در پایان پاییز 88 ؛ بیش از 80 درصد خاک ایران به تصرف سبزها درآمد!

روی نقشه ها کلیک کنید تا بزرگتر دیده شوند

    پیشروی سبزها حقیقتاً حیرت‌انگیز است، معلوم نیست چه اتفاقی رخ داده که ایرانِ سراسر قرمز را در مهرماه، حالا چنین سبز کرده است؟
     بر بنیاد نقشه‌هایی که دکتر مرتضی خداقلی و همکارانش در پايگاه مديريت خشکسالي کشاورزي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان اصفهان تهیه می‌کنند، آشکار است که فقط 19.93 درصد از خاک ایران هنوز متأثر از شرایط خشکسالی است که از این مقدار هم، 16.49 درصد دارای شرایط خشکسالی خفیف است. چهار شهر مشهد، قوچان، مراوه تپه و بیارجمند تنها سکونتگاه‌های عمده‌ی کشور هستند که تا پایان آذر 1388 هنوز نتوانسته‌اند خود را از کابوس خشکسالی به طور کامل نجات دهند. هر چند که غلظت چیرگی رنگ قرمز در این مناطق هم اغلب نسبت به وضعیت مشابه سال قبل، کاهش یافته و رنگ‌پردیده‌تر شده است.

سهم کلاسهای خشکسالی و ترسالی در ایران و اصفهان

   جالب اینجاست بیشترین قلمرو خاک ایران در طول سه ماهه‌ی نخست از سال آبی 89-1388 در تصرف ترسالی بسیار شدید (بیش از 60 درصد بارش نرمال) بوده و دقیقاً یک سوم خاک ایران را – عمدتاً در نواحی جنوب، مرکز و غرب کشور متأثر کرده است. یعنی همان مناطقی که در طول چند سال اخیر بیشترین آسیب را از خشکسالی متحمل شده بودند.

وضعیت ترسالی اصفهان از مهر تا پایان آذر 1388

    وضعیت استان اصفهان، از این منظر حتا بهتر از میانگین کشوری بوده، چرا که بر بنیاد نمودارهای ارایه شده می‌توان دریافت که بیش از 40 درصد از خاک استان شرایط رؤیایی ترسالی بسیار شدید را تجربه می‌کنند و فقط خورو و بیابانک و نطنز از این موهبت محروم مانده‌اند.
    به نظر می‌رسد آسمان وطن می‌رود تا همه‌ی ندانم‌کاری‌های مدیریتی و همه‌ی آزمندی‌های انسانی و همه‌ی بی‌توجهی‌های ما را در طول چند سال گذشته، با به صدا درآوردن ممتد زنگ باران و برف در سراسر خاک وطن جبران کند و بار دیگر نشان دهد که تا چه اندازه نسبت به ایرانیان مهرورز است.

    شما چه فکر می‌کنید؟ آیا سال آبی 89-1388 سالی رکوردشکن در چیرگی سبزینه خواهد شد و یا دوباره قرمزها با تجدید قوا یک پاتک دیگر را برنامه‌ریزی خواهند کرد؟

    در همین باره:
    – از غرب خبرهای خیس با رنگ سبز می‌رسد! نمی‌رسد؟
    – روزگار وارونه ی وارونه در آسمان ایران!
    – روزگار سبز بیرجند در برابر سال قرمز بوشهر به سر رسید!

موافق(0)مخالف(0)

۷ Comments

 1. با این گرمایی که بر کشور حاکم است، و متاسفانه با گرمایی شدیدی که پیش بینی می شود بر سراسر جهان چیره شود، حتما تبخیر بسیار زیاد خواهد بود و بیشتر این بارش ها از دسترس خارج خواهد شد.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. درود بر عباس محمدی عزیز ... این امکان البته وجود دارد؛ به ویژه آن که بسیاری از مدل ها پیش بینی کرده اند که ریزش های آسمانی ایران دست کم 20 درصد کاهش خواهد یافت. شاید چنین نقشه ی سبز رنگی را دیگر تا مدتها نتوانیم ببینیم! شاید هم البته همه مدل ها اشتباه محاسبه کرده باشند! در سرزمین های خشک هر چیزی امکان پذیر است.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  اخوی
  شما که همه چیز را دارید سبز می بینید!
  باران آمده می بایست همه چیز آبی رنگ متصور شود
  مراقب باشید

  پاسخ:
  مگر شما این نقشه را به رنگ آبی می بینید که من ببینم؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 4. اشکار

  در کتاب بررسی پستانداران ایران نوشته دکتر گزاویه میسون به یک دوره خشکسالی در 11000 سال پیش اشاره شده بطور نمونه در غار هوتو بهشهر بقایای آهو و جرد که جانوران خشکی پسند هستند یافت شده است

  موافق(0)مخالف(0)
 5. درست است ... دوره های خشکسالی دراز مدت از مهترین دلایل سقوط حکومت ها و تمدن ها در طول تاریخ این کشور و دیگر مناطق جهان بوده اند.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. علی

  جالبه رنگ سبز که همراه با طراوت و رویش هست ماه قبل در غرب دیده می شد ولی .این ماه به سمت مرکز ایران کشیده شده است امیدوارم کل کشور رو بپوشاند.

  موافق(0)مخالف(0)
 7. من هم امیدوارم علی آقا.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید