در قم رودخانه را جاده می‌کنند و در جده، جاده‌ها را رودخانه!

جاده هایی که در جده رودخانه شدند!

     ماجرای سیل اخیر در عربستان سعودی و تصاویری که از شهر جده به سراسر جهان مخابره شد، به نظرم خیلی آشنا بود! نبود؟
    کافی است نگاهی به خودروهایی بیاندازید که از سر و کول هم بالا رفته‌اند، چه در جده و چه در قم، تا دریابید که آسمان جده و قم ظاهراً یک رنگ است!

تلنبار شدن اتومبیل های گران قیمت سعودی در خیابان های جده!

    منتها یک تفاوت وجود دارد؛ در سیل قم که آیندگان از آن با عنوان احمقانه‌ترین سیل جهان نام خواهند برد! سیل در بلواری جاری شد که سابقاً نامش رودخانه قم رود بوده است! اما در جده، سیل در رودخانه‌های خروشانی ظاهر شد که سابقاً نامش بلوار و آزادراه و خیابان بوده است! نبوده است؟

تصویری که امسال در قم و جده تکرار شد! نشد؟

     نکته!
    سیل مصیبت‌بار و فاجعه آفرین عربستان که بیش از یکصد کشته تاکنون برجای نهاده است، بار دیگر نشان داد که صرفاً با سلاح پول و سخت‌افزار نمی‌توان به هماوردی با طبیعت رفته و انتظار ساخت سکونتگاه‌هایی مدرن و پایدار را داشت. نرم‌افزار و خردمندی و بهره‌گیری از دانش آبخیزداری شهری هم لازم است! نیست؟

     می‌ماند یک لقب!
     لقبی که برای سیل عربستان، باید انتخاب کرد! آیا کسی هست که مرا یاری دهد؟!

     مؤخره:
     اخیراً که از شهر قم می‌گذشتم، دیدم همچنان در بر همان پاشنه می‌چرخد! باور نمی‌کنید؟ خودتان تصاویر جدید از رودخانه (سابق) قم را ببینید!

بستر رودخانه قم رود - پاییز 1388

     یعنی واقعاً در شهری که به راحتی می‌توان منازل مسکونی چند میلیارد تومانی یافت، نمی‌توان چند پارکینگ طبقاتی احداث کرد و یا معبرهایی مطمئن را برای تردد طراحی نمود؟!

باورتان می شود که اینجا همان بستر رودخانه قم رود باشد که در همین سال جاری چند نفر را به کشتن داد؟!

موافق(۱)مخالف(۰)

۱۶ Comments

 1. درویش جان پدر بزرگ من یک مثل را خیلی خوب به کار می برد و آ»را خیلی دوست دارد و اتفاقا مدتیست که این ضرب المثل را بیش از هر موقع دیگر تکرار می کند. عقل که در بدن نیست جان در عذاب است.
  ارادتمند

  موافق(۰)مخالف(۰)
 2. درود بر امیر عزیز. قدر پدربزرگ نیک اندیشت را بدان رفیق!

  موافق(۰)مخالف(۰)
 3. اشکار

  از عربستان سعودی در عجبم چون عدم توجه به سیلاب که در جده احتمال آن به دلیل بارندگی بیشتر بالاست را حتما مهندسین شهر سازی انجا باید در نظر می گرفتند همه جا که کشور گل و بلبل آریایی نیست
  ای کوروش داریوش حیف از یونان دموکراسی و سواحل و مردم زیبای آن و..... جزیره ساموس نبود که آمدید ایران را تشکیل دادید؟

  موافق(۰)مخالف(۰)
 4. شاید عربستان این کار را کرد تا برخی از شهرسازان و مدیران وطنی کمتر خجالت بکشند!

  موافق(۰)مخالف(۰)
 5. البته در ایران کسی به این چیزها اهمیت نمیدهد
  زاد و ولد که هنوز پابرجاست
  مردم مردند که مردند
  اصلا به نظر بعضی ها یک عده ای باید بمیرند تا اصلاح نژاد کنیم
  به امید روزی که درهمین رود قم تمام بداندیشان غرق شوند

  موافق(۰)مخالف(۰)
 6. درود بر راد عزیز ... فکر کنم هیتلر و هایدگر بودند که چنین نظراتی داشتند! نداشتند؟ من می گویم اگر قرار بر آرزو کردن باشد، بیاییم به جای آرزوی مرگ برای بداندیشان، آرزو کنیم که آنها هم نیک اندیش شوند. بهتر نیست؟ آرزو است دیگر!

  موافق(۰)مخالف(۰)
 7. نیز درود بر شما
  وقتی بد اندیشان جدال با هر اندیشه دارند و به نام دین اندیشه را نقض میکندد , وقتی سعی بر این است که به جای ترکیب دین ((این عنصر ارزشمند الهی برای بشر )) با پیشینه و تجربه نیاکان اقدام به حذف آنها حتی در کتابهای درسی بچه های ما میکنند تا نماند اثری از آنچه آنان نمیخواهند

  به عقیده شما هیتلر چه کسانی هستند؟
  ما آرزو کردیم و عمری است که آرزو میکنیم و خون دل میخوریم و میمیریم برای اندیشه آنان و آنان اندیشه ما را پایمال میکنند
  آرزوی پایان عمر هیتلر را از ما نگیرید جناب درویش عزیز
  هیتلر وقتی اصلاح شد که خود را کشت

  موافق(۰)مخالف(۰)
 8. چشم ! نمی گیریم برادر عزیز ... نمی گیریم!
  اما من فکر نکنم با اجابت پایان عمر نرون و هیتلر و موسولینی ها، روزگاری پرطرب تر نصیب بشریت شود. وگرنه دوباره جرثومه هایی چون چائوشسکو، صدام حسین و ... به بشریت معرفی نمی شد! می شد؟
  حرفم این است که اگر می خواهیم آرزو کنیم (و البته آرزو بر جوانان هم عیب نیست!) بیاییم یک آرزویی بکنیم که در آن خون نباشد. درسته که خداوند نمی تواند کره زمین را در داخل تخم مرغ قرار دهد؛ به نحوی که نه کره زمین کوچک شود و نه تخم مرغ بزرگ! اما می شود آرزو کرد که خداوند تخم مرغی بزرگ تر از کره زمین بسازد که در داخلش زمین هم جا شود!
  همین.
  درود ...

  موافق(۰)مخالف(۰)
 9. ماآدما کارمون تقلیده.!!!وقتی که مدیران شهرداری تهران اقدام به فروش تراکم کردند(اگه یکی از این حوادث طبیعی مثل زلزله.سیل .بارش. سنگین برف.طوفان بیاد کیفیت مدیریت اینها معلوم میشود.!!!)مابقی مدیران(شهرداران)شهرهای دیگرهم چون سوادوصلاحیت وابتکار عملی نداشتند.پنداشتند که کار شهردار تهران درست است!!!وبه تقلید(میمون بازی)از آنها پرداختند.و... این شد که می بینیدو خواهید دید...!!!

  موافق(۰)مخالف(۰)
 10. امیدوارم روزی تعقل جای تقلید را بگیرد حسین جان.

  موافق(۰)مخالف(۰)
 11. سلام آقای درویش. جالب اینکه شیراز هم اخیرا یاد گرفته و رودخانه مرکزی شهر رو کردن جاده. ما قمی ها مبتکر طرح های سازندگی زیادی تو مملکت هستیم ها. دست کم نگیرید. به زودی منتظر خبر سیل شیراز و خسارات وارده اش هم باشید.
  ممنون از مطلب بسیار زیباتون

  موافق(۰)مخالف(۰)
 12. علیرضا

  این تصویری که دیدید گوشه ای از خیانت به شهر قم و مردم قم هست
  قبل از انقلاب قرار بود کل راه آهن برداشته بشه
  تا چند سال پیش هم این تصمیم برجا بود و بنا بود که رو خیابون بشه از کمربندی به سمت حرم و جمکران و زیر مترو و البته در حواشی پاساژ و پارکینگ طبقاتی
  مهندس محتاج شهردار وقت اون موقع قم با برگرداندن بودجه به دولت خواست خودشو جا کنه که کرد و این طرح عظیم و پرمنفعت رو برای همیشه مختومه کرد
  لعنت بر خائنین به این مردم

  موافق(۰)مخالف(۰)
 13. برو اطلاعات جمع کن بعدا بیا......کن
  رودخانه رو جاده نکردن مجید دلبندم کنارش جاده کشیدن....بعدشم پارکینگ هم زدن اما چون جمعیت زیاده مجبورن اینجوری پارک کنن....من بچه قم نیستم ولی عاشق قمم....

  موافق(۰)مخالف(۰)
 14. انور

  سلام دیگر اون روزهای خوش بر نمیگردد. مطمئن باشید با این اوضاع و احوال کشور شهر و روستای ما هم یا بیابان میشود یا پارکینگ شن ها و ماسه سنگها

  موافق(۰)مخالف(۰)
 15. شیرازی

  آنهایی که علامت فر و هر را یر گردن دارند و دم از ایرانی و غیرت می زنند آیا اگر دشمن به کشورحمله کنند کجای ماجرا باید پیدایشان کرد؟
  آیا افرادی که به خاطر آسودگی ما در مرزها و حتی در سوریه و لبنان می جنگند برای جلوگیری از دست درازی دشمن به ناموس ایرانی، آنها ایرانی ترند یا فر و هرها...!!!!
  باور کن بسیجی ها از هر ایرانیی ایرانی ترند بدون ادعا و گردن آویز

  موافق(۰)مخالف(۰)
 16. ali

  چه سیلی بوده!

  موافق(۰)مخالف(۰)

دیدگاه خود را بیان کنید