هجوم لودرها براي تخريب باغ اكولوژي نوشهر!

از صبح امروز هجوم لودرهاي دوستان! براي تخريب نخستين و ديرينه‌ترين باغ اكولوژي ايران و خاورميانه در نوشهر آغاز شده است.
اين رخداد فرخنده را به همه‌ي طبيعت‌ستيزان عزيز تبريك عرض مي‌كنم!
بقيه مردم هم كه در خواب هستند! نيستند؟

در همين باره:

فاجعه در قلب منابع طبيعي به بهانه ايجاد گذرگاه به بندر نوشهر!

باغ اكولوژي نوشهر در محاصره طبيعت ستيزان!

توطئه در باغ گياهشناسي نوشهر!

با یورش نیروهای سازمان بنادر و کشتیرانی 8 هکتار از باغ گیاه شناسی نوشهر تخریب شد! – سبز پرس

موافق(0)مخالف(0)

۶۶ Comments

 1. مسعود

  تاسف انگیز است.
  این دیگراز تبریک و تشکر گذشته ، لوح تقدیر می خواهد و اعطا از طرف مقامات !

  موافق(0)مخالف(0)
 2. كسي اين طرف ها دايي جان ناپلئون وبلاگستان را نديده است؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. سهند

  احتمالاً دايی جان ناپلئون رفتن گل بچينن حوالی نوشهر، البته اگه گلی مونده باشه...

  موافق(0)مخالف(0)
 4. ا

  به نام ایران زمین، به نام کورش و به نام فردوسی و با بزرگترین درودها و شادباشها به تمام فرزندان و زنان و مردان دلیر و شجاع ایران زمین در سراسر جهان ... ما باید از هر راهی که میتوانیم خانه سیاه خرافات را به هوا بفرستیم و شعله در مراسم شان افکنیم، تا دشمن وحشی نادان را نابود سازیم و نام خود را در تاریخ ایران جاودان سازیم. این نهایت وظیفه هر ایرانی پاک نهاد می باشد. پیروزی از آن ماست. بدرود.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. جواد

  دوستان باغ اکو رو ندیدم هنوز!
  در چه حد تخریب کردن؟
  یعنی اینقدر خرن همشو تخریب کنن؟

  موافق(0)مخالف(0)
 6. نه جواد جان باهوش تر از اين حرف ها هستند! خرده خرده اين كار را انجام مي دهند!

  موافق(0)مخالف(0)
 7. به سهند:
  عجب! معمولاً او به اطراف تنكابن مي رفت!!

  موافق(0)مخالف(0)
 8. درود
  ... فکر کن یک شاخه گل هم در جهان هرگز نرست
  فرض کن جنگل بیابان بود از روز نخست
  در کویری سوت و کور
  در میان مردمی با این مصیبت ها صبور
  صحبت از مرگ محبت مرگ عشق
  گفتگو از مرگ انسانیت است.
  نمی دونم چی بگم متاسفم.
  توی فیس بوک به اشتراک می گزارم. متاسفانه این جامثل بقیه دنیا نیست که اعتراض مردم تاثیری داشته باشه ولی باید همه بدونن که چه جوری داره طبیعتمون نبود می شه .

  موافق(0)مخالف(0)
 9. 🙁

  در یه طرف دنیا در جهان به اصطلاح چندم به راحتی و بدون دغدغه ای طبیعتی تخریب می شود و در طرف دیگر در گوشه ی دیگری در دهاتی به نام اشتوگارت مردم با مامورین جهت حفظ چیزی درگیر می شوند که مبادا در اینده چیزی از آن جیز نماند!

  پیروز باشید

  موافق(0)مخالف(0)
 10. راست مي گويي مرد خاكي عزيز ... نگاه كن كه اشتوتگارتي ها براي نجات 300 درخت دارند چه شورشي برپا مي دارند و ما 200 هزار درخت را در آبگيري سد كارون 4 از دست مي دهيم و كف هم مي زنيم!!

  موافق(0)مخالف(0)
 11. به بهاره:
  بسيار سپاسگزارم از همراهي و همدلي شما ...
  هرچند كه احتمال پيروزي بر طبيعت ستيزان ناچيز است، اما هر ايراني طبيعت دوستي بايد راه خويش را رفته و به حركتش ادامه دهد. ايستادن يا درجازدن و يا عقب نشيني، سلام مرگ را رساتر مي كند.
  همين.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. درود...
  به قول شریعتی:درد من تنهایی نیست‘ بلکه این ملت است که گدایی را قناعت‘ بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت ها را حکمت خداوند می نامند!!!
  همین...

  موافق(0)مخالف(0)
 13. و اين بزرگ ترين درد است كه تفاوت حماقت و حكمت را درنيابيم ...
  درود بر رسول عزيز.

  موافق(0)مخالف(0)
 14. پارسا

  با سلام متاسفانه این خبر خیلی تاسف بار صحت دارد. با دستور فرماندار نوشهر بیش از 8 هکتار از باغ تخریب شدو ضلع شمالی باغ هم باسیم خار دار محدودشد. بدون هماهنگی و بدون هیچ گونه موافقتی در سطح شهر شایعه کردند که هماهنگی شده و مسئولین باغ هم موافقند. صبح ساعت 6 با لودر و بولدوزر و بیش از 50 نفر گارد بندر باتوم به دست داخل باغ شدند و هماننداسراییلی ها ی متخاصم هزاران درخت را با خاک یکسان کردند.

  موافق(0)مخالف(0)
 15. فلورا

  ساعت 7 بی بی سی فارسی مصاحبه جناب فانی با دکتر اسماعیل کهرم رو پخش کردن بسیار برنامه جالبی بود من به یاد جناب درویش و سایر دوستان بودم و آرزو کردم که برنامه رو تماشا کنن. ایشون یه پلاک به شکل کفش دوزکی زیبا رو یقه ی کتشون چسبونده بودن ، من شیفته ی صحبتهای عاشقانه شون درمورد طبیعت و حتی حشرات شدم.
  جناب کهرم درباره دلایل خشک شدن دریاجه ارومیه بختگان پریشان گاوخونی صحبت کردن و خشک سالی رو بهیچ وجه موثر در این خشک شدنها نمیدونستن... و 25 سد ساخته شده در مسیر رودخانه های منتهی به ارومیه و 10 سددر حال ساخت رو دلیل خشک شدن این نگین فیروزه ی سابق ایران میدونستن و اشاره داشتن که وقتی با هواپیما به سوئیس پرواز میکردن آب دریاچه رو به رنگ آب گوجه فرنگی دیدن!
  اما وقتی گفتن از 4 روشی که دولت برای جلوگیری ا زخشک شدن دریاچه پیشنهاد کرده 2 راهش شدنی نیست و 2 راه دیگه ش هم فکر کنم بنظرشون مضحک میومده... و جناب فانی با سیاستی که این روزها دامان بی بی سی رو گرفته جلوی ادامه بحث رو گرفتن...
  علیرغم جدی بودن زیاد جناب فانی و قطع کردن کلام دکتر کهرم، ایشون بسیار مسلط و کامل همه ی حرفهایی رو که باید و شاید رو زدن و من هی مقایسه ش میکردم با صحبتهای مجنونانه یدکتر کردوانی که گاهی خودش هم نمیدونه چه نتیجه ای میخواد از حرفهاش بگیره...
  آقای درویش بسیار متشکرم که بواسطه ی این سایت با بزرگان محیط زیست کشورم آشنا شدم.به هموطنی مثل جناب کهرم افتخار میکنم...

  موافق(0)مخالف(0)
 16. حیف شد ... این برنامه را از دست دادم.

  موافق(0)مخالف(0)
 17. به پارسا:
  شما شاهد عینی بودید؟

  موافق(0)مخالف(0)
 18. جلگه

  سلام
  متاسفم بجاي اين كه اخبار خوب و آباداني كشور خودمان را بشنويم بايد به اين گونه سوئ رفتار هاي و تخريب محيط زيست عادت كنيم . پيشنهاد مي كنم دادگاهي تشكيل شود تا مقصرين اين مورد با خانواده به كوير مركزي ايران تبعيد شوند!! به شرط اينكه لدر ها را با خودشان به آنجا نبرند......

  موافق(0)مخالف(0)
 19. به جلگه:
  چرا به كوير مركزي وطن توهين و كم لطفي كنيم؟
  مگر آن پهنه ي ملكوتي و آن افق بي انتها چه گناهي كرده است كه بايد تبعيدگاه نابخردترين آزمندان ايران زمين باشد؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 20. سیمین

  سلام
  من هم برنامه دکتر کهرم رو دیدم جالب بود

  موافق(0)مخالف(0)
 21. ببخشيد كمي براي اينجا نوشتن دير شده ولي دلم مي خواد اينو اينجا بگم. تا زماني كه امثال دكتر كردواني عزيز را داريم چه انتظاري از فرماندار محترم نوشهر داريد؟
  به سهند عزيز: به قول لطيف قربانتان بروم گل هست ولي الان درخت چيدن مزه اش بيشتر است! عزت زياد.

  موافق(0)مخالف(0)
 22. سامان

  درود
  من از شاهدان این فاجعه بودم
  مردم نوشهر بقاع اکولوژی را مدیون همین جوانان میهن پرست هستند که شبانه روزی کار کردند تا موفق به جلوگیری از این فاجعه شدند
  از هک شهری های که جلوی درب این بهغ در مقابل نیروی سرکوب تجمع کردند سپاسگذارم

  موافق(0)مخالف(0)
 23. چه کسانی مقاومت کردند سامان خان؟
  لطفاً بیشتر توضیح دهید.

  موافق(0)مخالف(0)
 24. به امیر سررشته داری:
  بله موافقم! الان چیدن درخت خیلی بامزه تر است!
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 25. به سیمین:
  فایلش را گیر آوردم. حتمن خواهم دید.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 26. سياوش

  رييس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي مازندران در طول دوران تصدي خود بيشترين سعي و تلاش را داشته است تا باغ گياه شناسي نوشهر از تعرض مصون بماند. ولي مقهور مقامات سياسي استان شده است. راستي چرا صدايي از ميراث فرهنگي در نمي آيد. مگر اين اثر ملي داراي اهميت نبوده است.

  موافق(0)مخالف(0)
 27. دکتر امینی را می شناسم و همه برای او احترام عمیقی قایل هستیم. درود بر شرف و غیرتش.
  سازمان میراث فرهنگی هم لابد رفته اند گل بچینند!!

  موافق(0)مخالف(0)
 28. بهزاد

  درود بر دكتر فاطمي فرماندار شجاع و با تدبير نوشهر كه مشكلي بزرگ از شهر ما را حل نمودند . به اطلاع شما مسؤولين محترم سايت و نيز اشخاصي كه اينگونه با تحريف واقعيت اين چنين مغرضانه قلم فرسايي كرده و چنین واقعیات را وارونه می نمایانند می رسانم که اينجانب به اين عمل مدبرانه دكتر فاطمي و نيز استاندار محترم و معاون عمراني ايشان افتخار مي كنم كه براي يكبار هم كه شده واقعيات اجتماعي را بر جو سازي تعدادي كاركنان اين باغ كه بيشتر ناراحت از بر هم خوردن خلوت منازل سازماني شان بوده اند ترجيح دادند . حال از شما جناب نويسنده كه اين مطالب را درج كرده اي سوالي دارم و آن اينكه آيا خودتان ديدي كه باغ تخريب شده است ؟ لابد می دانید كه بخش جنوب شرقي اين محوطه كه به نام باغ گياه شناسي ثبت شده هيچگونه آثاري از باغ بودن كه همانا ضرورت داشتن سابقه احيا به وسيله انسان است ندارد بلكه فقط تعدادي درختان توسكا خرمندي و صنوبر در آن به صورت خودرو روئيده و هم اكنون نيز هيچگونه مراقبتي از سوي مسوؤلين در آنجا به عمل نمي آيد .( هنوز نيز قابل ملاحظه و تجربه هست و مي توانيد به آن قسمت و تمامي ضلع جنوبي باغ تشريف برده و ملاحظه نمائيد) لذا اين وضعيت هيچ سنخيتي با باغ ندارد چرا كه لفظ باغ براي جايي كه وصف خودرو بودن دارد مناسب نيست .از ديد همگان حتي بنده باغ گياه شناسي نوشهر داراي اهميت بوده و هست اما بايد به اطلاعتان برسد كه تنها بخش كوچكي از اين محوطه 37 هكتاري به عنوان باغ قابل توصيف است كه آن بخش توسط انسان پديد آمده و هم اكنون نيز هيچ گزندي بدان وارد نشده است .بنابراين با توجه به اينكه اولا هيچ آسيبي به گونه هاي گياهي موضوع باغ گياهشناسي وارد نشده و ثانيا اينكه صرفا بخش کوچکی از این محوطه که فاقد گونه های نادر است تخریب شده که دارای پوشش توسکا ، صنوبر و خرمندی (خرمالوی وحشی غیر خوراکی)بوده این مقدار سرو صدا به راه انداختن حساسیت مردم را در جایی که باید به تخریب طبیعت واکنش نشان دهند کم می کند . قطع تعدادي درخت توسكا و صنوبر مسلما در قیاس حل معضلات شهر توريستي نوشهر از حيث ترافيكي بسيار کم اهميت جلوه می کند درختانی که در همه جاي نوشهر و چالوس و ديگر شهرهاي كشور به وفور يافت مي شود. در جائيكه معضل اقتصادي و اجتماعي جوانان شهر را احاطه كرده ، آیا قطع فقط چند اصله درخت صنوبر و توسكا به معني تخريب باغ گياه شناسي محسوب مي شود ؟ حكايت شما حكايت همان مردمي است كه در اعتراض به كاريكاتوري در خيابان ها تجمع كردند اما خود كاريكاتور را نديده بودند. حال به نظر مي رسد چنانچه به عنوان يك نويسنده يا گزارشگر صداقت را كه لازمه قلم به دست بودن ( و نه قلم به مزد بودن ) است داشته باشيد اين مطلب را درج نموده و در پاسخ نيز براي روشن شدن اذهان مخاطبانتان اعلام كنيد كجاي باغ تخريب شده و چه گياهاني از بين رفته است ؟

  موافق(0)مخالف(0)
 29. درود بر بهزاد گرامي:
  نخست آن كه شما اگر صداقت داريد چرا با نام و نشان واقعي تان نمي نويسيد؟!
  دوم اين كه اگر ذره اي به دانش بوم شناسي اشراف داشتيد، درمي يافتيد كه يكي از ملزومات اصلي هر باغ اكولوژي اي داشتن يك فضاي امن و برخوردار از آرامش و سكوت است. چگونه انتظار داريد باغي كه فقط 35 هكتار وسعت دارد و در آن درختاني با قدمت 90 سال وجود دارد، بتواند همچنان پس از چنين گزند آشكاري توان زيست پالايي خود را محفوظ دارد؟
  درثاني حتا اگر آنجا باغ اكولوژي هم نبود، قطع 5000 درخت براي ساخت يك جاده كمربندي در كجاي دنياي متمدن سابقه دارد؟ چرا به جاي قطع اين آيه هاي عطوفت پروردگار، حاضر نشديد تا مطابق صورتجلسه پيشين جاده را از كنار باغ عبور دهيد؟!
  نگاه كنيد به ماجراي اشتوتگارت كه اخيراً رخ داده و مردم شهر جلوي يك سرمايه گذاري 7 ميليارد يورويي را به دليل احتمال قطع 300 درخت گرفته اند و دولت مركزي نگران سقوط خود و كاهش محبوبيت مردمي اش است!
  اين درد بزرگ ماست برادر!

  موافق(0)مخالف(0)
 30. سامان

  امروز دوباره همان گداهای علیل و ذلیل در پیاده روهای شهرمان زیر باران شدید منظره دل خراش ایجاد نمودند
  ابتدا به شهر داری و سپس به بهزیستی زنگ زدم هر چه بیشتر پی گیری کردم کمترین اقدامی را شاهد نبودیم

  موافق(0)مخالف(0)
 31. پاسخ پرسش پیشینم را از شما هنوز نگرفتم سامان خان! گرفتم؟

  موافق(0)مخالف(0)
 32. حسن بریمانی

  جناب آقای استاندار، جناب آفای تورنگ، جناب آقای محسنی و جناب آقای فرماندار نوشهر
  تخریب قدیمی ترین باغ گیاهشناسی کشور نا درستی باور های شما را در حمایت از منابع طبیعی بر ملا کرده است در هفته منابع طبیعی شعار عامه کردن فرهنگ منابع طبیعی میدهید اما در مقام مسئول دستور تخریب بخشی از مهمترین باغ طبیعی کشور را صادر می کنید. از شما باید پرسید عامه کردن فرهنگ منابع طبیعی چیست؟ مگر احساس مسئولیت، اعتراض و حتی گریستن محقیقن و کارمندان باغ اکولوژی نوشهر در پاسخ به قطع درختان باغ و تخریب ان و مدفون کردن درختان چند ساله در زیر خروارها خاک تجلی واقعی از داشتن فرهنگ منابع طبیع نیست؟ پس چرا آن گونه با آنها برخورد شد؟ آیا با این کارتان حفظ و حراست از جنگلهای شمال کشور که از اهمیت زیادی برخوردار است را دشوار نساختید؟ آیا بازهم می توانید در هفته های منابع طبیعی مردم را به داشتن فرهنگ منابع طبیعی سفارش کنید؟ آیا ضمانت پاسداری از منابع طبیعی در گرو عامه کردن فرهنگ منابع طبیعی میدانید یا در استفاده از قوه قهریه ؟ و اگر فرهنگ منابع طبیعی را مهم می دانید پس چرا با باغ اکولوژی نوشهر که قدمت بیش ز 50 سال دارد و به عنوان گنجینه تاریخی بی نظیر است چنین کردید؟ با این کارتان زحمات کسانی را که شب و روز بدون هیچ چشم داشتی مردم و جوانان را در حفظ و حراست از منابع طبیعی ترغیب می کنند پایمال کردید. ای کاش شما ها هم لشکر کشی مسئولین بنادر را در تخریب باغ ممانعت و یا حد اقل محکوم می کردید اما این چنین نشد. تخریب باغ اکولوژی نوشهر را هر گز جامعه دانشگاهی، دوستداران منابع طبیعی و حتی نسلهای آینده نخواهند بخشید و برای همیشه این عمل را به بدی یاد خواهند کرد.

  موافق(0)مخالف(0)
 33. زنده باشي جناب بريماني عزيز:
  بي شك آه اين زيستمندان بي گناه در باغ گياه شناسي نوشهر روزي سرانجام دامن آن طبيعت ستيزان آزمند يا نابخردي را كه در اين جنايت سهم داشته اند را خواهد گرفت.

  موافق(0)مخالف(0)
 34. به بهزاد عزيز
  بهزاد جان درك هر كارشناس از رشته خود ؛ دركي عميق تر از نگاه بيگانگان است. عزيز برادر همان درختان توسكايي كه شما مي بييني و بصورت بكر و دست نخورده نگهداري مي شوند داراي ارزش بسيار بالايي از نظر تنوع گونه اي هستند. گرامي محترم مفاهيمي مانند باغ اكولوژيك و گونه در معرض خطر انقراض و غناي گونه اي به همين بكر بودن و دست نخورده بودن است. آيا مي داني كه تنها توده توسكاي ييلاقي با چندين گونه علفي كنحصربفرد از جنگلهاي پست خزري تنها در همان لكه اي كه جنابعالي ميفرماييد وجود داشت. باغ اكولوژيك و طبيعت بكر چيزهايي دارند كه اگر از نگاه متخصصش ديده شود بسيار غني تر از محيطهاي دست خورده است. مفهوم ذخيرگاه ژنتيكي را درك نكردي كه اينچنين بر عملكرد مسئوليني مينازي كه من تعجب مي كنم چطور در شهري مثل نوشهر كه تمام سياست گذاريشان بايستي بر توسعه پايدار باشد در حال مديريت هستند.
  اگر انديشه اي فرمايي و ببيني كه براحتي با اندك تعقلي مي شد كاري بهتر كرد اين را نمي گفتي .مثل اينست كه من بگويم اداره كشتيراني درجه چند نوشهر كه تنها مصب ورود آهن آلات روسي است راهش را از دريا بگيرد و دور از شهر آنها را براي ما تهرانيها زودتر بياورد. عزيزم فخر شهر نوشهر به باغ اكولوژيك است نه اسكله. جابجايي اسكله كه هم اكنون داخل شهر قرار گرفته است راه حل كم كردن مزاحمين است نه تخريب باغي كه افتخار دارد چندين گونه در معرض انقراضي را در خود نگهداري مي كند كه شايد فردا به درمان كودكان سرطاني بشتابد.

  موافق(0)مخالف(0)
 35. ممنون حميد جان ... اميدوارم كه بهزاد خان منظور نهفته در پاسخ خردمندانه ات را دريابد ...

  موافق(0)مخالف(0)
 36. بهزاد

  دوستان عزیز در کجای دنیا رسم است که بدون ذکر نظر شخص نظر دهنده به او پاسخ دهند؟ (خواندن نظر را به یک کلیک دیگر منوط فرموده اید که شاید برخی نظرشان بصورت مستقیم جلب نشود؟)این هم از هنرهای سایت شماست . تا چند روز پیش از گونه های نادر گیاهی دم می زدید اما اکنون متوسل شدید به اینکه حاشیه برای حفظ این گونه ها ضروری است (کلمه متوسل را به کار بردم تا به شما اندیشمندان فارسی زبان تذکر دهم متوسل با سین است نه با صاد تا در سایتهاتان که توسل را توصل نوشته اید متوجه شده واصلاحش نمائید .البته صد در صد باز بر سیاق ماضی تان نظر مرا درج نکرده و تیترتان را اصلاح خواهید کرد )دوست عزیز ، درویش کم ریش دلسوز چرا به نام اشخاص توجه دارید اما کلامشان را در نمی یابید اولا از کجا به این قاطعیت می فرمائید که این نام نام واقعی من نیست ؟نیاز دارید تصویر شناسنامه ارسال کنم؟ ثانیا شما به جای نقد من قال (نقد شخص سخنگو) به نقد ماقال (آنچه گفته می شود) بپردازید. منتظرم که انشاالله نظرم را درج نموده و بعد پاسخ بفرمائید چند گونه نادر از بین رفته که این غوغا را براه انداختید. می ترسم کاری کنید که مردم شهر خودشان دست به کار شده و به این مشکل راه را حل نمایند.

  موافق(0)مخالف(0)
 37. بهزاد

  به جناب عباسی نیز عرض کنم که از نظر کارشناسی شما هم انشااله کشتیرانی استفاده کنه و یه اسکله تو اتوبان شهید بابایی تهران بزنه تا آهن بهتون زودتر برسه !! آیا می دونی که بیش از 90 درصد تجارت دنیا و ایران از راه دریاست ؟ اگه بنادر نباشند شما حتما درختای باغها رو قطع می کنی و به جاش غذا می گیری دوست من

  موافق(0)مخالف(0)
 38. اشکار

  می ترسم کاری کنید که مردم شهر خودشان دست به کار شده و به این مشکل راه را حل نمایند.

  ....این دیگه اخر شعار جنگل بان طاغوتی اعدام باید گردد و حمایت از خرس و خوک حمایت از آمریکا است
  ..... مردم ؟.. منظور همان مشروب و مواد فروشان قلابی است ؟ ها ؟
  فکر می کنید همه مردم کور و کر هستند ؟.... از حالا و پیشاپیش گرفتن مدرک دکترا را در هر رشته به شما تبریک می گویم !! افریده شدی برای مدیریت .

  اگه بنادر نباشند شما حتما درختای باغها رو قطع می کنی و به جاش غذا می گیری دوست من

  ... آخی ؟ بمیرم الهی !!! پس آنهایی که ده هکتار ده هکتار دور زمین های جنگله منطقه را سیم خاردار می کشیدند همه از فقر و لاعلاجی بود ؟ آخی

  می گویند به یک بچه پولدار گفتند : ... بابایی یک انشا در باره فقر بنویس
  .... متن انشا :... ما خانواده فقیری هستیم ، مابسیار فقیر هستیم .... حتی راننده و باغبان و سرایدار ماهم فقیر هستند !!
  البته این بچه پولدار هنوز مانند شما از ده خط انشا پنج خطش را با دعا و نیایش آغاز نکرده بود

  ده !! ببینم این انشا برایم خیلی آشنا است ؟
  آر یو مستر منچستر چی ؟

  موافق(0)مخالف(0)
 39. بهزاد

  اشکار گرامی بخوانند.
  دوست محترم شما که به راحتی مردمی را که خود یکی از آنان هستی مردم مشروب و مواد فروشان آنهم از نوع قلابی خطاب می کنی (هرچند معلوم نیست قلابی بودن را به چه وسیله ای امتحان کرده ای و با کدام سنگ محک بعدا اصلش را سنجیده ای؟) البته از نگارش جنابعالی پیداست که محتملا درک صحیح از مطالب اینجانب پیدا نکرده ای چرا که من غرضم این بود که جنابعالی یا دوست عزیزمان آقای عباسی متوجه بشوند که باید گیاهان را حفظ کرد اما نه به قیمت نابودی انسانها. مگر نمی شود هم این راه را احداث کرد و هم باغ را حفظ نمود؟ اگر این پاسخ منفی باشد پس مسوولین محترم مرکز تحقیقات کشور استان و شهر از شما کمتر می فهمند که می گویند صورتجلساتی را مبنی بر موافقت با احداث راه از شرق (پس از مخالفت با احداث آن از غرب باغ) امضا’ کرده اند. کاسه داغ تر از آش شدن حکایتی است که شما بدان مبتلایید . اگر می گویید مردم مشروب فروش و مواد فروش ، (که البته خود باید پاسخگوی چنین تهمتهایی به مردم خوب نوشهر باشید که منهم یکی از آنها هستم و مسلما در رعایت انسانیت از حیث عدم انتساب تهمت به دیگران احتیاط بیشتری نسبت به جنابعالی دارم) خود دلیلی است بر ضرورت ایجاد اشتغال و ثروت برای این مردم نه چند درخت توسکا و صنوبر و ... تا بتوان از ابتلای آنان به درد بیکاری اعتیاد و غیره جلوگیری نمود

  موافق(0)مخالف(0)
 40. جناب بهزاد گرامی
  متاسفانه و در بهترین حالت؛ شما ظاهراً باید دچار بیماری توهم توطئه بر علیه خود شده باشید! زیرا همه خوانندگان این خانه مجازی می دانند که در تارنمای مهار بیابان زایی هیچ نظری سانسور نمی شود؛ مگر در موارد استثنایی که آن نظر به شخصی حقیقی با الفاظی زشت توهین کرده باشد.
  بنابراین همه کامنت های طبیعت ستیزانه و بندرگرایانه! شما برای ثبت در تاریخ در این تارنما موجود بوده و منتشر شده است. اگر این گونه نبود پس چگونه برخی از خوانندگان به کامنتهای شما پاسخ داده و یا به آن امتیاز منفی داده اند؟!
  در ضمن یادتان باشد:
  هر کسی که بر سر باغ اکولوژی نوشهر معامله کند - تآکید می کنم که هر کسی و با هر مقامی، حتا وزیر جهاد کشاورزی - و اجازه دهد تا حتا یک متر از این باغ در اثر عبور جاده تصرف گردد؛ بی شک هرگز در پیشگاه فعالان و عاشقان طبیعت ایران بخشیده نخواهد شد و مادر طبیعت سزایش را خواهد داد.
  کوروش بزرگ در منشور پارسوماش بیش از 2500 سال پیش گفته بود:
  هر که درختی را بکند
  بی اجاق خواهد مرد ...

  .
  و شما در روز سیاه 8 آبان 1389 بیش از 50 هزار نهال و درختچه و درخت 2 تا 25 سال را نابود کردید!
  .
  در حالی که پیامبر (ص) فرموده اند:
  شکستن شاخه یک درخت مساوی است با شکستن بال فرشتگان ...
  .
  وای بر شما که در صف حامیان اعدام کنندگان درختان بی گناه باغ اکولوژی نوشهر قرار گرفته و آشکارا به آن افتخار هم می کنید.
  درود بر انسان هایی که می دانند راه رشد حیات اجتماعی مردم ایران از مسیر پاسداری از محیط زیست می گذرد.

  موافق(0)مخالف(0)
 41. اشکار

  برادر هم استانی دکتر بهزاد
  بیا بالاغیرتا وجدان خودمان را قاضی کنیم ! مردم معمولی نوشهر همه باتون یک شکل و لودر و بلدوزر دارند ؟
  آخه من به قربان آن زمین شهری که گرفتی بروم آش اینقدر شور شده که خان هم فهمیده ....
  ببین جنابعالی زورت به من که دستم به جایی بند نیست به راحتی می رسد . یکهو می فرمایی که طرف عکس خدا را پاره کرده ! نه !!یادت میاد که روزگاری نه چندان دور بخاطر یک ویدئو به خانه مردم می ریختند ؟
  .... بگذریم ولی محمد درویش آزاده مردی است ، گیرم که یک کیلو تریاک در داخل ماشینش بگذارند و یا به روابط شیرین نامشروع متهمش کنند و یا انگ س ی ا س ی به او بزنند ، فکر می کنی از گشنگی می میرد ؟
  نه دکتر بهزاد ، یک شاغلامی است یل ! ... سالار ...سرور
  اصلا حال می کند با درویش خان همکاری کند!!

  حالا بین خودمان باشد بابت کامنت ها ستری پول می گیری و یا وجبی ناقلا ! حق و حساب ما فراموش نشود

  موافق(0)مخالف(0)
 42. اشکار

  درویش خان بین خودمون باشه ها ... میگما باز شما شاغلامو دارید که یه تنه همه رد حریفه اما من چی ؟
  از کجا معلوم دکتر بهزاد خفت منو نگیره ....

  .... صدای باز شدن در یک کانتینر در گمرک ... با خشکی بگوش می رسد .... تاریکی .... ترس .... جعبه های روی هم چیده نوشابه زمزم .... بر روی میز ردیفی از نوشابه های خانواده که برای جلوگیری از تبلیغ برچسب انها کنده شده دیده می شود ... وای خدای من نوشابه خانواده...اینجا فیل هم حرف میزنه ....

  اصلا برادر دکتر بهزاد بی خیال باغ .. همه اش مال شما ویلا های قشنگ بسازید .... درویش خان .... کمک...

  .... حالا دیگه پپسی کلا می خوری ؟!( اینو دکتر بهزاد موقع گفتمان مسالمت آمیز ؟! میگه )

  موافق(0)مخالف(0)
 43. اشکار جان نگران تلافی طبیعت ستیزانی چون بهزاد و بهزادها نباش. زیرا اگر آنها فرماندار و استاندار و چند سرمایه دار دیگر را به عنوان حامی خود دارند؛ ما نیز خدای طبیعت و آه آن زیستمندان بی گناهی را در حمایت از خویش داریم که هرگز بی پشت و پناه رهای مان نخواهند کرد.
  من به تو قول می دهم فردا و پس فردا از شنیدن برخی خبرهای خوش شوکه خواهی شد و طبیعت ستیزان قانون گریز و جعل کننده اسناد به زودی به سزای اعمال ننگین خود خواهند رسید.
  امروز با مقامی دلسوز در باره این فاجعه صحبت کردم، ایشان قول پیگیری ماجرا را از طریق دفتر مقام رهبری، رییس مجلس، رییس قوه قضاییه و رییس سازمان میراث فرهنگی دادند.
  به زودی این فرماندار نوشهر است که باید استعفاء داده و در انتظار مجازات بماند. زیرا او یک سند ارزشمند میراث طبیعی و پژوهشی ایران را خدشه دار ساخته است که متعلق به همه ی ایرانیان در همه جای کره زمین بوده؛ هست و خواهد بود.

  موافق(0)مخالف(0)
 44. اشکار

  آره ولی خوب من ترسو هستم دست خودم که نیست یکهو دیدید که یکی از سرمایه دارهای طاغوتی نمایندگی پخش انواع نوشابه آنهم فقط با سایز خانواده را داشت !!!1

  ولی بین خودمان باشد عجب دماغ سوختگی داره اگر حضرات مجبور به عقب نشینی بشوند ...

  چند سرمایه دار دیگر را به عنوان حامی خود دارند

  ده !! عجب !!!! پس شما هم می دانید پشت تمام این طرح ها برای تبدیل جنگل و مرتع به زمین برای کشاورزان مستضعف و اتوبان سازی ها در جنگل ابر و زدن کمر بندی های عجیب و غریب در برخی شهرها این سرمایه داران پولدار طاغوتی قرار دارند...
  اگر اینها طاغوتی هستند پس چرا امسال ننه پور پور ها و خسرو خلاف ها تا بگویند بس نیست اینقدر چاپیدید نمه من غریبم بازی در می اورند و جلوی اداره جنگلبانی شلوغ می کنند !!
  دیدن ننه پور پور با آن مشک های اویزان که بیشتر شبیه گاومیش است واقعا تماشایی است

  موافق(0)مخالف(0)
 45. به بهزاد عزيز:
  عزيزمن انصاف نيست كه اينگونه تند و تيز همه را بنوازي. محمد درويش را همه ميشناسند سومين وبلاگ زيست محيطي جهان كم مقامي نيست. شما هم اگر ميتواني بنوازي بزن اين ساز ببينم چطور مينوازي. انصاف بده از شما آدرس حقيقي خواسته چيزي بيش ازاين بوده؟ اين شرط دنياي مجازيست مطمئن هستم كه كهنه كاري و تازه نيامدي. دوما سايتي براي خودش فراهم كرده پربيننده و شروطي. داد تو از چيست نميدانم. هر جايي حساب و كتابي دارد مگراينكه تازه وارد باشي.
  گفتي كه كنار اتوبان شهيد بابايي تهران اسكله بسازيم. من حداقل از 6 اسكله در جنوب كشور و اسكله بندر نوشهر شما به سبب نوع كارم بازديد كرده و در قسمتهايي از طرحهاي توسعه آنها مشاركت داشته ام. عزيز من اين راهيست كه نه تنها بندر نوشهر بلكه هر بندري كه داخل شهر قرار گرفته بايد طي كند. يعني براي خلاص شدن از مشكلات اينچنيني بايستي مكانيابي صحيح انجام گيرد. نميدانم آمايش سرزمي را ميداني چيست يانه. در مورد بندر نوشهر هم بايد دو كار در سر لوحه مديران اسكله باشد يا خود را از محيط شهري دور كنند يا اينكه محيط شهري را بخرند و بكوبند و مال خود كنند كه اين دومي در شرايط فعلي نوشهر ديگر شدني نيست و مديران قبلي بايد اينكار را ميكردند.
  گفتي كه كدام گونه در معرض انقراض؛ سري به مقالات بهنام حمزه بزن و ببين كه كدام گونه در معرض انقراض است يا حداقل در كلاس درس مديريت محيط زيست يا ارزيابي اثرات توسعه بر محيط زيست شركت كن و ببين كه كدام را ميگوخواستي ميتونم براتون ميل كنم . ميلي بده تا سياهه را بفرستم
  در كامنت دوم با كنايه فرموديد كه حفط انسانها اولويت دارد بر حفظ گياهان. ببخشيد متوجه نشدم مگر خداي ناكرده كسي هم در اين گيرو دار كشته شده. اگر منظورتان قضيه نوشهر است در وبلاگم نوشتم كه در هيچ كجاي جهان مسئولان اجرايي اينگونه با محيط زيست و منابع طبيعي خود كه بستر رشد و توسعه است رفتار نمي كنند سياست گذاران نوشهري ميتوانستند در تأملي خردمندانه و همه‌سونگرانه، در راهكار مناسبي بيابند هرچند نخواستند و خواستند نامشان در سياهه تخريبگران محيط زيست و منابع طبيعي كشور راه يابد.

  موافق(0)مخالف(0)
 46. درود بر حميدرضا عباسي عزيز ...
  متاسفم كه جناب بهزاد ناپديد شدند! نشدند؟

  موافق(0)مخالف(0)
 47. سلام
  جناب مدیر وبلاک به نظر می رسد شما هم یک تنه به قاضی می روی خودتان می برید خودتان هم می دوزید. شما که تحمل درج مطالب غیر خودتان را ندارید لطفآ قسمت (دیدگاه خود را بیان کنید ) ببندید . تاکنون چند بار مطلب نوشتم ولی شما درج نکردید . پس معلومه شما هم دوست دارید هرکس با شما همدلی کرد نظراتش را درج کنی . یه کم به خودتان فرصت بدهید تا دیگران هم حرفشان را بزنند. تشکر .

  موافق(0)مخالف(0)
 48. سلام
  خيلي از نوشهر ي ها تاكنون موفق به ديدن داخل باغ اكولوژي نوشهر نشده اند . راستي شما اون تو داري چه كار مي كنيد . يكي از دوستان مي گفت قبلآ در يكي از خانه هاي كه داخل آن باغ وجود دارد زندگي مي كرد. و ميگفت در مدت مرغ و خوروس هاي خوبي پرورش داده . هميشه از تخممرغ هاي تازه استفاده مي كرد. راستي باغي كه قرار محل مرغ داري بعضي ها باشه بهتر نيست از آن بهتر استفاده بشود.
  تاكنون چند بار به مردم اجازه داده ايد از داخل باغ ديدن كننده ؟ در كشور هاي ديگر اگر چنيين باغي داشتن سعي مي كردند از آن هم بصورت آموزشي و بازديد مردم و دانش آموزان استفاده كنند . حالا كه شما نتوانستيد از اين باغ استفاده بهينه كنيد حداقل بگذاريد بندر استفاده كنه بلكه يه تعداد جوان بيشتري مشغول بكار شوند. ضمنآ مطالب منو درج كنيد. سانسور نكنيد. يك شهر وند نوشهري. راستي به بي بي سي وديگران چه ربطي داره ؟

  موافق(0)مخالف(0)
 49. بی نام

  سلام
  میشه بگین این آمار از کجا آوردین؟
  کی گفته 50 نفر چماق بدست؟
  کی گفته بدون هماهنگی؟
  منبعتونو عوض کنید.

  موافق(0)مخالف(0)
 50. کجا نوشته ام 50 نفر چماق به دست بی نام جان؟!

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید