در فومن هم؛ چنارها ايستاده مي‌ميرند!

موقعيت شهرستان فومن در نقشه گيلان مشخص است.

       گمان برم همه‌ي آنهايي كه در طول دو هفته‌ي گذشته براي رسيدن به ماسوله و قلعه رودخان، مجبور به گذشتن از شهر زيباي فومن بوده‌اند، از ديدن اين مناظر رقت‌انگيز و اين بي‌ملاحظه‌گي آشكار دلشان به درد آمده است.

چنارهاي قطع شده در ورودي فومن - عكس از محمود نهاوندي - ۱۲ تيرماه ۸۶درختاني كه انتظار مرگ را مي كشند! حدود ۲۰۰ اصله ديگر باقيمانده! تا به جمع ۱۸۰ اصله قطع شده بپيوندند!

از همكار عزيزم، محمود نهاوندي به دليل دراختيار نهادن اين تصاوير سپاسگزارم.

      اينجا ورودي شهر فومن (محور رشت به فومن) است و اين درختان معدوم شده، آن هم به اين شكل نابخردانه و در اين فصل!! هيچ گناهي نداشته‌اند، جز آن كه به باور مسئولين شهري، سد راه توسعه بوده و بايد به بهانه‌ي تعريض جاده و زدن پل هوايي!! قطع مي‌شدند!
     بي‌گمان اگر ارزش اقتصادي يك درخت، به درستي در نظام اقتصادي ما قابل محاسبه بود، هيچگاه چنين نابخردي و كج‌سليقگي غيرقابل توجيهي در فومن رخ نمي‌داد. حتا مي‌توانستند از اين درختان به عنوان مرز يك بلوار زيبا با چند مسير استفاده كنند. امّا …

عكس از محمود نهاوندي – بخش تحقيقات جنگل موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كشور – ۱۲ تير ۸۶

درختاني كه هنوز قطع نشده اند؛ اما در نوبت مرگ قرار دارند (حدود ۲۰۰ اصله)

     مي‌بينيد! اين فقط در سيوند و تهران و دنا و … نيست كه درختان ايستاده مي‌ميرند، در يكي از پرجاذبه‌ترين شهرهاي استان گيلان هم آسمان همين رنگ است.

    بازتاب خبر در:

   – خبرگزاري ايسنا ؛ خبرگزاري ايرنا و شمال‌نيوز

موافق(0)مخالف(0)

۸ Comments

 1. ما اگر سفرمون کنسل نشده بود یکشنبه در این شهر می بویم به احتمال زیاد ... نمی دانم ما هم این صحنه را می دیدیم؟ ...

  موافق(0)مخالف(0)
 2. وای...چنارهای فومن...جاده ی زیبای فومن به رشت خداییش به خاطر وجود این چنارها زیبا بود....هر وقت از این جاده می گذشتم بی اختیار به یاد خیابان ولیعصر تهران می افتادم...
  یادش بخیر...بخشی از دوران بچگی ما با این چنارها بود...با ماهی درون کانال ها....
  دلیل این کار چی بوده؟تعریض جاده؟لعنت بر حامیان کار!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. ماندانا

  نشسته یا ایستاده یا خوابیده فرقی نمی کنه! فعلا که فعل مرگ بیش از هر فعل دیگه ای در ایران استفاده داره! توی دنیایی که خدا برای زندگی آفریده داریم مردگی می کنیم.

  موافق(1)مخالف(0)
 4. اين موضوع در ايران تقريبا به صورت اپيدمي درآمده، چون ما نيز در شهر اردكان (يزد) نيز شاهد چنين اقدامي بوديم. براي تعريض جاده ورودي شهر از سمت نايين درختاني كه در اين منطقه كويري ساليان سال براي نگهداري آنها زحمت كشيده شده به راحتي قطع شد. جالب است كه اين برنامه در آينده نيز قرار است تكرار شود. اداره محيط زيست نيز اظهار بي اطلاعي مي كند.

  موافق(1)مخالف(0)
 5. سلام.اسمی که سوال کردید دقیقا آن چیزی بود که شنیدم در مورد شهر هم همینطور.راستی از روی ایمیل کاملا اون چیزی که فرمودید را می توان حدس زد عشرت محمدی فروغ هستم مسوول آموزش انجمن حمایت از کودکان کار.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. سلام.از مسیر بجنورد رفتم تابابلسر.بی اعتنایی به محیط زیست را می شد این جا وآنجا دید.یادتان کردم.در مسیر چند حیوان مرده دیدم فتاده بر کف جاده.در این عالم بی بنزینی با خود گفتم اگر بنزین آزاد بود چه قدر لاشه باید می دیدیم.درختانی خشکیده در قلب جنگل. و هزاران حرف و حدیث دگر.در هر حال همچنان خواننده این مجحموعه ایم.راستی سایت شما هم همچون وبلاگ طاهری عزیز در دیار من فیلترینگ شده است.زت زیاد.

  موافق(0)مخالف(0)
 7. سلام
  وبلاگ شمارا خواندم خیلی خوب و زیباست
  علاقه مندم چنانچه مقدور باشد با دوست شما که هم نام و هم فامیل اینجانب هستند آشنا شوم.
  ارادتمند محمود نهاوندی
  19/2/89

  موافق(0)مخالف(0)
 8. اقدام شد رفیق!

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید