نگوییم تالاب بین‌المللی چغاخور؛ بگوییم سد مخزنی چغاخور!

لطفاً نگاهی به این خبر در ایسنا یا آن یکی خبر در فارس بیاندازید، تا متوجه شوید که ظاهراً همه‌ی مسئولین استان چهارمحال و بختیاری، از استاندار جدیدش گرفته تا مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای‌اش، حاضر نیستند تا از صفت تالاب، برای نام بردن از بوم‌سازگان آبی چغاخور بهره برند! می‌دانید چرا؟
کافی است سری به درگاه شیک و پیک دیده‌بان طبیعت بختیاری بزنید تا پاسخ پرسش‌تان را به تلخی متوجه شوید. اما تلخ‌تر از آن، شاید سکوت متولیان تالاب‌ها در ایران باشد که چگونه خود را به خاموشی و انفعال زده‌اند!

دست‌کم لطفاً قدم‌رنجه کرده و این تابلو را از کنار دریاچه سد چغاخور بردارید تا بیشتر از این، حرص‌مان درنیاید!
متأسفم … متأسفم که چگونه ارزشمندترین پاره‌های طبیعت ایران را داریم به بهانه‌های گوناگون نابود می‌کنیم؛ یک جا آن بهانه احداث کارخانه است، جای دیگر کشیدن جاده و یک جا هم سدسازی!
چه کوله‌بار بزرگی از گناه و انفعال و نادانی و بی‌تفاوتی را نسل امروز با خود حمل می‌کند؛ نسلی که به دلیل چشم‌بستن بر روی تخریب طبیعت وطنش، هرگز از سوی فرزندانش بخشیده نخواهد شد؛ هرگز.

موافق(0)مخالف(0)

۱۸ Comments

 1. درود بر محمد عزیز که مرد و مردانه همیشه طبیعت بختیاری را یار و یاور بوده است ... ممنونم رفیق قدیمی.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. وظیفه است رفیق ... همین چند نفر مانده ایم انگار! حواست هست؟ باید یکدیگر را حمایت کنیم.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. سلام آقای درویش عزیز!
  تنها بایستی از آقای احمدی نژاد پرسید:به کجا چنین شتابان؟
  بایستی به ایشان یادآور شدآقای رئیس جمهورآنگونه نکن که آه موجودات این همه تالاب و جنگل و پارک ملی وزیستگاههای گرانبها که در دوره ریاست جمهوری شما نابودیشان شتاب هراسناکی گرفته است شما را بگیرد و هرچه زودتر خودت و همکارانت را از لعن و نفرین نسلهای آینده دورکن و این همه کارنامه سیاه زیست محیطی دولتت را سیاهتر نکن!

  پاسخ:

  لطفن زودتر بپرسید ...

  موافق(0)مخالف(0)
 4. شقایق

  من کم کم دارم بر ضد ِ وزارت خانه ی متبوع موضع
  می گیرم!

  عجیب است که
  تخریب ِ طبیعت با چه شدت و شتابی هم پیش می رود

  موافق(0)مخالف(0)
 5. شقایق

  از اقای خاکپور عزیز و درگاه ِ مجازی شیک و پیکشان متشکرم.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. شیک و پیک را خوب آمدی!

  موافق(0)مخالف(0)
 7. آقای درویش عزیز،
  شاید بهتر میبود اگر کنار عکسهای تالاب بین المللی (!!) چغاخور، چند عکس هم از دریاچه های پریشان پیش و پس از حال امروزیشان میگذاشتید و اثری که بر طبیعت و انسانهای اطرافش گذاشته تا شاید مردم از روی قیاس متوجه دلنگرانی شما و آقای خاکپور میشدند.
  تا زمانیکه عکس از حالت کنونی چغاخور در اختیار مردم میگذارید، ترسم که کس متوجه منظور شما نگردد.
  این تنها یک پیشنهاد بود از راه دور و بس.
  موفق و پیروز باشید.
  فرهنگی – تاریخی - صنعتی

  موافق(0)مخالف(0)
 8. حالت کنونی چغاخور، دیگر شبیه تالاب نیست ... شبیه دریاچه است. و این یعنی مرگ بسیار از اکوتون های این محیط تالابی.

  موافق(0)مخالف(0)
 9. سپاس بابت توضیح مجدد و روشنگری.
  موفق و پیروز باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 10. زنده باشید. من از شما ممنونم که اینگونه پیگیرانه مهر بیابان زایی و گرایه های سبزمدارانه اش را رهگیری می کنید و همراه هستید.

  موافق(0)مخالف(0)
 11. اسما

  کم پیدا میشن کسانی مثل شما که جرات گفتن تلخی ها و حقایق را داشته باشند.حق با شماست.من هم این "سد"چغاخور را دیده ام،نمیدونم چرا کسی در کنار عکسهای از طبعت"زیبا"پرنده ها و گل وبلبل عکس از "ماهی های مرده کنار آب" نشون نمیده.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. بسیار ممنون و سپاسگزار از محبت و حمایتتان.

  موافق(0)مخالف(0)
 13. مجتبی

  سلام بر اندک دلسوزان طبیعت. مجتبی هستم دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی اگر امکان دارد مرا در جمع خود بپزیرید .مایل هستم پایان نامه خود را که به امید خداوند در چنین روزهایی در سال آینده باید گرم آن باشم در زمینه های تخریب محیط زیست روستا و اثرات آن در پیشرفت اقتصادی و یا زمینه های مشابه انجام دهم .میتوانم روی همکاری شما حساب کنم؟درچه حد؟ با این توضیح که بنده از دوستداران سرسخت محیط زیست هستم و از اعضاافتخاری محیط زیست می باشم

  موافق(0)مخالف(0)
 14. زهرا صالحی بختیاری

  سلام بر همه زادگاه من روستای سنگ چین مجاور این تالاب که مانند نگین انگشتری منطقه خان نشین چغاخور است می باشد تا یه حال شاهد تغییرات تاسف باری بر روی این تالاب بوده ام.. از جناب خاکپور هم به خاطر توجه شان به این منطقه تشکرررررررررر

  موافق(0)مخالف(0)
 15. سلام
  استان چهارمحال وبختیاری زیباییهای فراوانی دارد تصاویرش رادررسانه مهر به اشتراک بگذاریدتاهمه این زیباییها راببینند

  موافق(0)مخالف(0)
 16. اسحاق خلفیان

  با سلام و تشکر از حساسیت و حسن توجه شما، لطفاً تصاویری از لوله کشی های ابتدای سد و تخریب محیط پیرامون تالاب تهیه و ضمیمه کنید.

  موافق(1)مخالف(0)
 17. حسین

  با سلام
  من همیشه از مهمان نوازی بختیاری ها زیاد شنیده بودم تا اینکه به چغا خور امدم و با بر خورد با چند نفر واقعا نظرم خیلی عوض شد، واسه ناهار کنار دریاچه بودیم که نفر امد و گفت این ملک شخصی هست از اینجا برید نزاشت نهار بخوریم و سفره رو جمع کردیم در نظر خودم گفتم این مرد شاید معیوب باشه ولی وقتی رفتیم تو روستا و برخورد بد روستاییان رو دیدم فهمیدم که...... ،فقط متاسفم که اینها هم خون کسانی چون علی مردان خان بختیاری و دیگر سرداران این ایل هستند، حسین از کرمانشاه

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید