حال زمین در روز زمین خوب نیست!

جهانیان امروز – 22 آوریل – برای چهل و یکمین بار، روز زمین را گرامی می‌دارند و با خود عهد می‌بندند که قدر این موهبت ناهمتا را بیشتر بدانند. بارها گفته‌ام که زمینی که نتواند پذیرای گیاهان و جانوران باشد، نخواهد توانست پذیرای انسان هم باشد. بنابراین، شاید بزرگترین اقدام پیشگیرانه‌ی معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید کمک به ظرفیت‌سازی فرهنگی در حوزه‌ی محیط زیست و ارتقای شاخص‌های سلامتی زمین باشد. زیرا این فقط یک زمین شاد است که می‌تواند مردمانی شاد را در خودش بپروراند.

چند روز پیش داشتم برای فرزندم – اروند – قصه‌های شاهنامه را می‌خواندم … ناگهان به اینجا که رسیدم نفسم بند آمد و با خود گفتم: آهای محمّد درویش! آیا تو واقعاً فرزند آن فردوسی بزرگ هستی که بیش از یک هزار سال پیش اینگونه مخاطبان خویش را از شکار پرندگان بی‌گناه بازمی‌داشت؟!
نگاه کنید به این جملات: «فرود (پسر سیاوش) از لابه لای شاخه‌ها، شاهینی را می‌بیند که چون تیر از دل آسمان می‌گذرد، پس فرود، در چشم بر هم زدنی، کمان می‌کشد و شاهین را با تیری سرخ در دلش به زمین می‌دوزد. پیش می‌رود و بر پرهای نرم پرنده دست می‌کشد و می‌گوید: پرهایش هنوز گرمای زندگی را در خود دارد. چرا تیر انداختم؟ شاهین را برای چه می‌خواستم؟ آیا پرواز بلند او در آسمان زیباتر نبود تا لاشه‌اش این چنین پست بر زمین؟»
و من – محمّد درویش – امروز به همه‌ی آن طبیعت‌ستیزان و شکارکُش‌هایی که یک هزار سال پس از فردوسی بزرگ، همچنان زنهارش را جدی نگرفته‌اند، می‌گویم: این شاید آخرین فرصت برای شما و ما باشد تا نگذاریم حال زمین از اینی که الآن هست، بدتر شود …
به راستی آیا شنیدن زمزمه‌ی آشنای جویبارها، نوای دل‌انگیز قناری‌ها و تماشای جبروت اهورایی تالاب‌ها و کلوت‌ها و پرواز بلند شاهین‌ها و … زیباتر و آرامش‌بخش‌تر نیست از آنچه که امروز به بهانه‌ی توسعه‌ی ناپایدار بر سر سرزمین مادری‌مان آورده و می‌آوریم؟

موافق(0)مخالف(0)

۲۴ Comments

 1. انسانها زمین رو گند کشیدن حالا توش موندن چه خاکی به سرشون بریزن البته اونم نه خاطر زمین بلکه بخاطر خودشون !!
  ما فرزندان همون فردوسی و بقیه مردان بزرگ هستیم ولی از نوع نا خلفش

  موافق(0)مخالف(0)
 2. این خیلی بده که انگیزه مهرورزی به دیگران، ارضای خودخواهی های خودمان باشد. اصلن شاید برای همین است که کوشش های طرفداران محیط زیست در طول نیم قرن گذشته، هرگز نتوانسه حال زمین را بهبود بخشد!
  درود بر مهتا که می دانم او فرزند خلف فردوسی بزرگ است.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  درویش خان
  می شود اشعار مرتبط به این داستان را بنویسید
  ..

  موافق(0)مخالف(0)
 4. سلام

  بهترین ها

  موافق(0)مخالف(0)
 5. بله متاسفانه حال زمین خوب نیست! اخبار این چند روز نشان از همین موضوع دارد : قطع درختی کهنسال در گیلان آن هم به دلایل خرافاتی!!!! و کشته شدن دو قلاده پلنگ در یک ماه گذشته!
  خدا به حال این ببر سیبری که فردا هم قراره رونمایی شود به خیر کند و آ، شبر و .... اوریکس!

  موافق(0)مخالف(0)
 6. بله متاسفانه حال زمین خوب نیست! اخبار این چند روز نشان از همین موضوع دارد : قطع درختی کهنسال در گیلان آن هم به دلایل خرافاتی!!!! و کشته شدن دو قلاده پلنگ در یک ماه گذشته!
  خدا به حال این ببر سیبری که فردا هم قراره رونمایی شود به خیر کند و آن شیر و …... اوریکس!

  موافق(0)مخالف(0)
 7. آقای درویش عزیز
  روز زمین - سیاره ی زیبایمان - را به شما و همه ی دوستداران محیط زیست شادباش می گوییم.
  دانش آموزان دوستدار محیط زیست مدرسه راهنمایی نمونه دولتی شهداء دیّر

  موافق(0)مخالف(0)
 8. دانش

  آقای درویش در اینجا حال زمین بسیار هم خوبست. نه تنها در روز زمین, بلکه همیشه و در تمام فصول سال.

  به مهتای عزیز...
  همه ی زمین فقط خاک ایران نیست و همه ی انسانها هم مردم ایران نیستند.
  در اینجا- کانادا- مردم بقدری به طبیعت و محیط زیست اهمیت میدهند که بعضی وقتها در مقابل کارهایی که در این باره میکنند, اشک شوق در چشمانم جمع میشود و همانجا دلم میخواهد آنها را بغل کنم و ببوسم و حتی در مقابل آنها زانو بزنم.

  موافق(0)مخالف(0)
 9. کره زمین مانند انسانی می مانند که به انواع و اقسام مریضی ها مبتلا شده است و احتیاج یک پزشک ماهر و چند تا پرستار مهربان احتیاج دارد تا به توان او را نجات دهند .

  موافق(0)مخالف(0)
 10. درود بر شما

  موافق(0)مخالف(0)
 11. درود....

  واقعا حال زمین خوب نیست...گرچه شاید تعجب کرد که همین خاک می تواند خود را بازیابد ولی ان چنان او را به منجلاب کشیده اند که هر چه تقلا می کند نمی تواند از این وضعیت بد خویش در آید 🙁

  روز خوش

  موافق(0)مخالف(0)
 12. خوبم درویش مهربان/باید مواظب بود و من نبودم/مرسی از احوالپرسی تان/نميدونم گزارش اخبار ساعت 2pm
  روز پنجشنبه رو ديديد يا نه/"پرورش شتر در بيابان به جاي مانده از درياچه اروميه(رضاييه)عزيز" كه از ما راضي نيست/هست؟
  آدم از حماقتها خنده اش مي گيرد نه؟/البته براي آنكه نگريد!
  وقتي به قول "مژگان جمشيدي"مسئول محيط زيسن لرستان در مراسم معارفه خود مي گويد:آمدم تا موانع محيط زيست را براي توسعه استان را بردارم(نقل به مضمون)خنده ام مي گيرد/هي بخند/هي بخند...تا نگريي...
  يادداشتم در دنياي ورزش به مناسبت "روز زمين" كه شما اول فروردين را دوست تر مي داريد و مناسب تر نه؟http://www.ettelaat.com/etHomeEdition/va/5.pdf

  موافق(0)مخالف(0)
 13. به راستی چه ناعادلانه است توسعه ای که می آید تا زمزه آشنای جویبارهای آتشگاه لردگان در خرسان 3 غرق کند و نوای دل انگیز کبک های تاراز و تماشای جبروت تالاب چغاخور و پرواز پرندگان در سبزکوه و گندمان و کلار را به وسیله سد و قطع جنگل و شکارکشی نابود کند.

  موافق(0)مخالف(0)
 14. با سلام
  اگر یک قورباغه رو در اب داغ بندازیم زود میاد بیرون ولی اگر در اب سرد بندازیم و کم کم اب رو داغ کنیم اب هم جوش بیاد همون جا میمونه و صداش در نمیاد تا بمیره . فداتون بشم زمین زیر پامون داره داغ میشه تو 20 سال گذشته 4 درجه شاید به ما وسال نده ولی داریم بچه هامون روابپز میکنیم... چه افتخاری داره ادم یه همشهری مثل هومان خاکپور داشته باشه سد کارون 5 واقعا اینهارو که نوشته از بین میبره

  موافق(0)مخالف(0)
 15. بله ... واقعن از بین می بره ...

  موافق(0)مخالف(0)
 16. با دو روز تاخیر ، روزش مبارک

  موافق(0)مخالف(0)
 17. شقایق

  تولدش را که جشن نمی گیریم ؛ هیچ
  آزارش هم می دهیم... .

  موافق(0)مخالف(0)
 18. ولی شقایق جان ، آدم یاران البرز را که می بیند امیدوار می شود، نمی شود؟

  موافق(0)مخالف(0)
 19. همه بايد ياران البرز باشيم ...
  و ايمان دارم كه هستيم.

  موافق(0)مخالف(0)
 20. محمد عزیز اولا تبریک که مدال برنز سومین وبلاگ زیست محیطی دنبیا رو به گردن انداختی ! هرچند ما دوست داشتیم طلا بگیری !!
  ببخش این روزها فقط خوندمت و وقتی نبوده که بیایم و نظری بدم و حداقل تشگری کنم ولی خب الان اندکی وقت هست .
  حالا که راه به انجمنهای از ما بهتران پیدا کردی مجبورشون کن که این طبیعت مردی رو در کتابهای درسی بگنجانند . بدون و مطمئن باش (‌البته می دوانم که خود بهتر می دانی )‌هرچه سرمایه گذاری برای بزرگان بکنی باد هواست . باید بچه ها را ساخت و آینده را پرداخت .

  راستی درباره آن فابلهای پی دی اف ماهیانه کاری کردی؟

  موافق(0)مخالف(0)
 21. مهلقا

  زمینزدیکهای روزش عصبانی شد و کمی از آتش دلش را ازآتشفشان ایسلند بیرون فرستاد و 7میلیون مسافر هوائی را سرگردان کرد.البته این فقط ذرهای از قدرت زمین است.اگر بخواهد زهره چشم بگیرد هیچ بمب هستهای هم به پایش نمی رسد . اما زمین مهربانتر ازاین حرفها استافسوس که قدرش را نمی دانیم.

  موافق(0)مخالف(0)
 22. معلومه که زمین مهربان تر از این حرفهاست ...
  درود.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید