سبزترين سر و دُم براي گربه ايران!

نتايج تازه‌ترين يافته‌هاي اقليم‌شناسي از مهر 1388 تا پايان فروردين 1389 – كه توسط همكاران عزيزم در پايگاه مديريت خشكسالي استان اصفهان تهيه مي‌شود – نشان از روزگاري از هميشه سبزتر براي شمال غرب و جنوب شرق كشور است؛ جايي كه اصطلاحاً از آن با عناوين سر و دُم گربه در نقشه‌‌ي ايران‌زمين ياد مي‌شود. در اين ميان روزگار آبادبوم‌هايي چون سراب، خوي، سقز، لردگان، بروجن، اصفهان، ايرانشهر، كهنوج، لار و اهر از هميشه بهاري‌تر است، به نحوي كه ميزان بارندگي رخ داده در اين مناطق تا 45 درصد بيش از ميانگين درازمدت در زمان مشابه گزارش شده است. اين در حالي است كه قهر آسمان در كرمان، رفسنجان، نهبندان، زابل، بندعباس، بندر لنگه و بندر ماه‌شهر همچنان ادامه دارد و ميزان ريزش‌هاي آسماني اين مناطق در طول 7 ماهه‌ي نخست سال آبي جاري، بيش از 60 درصد كمتر از ميانگين درازمدت اين نواحي بوده است. در مجموع اما همچنان شرايط در اغلب مناطق كشور در سطح نرمال با ميل خفيف به خشكسالي مشاهده مي‌شود.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نقشه‌ها، مي‌توانيد اينجا را مرور كنيد.

موافق(0)مخالف(0)

۱۳ Comments

 1. شقایق

  به امید سبزی برای این گربه ی جغرافیای عزیز از خزر تا خلیخ فارس

  پاسخ:

  آمین ...

  موافق(0)مخالف(0)
 2. مصطفي شهرياري

  با سلام
  درود بر درویش عزیز. ما باید چیکار کنیم مسئولین یک روز تصمیم میگیرن اب کارون را بیارن اصفهان بعد اب اصفهان و میبرن قم وکاشان و یزد و با نمک کویر قاتی میشه و بعدم به هیچ دردی نمیخوره و زمینهای حاصلخیز بالادست اصفهان و خوزستان بی اب میمونه و نتیجه گرد و غبارو ....تونل سوم کوهرنگ هم بعد از 14 سال تاخیر قراره تا اخر امسال بهرهبرداری بشه ..به نظر جنابعالی این انتقال ابها اثر مثبت داره یا منفی

  پاسخ:

  متاسفانه آثار منفی آن بسیار بیشتر است جناب شهریاری عزیز.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. دلم هوای دم گربه را کرده ....
  عمیق

  موافق(0)مخالف(0)
 4. سلام
  خدا رو شكر
  در حال برنامه ريزي جهت پيدا نمودن زماني مناسب براي سفر به جنگل هاي ارسباران بودم كه اين مطلب شما نيز به آن اضافه شد.
  اميدوارم كه تمام ايران هماره سبز باشد.
  بدرود.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. آرزو می‌کنم که این گربهٔ دوست‌داشتنی هر روز سبزتر از دیروز باشد.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. درود بر شما
  از لطف همتون ممنونم
  برایتان توضیح دهم که این روستا که ادرس درست و دقیقش رو اقای درویش داده اند مشکلاتی از 30 تا 40 سال پیش دارند که از قبل انقلاب بحث جابجایی این روستا بوده و تا بحال صورت نگرفته و همین چند ماه پیش بود که زنی بخاطر وضع حمل و بردن ایشون با تراکتور ( به علت نبود جاده درست ، توضیح اینکه راهی از روستای لوه به طول 27 کیلومتر که با پراید رفتیم حدود دو ساعت در راه بودیم و دیگری به طول 14 کیلومتر از کنار پاسگاه تنگراه در پارک ملی گلستان در میاید که اون جاده مشکلاتی دارد که اگر جاده درست شود 400 تا 500 میلیون هزینه دارد.( که خانوم فوت شد و عده ای در روستا که بیشتر زنان هستند خواستار کوچ هستند و عده قلیلی به امید توریستی شدن روستا و گران شدن زمینها ...!!! می خواهند بمانند.
  اما همین ها هم خواستار یکسره شدن کارشان هستند یا انتقال و جابجایی یا اجازه ساخت مسکن و راه و ... بدهند.
  امیدوارم که این دولت و دولتهای گذشته هم بر جابجایی اصرار دارند ، که هزینه هر کدام از امکانات بسیار بالاتر از حد تصور است که برای جمعیتی 200 نفر و 50 خانوار که فقط در زمانهای تعطیلی و مراسمات چیزی حدود 500 نفر نفر در روستا ساکن می شوند دولت هزینه کند.
  امید انست که بهترین و درستترین تصمیم اتخاذ گردد...
  ابوطالب ندری
  هرکی دوست داره هم اماده رفتن به این روستا هستم !
  اقای درویش ، پایه سفر هستید بسم الله ...

  موافق(0)مخالف(0)
 7. محمد جان هفته گذشته كه رفته بودم ولايت، يكي از سبز ترين سالهايي كه بود كه دشت قزوين را اينگونه مي ديدم. امروز هم كرمانشاه بودم. منطقه مرك (به كسر م و ر)به خاطر باران بي نهايت زيبا شده بود و دربعضي از اراضي گندم ديم، ارتفاع گندم به 90 سانت هم مي رسيد. بسيار زيبا بود.

  موافق(0)مخالف(0)
 8. امیدوارم سبز و سر حال و سرزنده باشد ... این گربه ی دوست داشتنی ِ دردانه ی ما

  موافق(0)مخالف(0)
 9. ای کاش همه ی گربه در نقشه‌‌ی ایران‌زمین سبز بود.
  ممنون از باز انتشار نتایج تازه‌ترین یافته‌های اقلیم‌شناسی پایگاه مدیریت خشکسالی استان اصفهان ...

  موافق(0)مخالف(0)
 10. پوریا

  آقا واقعا" زنده باد زنده باد
  دم شما گرم به خاطر این بو زیبا این فعالیت مهم و بی منت و با ارزش شما پایدار باشید

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید