تالاب‌های ایران در اتاق احتضار!

   مرگ تالاب‌ها؛ این گوهر‌ترین گوهر؛ این الماس‌ترین الماس و این یاقوتی‌ترین یاقوت طبیعت ایران شتاب گرفته است … اما انگار در این دیار دیگر کسی مرگ تالاب‌ها را جدی نمی‌گیرد! اصلاً انگار این «مرگ» هم مثل مرگ‌های دیگر به رخدادی عادی در جامعه‌ی امروز بدل شده! نشده؟
    اما به راستی چرا قدر تالاب‌ها را نمی‌دانیم و چرا دمادم شاهد افزایش شیب منفی در حیات زیباترین و یگانه‌ترین تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور در بختگان، ارومیه، پریشان، گاوخونی،  هامون، شادگان، هورالهویزه، انزلی و … هستیم؟
    در همین باره گفتگوی نگارنده با حسین صرافی در خبرآن‌لاین، همزمان با نزدیک‌شدن به 13 بهمن، روز جهانی تالاب‌ها را می‌توانید در خبرآن‌لاین بخوانید.

عنوان این گفتگو: تالاب های ایران در مطب دکتر مرگ

موافق(1)مخالف(0)

۸ Comments

 1. اشکار

  خوب تالاب ها نابود بشوند یا شدند!
  حالا اگر ارومیه و بختگان خشک بشه چی میشه؟هامون مگر وقتی خشک شد کسی ککش هم گزید؟ما که گوجه فرنگی و انجیر ترکیه و انار و انگور هراتی داریم انجیر اصطهبانات می خواهیم چکار؟
  آخرش نفهمیدم با این همه آب پشت سد چرا ما به فضا پسته و گندم صادر نمی کنیم!

  پاسخ:

  یکی از دلایلی که جواب پرسش هایت را نمی یابی، آن است که یادداشت ها را به دقت نمی خوانی برادر من. یکبار دیگر پارادوکس دردآور در صنعت سدسازی را بخوان.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. اشکار

  این قضیه پارک گلستان و تالاب های ایران هم مانند فریاد آی گرگ چوپان دوپینگی شده از بس همه شنیدند دیگر برای کسی مهم نیست

  پاسخ:

  پیشنهادت چیست؟ می خوای دیگه همه سکوت کنند در برابر تخریب؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  درویش خان پشت پارک چیتگر جایی است که آب در انجا جمع شده و حالت سبزهزار پیدا کرده و برخی پرندگان آبدوست به انجا می ایند شهرداری قصد ایجاد یک دریاچه مصنوعی را دارد

  موافق(0)مخالف(0)
 4. بله از زمان کرباسچی قرار بوده که آنجا بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران ساخته شود و چیزی شبیه به دیزنی لند برپا گردد. برای همین زمینهای اطرافش به این حالت درآمده و قیمتها نجومی رشد کرده است.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. ما اینجا تو رشت کلی غصه می خوریم بابت تالاب انزلی . این همه NGO ها فریاد می زنن و اعتراض می کنند اما کاری از پیش نمی برن . وقتی تفکر حاکم بر مسائل مدیریتی نگران این مساله نباشه ، اعتراض ها و نگرانی های مردمی نمی تونه چندان موثر باشه . البته معنیش این نیست که نباید حرفی زد . اتفاقا باید اینقدر در موردش حرف بزنیم تا مسئولان ناچار بشن توجه کنند ... البته امیدوارم!

  موافق(0)مخالف(0)
 6. این خیلی ارزشمنده که شما آنجا در رشت برای موضوعی غصه می خورید که ممکن است در نگاه اول در شمار گرایه های نخستین تان نباشد. ما فعالان محیط زیست همین را می خواهیم. این که مردم به چنان درک و حساسیتی نسبت به مواهب طبیعی شان برسند که در برابر طبیعت ستیزان بی تفاوت نبوده و منفعلانه عمل نکنند. کاش علاوه بر کترشناسان کامپیوتر، دیگر تخصص ها در رشت هم برای نجات تالاب زیبای انزلی اینگونه دست کم همراهی و همدلی داشته باشند.
  درود بر شما.

  موافق(0)مخالف(0)
 7. شقایق

  دغدغه محیط زیست برایم مثل دغدغه ی شب های بیداری بر بالین کودک تب دارم شده است...

  موافق(0)مخالف(0)
 8. هر چند اميدوارم براي هيچ پدر و مادري چنين شبهايي تكرار نشود؛ اما اين تشبيه برايم مقدس بود ...
  تصورش را بكنيد كه چنين حسي در بين ايرانيان تكثير شود؛ آنگاه آيا طبيعت وطن بهشت نخواهد شد؟
  درود و صد درود ...

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید