داستان يك سفر عشقي ناتمام!

كشتي Sunken cruise پيش از غرق شدن

     مي‌دانم، مهاربيابان‌زايي را چه به روايت سفرهاي عشقي؟ آن هم از نوع ناتمامش! امّا اگر اندكي صبر كنيد، درخواهيد يافت كه اين سفر ناتمام و به تأخيرافتاده، مي‌تواند شناسه‌اي باشد بر خطر روزافزوني كه كاربرد فناوري افسارگسيخته مي‌تواند براي پايداري زيست به بار آورد.
     ماجرا از دوّم آذرماه جاري شروع شد، وقتي كه سانكن كروز (Sunken cruise) ، یک کشتی نسبتاْ بزرگ با ۱۵۰ خدمه و مسافر كه حدود 60 هزار گالون از انواع مواد نفتي را نیز با خود حمل مي‌كرد، در سواحل جنوبي كشور شيلي دچار سانحه شده و غرق گرديد و بدين‌ترتيب، با نشت محموله‌ي خطرناكش به آبهاي اقيانوس، يك فاجعه بزرگ زيست‌محيطي را رقم زد؛ فاجعه‌اي كه به دليل ماهيتش رنگ و بويي رمانتيك هم به خود گرفت و ابعاد رسانه‌اي گسترده‌تري يافت! تا آنجا كه به صفحات روزنامه‌ا‌ي پرتيراژ، چون لس‌آنجلس‌تايمز هم راه يافت و خبر آن توسط بنگاه خبري  Associated Press به تمامي نقاط جهان مخابره شد.
    بر مبناي اين خبر كه در شماره دوّم دسامبر (11 آذرماه) 2007 روزنامه لس‌آنجلس‌تايمز منتشر شده است: «حدود 2500 پنگوئن که در راه رسیدن به مناطق جفت‌گیری خود در قطب جنوب هستند، در معرض خطر آلوده‌شدن توسط كشتي مزبور قرار گرفته‌اند.»

نگاه به زندگي پنگوئن ها، نگاه به عظمت پروردگار و درك زيبايي هستي است.

   در همين ارتباط يك زيست‌شناس دريايي به نام ماریا خوزه روسللو، می‌گوید: «منطقه‌ای که مواد نفتي در آن نشت کرده است، محل جفت‌گیری پنگوئن‌های قطب جنوب، پنگوئن‌های ادلین و پنگوئن‌های پاپوا است. به اعتقاد اين خانم زيست‌شناس، مسأله نشت مواد نفتي می‌تواند سفر پنگوئن‌ها را به تأخیر اندازد.

پنگوئن ها را دريابيم …

   البته ابعاد فاجعه تنها به همين تأخير رمانتيك محدود نشده و به گفته‌ي یکی دیگر از مسئولان مؤسسه قطب جنوب در شیلی: «نشت نفت به دیگر موجودات این منطقه نيز مي‌تواند آسيب جدي وارد سازد. از جمله به شیرهای دریایی، پرندگان دریایی و همچنین ماهی‌ها، میگوها، جلبک‌ها و کلونی‌های پلانکتون (که بخش اصلی زنجیره‌ي غذایی به شمار مي‌روند).
    آنچه كه در اين ميان، سبب افزايش نگراني طرفداران محيط زيست را فراهم آورده است، گفته‌هاي مسئولين نیروی دریایی شیلی است که مي‌گويند: «به دليل شرایط بد آب و هوایی، مسأله پاکسازی مناطق آلوده شده دريايي ممكن است خيلي بيشتر از آنچه معمول است، به طول انجامد، به طوری که هم‌اکنون مواد نفتي در بین قطعات یخ محصور شده و حتا حدود 4800 فوت به زیر آب نفوذ کرده‌اند. و اين يعني يك بحران كامل و پايدار براي يكي از دالان‌ها (كريدورها)ي ارزشمند و در عين حال آسيب‌پذير و شكننده‌ي جهان؛ بحراني كه بشر با دست خود آفريده و با شرمندگي به كلكسيون‌ گاف‌هاي ناشي از نابخردي و آزمندي‌اش افزوده است.

با سپاس از بهپور.

   براي مطالعه بيشتر:

Sunken cruise ship spills oil, threatening 2,500 penguins

Passengers of sunken cruise ship head home

Passengers from sunken cruise ship leave Antarctica

Sunken cruise ship leaves oil, threatens penguins

موافق(0)مخالف(0)

۳ Comments

  1. مطلب ارزشمند و تکان دهنده ای بود. سپاسگزارم

    موافق(0)مخالف(0)
  2. جالب بود و آموزنده. ممنون

    موافق(0)مخالف(0)
  3. جالب بود!

    موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید