شکارکُش‌های عزیز: از یوزپلنگ‌ها یاد بگیرید!

    لطفاً سری به درگاه مجازی روزنامه دیلی میل بزنید و با چشمان خود تصاویری را از سه برادر ببینید … آن سه برادر کنیایی چنان با این جانور زیبارو و مظلوم مهربانی می‌کنند، که نه‌تنها حیرت میشل دنیس هاوت (عکاس راوی ماجرا) را برمی‌انگیزد؛ بلکه اینک دنیای حیات وحش و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه را نیز حیرت زده کرده است.
    میشل در شرح این ماجرای کم‌نظیر و افسانه‌ای می‌گوید: «آن سه یوزپلنگی را که در این تصاویر می‌بینید، دارای یک مادر مشترک هستند که از 18 ماهگی، یعنی زمانی که مادرشان آنها را برای همیشه ترک کرد، با هم زندگی می‌کنند. در یکی از روزهای اکتبر سال 2009 آن سه برادر به گله‌ای از آهو برخورد می‌کنند. آهوها هم جملگی با دیدن این شکارچی‌های تیزپا فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند، جز یکی از بچه‌ آهوها که نتوانست خود را از مهلکه برهاند و به دست شکارچی‌ها افتاد! همه منتظر فرجام تلخی برای این بچه آهو بودیم، امّا دقیقاً از اینجا بود که ماجرا تغییر کرد و شما می‌توانید تصاویر حیرت‌انگیز این رخداد ناهمتا را اینجا ببینید … میشل می‌گوید: پس از آن که آن سه برادر نخست بچه آهو را به زمین زدند، ناگهان علاقه‌ی خود را برای از میان بردن و خوردن این شکار لذیذ از دست دادند و همانند گربه‌ای که یک کلاف نخ پشمی را به یک قاب طلا ترجیح می‌دهد ترجیح دادند با شکارشان به بازی و تفریح بپردازند و دست نوازشی بر سر بچه آهوی خوش‌شانس قصه‌ی ما بکشند

    بربنیاد گزارش دیلی میل، به رغم پایان خوش و کاملاً هندی این داستان شگفت‌انگیز؛ بسیاری از متخصصین و علاقه‌مندان حیات‌وحش – از جمله سام خسروی فرد در سرزمین ماهاتیر محمد و عبدالله سالاری در اون‌طرف آب احتمالاً – هنوز در پی پاسخ این پرسش هستند که چه نیرویی یا حسی سبب رفتار حیرت‌انگیز این تیزپاترین شکارگرهای عالم شده است ؟
    شما چه فکر می‌کنید و چند درصد حدس می‌زنید که اگر به جای این سه برادر، آن هموطن عزیز ما با این بچه آهو روبرو می‌شد، چنین حرکتی را ممکن بود انجام دهد؟
    اصولاً در آن صورت از حرکت کدامیک بیشتر تعجب می‌کردید؟! آن شکارکش فیس بوکی یا این سه برادر عزیز کنیایی؟!
    گفتنی آن که در اینجا هم می‌توانید مهربانی یک پلنگ را با یک موش صحرایی ببینید! موشی که داشت غذای پلنگ را هم ناخنک می‌زد!
    شما را نمی‌دانم، اما من که ترجیح می‌دهم با مشاهده‌ی چنین تصاویری، مثل این بچه‌ی دوست‌داشتنی! کاملاً ریلکس در طبیعت دراز کشیده و در افسون زیبایی‌هایش خود را شناور کنم …

 

    توضیح ضروری:
    محتوای این یادداشت هیچ ارتباطی به ضرورت اجرای طرح آیش 5 ساله ندارد! دارد؟

موافق(0)مخالف(0)

۳۶ Comments

 1. اشکار

  درویش خان گمان می کنم این سه توله یوز که به تازگی از مادرشان جدا شده اند چندان گرسنه نبودند و ایمپالای جوان گرفتار شده نیز از شدت وحشت توان حرکت را نداشت یوزها و دیگر گربه سانان برای اینکه مهارت های شکار را به توله های خود بیاموزند حیئانات کوچک را زنده گرفته و در اختیار توله ها قرار می دهند و گرنه من عکسی از سه قلاده یوز دیده ام که در حال خوردن زنده یک ایمپالا هستند که عجیب بود چون یوز نخست شکار خود را خفه می کند

  موافق(0)مخالف(0)
 2. برای همین این ماجرا حیرت همه را برانگیخته است دوست من!
  در ضمن از کجا می دانی به تازگی از مادرشان جدا شده اند؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  نگران امار ندادن در طی 12 سال هم نباشید فرض کنید آمار می دادند در خوش ییلاق 12000 راس(سر)قوچ اوریال داریم چطور می خواستید عکس آنرا ثابت کند؟

  موافق(0)مخالف(0)
 4. اشکار

  در ضمن از کجا می دانی به تازگی از مادرشان جدا شده اند؟!
  خودشون بمن گفتند چون یوز بچه های راست گویی بودند !!!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. اشکار

  صداقت از چهرشون موج میزنه ولی فکر می کنم اگر یوز های ایرانی بودند طفلک ایمپالا را زنده زنده می خوردند!

  موافق(0)مخالف(0)
 6. آهان ... گرفتم!

  موافق(0)مخالف(0)
 7. اشکار

  خوبه یک گذارش جدید سبز از حاج آقای ادارتون تهیه کنید

  موافق(0)مخالف(0)
 8. اشکار

  یک کلیپی در گوشی های همراه به چشم می خورد که یک دامدار یک خر(همان الاغ خودمان)را زنده زنده بخورد سگ های گله اش در ایران می دهد پیش از انهم فکر می کنم یک متخلف در قرخود در خراسان شمالی پس از زخمی کردن یک خرس سگ ها را به جانش انداخت و با همراهش از این شاهکار فیلمبرداری کرد
  درویش خان درویش خان بیا و یک ان جی او بزنیم و یک مبلغ کلان مثلا برای جنگل کاری در کرج بگیریم

  موافق(0)مخالف(0)
 9. اشکار

  مرحوم ناصرالدین شاه روزی یکی از دربارین را احظار کرد و فرمود من می دانم که تو با همه جور آدمی در تماسی هر هفته پولی بتو می دهم تا اخبار محرمانه و درگوشی تهران را به من گذارش کنی
  درباری هم نهایت تلاش خود را کرد و آخرین شایعات منتشر شده را از دزدی های درباریان تا گرانفروشی و کم فروشی نانوا و قصاب به اطلاع شاه رسانید.
  پس از مدتی ناصرالدین شاه گفت:من هم کم و بیش این اخبار را می دانم مقصود من این بود که برایم در هر گذارش از عیاشی ها و الواطی های مردم بنویس که بخوانم و کمی دماغم چاق شود!!!
  حالا اینهم از حال و روز کشور گل و بلبل

  موافق(0)مخالف(0)
 10. امير

  سلام. تفسير علمي شما از اين رفتار چيست؟ قديمي ها مي گفتند كه توبه گرگ مرگه. پس اينا چطور خودشون رو سير مي كنن و از گرسنگي مي ميرند؟
  بد نيست اين نوشته ي جالب را هم بخوانيد:
  http://karamudini.wordpress.com/2010/01/22/%d8%a7%d8%af%d8%b9%d8%a7%d9%8a-%d8%b9%d9%84%d9%85%d9%8a%d8%8c-%d9%86%d8%b8%d8%b1-%d8%b9%d9%88%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87/

  پاسخ:

  توبه گرگ چه ربطی به ماجرای این توکای باغی دارد امیر عزیز؟
  در ضمن جناب کرام الدینی به درستی حق مطلب را - گمان کنم - که ادا کرده باشند.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 11. با درود فراوان

  از این صحنه ها در فیلم های مستند زیاد دیده ام. مثلا"‌شیر مادری که با توله هایش دنبال شکار میکنه برای آموزش آنها ولی آخر سر اگر گرسنه نباشه حیوان را رها میسازه تا بره دنبال کارش. فقط آدم2پا ها هستند که بیخود و بیجهت حیوانات را میکشند.

  پاسخ:

  کشتن برای لذت بردن از نفس کشتن فقط خاص حیوان های دوپا موسوم به انسان است!
  درود بر ژاله عزیز ...

  موافق(0)مخالف(0)
 12. اگر این یوزها به خاطر گرسنه نبودن هم حاضر به نابودی آن بچه آهو نشدند بازهم جای تامل دارد. مگر خیلی از شکارچیان دوپای ما به خاطر گرسنگی می کشند؟

  پاسخ:

  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 13. پارسالیلاز

  استاد من از دیدن مستند های راز بقا و این قبیل فیلم ها اصلا خوشم نمی آید یا بهتر بگویم دل خوشی ندارم!ولی این پست شما و لینک هایی که از این جا دنبال کردم برایم بسیار جالب بود.
  در این بحث هایی که این روزها بین طرفداران محیط زیست در مورد مبحث شکار آری یانه!؟ رخ داده شرکت نمی کنم چون من دید کارشناسانه در این مورد ندارم و آشنایی من با این مقوله محدود به وبلاگ شماست , ولی من را در جبهه خودتان بدانید!
  کامیاب باشید.

  پاسخ:

  خوشحالم که توانسته ام یک کارشناس حرفه ای کامپیوتر و نرم افزار را به موضوع محیط زیست و حیات وحش علاقه مند کنم. همراهی و همدلی ات را ارج می نهم و حرمت قایلم جناب پارسا لیلازی عزیز. یادت باشد اگر در زمینه ی پندارینه های آنالیست یا پیاده سازی نیاز به کمک داشتی، بگو تا حمایت خودم را چشم بسته تقدیم دارم!
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 14. فرهاد

  http://www.biosphoto.com/default.asp?F_contenuFrameSet=/Consulter/default.asp%3FF_Apercu%3D/consulter/Apercu.asp%253FListeAND%253D460709%2526TypeRecherche%253D-99

  مجموعه کامل این عکس ها در این لینک موجود است...پایان داستان آن چیزی نیست که در دیلی میل آمده است...متاسفانه دروغگویی به شیوه روزنامه نگارها

  پاسخ:

  درود بر فرهاد عزیز و ممنون از تذکرت ...
  نخست آنکه لینک ارسالی شما مشکل دارد و باز نمی شود.
  دوم اینکه مطلب روزنامه دیلی میل را بسیاری از سایتهای مستقل دیگر در جهان هم نقل کرده اند. کافی است با گوگل جستجویی انجام دهی. بیش از 13500 سایت را تاکنون یافته ام که این خبر را تایید کرده اند. لطفا اگر امکان دارد متن خبری را که گفته های آن عکاس را تکذیب کرده است، برایم ارسال کن.

  موافق(0)مخالف(0)
 15. اشکار

  درویش خان شما در 12 و 22 بهمن 1357 کجا بودید؟
  لطفا از خاطرات خودتان برای ما بگویید.

  پاسخ:

  خیلی دوست دارم روزی از آن دوران خاطره انگیز بنویسم ... آن روزها من در قصر فیروزه - خانه های سازمانی نیروی هوایی در شرق تهران - و خیابان نیروی هوایی - پیروزی کنونی - زندگی می کردم و به چشم خود سقوط کلانتری فلکه دوم نیروی هوایی را شاهد بودم و جنازه های فراوان سربازان گارد شاهنشاهی را که بر روی تانکها به سوی لشکر گارد و تیپ نوحد بر می گشتند ... جنازه دختری کماندو را با اورکت سبز رنگ در جوی خیابان سوم نیروی هوایی دیدم که مردم برایش پول خرد می ریختند ... یادم نمی رود که یک خانم چادری فریاد می زد: برای او پول نریزید! او کمونیست است!!

  موافق(0)مخالف(0)
 16. اشکار

  متاسفانه دروغگویی به شیوه روزنامه نگارها....
  ...عجب یوز های وقت ناشناسی درویش خان!
  فقط آدم۲پا ها هستند که بیخود و بیجهت حیوانات را میکشند.....
  وقتی گرگ وارد یک آغل می شود برخلاف بقیه گوشتخواران تا جایی که می تواند گوسفند خفه می کند.دلیلش را من نمی دانم

  پاسخ:

  پس احتمالاً این اصطلاح "خفتش را گرفتن" از اینجا آمده! نه؟

  موافق(0)مخالف(0)
 17. احتمالا وقتی دیده اند بچه آهو جامانده ف با هم مشورت کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که بچه که زدن و ایضا خوردن نداره!

  طفلک بچه آهو احتمالا نفهمیده باید فرار کند ف مثل بچه های خودمان که هرکه بهشان شکلات بدهد ،آدم خوبه است .

  چقدر تماشای این عکس لذت بخش بود . چقدر این عکس ها را دوست داشتم .

  فکر می کردم حیوانات فقط از روی غریزه رفتار می کنند اما با این مطلبی که شما گذاشتید اگر قرار بود از روی غریزه عمل کنند باید بچه آهو را می خوردند.

  راستی وقتی عکس را به برادر کوچمک نشان دادم گفت : "بالاخره یه روز شکار یکی از همینا میشه!"

  تلخ بود ولی فکر کنم درست بود .

  در ضمن تمام این درگاههایی که زحمت کشیدید اینجا گذاشتید ف ی- ل ت ر می باشند . زحمت بکشید ف ی ل- ت ر شکنش را هم بگذارید!

  پاسخ:

  درود ... به برادرتان سلام برسانید و بگویید: آدمی در همان سرنوشتی گام برمی دارد که پیش بینی اش را می کرده است.
  پس بهتر است دیگر اینگونه عاقبت خود را پیش بینی نکند! کسی چه می داند؟ شاید رفیق آسمانی در آن لحظه سرش شلوغ بوده و بتوان موضوع را ماست مالی کرد!
  در مورد ماجرای حبس مجازی برخی تارنماها هم شرمنده!
  اما شما دیگه چرا؟ شما که خود در زمینه رایانه و اینترنت شاگرد تربیت می کنید ... شما باید فوت صدم را بلد باشید! نه؟

  موافق(0)مخالف(0)
 18. اشکار

  کاملاً ریلکس در طبیعت دراز کشیده...
  پاشو درویش خان توی صفحه دکتر شکارچی نما همه افتادن بجون هم الانه که توی انگلیس خون بپا بشه
  ..راستی این آقا میکائیل (میشل)عجب جورنالیستی است ها! و دست نوازشی بر سر بچه آهوی خوش‌شانس قصه‌ی ما بکشند.»...

  پاسخ:

  ای بابا اشکار جان ... این که چیزی نیست ... من یک مقدار دعوای طلبگی می بینم فقط که نشان از جدیت دو طرف در آرایشان دارد و به مراتب از بی تفاوتی بهتر است. به نظرم وضعیت به سمت آرامش و خردمندی بیشتر هم حرکت خواهد کرد.
  نگران مباش.

  موافق(0)مخالف(0)
 19. عبداللطیف عبادی

  در پاسخ به اشکار
  حیوانات درنده در شکار طبیعی خود ابتدا عضوی از یک گله را شناسایی می کنند و سپس به سمت همان هدف حمله می برند. همیشه نیز ضعیفترین عضو گله را برای شکار شناسایی می کنند (مانند کوچکترین یا پیرترین و یا بیمارترین) و اگر موفق به شکار آن نشدند دیگر کاری به کار سایر اعضای گله ندارند. وقتی کمین می کنند نیز فقط برای یک هدف مشخص کمین می کنند. اما اگر همین حیوانات درنده را ناگهان در گله ای یا آغلی رها کنی - و بخصوص اینکه شدیدا" گرسنه باشند - نمی دانند که باید چه کنند و قدرت تمرکز روی یک شکار را از دست می دهند. در نتیجه به تمام حیوانات اطرافش خود حمله می برند و هنوز از خفه شدن شکار که به دندان گرفته اند مطمئن نشده اند که آنرا رها کرده و به سمت شکار دیگری می روند. ضمن اینکه گرگ اساسا" شیوهء حمله به گوسفند و دیگر حیوانات اهلی را نمی داند بخصوص اینکه زمانی به روستاها یا گله های گوسفند حمله می کند که در حال مرگ بر اثر گرسنگی هست. گرگ حیوان نجیب و مظلومی هست

  موافق(0)مخالف(0)
 20. لطیف جان ... ممنون از توضیحت. در مورد خبر فرهاد نظری یا اطلاعی نداری؟ آیا دیلی میل دروغ گفته است واقعاً؟
  راستی! در مورد گرگ کاملاً با نظرت همراه هستم. این حیوان در طول تاریخ بی جهت در سیبل این همه اتهام قرار گرفته است. تازه یک گرگ خاکستری را هم می شناسم که حقیقتاً محجوب و دوست داشتنی است! می گی نه؟ از ناصر بپرس!
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 21. عبداللطیف عبادی

  به فرهاد
  لینکی که شما گذاشته اید چیزی جز همین عکسهایی که اینجا می بینم نیست و صرفا" دو سه عکس نیز از لحظات بعد از فرار این بره آهو را هم اضاف کرده است که در آنها این سه یوزپلنگ کنار هم دراز کشیده اند. در نتیجه معلوم نیست صحبت از کدام دروغ می کنید؟ گربه سانها - بجز ببر - چنانچه سیر یا خسته باشند تبدیل به گربه هایی ملوس می شوند تا جاییکه شما می توانید بروید وسط ده شیر ژیان بنشینید و با دمشان بازی کنید! این بره آهو هم - چنانچه در دیلی میل به درستی نوشته شده - یا سیر هستند یا خسته از شکار قبل. در نتیجه دلیلی برای کشتن این بره آهو نمی بینند. درندگان که شکارچی ایرانی نیستند که بخواهند برای ارضای جنون خود دست به قتل عام چرندگان و پرندگان بزنند

  موافق(0)مخالف(0)
 22. عبداللطیف عبادی

  اشتباه تایپی اصلاح میشود : این "یوزپلنگان" هم - چنانچه در دیلی میل به درستی نوشته شده - یا سیر هستند ویا خسته از شکار قبل ..

  موافق(0)مخالف(0)
 23. بسیار سپاسگزارم. من که هر چه کردم نتوانستم این لینک مورد نظر فرهاد را باز کنم. به هر حال مرا از نگرانی نجات دادی رفیق.
  درود ...
  راستش دوست ندارم در مهار بیابان زایی مطلبی را انتشار دهم که در صحتش شک و تردید وجود داشته باشد.

  موافق(0)مخالف(0)
 24. فرشید روزیطلب

  مطلب فوق الاده زیباست.

  موافق(0)مخالف(0)
 25. زنده باشی فرشید عزیز ...

  موافق(0)مخالف(0)
 26. من عكسهاي آن سايتي را كه فرهاد گفته بود چك كردم ولي بحث متناقضي را در خصوص ادامه شكار متوجه نشدم. در ضمن متني هم وجود نداشت. در عين حال بد نيست كه كمي بيشتر بر روي اين مسئله كاوش شود. با اين وصف از خود عكس آنقدر لذت بردم كه براي همان لحظه كافيست.

  موافق(0)مخالف(0)
 27. دقیقاً درسته ... همه حرفم را با نمایش آن بچه گوریل خندان کوشیده ام تا بزنم و تو به درستی آن پیام نهفته را گرفتی امیر جان.
  سپاس.

  موافق(0)مخالف(0)
 28. چه زیبا....

  موافق(0)مخالف(0)
 29. زنده باشی رسول جان ... کم پیدایی رفیق جوان من!

  موافق(0)مخالف(0)
 30. بله ، بله ، فرمایشتون درست . مثلا می خواستم بگم ما خیلی بچه مثبت هستیم ... مثلا!

  موافق(0)مخالف(0)
 31. مجيد

  میخواستم بگم فعلهای متضاد که در آخر مطالبتون بیشتر حکم امضای شما را پیدا کرده تنها از همین حیث خوبه ولی ظاهراَ همه جا کاربردهاش مناسب نیست البته این صرفاَ یک نظر شخصیه.

  پاسخ:

  درود بر مجید عزیز ... راستش آنقدر فضای وبلاگستان این روزها تلخ و تیره است که فقط خواسته ام با این شیوه اندکی از تلخی رخدادهای ناگواری را که شرح می دهم بکاهم.
  با این وجود، خوشحال می شوم که موارد "نچسب" را تذکر دهید.

  موافق(0)مخالف(0)
 32. شقایق

  من دوباره آمدم و عکس ها را دیدم ؛ نوشته ها را خواندم ، عکس آن بچه گوریل دوست داشتنی ِ ریلکس را ذخیره کردم ...

  پاسخ:

  دیدی آن بچه گوریل را ... دیدی با چه آرامش غبطه برانگیزی دراز کشیده است ... بی نظیر است آن تصویر ... بی نظیر است.
  درود.

  موافق(0)مخالف(0)
 33. شقایق

  در ضمن لینکی که آقای فرهاد داده بودند را هم دیدم و راستش چقدر دلم برای عکس آخری با توضیح :
  "Three young brothers Cheetahs eating a young Impala Kenya
  After playing with the young Impala, Cheetah brothers have killed it and eaten."
  سوخت!
  یاد بعضی روابط آدم زمینی ها افتادم...

  پاسخ:

  متاسفانه موضوع این لینک از سوی هیچ سایت معتبر دیگری تاکنون تأیید نشده است و من متعجبم که چرا مراحل حمله یوزها به آهو را نشان نمی دهند، اگر راست می گویند؟

  موافق(0)مخالف(0)
 34. جناب درویش از دیدن عکسها لذت بردم .
  ممنون از حس خوب و انرژی مثبتی که منتقل کردید .

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید