آن حکم مشهور نوروزی را در زنجان یادتان هست؟!

به دنبال انتشار خبر اجرای مجازات یک اعدام‌کننده‌ی درخت در زنجان، اینک خبر می‌رسد که واقعیت ممکن است با آنچه که در رسانه‌های دولتی انعکاس یافته، تطابق نداشته باشد!    لطفاً به کامنت‌های هموطنی که با نام «یک مطلع نزدیک» برایم ارسال داشته، دقت کنید و چنانچه نظر یا اطلاعات تکمیلی دارید، بیان فرمایید.
ما طرفداران محیط زیست باید نشان دهیم که شهد شیرین حقیقت و عدالت را بر هر شهد کاذب دیگری ترجیح می‌دهیم.

موافق(0)مخالف(0)

۱۹ Comments

 1. درود
  وبلاگ و سايت ما تازه تاسيس شده . با توجه به اينکه وبلاگ جالب و پر بيننده اي داريد جهت تبادل لينک لينک سايت شما با عنوان مهار بیابانزایی در وبلاگ ما ثبت شد.لطفا يکي از آدرس هاي زير را (ترجيحا اولي)تا 72 ساعت آينده با عنوان " بزرگترين مرجع آموزش فعاليت در بازار بورس " و توضيحات " بزرگترين مرجع آموزش ، فروش سيستمهاي حرفه اي و اکسپرتهاي تجاري روز دنياي فارکس " ثبت نماييد
  ممنون
  www.GuilanFX.com
  http://guilanfx.javanblog.com

  دوست دارين تو بورس فعاليت کنين؟يه شغل با کلاس و پول ساز
  فروش ويژه جامع ترين بسته آموزش تصويري معامله در بازار بورس ارز در 6 دي وي دي
  WwW.GuilanFX.CoM آموزش و پشتيباني

  موافق(0)مخالف(0)
 2. با سلام به محمد درویش و آن مطلع نزدیک
  واقعن دچار سردرگمی عجیبی شدم. چه جوی ایجاد شده بود! با اوضاعی که از دادگاه منطقه ی خودمان دیدم باورم نمی شود که قبل از رسیدگی کامل این اجرای حکم - یعنی قصاص و حتک حرمت ناحق - انجام شده باشد. در سه پرونده ای که خودم محاکمه شدم مراجع متعددی به قاضی دادگاه فشار وارد کردند تا به ناحق مرا محکوم کند اما نکرد. اکنون باور این صحبت دوست مطلع - که به نظر می رسد صادقانه صحبت می کند - پریشان ام کرد. پریشان

  پاسخ:

  باور کن چند روز است که ذهن مرا هم پریشان کرده است این ماجرای تلخ ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. " آدم های کوچک ، انسان های بزرگ " در پیداپنهان

  موافق(0)مخالف(0)
 4. mymag.persian blog.ir
  سلام /يه نگاهي بيندازين اگهدووست داشتين مرتبط به گرمايش زمين در آخرين پست

  پاسخ:

  متشکرم از اطلاع رسانی تان.
  به چشم.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. امیدوارم هر چه زودتر اصل این ماجرا مشخص بشه
  و امیدوارم قانونی که قراره حامی مردم باشه ، خنجر به قلبشون نزنه .

  پاسخ:

  فعلن که اعلب خبرها مأیوس کننده است و من در شگفتم از رکن چهارم دموکراسی در زنجان!!

  موافق(0)مخالف(0)
 6. آمده بودم تا دربارهء آن دو خبری که دربارهء ممنوعیت شکار در پهنهء البرز و نیز ممنوعیت ورود به دشت لاله های سرنگون بنویسم و و دلیل بیاورم که این قبیل خبرها را باور نکنید که ، که چشمم به گفته های شخصی افتاد که دربارهء آن مرد نگونبخت روستایی و بسته شده به درخت در زنجان افتاد . صادقانه می گویم که حالم منقلب شد . شریعتی در مقدمهء کتاب کویرش به نقل از تورات نوشته بود " تو قلب بیگانه را می شناسی ، زیرا که در سرزمین مصر بیگانه بودی " . وقتی که خبر مجازات غیر انسانی آن مرد بی پناه را خواندم و عکسهای رقت بار و جانسوزش را دیدم ، نتوانستم سکوت کنم و برای همهء دوستان اهل طبیعت نوشتم آنچه بر این مرد رفته است ستم بوده است . از صمیم قلب با او احساس همدردی کردم و گفتم آنچه را که درباره اش نوشته اند باور نکنید و رسم جوانمردی این است که از این مظلوم دفاع کنیم نه اینکه قیل و قال محتسبان را باور کنیم و خود هم شلاقی بر چهرهء جان و حیثیت و آبروی این مظلوم و زن و فرزندش بزنیم . اما چه فایده؟ صدای من در میان هلهله و شادی دوستان سبز اندیش و تشویق های بی دریغ وبلاگنویسان سبز و وبسایتهای محیط زیستی گم شد .

  موافق(0)مخالف(0)
 7. ۱- فرد مذکور مسلمان و بیسواد و بزرگ شده در یکی از دهات نزدیک زنجان و بدلیل درد در مفاصل پا بیکار میباشد. نه مغازه ای دارد نه کسبی میتوانید بیایید و ببینید.
  ۲- فرد مذکور درمورخه ۷/۱/۸۹ به اتهام قطع درخت به کلانتری شماره ۱۵ زنجان احضار میشود بنا به حکم جلب دادستان عمومی شهر زنجان. و وی حدود ساعت ۵ عصر به کلانتری میرود و بازداشت میگردد.
  ۳- در مورخه ۸/۱/۸۹ ساعت حدود ۹ صبح در دفتر نماینده دادستان با حضور افرادی که نمیگویم وی را معترف به قطع چند درخت میکنند. (عددی که نماینده دادستان گفته به خداوند سوگند دروغ محض است) که بلافاصله اعلان میگردد آبروی وی را فردا در کشور خواهیم برد و الا ماشا الله.
  ۴- در مورخه ۹/۱/۸۹ فیلمی برای بازی کردن با آبروی متهم اجرا میکنند. هدفشان بماند.
  ۵- وضعیت این پرونده تا این تاریخ در مرحله تکمیل و تشکیل پرونده برای متهم از سوی دادستانی است.
  ۶- درختی که وی را به آن بسته اند چندین خانه آنطرفتر و در یک مکان پردرخت میباشد جلوی منزل وی چنین وضعیتی ندارد.
  سوال:
  ۱- آیا پرونده به دادگاه ارجاع شده؟جواب: خیر
  ۲- جرم اعلامی از سوی دادستان برای متهم در پرونده متهم برای دادگاه و شخص متهم ارسال و اعلام شده؟ جواب:خیر
  ۳- با فرض اثبات جرم برای متهم از سوی قاضی و دادگاهی حکمی صادر شده؟ جواب:خیر
  ۴- کدام ماده قانونی چنین مجازاتی را برای متهم نه مجرم بیان نموده بگویید؟
  ۵- فرد متهم خود تا قبل از آمدن به شهر کشاورز بوده و در شهر نیز دارای خانواده ساده و آبرومندی است. وی نه تاجر است نه صاحب منصب نه سوارد دارد و نه کاسب. حال میپرسم چگونه میشود برای اتهام ثابت نشده با فرض اینکه گفته های نماینده دادستان هم درست باشد آبروی یک مسلمان و خانواده وی را برد بجرم عدم توانایی در گفتار و سواد و عدم آشنایی با قوانین اجتماعی و سادگی ذاتی وی؟
  ۶- یک نفر در این کشور پیدا شود و بگوید من حکم قاضی را برای اجرا دیده ام؟ بگوید پرونده وی را در دادگاه دیده ام؟
  ۷- این شخص در حال حاضر بقید وثیقه ار مورخ ۱۴/۱/۸۹ آزاد میباشد و در مورخ ۱۹/۱/۸۹ بدلیل فشارهای روحی دچار بالا رفتن فشار به عدد ۲۰ و خونریزی دماغ گردید که در حال حاضر وضع خوبی ندارد.
  -------------------
  خاقانی شروانی می گوید :
  بر دیدهء من خندی کاینجا زچه می گرید
  خندند بر آن دیده کاینجا نشود گریان

  حالم خوب نیست .

  موافق(0)مخالف(0)
 8. درود بر لطیف عزیز ... دست کم سه تن از همکارانم، از جمله هومان خاکپور و امیر سررشته داری عزیز شاهد هستند که نهایت تلاشم را کرده ام تا از واقعیت این ماجرا سند قابل اتکایی بدست آورم. اما انگار بر سر زنجانیان گرد مرگ پاشیده اند! چرا کسی حاضر نیست در باره این ماجرا خبری را انتشار دهد؟!!

  موافق(0)مخالف(0)
 9. محمد جان
  من با یکی از دوستان مطلع در منابع طبیعی زنجان صحبت کردم و پیگیر موضوع شدم، ایشان می گفتند چنین اتفاقی افتاده و قاضی در مرحله تحقیق چنین دستوری صادر کرده است. این پرونده مربوط به شهرداری بوده و هنوز حکم قضایی هم صادر نشده است و قاضی پرونده از اختیارات قضایی خود استفاده کرده و در مراحل تحقیق، چنین شیوه ی تحقیقی را برگزیده است ...

  موافق(0)مخالف(0)
 10. بالاخره این کار قانونی بوده یا نه؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 11. جناب درويش عزيز سلام .
  به نظر من بيسواد بودن و بيكار بودن اصلا دلايل قانع كننده ايي نيستند .
  اگر بيكاران و بيسوادان تمام شهر هاي ايران به فكر اين بيفتند كه آسون ترين راه رسيدن به پول اينه كه درخت هاي دم دستشون رو قطع كنند و بفروشند كه ديگه بايد فاتحه هر چي درخته تو اين مملكت بخونيم .
  البته شايد هم اين بنده خدا جرمش اينقدر ها كه ميگن سنگين نبوده ولي به نظر من نفس عملش زشته .
  يا حق

  موافق(0)مخالف(0)
 12. مساله این است که انگار او اصلن درختی را قطع نکرده است!
  و این دردآور است حامد عزیز ...

  موافق(0)مخالف(0)
 13. دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر
  کر دیو دد ملولم و انسانم ارزوست
  گففتند یافت می نشود گشته اند باز
  گفت انچه یافت می نشود انم ارزوست.
  ---------
  بیدادگاه به جای دادگاه و ....

  پاسخ:

  اميدوارم هر چه زودتر ابعاد تاريك اين رخداد روشن شود.

  موافق(0)مخالف(0)
 14. هزار شرم بر من که مطلب نوروزتان را نخوانده بودم ...
  از درویشی که در این دوران نه چندان بلند می شناختم دور می دیدیم خوشحالی در تحقیر پیرمردی دهاتی را...
  از درویش دور میدیدم که این ماجرا را به جای آنکه دست آویز کند برای آنکه فریاد بزند، ای بی عدالتان اگر سزای بریدن درخت این است برای درختان پارک ملی گلستان و سیاه بیشه و ...چرااجرا نشد، برای گلایه از قدرتمندان به ای کاش گویی پناه آورد((کاش در مورد درختان النگ‌دره گرگان، پارک نشاط کرمان، وردآورد تهران، سیاه‌بیشه چهارباغ، پارک ملی گلستان و آن ۲۰۰ هزار بلوط ۵۰ تا ۴۰۰ ساله‌ی بالادست سد کارون ۴ هم چنین احکامی صادر می‌شد.))
  از کسی که درد طبیعت بی پناه را دارد دور می دیدم چنین سپاس گذار نمایش آشکار نامردمان طبیعت ستیزی باشد که آبروی پیرمردی بی سواد و عامی را _در دوران غوغای رسانه های سبز بر سر گلستان و رضوان شهر و جنگل های بختیاری و ... - بازیچه کردند تا به قول آقای عبادی هلهله و شادی دوستان سبز اندیش و تشویق های بی دریغ وبلاگنویسان سبز و وبسایتهای محیط زیستی کم رنگ کند آن همه فریاد برای درخواست مجارات جانیانی که دانسته -نه همچون یک روستایی نادان ندانسته- اعدام دست جمعی برای درختان رقم زدند. ((جا دارد تا مراتب سپاس عمیق خود را از حرکت سبزمدارانه‌ی قاضی زنجانی اعلام داشته))
  وای بر ما که هدیه ی نوروزی که مرد سبز دنیای وبلاگنویسمان پذیرفته و به تحفه داده آبروی خانواده ای بی پشت و عامیست ((و آن را چون هدیه‌ای نوروزی از سوی این هموطن دادگستر و طبیعت‌ محور بپذیرم و بپذیریم))
  چقدر دوست داشتیم که درویش که اینقدر برای کسانی که گوشه ی دلشان کمی سبز است عزیز بود، لا اقل هم صدای عبداللطیف عبادی می شد.
  چقدر دوست داشتیم که این خبر را هرگز اینگونه در وبلاگی که تا همین چند لحظه ی پیش امن ترین خانه ی سبزمان می دانستیم نمی خواندیم.
  متاسفم آقای درویش
  هزار بار متاسفم
  این خبر چه راست و چه دروغ مایه ی شرمندگیست.
  چقدر شرمنده شدم وقتی خواندم مطلع نوشته((ولی یادتان باشد از لابلای شاخ درختان هم خدا پیداست))

  موافق(0)مخالف(0)
 15. شقایق

  وای خیلی متاسفم...
  من آن کامنت را نخوانده بودم ، واقعا ناراحت کننده بود.

  موافق(0)مخالف(0)
 16. درود بر سارای گرامی:
  فكر كنم هنوز هم ماجرا را خوب نخوانده يا نمي دانيد. يكبار ديگر كامنتها را بخوانيد. من همان زمان هم گفتم كه اگر جاي آن قاضي بودم چه حكمي براي درخت كشي مي دادم. تاسف من از اين است كه چرا اصلن قاضي اي در كار نيست؟! و چرا ركن چهارم دموكراسي اين خبر را تعقيب و پيگيري نكرده است؟
  اين خيلي دردآور است كه يك بي گناه به جرمي ناكرده مجازات شود.

  موافق(0)مخالف(0)
 17. محمد جان هنوز بی گناه بودن آن مرد محرز نشده و این اتفاق در حین تحقیق در پرونده رخ داده است که معمولن قضات بی گدار به آب نمی زنند!

  موافق(0)مخالف(0)
 18. هومان جان این عبارت " هنوز بی گناه بودن آن مرد محرز نشده " بسیار عجیب و غریب است . یعنی از نظر شما اصل بر مجرم بودن انسانهاست جز اینکه خلافش ثابت و محرز شود!
  تا زمانی که کسی در یک دادگاه صالحه و با حضور وکیل مدافع و در حضور هیئت منصفه به شکلی عادلانه و با رعایت تمام تشریفات قانونی محاکمه نشده باشد و جرمش اثبات نگردد، بی گناه است . جدای از این ، تمام شیوه های تحقیق ، بازجویی و دادرسی وی نیز باید مطابق با قانون و با رعایت تمامی حقوق متهم و انجام شده باشد . در حال حاضر هیچگونه سند ، مدرک ، حکم و شواهدی برای رعایت شیوه های قانونی دادرسی ، تحقیق و بازجویی از این فرد نگونبخت وجود ندارد . مضافا" اینکه طبق شواهدی که اکنون ارائه شده است ، این متهم بیچاره اصلا" محاکمه و محکوم نشده است! خودتان هم قبلا" گفته اید که مجازات غیر انسانی و غیر قانونی وی در مرحلهء تحقیق از متهم اجرا شده است . یعنی تا اینجای کار یک متهم ( و نه مجرم ) را پیش از محکومیتش در دادگاه مجازات کرده اند . به این ترتیب قاضی اجرا کنندهء آن مجازات و همهء عوامل اجرای آن مجازات خود همگی مجرم و بزه کار هستند و می بایست که در دادگاه ویژهء قضات به دلیل ارتکاب جرم ( یعنی مجازات یک متهم پیش از محاکمه و محکومیتش) محاکمه شده و به اشد مجازات محکوم شوند . قاضی مذکور بی گدار به آب نزده است بلکه بسیار با گدار لگد به قوانین ممکلت و ابتدایی ترین اصول اخلاقی و شرافت انسانی زده است . جای یگ چنین تبهکارانی پشت میله های زندان است و نه کرسی مقدس قضاوت . من متاسف هستم که در قرن بیست و یکم باید برای دوستان توضیح بدهیم که " اصل برائیت است " و نه مجرم بودن انسانها . شما در چند کامنت قبل هم گفته بودید " قاضی پرونده از اختیارات قضایی خود استفاده کرده و در مراحل تحقیق، چنین شیوه ی تحقیقی را برگزیده است " .اولا" قاضی پرونده که سهل است ، رئیس قوهء قضائیه هم حق ندارد کسی را بدون آنکه جرمش در دادگاه ثابت شده باشد مجازات کند ، ثانیا" این قاضی مجرم و تبهکار چنین اختیاری را از کجا آورده است که یک متهم را در مرحلهء تحقیق مجازات کند؟ و اصلا" مگر میشود مثلا" رئیس ادارهء شما ناگهان وارد اتاق کار شما بشود و همه را به گلوله ببندد و بعد هم بگویند ایشان با استفاده از اختیاراتش! چنین قتل عامی را مرتکب شده است؟ ثالثل" این شیوهء مجازات ( یعنی بستن یک انسان به درخت و گرفتن فیلم و عکس از وی و منتشر نمودن آنها در تلوزیون و مطبوعات ) خلاف نص صریح قانون و کاملا" خودسرانه و غیر انسانی و غیرمنطبق با قانون موجود برای قطع کنندگان درختان ( قیعنی قانون مجازات قطع شجر ) است . من از دوستان عزیز محیط زیستی توقع ندارم در جبران آنچه در تایید عمل غیرانسانی و غیرقانونی آن قاضی مجرم و تبهکار نوشتند مطلبی بنویسند ، اما حداقل این انتظار را دارم که بیشتر از آنچه که در حمایت از آن حکم مجازات هولناک و ضد مرام سبزاندیشی نوشتند ، دیگر توجیهی بر آن عمل غیرانسانی ننویسند . من از باند سبزپرسی ها ( که تشنهء اعدام و کشتن انسانها هستند و هم در ماجرای اعدام کردن مجرمان پروندهء قتل یک جنگلبان و هم در ماجرای این مرد نگونبخت متهم به قطع درخت در زنجان غریو شادی و هلهله سر دادند و در وبسایتها و روزنامه هایشان شیرینی پخش کردند ) هیچ گله و شکایتی ندارم . آنها طبق ذات و خوی واقعی خود و برای نابودی روح سبزاندیشی در جامعهء ایران عمل می کنند و کارنامه شان نیز بسیار واضح و روشن است . اما دوستان صادقی چون شما که قطعا" انسانهایی آزادمنش و سبزاندیش هستید و تاب پاگذاشتن بر روی یک گل یا دیدن شکستن شاخهء یک درخت را هم ندارید ، می بایست بسیار بیشتر از اینها جانبدار حقوق انسانهای مظلوم و ستمدیده باشید .

  موافق(0)مخالف(0)
 19. مطلع نزدیک

  باسلام خدمت آقای درویش
  هنوز هم گاهی برای ... به این صفحه مراجعه می کنم.
  و اما
  حکم دادگاه و قاضی: متهم به جرم بردین 5 درخت (البته به نظر بنده و دیدگاه علمی درختچه) و جزای آن ... محکوم گردید.
  (به خاطر آورید آنهمه تلاش قبل از صدور حکم را برای ...
  و به خاطر آورید آنهمه کارهایی که کردند و نکردند قبل از صدور حکم برای ...)
  و اما ایمان دارم که انسانهای شریف هستند ولی چه بسیار اندکند و خوشا به حال آنانی که ...

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید