ریزاندامگان کارا یا Effective Microorganisms

فن آوری ساخت ریزاندامگان کارا نخستین بار توسط یک ژاپنی به نام  Teruo Higa به جهان معرفی شد تا بتواند جایگزینی کم‌خطرتر و کاراتر برای کودهای شیمیایی باشد؛ کودهایی که نه‌تنها زمین، بلکه آب‌های سطحی و زیرزمینی و تالاب‌ها و دریاهای آزاد را نیز مسموم کرده‌اند.

امّا چند سالی است که متولّیان این تکنولوژی نوین، ادعا می‌کنند که ریزاندامگان کارا یا EM  می‌تواند هم به کمک کشاورزی بیاید و هم زمین را نجات دهد.

اخیراً تارنمایی هم به زبان فارسی در محیط وب آغاز به کار کرده با این شعار:

تکنولوژی ای ام، یک شانس برای نجات زمین

به سهم خویش امیدوارم که این شانس، یک شانس واقعی باشد و کشاورزی مملکت بتواند با وارد کردن فشار کمتر بر منابع طبیعی و محیط زیست، تولید بیشتر و مرغوب تری را به بازار عرضه دارد.

موافق(1)مخالف(0)

۶ Comments

 1. کاش بجای ساختن جنگ افزارها و افتخار کردن به انواع موشکها و انواع وسایل کشتار .. توان علمی مون صرف رسیدن به این اهداف سبز می شد..

  موافق(0)مخالف(0)
 2. واقعن که ای کاش اینگونه بود یا اینگونه شود ...
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. براستی اینگونه است، پروفسور هیگا کاشف و ترویج دهنده تکنولوژی ای ام با رهبری سازمان EMRO در بیش از 120 کشور جهان 30 سال است که از این فن آوری در کشاورزی، زیست پالایی، دامداری و « تولید خوراک ارگانیک » انقلابی را برپا کرده است و بسیاری از دولتها مانند وزارت کشاورزی و منابع طبیعی مصر، تایلند، کره خود این فرآورده سودمند را پخش می کنند.
  http://www.em-pars.com/category/world-wide-partners/
  EM زمین را تقویت می کند و حتی آلودگی ناشی از مواد شیمیایی را می پالاید، رشد را برمی انگیزاند، تولید را بالا می برد، آب های روان را پاکسازی می کند، هنگامیکه در دامداری از آن استفاده شود دیگر نیاز به استفاده از پنسیلین و مواد شیمیایی که به انسان نیز در آخر انتقال می یابد نیست. و این تنها راه حل برای کشند سرخ و نجات تالاب ها از لجن ها است. نمونه ان در دریای ژاپن اجرا شد. امیدوارم با کمک عاشقان این آب و خاک کشور ما در زمینه این تکنولوژی از کشورهای مدرن عقب نماند و دست یکایک شما را برای آبادای سرزمینمان می فشارم.

  موافق(0)مخالف(0)
 4. شقایق

  چه جالب ! من تاکنون چیزی در این مورد نخوانده بودم .

  البته برگردان ِ فارسی اش به نظر ناگویا می آید!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. خبر خوب و امیدوار کننده است مخصوصن اگر به کاهش فشار بخش کشاورزی به عرصه های منابع طبیعی منجر شود. درود

  موافق(0)مخالف(0)
 6. امیدوارم این اتفاق رخ دهد.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید