اسلام کاریکاتوری ؛ به روایت سیّد حسن خمینی

سید حسن خمینی در برنامه فوق العاده - ۱۳ خرداد ماه ۸۶ 

      گمان برم، اغلب کسانی که دیشب شنونده و بیننده‌ی گفتگوی متفاوت نوه‌ی امام (ره) در برنامه فوق العاده شبکه‌ی سوّم سیما بودند، با نگارنده هم عقیده باشند که برخی از انتقاد‌های طرح شده در این برنامه نسبت به حاکمیت، کاملاً غافل‌گیر‌کننده بود؛ بخصوص که گوینده‌ی این انتقادها فردی چون سیّد حسن خمینی است.  

کدامیک گناه‌کارترند؟ کسی که مست کرده است یا کسی که غیبت می‌کند؟!

     این پرسشی بود که شب گذشته در برنامه‌ی فوق‌العاده‌ی شبکه‌ی سوّم سیما از سوی نوه‌ی امام(ره) و خطاب به جمشیدی، مجری برنامه طرح شد. او در پی تبیین مصداق‌هایی ملموس بود تا نشان دهد: جامعه‌ی ما تا چه اندازه خود را با اسلامی غیرواقعی و کاریکاتوری سرگرم کرده است. سیّد حسن گفت (نقل به مضمون): اگر در همین لحظه کسی وارد شده و در میز مقابل به مشروب‌خواری بپردازد، ما بلافاصله از او دوری خواهیم کرد، در حالی که اگر آن فرد به غیبت‌کردن بپردازد، نه‌تنها از او دوری نکرده که اغلب هم‌صحبت وی نیز می‌شویم! در حالی که غیبت‌کردن در اسلام به مراتب گناهی بالاتر محسوب می‌شود. وی حتا به این هم بسنده نکرد و گفت: چگونه است که ما – به اصطلاح متدینین – خیلی راحت به یکدیگر تهمت می‌زنیم (به خصوص در ایام انتخابات) و احساس می‌کنیم که بدین‌ترتیب دل‌مان خنک شده است! این همان اسلام کاریکاتوری است که متأسفانه صدا و سیما هم در رواج آن سهم داشته است!
    در فرازی دیگر از این گفتگوی متفاوت – که البته آشکار بود بارها قطع و وصل شده است – ایشان گفتند: در طول این سال‌ها آنقدر به کمیت امام پرداخته شده، که جامعه احساس نوعی بی‌نیازی کاذب نسبت به اخذ اطلاعات بیشتر از سلوک این شخصیت بی‌نظیر پیدا کرده است، همان گونه که درباره‌ی ماجرای عاشورا و قیام امام حسین(ع) و چرایی آن چنین اتفاقی افتاده و به رغم حجم گسترده‌ی آیین‌های پاسداشت قیام کربلا، کمتر کسی است که بداند امام حسین (ع) واقعاً چرا از مدینه خارج شد و حاکم وقت آن شهر که بود و …
    انتقاد بی‌سابقه‌ی دیگری که سیّد حسن به طرح آن در رسانه‌ی ملّی همت گمارد، هشدار او به استفاده‌ی ابزاری از سخنان امام (ره) در مناسبت‌هایی ویژه بود که بیشتر فواید لحظه‌ای آن متوجه گروهی خاص از درون حاکمیت بود. درصورتی که به گفته‌ی وی: «باید کوشید تا جامعیت شخصیت امام، بیش از پیش بازشناخته شود.» 
     به گمان نگارنده، استفاده از اصطلاح «اسلام کاریکاتوری»، شاید یکی از صریح‌ترین انتقاداتی است که تاکنون از سوی یکی از شخصیت‌های مورد احترام انقلاب طرح شده است؛ هشداری که آشکارا تأکید بیش از اندازه‌ی امروز به برخی از ظواهر اسلامی، نظیر نوع پوشش شهروندان را بتوان یکی از مصداق‌های بارز آن برشمرد؛ آن هم در جامعه‌ای که بسیاری از آفت‌های نگران‌کننده‌تر ضد اسلامی و اخلاقی نظیر غیبت، ربا، فساد، دروغ‌گویی، تهمت‌زدن و … به شکلی پیش‌برنده رواج یافته است.
    هشدار سیّد حسن، زنهاری کاملاً هوشمندانه و شجاعانه بود که امیدوارم دست‌کم تلنگری باشد برای آنها که با موج‌سواری، اخلاقیات را زیر پای منافع جناحی خود له کرده و می‌کنند.   

31 فکر می‌کنند “اسلام کاریکاتوری ؛ به روایت سیّد حسن خمینی

 1. ستوده

  یاد دارم برخی از اقدامات پدر ایشان را در برخی افشاگری های دلسوزانه در زمان خود.
  در این مملکت بر سلامت جان هر آنکه حرف حقی بر خلاف جریان حرکت هیات حاکمه بزند، باید ترسید.
  من که حتی المقدور از آخوند جماعت فاصله ام را حفظ می کنم، به این نتیجه رسیده ام که برخی اندیشه ها و افقهای دید خمینی را باید دقیق مطالعه کرد و درس گرفت. بر خلاف دید غیر متفکرانه عامه، او در نوع خود مرد بزرگی بود.

 2. مهرو ملالی

  با درود بر شما دوست نازنین
  من نیز دیشب به پیشنهاد مادرم بیننده ی این برنامه بودم و کاملن با نوشته ی شما موافقم….
  اگر وبلاگم برایتان باز میشود مانند گذشته سری به من بزنید

 3. محسن

  برایم جالب است که وقتی که شخصی یک نکته واضح مثل روز را می گوید از او با عنواوین عجیب غریب یاد می کنیم.یعنی جامعه ما به چنان حدی از سانسور یا خود سانسوری رسیده که گفتن حقایق بدیهی دین چون در جامعه عینیتی ندارند عملی متهورانه محسوب می شود.

 4. بیتا یاری

  دوست عزیز مدتهاست که ما با اسلام کاریکاتوری زندگی میکنیم. و حکومتمان از کاریکاتور هم تلخ تر است .
  مرسی که اینها رو نوشتی.بایستی یه جا ثبت بشه این حرفها .
  راستی با مطلبی در مورد ازدواج موقت به روزم .

 5. نازنین

  آخه می دونی چیه؟ اگه که واقعا اسلام واقعی (که حتی تو هم راجع بهش حرف نزدی) روی کار بیاد دیگه جایی برای این آخوند ها با این دفتر دستکشون باقی نمی مونه.(((((((((حتی همین امام))))))))) شاید در مورد این حرف من فکر کنی که بدون فکر زده باشمش ولی این عین حقیقته.
  باور کن……………………………………………………………………………

 6. مهناز

  سلام
  استفاده ابزاری از سخنان افراد اصلا کار درستی نیست. اینکه کدامیک گناهکار ترند در دست خداوند است. ولی موضوع اینه که هر دو گناه کارند با این تفاوت که شخص مست کارش مفسده های زود هنگام تر و خطرناک تر برای جامعه داشته باشد. ولی این اصلا توجیه گناه نمی شود. که ایها الناس حالا که علنا غیبت می کنید یا علی بیایید علنا مشروب بخورید و بعد بی حجاب بشوید.دوست عزیز اسلام به شدت با مشروب خواری مبارزه کرده و برای ان حد شرعی در ملا عام قائل شده و برای غیبت چنین نکرده. به نظر شما دلیل این موضوع چیست؟؟؟
  من با حرف های سید حسن موافقم این مشکل جامعه ماست. اما نگاه شما و استفاده از این سخنان منظور دیگری را دنبال می کند که من با آن مخالفم.
  استفاده ابزاری و تکه تکه سخنان افراد مشهور به منظور رسیدن به هدف خاصی اصلا کار درستی نیست.
  موفق باشی

 7. کمیسر

  در مورد نظر مهناز:
  اینکه مهناز گفته “دوست عزیز اسلام به شدت با مشروب خواری مبارزه کرده و برای ان حد شرعی در ملا عام قائل شده و برای غیبت چنین نکرده” باید بگم اصولا غیبت به شدت تقبیح شده از همه سو. حتی به این تشبیه شده که شما هنگام غیبت گوشت تن برادر خودتونو می خورید. در ضمن. در موررد اینکه تکه تکه کردن حرف های سید کار صدا سیما بود که هدف خاصی رو دنبال می کرد و همه ناظرین با تغییرهای آنی لحن و صدای سید و مجری به وضوح این تضاد و پارگی رو می فهمیدند.
  در ضمن هر کسی از هر چیزی و نوشته ای استنباط خودش رو داره. اینکه شما بیای تقبیح کنی نویسنده این مطلبو که آی شما چرا اینطور نتیجه گرفتید که میشه همین اسلام دیکتاتوری!

 8. صم________د

  باسلام هرچند این نوشتن مثل نوشدارو بعد ازمرگ….والی اخر
  ولی چون من امروز این وبلاک واین بحث ها را دید م وخیلی هم ازآنها لذت بردم یعنی نه که حال بلکه ازنوششته های وبلاک دلنوشته های آقای درویش رفتم تودنیای دیگه ای مدتها بود اینقدر از مجموع مطالب وشعر و بیان احساس ……کسی اینقدر احساس همدلی وجانا سخن از زبان ما میگوئی
  نکرده بودم تبریک واحسن باین قدرت قلم وزیبائی کلام بابا بقول بچه های امروز

 9. صم________د

  ادامه…….دمتان گرم من که مشتاق وخاطر خواه ومشتری شدم وهمیشه سربه وبلاشما خواهم زد او////// یار ونگهدارتان باد وراجع به این اظهار نظر هاو دیدگاها.. یکی خوابیده بود ازجوی آب آب میخورد عابری ردمیشد گفت خوابیده آب نخور ذهنت کور میشه گفت ذهن چیه عابر گفت هیچی عزیزم بخور حالا توخود حدیث مصل بخوان ازاین مجمل……یا علی حق نگهدار

 10. حسن خمینی

  خیلی بی کارین.کی دلش برای اسلام سوخته من این چیزا در حال مستی گفتم زیاد جدی نگیرید.

 11. حسين

  سلام دوستان…. من با سخنان سید حسن خمینى کاملا موافقم….زیرا امروز حقیقتا از سخنان امام استفاده ابزارى مى شود….وفقط این استفاده کروه حاکم در ایران سود مى برند….جرا ما بجاى اینکه به مشکلات اساسى فکر کنیم مى اییم به مسائلى جزئى همجون حجاب ومسائلى از این قبیل فکر مى کنیم وبرخورد مى کنیم با مخالفان مسائلى همجون حجاب…. من موافقم در کشور اسلامى باید حجاب رعایت شود…. ولى این در شرایطى که مردم ان کشور با جان ودل قبول داشته باشند…ولى در کشور ما به زور مى خواهند مردم(خانم ها) حجاب به سر کنند…شما مى دانید خداوند در کتاب قران مى فرمایند:لا اکراه فى الدین….هیج اجبارى در دین نیست…. ودر ادامه مر فرمایند:غلط ودرست بر مردم اشکارند … این ایه به ما مى فهماند… که مردم باید ازاد باشند…. اما نه ازادى مطلق(بى بندو بارى)…. شما دوستان مى دانید هر جا که فشار بر مردم زیاد باشد انجا فساد بیشتر است…خلاصه کلام اى کاش کسانى که در راس حکومت بودند….که به مردم اجازه انتقاد بدهند…ویک مسئله که مى خواستم به شما دوستان بفرمایم…امروز در کشور ما کسى حق انتقاد از وضع موجود وحاکمیت ندارد….زیرا حکومت در ایران انتقاد بذیر نیست….بس نتیجه مى کیریم که ازادى بیان وعمل در ایران وجود ندارد… ندارد…. ندارد…به امید ان روزى که همه مشکلات کشور حل شود.

 12. ن-مسافر

  من نمیدانم این سید بزرگوار از کی به این نتیجه رسیده است که در مملکت
  ما اسلام کاریکاتوری به جای اسلام اصیل پیاده می شود .اگر تازه فهمیده که باید هرچه سریعتر خرجش را با این حکومت جدا کند واگر از قبل می دونسته
  که اوهم یکی از بلنگوهای تبلیغاتی این رژیم به قول خودش کاریکاتوری میباشد

 13. يارعلي

  امام فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت آسیب نبیند
  سید گول دارو دسته خاتمی نخور از رفسنجانی بالاتر نمی شی
  دیدی باخت

 14. رستمزاده

  حسن اقا شما از علما هستید و جوابتان را نیز انها باید یدهند و در ضمن شما نیز همان کارها را خیلی ظریف انجام دادید.درخانواده شما فقط امام برای ما حجیت دارد و لا غیر.

 15. يك دوست

  هنوز حسن خمینی زود است در زمینه اسلام و اسلام شناسی سخن بگوید او حالا حالا باید درس بخواند تا کمی از اسلام بفهمد نظریه اسلام شناسی را به عهده اسلام شناسان واقعی قرار دهید ایشان تازه وارد حوزه شده به ایشان سفارش می کنم که مواظب باشندفعلا فقط به درسش برسد وارد مسائل سیاسی نشود که برای ایشان بسیار زود است کسی به ایشان نصیحت می کند که حداقل ۲۰ سال در کار سیاسی است اگر وارد سیاست شود زود مورد افراد خاص که دور ایشان هستند از ایشان سوئ استفاده می کنند که البته تاکنون به جهت همین خامی ایشان از وی برای منافع خود بهره جستند صرفا ایشان نوه امام هستند و تا زمانی که در خط امام هستند مورد احترام امیدوارم نصیحت مرا گوش کند خدا عاقبت همه ما را ختم به خیر کند

 16. يك دوست

  اینکه در دین اکراه نیست یعنی اینکه باید پذیرش دین با آگاهی باشداگر اینطور باشد که در دین اکراه نیست پس چگونه خداوند بهشت و جهنم را خلق کرده اگر دین داشتن دل بخواهی است پس چرا خداوند می فرماید کسانی که به دین اسلام نگروند و گناه و معصیت کنندوعده عذاب داده است
  این عزیزی که چنین طرز فکری دارد لازم است از یک روحانی متعهد در خصوص دین تحقیق کند حتما دیدگاه ایشان عوض می شود ما نمی توانیم از ظاهر آیات هر چه خودمان فهمیدیم استنباط درست بکنیم همچنان که در مثلا برای مفاهیم و استلاحات پزشگی باید به متخصص و دکتر مراجعه کنیم در مورد دین و آیات الهی هم به متخصص خودش مراجعه کنیم مواظب باشیم در دام افراد مغرض نیفتیم با تشکر

 17. پوریا

  خود ایشون که انواع تهمت ها را به دکتر احمدی نژاد زدند حالا غیبت بیشتر گناه داره یا تهمت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 18. همسایه

  نمی تونم اظهار نظر کنم .یه استاد خدابیامرز داشتیم می گفت :مشکل ما ایرانی ها اینه که تو همه چی دخالت می کنیم و اظهار نظر می کنیم . راست می گفت یه کسی گفته (چون بین دو نفر شک داشتم مستند نگفتم):
  «حقیقت آینه ای بود که از آسمان به زمین افتاد و هزاران تکه شد هرکس تکه ای از آن را یافت و فکر کرد آن تمام حقیقت است؟!»

 19. محمد مهدی صفایی

  من حرکت مردم در حرم امام رو – که البته با چشم خودم دیدم عده قلیل نبودن و به محوطه داخل حرم هم محدود نبودن – تایید نمی کنم اما اگه انصاف داشته باشیم تحمل مردم هم حدی داره. ایشون پاسخ عملکرد خودشونو گرفتن. این سخن رو هم که با گوش خودم از زبان آیه الله مشکینی – ریاست سابق مجلس خبرگان که در پاکی و خلوص و صداقتش شکی نیست – شنیدم و باچشم خودم دیدم بشنوین بد نیست. ایشون فرمودن: ما این انقلاب رو باور کردیم. هر کس با اون مخالفت کنه حتی اگه خود امام هم زنده بشن و با انقلاب اسلامی مخالفت کنن کنارشون می زنیم.
  من که میگم آفرین بر این قاطعیت کاش همه علمای ما همین قاطعیت رو داشتن.
  شما هر جور دوست دارین قضاوت کنین بالاخره روزی حقیقت خودشو بی پرده نشون میده کاش اون روز من جزء شرمنده ها نباشم.

 20. محمد درویش نویسنده

  محمد مهدی عزیز:
  چرا می گویید “شما”
  مرا همان “تو” بنمایید.
  درود و سپاس از اشتراک نهادن نظر ارزشمند و صادقانه تان با خوانندگان اندک دل نوشته های درویش.

 21. ایرانی

  این آغا هم اگر جای … بودند با خلخالی ها و … به جان ملت بیگناه می افتادند و شهرام و بهرام هم سرشان نمیشد. جای این افراد هم با این لباس … ته … تاریخ است . مفت خوری و کار نکردن گناه نیست . ترویج خرافه در مورد روح و جن و یجوج مجوج و … موهوم هم جرم نیست گناه نیست . کشتن نوجوانان و زنان بیگناه هم جرم نیست . مشروب خوردن گناه دارد.
  یعنی من خودم با پول کار کرده خودم شراب بخرم و بخورم گناه کارم و … با ۲۲۰۰۰ قتل از معصومین .
  چه افتخاری است دوری از الله ایشان
  به سلامتی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *