلهای بلوط کردستان را برای پاور پوینتم کپی کردم که نشون دانشجوهایم بدهم برای درس انقراض.
  در ضمن آیا اطلاعی از تعداد ببرهای پرشین دارید؟ آیا منقرض شده اند یا هنوز امیدی هست؟

  موافق(1)مخالف(0)
 7. درود بر مریم خداکرمی گرامی: امیدوارم عکسها به کار آیند. در مورد پرسش دوم من صاحبنظر نیستم. بهتر است با استاد هوشنگ ضیایی تماس بگیرید.

  موافق(0)مخالف(0)
 8. آقای درویش گرامی
  ممنون از همکاری و راهنمائی هایتان
  البته یه تحقیق اینترنتی کردم که آخرین این ببرها گویی در سال 1947 در راه مینو دشت- بیرجند کشته شده است. و این ببر بکلی منقرض شده است. جای بسی تاسف!
  امید است قدر گونه های دیگر رابدانیم.

  موافق(0)مخالف(0)
 9. خواهش می کنم بانو
  وظیفه بود.
  خداوند شما را همواره در پناه خود و در خدمت به طبیعت وطن محفوظ دارد.

  موافق(0)مخالف(0)
 10. zahra

  salam yeki az linkhayeh balatarin ke barayeh man jazab va delnavaz ast saiteh shomast azatun mamnunam.

  موافق(0)مخالف(0)
 11. سپاسگزارم و امیدوارم که همیشه دلنواز باقی ماند ... درود.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. x

  سلام عزیز ایشالا همیشه سر بلند و سر افراز باشی واسه تحقیقات مواثرت من x هستم کسی که به همکاری دوست عزیزم گاز کشی به شوی بانه رو تموم کردیم البته تنها شوی نیست تموم روستاهیای سر راهش و روستاهای کانی بند و بایزید اباد و تموم روستا های سر مسیر شون.

  موافق(0)مخالف(0)
 13. خسته نباشید ...

  موافق(0)مخالف(0)
 14. فریبا صالحی

  زندگی در روستاهای منطقه با توجه به تراکم بالای جمعیت در واحد سطح و کمبود منابع درآمد کافی بسیار سخت و دشوار است. با این حال آیا مردم منطقه راهی به جز لخت کردن درختان جهت تعلیف دامهایشان دارند؟؟ با وجود کمبود و عملا نبود مرتع در بسیاری از روستاهای منطقه تنها جنگل و گلای درختان مظلوم بلوط هستند که به داد مردم مظلومتر آن می رسند. بنابراین چه خرده ای می توان براین مردم گرفت؟؟؟؟

  موافق(0)مخالف(0)
 15. درک می کنم که فقر اقتصادی اگر در منطقه ریشه کن شود، آنگاه بسیاری از تخریب ها صورت نخواهد گرفت. اما متاسفانه مزیت های نسبی کردستان در زمینه گردشگری طبیعی، مناطق آزاد تجاری، استحصال انرژی های نو و دسترسی به آب درخور، عملاً خاک می خورد و تنها این وابستگی بیشتری معیشتی به سرزمین است که شتاب می گیرد.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید