و سرانجام «desert» هم فيلتر شد!!

      ديروز وقتي چند ايميل و پيام دريافت كردم كه جملگي از فيلتر شدن سايت تازه متولد شده‌ي «مهار بيابان‌زايي» ابراز حيرت، گله‌مندي و تأسف مي‌كردند، متوجه شدم كه گويا كلمه‌ي – desert  – هم در سياهه‌ي واژگان ممنوعه در نظام فيلترينگ وزارت مربوطه قرار گرفته است. بخصوص كه ديدم سايت مشهور و كاملاً آكادميك دانشگاه آريزونا – http://desert.com – هم مشمول همين عنايت ويژه قرار گرفته است. البته گويا هنوز همه‌ي شركت‌هاي سرويس‌دهنده‌ي اينترنت مشمول اعمال چنين فيلتري نيستند، امّا دست كم يك شركت در كرج – kahroba.net- و چندين شركت در اصفهان و تهران چنين محدوديتي را اعمال كرده‌اند.
     به هر حال اميدوارم مجريان محترم اين طرح هر چه زودتر فكري براي اين بي‌ساماني پديدآمده كنند. به ويژه آن كه خوشبختانه در تارنماي مفيد وبنا ديدم كه دوستان مسئول، به صرافت اعلام شماره تلفني افتاده‌اند براي پاسخگويي به مشكلات احتمالي پيش‌آمده؛ كه جاي تقدير و تشكر ويژه دارد.

     مؤخره:
     ظريفي مي‌گفت: ممكن است دليل فيلتر شدن واژه «بيابان» از مفهوم آن ريشه گرفته باشد كه به هر حال نشان‌دهنده‌ي نوعي برهنگي و عرياني است! حال چه فرق مي‌كند كه منظور از اين برهنگي، فقدان پوشش گياهي بر روي سطح خاك باشد يا امساك گروهي از آدم‌بزرگ‌ها در بهره‌مندي از پوشاكي مناسب براي پوشش بدن!!

موافق(0)مخالف(0)

۸ Comments

 1. درود استاد
  به نظر میرسدامروز دیگر فیلترینگ سلاح آنان است که از آگاهی میترسند و نه صرفا به هدف جلوگیری از دسترسی به مطالب غیر اخلاقی...

  پیروز باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. فکر کنم جغرافیا هم فیلتر باشه
  کانکشن من که فیلتر کرده . انشا الله خدا اجرشون بده که نمیذارن ما به انحطاط کشیده بشیم
  1% احتمال بدین این سایت desert.com عکس یک lady بود که پوشش ایشون deserted شده بود!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. درود
  امیدوارم مشکل حل بشه
  .......
  یک آنتی فیلتر خوب:
  کلمه: dynet_001 یا dynet_002 یا dynet_003 را در yahoomesenger اضافه کنید (add کنید)و با دادن پیام برایتان آنتی فیلتر می فرستد

  موافق(0)مخالف(0)
 4. مگه نشنیدید! بله قراره طرح پوشش اسلامی برای بیابانها و نواحی لخت زمین هم به زودی ارائه بشه !

  موافق(0)مخالف(0)
 5. از طرف مردم

  اصلا شما همگی نادان هستید. اگر جلوی شما را نگیرند که همه منحرف می‌شوید. حالا که یک سازمان از این دولت اسلامی آمده و جلوی شما را گرفته که به راههای بد کشیده نشوید. اصلا درست نیست که انتقاد می‌کنید. دولت بهتر می‌داند که چه چیزی برای ما خوب است و چه چیزی بد است. خودتان قضاوت کنید که اگر این سایتهای خلاف و مستهجن فیلتر نمی‌شد که همه مردم دنبال این جور سایتها می‌رفتند.
  در مورد این سایت هم حتما چیزی غیر اخلاقی بوده که فیلتر شده که هم به ضرر خودتان بوده و هم به ضرر جامعه.
  به طور کلی هیچ جامعه ای به آن اندازه از درک و فهم نرسیده که خوب و بد خود را از هم تشخیص بدهد. برای همین هم دولت آمده و صلاح ما را در این تشخیص داده که برخی سایتها را فیلتر کند. ما نیز باید بدانیم که صلاح کار ما در همین است که به تصمیمات دولت احترام بگذاریم. اصلا اعتراض به هر گونه تصمیم دولت به هر نحوی اشتباه است و ما (افراد جامعه) هیچ حقی نداریم که اعتراض کنیم.
  باز هم خدا این دولت واقعا دانا را برای ما حفظ کند که این چنین جلوی مردم را گرفته تا منحرفت نشوند.
  به نظر من یکی از کارهای درست که در این انقلاب انجام شد همین بود که جلوی سایتهای مستهجن را گرفت.
  امیدوارم که اقای احمدی نژاد و همکارانش و کلا سران انقلاب در کارهایشان موفق باشند.
  آمین

  موافق(0)مخالف(0)
 6. اشکار

  چی؟ سایت شماروهم فیلتر کرده بودند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  واقعا زکی حیفه نون ها باید سامسونتشون را به گردنشون آویزان کنند بی همه چیز ها گرسنه های بدبخت

  موافق(0)مخالف(0)
 7. اشکار

  من درباه گور خر تحقیق می کردم در آسیا به انگلیسی به گور Onagerمی گویند گور سودان و اتیوپی(جد خر اهلی)Wild ass نامیده می شود حالا فکرش را بکنید به دلیل وازه Assسایت مربوط به آن فیلتر شده بود!!!
  حقا که برای حماقت حد و مرزی نیست

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید