در ستایش یک حکم قضایی نوروزی!

    روز گذشته، زنجان کانون خبری طرفداران محیط زیست در ایران بود. شهری که در آن برای نخستین بار با یک قطع‌کننده‌ی درخت، مانند یک بزه‌کار اجتماعی برخورد شد و به فرمان دادستان شهر، او را به تنه‌ی همان درختان بی گناهی بستند که تا 20 اسفند 1388 می‌توانستند مانند او نفس کشیده و فضای زنجان را پاکیزه‌تر کنند. اما این مرد 51 ساله برای رونق دادن به کسب و کار غیرقانونی خویش، نه‌تنها خود به قطع درختان پرداخت، بلکه سبب تشویق 9 نفر دیگر شد تا در مجموع 204 اصله درخت را نابود کنند.

    از آنجا که چنین تنبیهی در متن قانون برای اعدام‌کنندگان درخت، پیش‌بینی نشده است، جا دارد تا مراتب سپاس عمیق خود را از حرکت سبزمدارانه‌ی قاضی زنجانی اعلام داشته و آن را چون هدیه‌ای نوروزی از سوی این هموطن دادگستر و طبیعت‌محور بپذیرم و بپذیریم.
    کاش در مورد درختان النگ‌دره گرگان، پارک نشاط کرمان، وردآورد تهران، سیاه‌بیشه چهارباغ، پارک ملی گلستان و آن 200 هزار بلوط 50 تا 400 ساله‌ی بالادست سد کارون 4 هم چنین احکامی صادر می‌شد.

موافق(0)مخالف(0)

۵۷ Comments

 1. یک مطلع نزدیک

  سلام جناب آقای درویش
  لینک روزنامه مردم نو و عنوان مطلب را برایتان فرستادم:
  زنجان نفس نمی‌کشد
  قطع درختان؛ آسیب به ریه‌های شهر
  /http://www.mardom-e-no.com
  آقای درویش مطالب در خصوص این پرونده بسیار است.
  یک سوال: شما فکر میکنید نماینده دادستان چگونه این فرد متهم را مجرم معرفی کرده می خواهید بدانید؟
  چرا دادستان همزمان با حضور متهم در دادستانی و در مدت کمتر از یک ساعت چنین مجازاتی را برای متهم در نظر میگیرد و آنرا اجرا میکند؟
  می دانید نماینده دادستان برای گرفتن اعتراف از این متهم چگونه اقدام کرده است؟
  ...
  می دانید نحوه برخورد قانونی و عرف سازمان فضای سبز و شهرداری با شهروندانی که اقدام به قطع درخت از جلوی درب منزل خود میکنند چیست؟
  بنظر خود شما و کسانی که در اینجا نظر داده اند با توجه به فرض درست بودن مطالب من و مطالب مندرج در روزنامه ها و خبرگزاریها در خصوص این متهم:
  1- برای این فرد سود قطع درخت در جلوی درب منزلش چه بوده؟(تصاحب زمین شهرداری ، باز نمودن دید جلوی مغازه نداشته اش ، دخالت در خواسته همسایه هایش ، فروش چوب حاصل از درخت ، سوزاندن چوب آن بعنوان سوخت ، از باب شوخی ، لوتی گری و یا چه)
  2- آیا این فرد در ردیف قاچاقچیان چوب ، زمین خواران ، دشمنان محیط زیست و ... قرار میگیرد؟
  3- جرم خانواده وی چه بوده که اینچنین آبرویشان در نظر گرفته نمیشود؟(فرد متهم دارای فرزندانی همگی تحصیلکرده در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی می باشند و شاغل رسمی در ارگانهای دولتی)
  4- فرد متهم دارای فرزند پسر و دختر مجرد با تحصیلات عالیه می باشد حال شما فکر میکنید آینده فرزندان مجرد وی چقدر برای عالیمقامان دادگستری مهم است اصلا اینان انسان بشمار می آیند البته از نظر انان؟
  .
  .
  .

  موافق(0)مخالف(0)
 2. درود ... به نظر مي رسد ايشان اعتراف كرده كه درختان را قطع كرده است. اما او به دروغ و تحت فشار چنين اعترافي كرده! اگر امكان دارد با شفافيت بيشتر توضيح دهيد كه چرا ايشان را براي چنين اعتراف دروغي تحت فشار قرار داده اند و عامل اصلي قطع اين درختان چه كس يا كساني بوده اند؟!
  ممنون از پيگيري دقيق تان.
  در ضمن منتظر تماس تلفني تان هستم.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. یک مطلع نزدیک

  سلام جناب آقای درویش
  شفافیت
  1- از شهرداری بپرسید موضوع پرونده چیست؟ آیا چیزی جز قطع درختان در حاشیه بزرگراه 22 بهمن است؟
  2- از شهردار بپرسید موضوع قطع چند درخت است؟ بیش از 80 درخت یا 204 درخت یا بیش از 300 درخت؟(البته اگر امکان دارد درختان موجود را بگویند نروند قرادادهای کاشت درخت از سالها قبل را که معلوم نیست بثمر نشستند یا بدلایل زیاد خشک شدند و خواهشا نگویند همه درختان ما کهنسال و دارای قدمت رستم هستند درختچه ها و ترکه ها را هم بشمرند)
  3- از کارشناس سازمان فضای سبز آقای ... بپرسید آمار چند درخت قطع شده را در طول یک خیابان 22( بهمن انهم از یک سمت) یک خیابان نه کل زیباشهر یا یک کوچه بتفکیک مالکان منازل بخواست دادستانی به نماینده دادستان و دادستانی داده که لیست مذکور را من هم دیده ام؟
  4- از مورد 4 بپرسید جلوی در منزل شخص متهم (جلوی در ، جلوی در وی) چند درخت بریده شده ، ایشان با حضور درمحل شمرده اند چند تا؟
  5- از شهرداری و کارشناس حقوقی آنها که نام نمیبرم بپرسید موضوع پرونده چیزی جز قطع درختان توسط اره برقی آنهم در یک شب بوده یا نبوده باز یادآور می شوم یک شب؟
  6- حال از دادستانی بپرسید مدارک مبنی بر اثبات جرم برای متهم چه بوده و وی چه چیزی را اعتراف کرده و جالب است بدانید چه کس و کسانی اعتراف گرفته اند؟(بماند که نماینده مذکور در صدا و سیما فرمودند متهم دست خط اعتراف دارند و کتبا نوشته اند!!!!!!!!!!!!!!)
  7- با فرض اعتراف متهم به بریدن درخت و صدق گفته های نماینده محترم مبنی بر بریدن 9 قطعه درخت (که من قسم یاد میکنم که در حضور بنده که هیچ در حضور هیچ احدی چنین اعترافی نکرده)(طبق جراید ، خبرگزاریها و صدا و سیما)که چگونگی صحت و سقم و نحوه انجام آن بماند کدام قانون کدام وجدان کدام انسان عاقل و با تدبیری قبول میکند که شخص وی را بجای همه (باز طبق گفته نماینده دادستان در جراید و ... 9 نفر متهم) مشمول الطاف دادستانی چنین مجازات کرد؟
  8- از دادستانی بپرسید بقیه متهمان کجایند و چه خبر؟
  9- از دادستانی بپرسید چطور میشود در محله ای که جزو مالکان منازل آن دکتر ، مهندس ، کارمند ، نظامی و ... ساکن هستند یک فرد بیسواد که حتی نمیتواند فارسی صحبت کند میشود عامل اصلی و ایجاد کننده انگیزه برای قطع 204-9=195 درخت بقیه؟پس بقیه قطع کننده های درخت چه کسانی هستند؟
  10- از دادستانی بپرسید پس دادگاه ، قاضی ، قانون ، حق دفاع از خود و ... در کجای مراحل این پرونده قرار دارند؟
  جناب آقای درویش تا مورخ 11/2/1389 موضوع و پرونده هنوز در دادستانی محصور است چگونه میشود در مورخ 8/1/1389 متهم را برای بار اول به دادستانی ببرند و در مورخ 9/1/1389 چنینش کنند شما بگویید من چیزی نمیگویم. و اما اقای درویش عزیز اینکه من چه چیزهایی بدست آوردم یا الان میدانم یا میتوانم بگویم و یا نمیتوانم بگویم جواب سوالات شما نیست و شما در نهایت قاضی شخص متهم نخواهید بود. من فقط 2 سوال دارم:
  1- آیا شما مراحل قانونی تشکیل پرونده ، تفهیم اتهام ، اثبات جرم ، محاکمه و اجرای حکم یک متهم به قطع درخت به گفته نماینده دادستان 9 درخت را دیده اید یا می بینید.
  2- حفظ آبرو و کرامت و شخصیت متهم ، زن و فرزندان ، خویشاوندان همسایگان این فرد چگونه در این بین گرامی و پاس داشته شده است.
  و اما یک گلایه:
  اگر شما بر این باورید که چنین کارهایی در مکانهای تشکیل پرونده (پرونده سازی) جرایم توسط دادستان و عوامل آن قانونی و موجب رفع معضلات و جرایم زیست محیطی میشود (بقیه جرایم پیشکش) پس ارزو دارم به باورتان پایبند باشید و طبق آن عمل نمایید.
  آقای درویش من یک ایرانیم و در این کشور زندگی میکنم من دارای سو پیشینه نیستم یک فرد محترم در اجتماع هستم تا به حال خدا را شکر کاری نکرده ام که در چنگال عدالت بدنبال باور انسانهای متعالی باشم. قانون اینه رسمش اینه راهش اینه تدبیر اینه کفایت اینه عدالت اینه دین و مذهب و اعتقاد اینه ارزش گذاری به خانواده اینه در آخر دادستان اینه نمایندش ببین چیه.
  در ضمن ادرس و شماره تماس بدین حتما در اولین فرصت میام بدیدنتون.
  از مقامات دادستانی بپرسین موضوع قطع بیش از 200 درخت در شهرک انصاریه چی بود؟قطه درخت در جلوی ... چی بود و قطع درخت توسط شهرداری در ... چی بود اصلا خبر دارین؟
  والسلام

  موافق(0)مخالف(0)
 4. شماره همراهم را برایتان ایمیل کردم.
  زنده باشید و منتظرم.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید