در بهشت تجاري/ صنعتي/ نفتي/گازي … ايران – عسلويه – نفس كشيدن دشوار شده است!

گزارش‌هاي رسيده از عسلويه حكايت از وخامت بي‌سابقه‌ي آلودگي هوا دارد، به نحوي كه در لحظاتي از روز حتا نفس كشيدن براي انسان هم دشوار مي‌شود، چه رسد به زيستمندان بي‌گناهش در پارك ملي و خدابيامرز: نايبند!
از طرفي به نظر مي‌رسد ميزان آلاينده‌هاي گوگردي نيز در همان حوالي در حال افزايشي نگران كننده است، به نحوي كه براي پوشاندن صورت مسأله، روزانه مقداري گاز شيرين به همراه گازهاي حاوي گوگرد در مشعل سوزانده مي‌شود.

يادمان باشد: ظهور بيماري‌هاي خطرناكي چون اوتيسم (درخودماندگي)، همواره از كانون بزرگترين شهرك‌هاي صنعتي جهان آغاز شده و بسياري بر اين باورند كه اوتيسم يكي از ناهنجاري‌ها و عقوبت‌هاي عدم توجه به هنجارهاي محيط زيستي در جهان است. ما بايد از خطاهاي غرب در اين حوزه عبرت گيريم و به دست خود نسلي را پرورش ندهيم كه هزينه‌هاي نگهداري و سلامتش بيشتر از منفعت‌هاي ناشي از كارآفريني‌هايش باشد.
معاونت محيط انساني سازمان حفاظت محيط زيست بايد به طور جدي‌تر وارد ماجرا شده و با بررسي همه جانبه‌ي ابعاد خطر و آزمايش بر روي كاركنان زحمتكش اين واحدهاي توليدي، درصدي از حجم عظيم سرمايه‌گذاري‌هاي ميلياردي صورت گرفته را به مصرف رعايت هنجارهاي محيط زيستي و سلامت كاركنان و ديگر زيستمندان منطقه رساند.
به عسلويه هنگامي مي‌توان افتخار كرد كه همراه با افزايش درآمد سرانه‌ي ملّي، نشاط و شادابي را هم به مردم منطقه و جوامع گياهي و جانوري‌اش در خشكي و آب هديه كند.

موافق(0)مخالف(0)

۱۵ Comments

 1. شقایق

  چقدر نگران کننده است
  ولی به غیر از هزینه ای که باید برای در نظر گرفتن هنجارهای زیست محیطی پرداخته شود ؛
  یک سوال برایم پیش آمد :

  آیا کلن از نظر قانون محیط های صنعتی ؛
  زندگی ِ مردم در چنین شرایط ِ صنعنتی درست است؟

  موافق(0)مخالف(0)
 2. بسياري از صنايع اگر ملاحظات مرسوم و استاندارهاي رايج را رعايت كنند، مشكلي براي زيست مردم ندارند. و تنها معدودي از صنايع شيميايي و اتمي هستند كه كمينه فاصله زيست در مورد آنها بيشتر است.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. گاهی داشته ها فقط برای داشتن است
  گاهی میشه دید نمیشه چشید
  میشه لبخند زد ولی نمیشه خندید
  میشه لمس کرد ولی نمیشه احساس کرد
  میشه شنید اما برای گوش کردن نیست
  بهشت تجاری برای کسب تجارت برای ساکنین یک سرزمین تجاری مفهوم تجارت زیستی رو داره
  مفهوم تپش قلبی برای ساکنین سرزمین
  و مفهوم زیبای هوای پاک برای نفس کشیدن فرزندان این سرزمین
  کودکم باید به تاریخ سازانش و به سرزمینش ببالد

  بیائید بایدهای سرزمینمان را به باور برسانیم

  موافق(0)مخالف(1)
 4. اشکار

  بفرمایید اینجا که دیگر محیط زیست خرس و گراز نیست که اگر شکایت کنین حضرات دکتر پوزخند تحویل بدهند.این آقایان دکتر کجا هستند؟
  چطور سر داستان ببر همه کارشناس شدند ولی اینجا همه لال شده اند
  از حالا برای پول ببرها دندان تیز کرده اند و در خیال بخور بخور هستند.طفلک درنای سیبری مهم حفظ زیستگاه تالابی فریدونکنار است.

  موافق(1)مخالف(0)
 5. پارسا

  پورتال جهانگردی پارسا در تلاش است به عنوان یکی از سایتهای جامع گردشگری آرشیو کاملی را به صورت کاملأ طبقه بندی شده از سایت ها و وبلاگهای مفید گردشگری ، جهانگردی ، ایرانگردی در سایت خود قرار دهد.
  در صورت تمایل به تبادل لینک با این سایت نام ما را به عنوان "پورتال جهانگردی پارسا " در سایت خود در مکان مناسبی لینک کنید و بعد به advparsacity@gmail.com EMAIL:اطلاع دهید.سایت یا وبلاگ شما تا کمتر از 24 ساعت در آرشیو ما لینک خواهد شد.
  پیشاپیش از همکاری شما سپاسگذارم.
  www.parsacity.com

  موافق(0)مخالف(0)
 6. مجید دریکوند

  سلام به همگی و سلامی پس از اولین دیدار به محمد درویش -
  درویش عزیز به توصیه شما عمل کردم !!
  اگر مایلید با حیات وحش لرستان بیشتر آشنا بشید و از اتفاقات نادری که برای محیط زیست لرستان حادث میشه باخبر بشید !! حتما سری به دیده بان لرستان (didebanelorestan.jbg.com) بزنید- درود بر ایران و درود بر لزستان همیشه استوارش

  پاسخ:

  درود بر مجيد عزيز ... نشاني تارنمايت گويا اشتباه درج شده است.

  موافق(0)مخالف(0)
 7. جناب درویش داشتن نفت ؛درست است که افتخار است ولی این مشکلات را نیز دارد ایکاش خداوند درست استفاده کردن از نعمتهایش را به ما بیاموزد

  موافق(0)مخالف(0)
 8. امروز مطلبی برای وضعیت نامطلوب ببرها در وبلاگم یادداشت کردم. الان که این مطلب شما رو می خونم افسوسم بیشتر می شود در کشوری که انسانهایش اینگونه جای زیستن ندارند ببرها به کجا روند؟!!!...

  موافق(0)مخالف(0)
 9. شریفی

  سلام جناب درویش
  آلودگی هوا و نامناسب بودن منطقه عسلویه برای زندگی ،برای یکی مثل من که بوشهری هستم از 4-5سال پیش مطرح شده بوده.کمااینکه کسی رو میشناختم که بخاطر یه مدت کار کردن در اونجا دچار مشکلی شد که پزشک علت اون رو همون الودگی این منطقه تشخیص داد و اون بنده ی خدا هم عطای کار کردن در اونجا رو به لقایش بخشید و کلا قید اونجا رو زد.
  فکر کنم این حرفا بیفایده باشه و تنها راه چاره اینه که منزل همایونی دولتمردان محترممان!را به شیوه ی انتقال الکترونی وسط عسلویه ظاهر کنیم،شاید خدایی نکرده چشم باز کنند و درد را ببینند(مگر نه این بود که تا گردوغباری را که ما هر ساله تحمل میکنیم،به تهران نرسید،بحثش مطرح نشد)

  پاسخ:

  از قضا الان وضعيت برعكس شده شريفي عزيز! و حتا مديران عسلويه هم اغلب هفته اي يك روز در منطقه هستند!

  موافق(0)مخالف(0)
 10. برقرار باشید و پاینده
  و مثل همیشه سپاسگزار شما

  پاسخ:

  خواهش مي كنم بانو ... هميشه در خدمتم.

  موافق(0)مخالف(0)
 11. سلام
  ممنون به خاطر توجه به اين منطقه از اذهان فاصله گرفته- البته اذهان محيط زيستي ها- درود بر شما.
  در پايگاه اطلاع رساني بُنا كار شد.
  بدرود.
  http://www.bona.ir/details.php?id=4523_0_7_0_C

  پاسخ:

  خواهش مي كنم ابوحنانه عزيز.
  وظيفه بود.
  درود بر شما و هموطنان عزيز بوشهري ام.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. به اغتقاد بنده محيط زيست بجاي حضور در جوامع بين المللي جهت بحث گردوغبار كه از لحاظ تولي گري وآيين نامه هيئت وزيران كه 7 بند آن مربوط به سازمان جنگلها ودفتر امور بيابان است بايد به مسائل اينچنيني بپردازد.حجم كار محيط زيست در ايران نسبت به توان مالي،مديريتي وپرسنلي وامكانات ديگر زياد است .همه چيز يا از محيط زيس نخواهيم يا امكانات در خور با مديريت درست به آن بدهيم.

  موافق(0)مخالف(0)
 13. درود بر مهرداد عزيز ... همان طور كه مي داني مشكلات بسيار زياد است و اين هم يكي از مهم ترين هاست ...

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید