چرا در هلند، جوجه‌ها مي‌ميرند؟!

چه كسي فكر مي‌كرد روند جهان‌گرمايي و آب شدن يخ‌ها در جنوبگان و گرينلند، مي‌تواند نسل پرندگان مهاجر هلندي را به مخاطره اندازد؟! نمايي از فيلم يك حقيقت ناخوشايند. روي آن كليك كنيد.

 

     تا سال  1980 ميلادي، زمان كوچ بهاره‌ي پرندگان در هلند، 25 آوريل (پنجم ارديبهشت) بوده است و از هنگامي كه اين پرندگان مهاجر وارد هلند مي‌شدند و تخمگذاري مي‌كردند، 39 روز زمان لازم بود تا در سوّم جون (13 خردادماه)، جوجه‌ها از تخم بيرون آيند و اين، درست زماني بود كه كرم پروانه‌ها نيز مي‌آيند و بنابراين غذاي كافي براي جوجه‌هاي آسيب‌پذير فراهم مي‌شود. اما اينك و به دنبال مشاهده‌ي محسوس رخداد مرگ و مير در جوجه‌ها، دانشمندان هلندي دريافتند كه كرم‌ها دو هفته زودتر بيرون مي‌آيند و درنتيجه، هنگامي كه جوجه‌ها سر از تخم بيرون مي‌آورند، اغلب كرم‌ها به پروانه بدل شده و ديگر غذايي براي جوجه‌ها وجود ندارد!!
     مي‌دانيد عجله‌ي كرم‌ها براي چيست؟! بهتر است فيلم يك حقيقت ناخوشايند را ببينيد تا دريابيد كه جهان‌گرمايي چگونه و در چه ابعاد پيش‌بيني نشده و حيرت‌انگيزي مي‌تواند حيات جانداران و تنوع زيستي زميني‌ها را به نگران‌كننده‌ترين شكل ممكن به مخاطره اندازد. رخداد تلخي كه دير يا زود، شناسه‌هاي آن در بركه‌ها، آبگيرها و تالاب‌هاي ايران نيز به اثبات خواهند رسيد.
    هموطن من!
    آيا آن آينده‌اي كه مي‌خواهي روزگارت را در آن سپري كني، مي‌بيني؟!

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید