آیا مخاطرات محیط زیستی رزمایش‌ها را نمی‌توان مدیریت کرد؟

هر فعالیتی که انسان انجام می‌دهد، بی‌شک بر زیست‌بوم اثرگذار خواهد بود. از این روست که برای مدیریت شایسته‌تر و کم‌خطر‌تر فعالیت‌های انسان‌ساخت، بیش از نیم قرن است که شیوه‌نامه‌هایی به عنوان ارزیابی زیست‌محیطی در حوزه‌های گوناگون ساختمانی، صنعتی، کشاورزی، هوا فضا و نظامی مطرح شده است.
خوشبختانه در ایران و همزمان با برنامه پنج ساله چهارم توسعه نیز، لزوم دارابودن ارزیابی‌های محیط زیستی برای هر فعالیتی الزام‌آور اعلام شده و به مورد اجرادرآمده است (هر چند همه می‌دانیم که این ارزیابی‌ها تا چه اندازه همچنان از لکنت‌هایی جانکاه رنج می‌کشند). با این وجود، به نظر می‌رسد هنوز معاونت محیط انسانی یا محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، برای فعالیت‌های نظامی و به ویژه رزمایش‌های متعددی که در سطح کشور و به منظور آماده نگه‌داشتن نیروهای نظامی صورت می‌گیرد، تدبیری بایسته ندیده و دستورالعملی را منتشر نساخته است. دو سال پیش و در جریان رزمایش صورت گرفته در منطقه‌ی عملیاتی کویر شهداد، وقتی که اعتراض ما به گوش سردار رحیم صفوی، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسید، ایشان با روی گشاده این انتقاد را پذیرفته و اعلام داشتند که از این پس در جانمایی مناطق منتخب عملیاتی خویش، می‌کوشیم تا ملاحظات محیط زیستی مد نظر مؤسسه متبوع شما را نیز لحاظ کنیم. به دیگر سخن، می‌توان کلام این فرمانده ارشد را اینگونه تفسیر کرد که اگر خوراک علمی لازم و به موقع به ستاد نیروهای مسلح داده شود، این ستاد آمادگی انعطاف لازم در عملیات خویش را برای کمینه‌تر کردن مخاطرات محیط زیستی رزمایش‌های خویش دارد.

در همین رابطه، روز گذشته با یکی از فرماندهان ارشد سپاه، سردار غلامحسین مصدقی گفتگو کردم. ایشان که جانشین فرماندهی توپخانه و موشک‌های نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند، ضمن استقبال از این پیشنهاد، آمادگی نهاد متبوع خویش را برای تعاملی سازنده‌تر در این حوزه اعلام داشتند.
امیدوارم، دوستان عزیز در سازمان حفاظت محیط زیست کشور، بیش از پیش به این موضوع توجه کرده و هر چه سریع‌تر شیوه‌نامه‌ای را تنظیم و منتشر سازند.
یادمان باشد که ایران‌زمین در بستری استقرار یافته که دست‌کم 89.7 درصد آن در قلمرو سرزمین‌های خشک قرار دارد؛ سرزمین‌هایی که توان زیست‌پالایی آنها در مواجهه با مخاطرات محیط زیستی در کمینه‌ی ممکن بوده و نباید در آن، خطر تخریب انسان‌ساز را به جان خرید و یا تشدید کرد.

موافق(1)مخالف(0)

۸ Comments

 1. با سلام متاسفانه با مشکلی که در سیستم نظر سنجی پیش امده بود نظر شما ثبت نشد.اگه لطف کنید نظرتون را دوباره اعلام کنید ممنون میشم.و اینکه اگر در این باره توصیه ای دارید حتما در مشاهده نظرات اعلام کنید.خوشحال میشیم.در ضمن یک گزینه دیگر به نظر سنجی اضافه شد.

  برفراز و برقرار باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. به چشم ... دوباره اقدام شد.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  السلام و علیکم برادر مکتبی درویش!

  موافق(0)مخالف(0)
 4. شقایق

  من هم امیدوارم ،
  خدا کند که این بار راست باشد!

  پاسخ:

  آمین.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. جناب درویش در برنامه های صعود 14 هزار نفری سپاه به قله سبلان و قله توچال بنده با آقای سردار رحیم صفوی نیز در باره مشکلات زیست مححیطی صعود های سنگین گفتگو کردم و سالهای بعد این صعود دیگر برگزار نشد بنده احساس می کنم آقای سردار رحیم صفوی و دوستانشان در سپاه به محیط زیست اعتقاد جدی دارند.

  پاسخ:

  امیدوارم باورت روزی رنگ عینیت به خود گرفته و طبیعت وطن از این باور سود جوید.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. اشکار

  ..والسلام العیکم علی آقا حسین آقا گلپایگانی هم استانی عزیزم

  موافق(0)مخالف(0)
 7. درود بر برادر مورددار؛ اشکار گرامی! آقا تازه گی ها در سواحل کاستاریکا دیده شده اید!!

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید