در قم رودخانه را جاده مي‌كنند و در جده، جاده‌ها را رودخانه!

جاده هایی که در جده رودخانه شدند!

     ماجراي سيل اخير در عربستان سعودي و تصاويري كه از شهر جده به سراسر جهان مخابره شد، به نظرم خيلي آشنا بود! نبود؟
    كافي است نگاهي به خودروهايي بياندازيد كه از سر و كول هم بالا رفته‌اند، چه در جده و چه در قم، تا دريابيد كه آسمان جده و قم ظاهراً يك رنگ است!

تلنبار شدن اتومبیل های گران قیمت سعودی در خیابان های جده!

    منتها يك تفاوت وجود دارد؛ در سيل قم كه آيندگان از آن با عنوان احمقانه‌ترين سيل جهان نام خواهند برد! سيل در بلواري جاري شد كه سابقاً نامش رودخانه قم رود بوده است! اما در جده، سيل در رودخانه‌هاي خروشاني ظاهر شد كه سابقاً نامش بلوار و آزادراه و خيابان بوده است! نبوده است؟

تصویری که امسال در قم و جده تکرار شد! نشد؟

     نكته!
    سيل مصيبت‌بار و فاجعه آفرين عربستان كه بيش از يكصد كشته تاكنون برجاي نهاده است، بار ديگر نشان داد كه صرفاً با سلاح پول و سخت‌افزار نمي‌توان به هماوردي با طبيعت رفته و انتظار ساخت سكونتگاه‌هايي مدرن و پايدار را داشت. نرم‌افزار و خردمندي و بهره‌گيري از دانش آبخيزداري شهري هم لازم است! نيست؟

     مي‌ماند يك لقب!
     لقبی که براي سيل عربستان، باید انتخاب کرد! آیا کسی هست که مرا یاری دهد؟!

     مؤخره:
     اخيراً كه از شهر قم مي‌گذشتم، ديدم همچنان در بر همان پاشنه مي‌چرخد! باور نمي‌كنيد؟ خودتان تصاوير جديد از رودخانه (سابق) قم را ببينيد!

بستر رودخانه قم رود - پاییز 1388

     یعنی واقعاً در شهری که به راحتی می‌توان منازل مسکونی چند میلیارد تومانی یافت، نمی‌توان چند پارکینگ طبقاتی احداث کرد و یا معبرهایی مطمئن را برای تردد طراحی نمود؟!

باورتان می شود که اینجا همان بستر رودخانه قم رود باشد که در همین سال جاری چند نفر را به کشتن داد؟!

موافق(5)مخالف(0)

۱۶ Comments

 1. درويش جان پدر بزرگ من يك مثل را خيلي خوب به كار مي برد و آ»را خيلي دوست دارد و اتفاقا مدتيست كه اين ضرب المثل را بيش از هر موقع ديگر تكرار مي كند. عقل كه در بدن نيست جان در عذاب است.
  ارادتمند

  موافق(0)مخالف(0)
 2. درود بر امیر عزیز. قدر پدربزرگ نیک اندیشت را بدان رفیق!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  از عربستان سعودی در عجبم چون عدم توجه به سیلاب که در جده احتمال آن به دلیل بارندگی بیشتر بالاست را حتما مهندسین شهر سازی انجا باید در نظر می گرفتند همه جا که کشور گل و بلبل آریایی نیست
  ای کوروش داریوش حیف از یونان دموکراسی و سواحل و مردم زیبای آن و..... جزیره ساموس نبود که آمدید ایران را تشکیل دادید؟

  موافق(0)مخالف(0)
 4. شايد عربستان اين كار را كرد تا برخي از شهرسازان و مديران وطني كمتر خجالت بكشند!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. البته در ایران کسی به این چیزها اهمیت نمیدهد
  زاد و ولد که هنوز پابرجاست
  مردم مردند که مردند
  اصلا به نظر بعضی ها یک عده ای باید بمیرند تا اصلاح نژاد کنیم
  به امید روزی که درهمین رود قم تمام بداندیشان غرق شوند

  موافق(0)مخالف(0)
 6. درود بر راد عزیز ... فکر کنم هیتلر و هایدگر بودند که چنین نظراتی داشتند! نداشتند؟ من می گویم اگر قرار بر آرزو کردن باشد، بیاییم به جای آرزوی مرگ برای بداندیشان، آرزو کنیم که آنها هم نیک اندیش شوند. بهتر نیست؟ آرزو است دیگر!

  موافق(0)مخالف(0)
 7. نیز درود بر شما
  وقتی بد اندیشان جدال با هر اندیشه دارند و به نام دین اندیشه را نقض میکندد , وقتی سعی بر این است که به جای ترکیب دین ((این عنصر ارزشمند الهی برای بشر )) با پیشینه و تجربه نیاکان اقدام به حذف آنها حتی در کتابهای درسی بچه های ما میکنند تا نماند اثری از آنچه آنان نمیخواهند

  به عقیده شما هیتلر چه کسانی هستند؟
  ما آرزو کردیم و عمری است که آرزو میکنیم و خون دل میخوریم و میمیریم برای اندیشه آنان و آنان اندیشه ما را پایمال میکنند
  آرزوی پایان عمر هیتلر را از ما نگیرید جناب درویش عزیز
  هیتلر وقتی اصلاح شد که خود را کشت

  موافق(0)مخالف(0)
 8. چشم ! نمی گیریم برادر عزیز ... نمی گیریم!
  اما من فکر نکنم با اجابت پایان عمر نرون و هیتلر و موسولینی ها، روزگاری پرطرب تر نصیب بشریت شود. وگرنه دوباره جرثومه هایی چون چائوشسکو، صدام حسین و ... به بشریت معرفی نمی شد! می شد؟
  حرفم این است که اگر می خواهیم آرزو کنیم (و البته آرزو بر جوانان هم عیب نیست!) بیاییم یک آرزویی بکنیم که در آن خون نباشد. درسته که خداوند نمی تواند کره زمین را در داخل تخم مرغ قرار دهد؛ به نحوی که نه کره زمین کوچک شود و نه تخم مرغ بزرگ! اما می شود آرزو کرد که خداوند تخم مرغی بزرگ تر از کره زمین بسازد که در داخلش زمین هم جا شود!
  همین.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 9. ماآدما كارمون تقليده.!!!وقتي كه مديران شهرداري تهران اقدام به فروش تراكم كردند(اگه يكي از اين حوادث طبيعي مثل زلزله.سيل .بارش. سنگين برف.طوفان بياد كيفيت مديريت اينها معلوم ميشود.!!!)مابقي مديران(شهرداران)شهرهاي ديگرهم چون سوادوصلاحيت وابتكار عملي نداشتند.پنداشتند كه كار شهردار تهران درست است!!!وبه تقليد(ميمون بازي)از آنها پرداختند.و... اين شد كه مي بينيدو خواهيد ديد...!!!

  موافق(0)مخالف(0)
 10. امیدوارم روزی تعقل جای تقلید را بگیرد حسین جان.

  موافق(0)مخالف(0)
 11. سلام آقای درویش. جالب اینکه شیراز هم اخیرا یاد گرفته و رودخانه مرکزی شهر رو کردن جاده. ما قمی ها مبتکر طرح های سازندگی زیادی تو مملکت هستیم ها. دست کم نگیرید. به زودی منتظر خبر سیل شیراز و خسارات وارده اش هم باشید.
  ممنون از مطلب بسیار زیباتون

  موافق(0)مخالف(0)
 12. علیرضا

  این تصویری که دیدید گوشه ای از خیانت به شهر قم و مردم قم هست
  قبل از انقلاب قرار بود کل راه آهن برداشته بشه
  تا چند سال پیش هم این تصمیم برجا بود و بنا بود که رو خیابون بشه از کمربندی به سمت حرم و جمکران و زیر مترو و البته در حواشی پاساژ و پارکینگ طبقاتی
  مهندس محتاج شهردار وقت اون موقع قم با برگرداندن بودجه به دولت خواست خودشو جا کنه که کرد و این طرح عظیم و پرمنفعت رو برای همیشه مختومه کرد
  لعنت بر خائنین به این مردم

  موافق(0)مخالف(0)
 13. برو اطلاعات جمع کن بعدا بیا......کن
  رودخانه رو جاده نکردن مجید دلبندم کنارش جاده کشیدن....بعدشم پارکینگ هم زدن اما چون جمعیت زیاده مجبورن اینجوری پارک کنن....من بچه قم نیستم ولی عاشق قمم....

  موافق(0)مخالف(0)
 14. انور

  سلام دیگر اون روزهای خوش بر نمیگردد. مطمئن باشید با این اوضاع و احوال کشور شهر و روستای ما هم یا بیابان میشود یا پارکینگ شن ها و ماسه سنگها

  موافق(0)مخالف(0)
 15. شیرازی

  آنهایی که علامت فر و هر را یر گردن دارند و دم از ایرانی و غیرت می زنند آیا اگر دشمن به کشورحمله کنند کجای ماجرا باید پیدایشان کرد؟
  آیا افرادی که به خاطر آسودگی ما در مرزها و حتی در سوریه و لبنان می جنگند برای جلوگیری از دست درازی دشمن به ناموس ایرانی، آنها ایرانی ترند یا فر و هرها...!!!!
  باور کن بسیجی ها از هر ایرانیی ایرانی ترند بدون ادعا و گردن آویز

  موافق(0)مخالف(0)
 16. ali

  چه سیلی بوده!

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید