خطری که آب‌سالاران بنیاد‌گرا برای پایداری زیست دارند!

آیا پیش‌بینی چرچیل تحقق یافته است؟!!

«یک روز، هر قطره از آبی که در دره نیل می‌ریزد و جاری می‌شود، دوستانه و به تساوی میان مردم رودخانه تقسیم خواهد شد و خود نیل شکوه‌مندانه خواهد مرد و هرگز به دریا نخواهد رسید.»
وینستون چرچیل، ۱۹۰۸
چرچیل راست می‌گفت! پول نیل را سرانجام جمال عبدالناصر با احداث سد غول‌پیکر آسوان، سر سفره‌‌ی مردم آورد! و اینک چیزی جز زمین‌هایی از همیشه شورتر، لم‌یزرع و مسموم، با کمترین زیستمند گیاهی و جانوری برای مصری‌های ساحل‌نشین باقی نمانده است. در عوض مالاریا کماکان بیداد می‌کند و …
به جرأت می‌توان گفت: فرجام نامیمون ساخت بیش از ۴۰ هزار سد توسط حمایت آب‌سالاران بنیادگرایی (fundamentlist hydrocrasts) که با غرور تمام به جنگ قوانین طبیعی رفتند، هیچ زمان چون امروز ملموس و قابل درک نبوده است.

یادمان باشد:
افراط‌‌گرایی در هر حوزه‌ای می‌تواند خطرناک باشد، حتا در صنعت آب و حتا در محیط زیست (اکولوفاشیست‌ها یا خمرهای سبز). این فقط افراط گرایی مذهبی و بن‌لادنیسم نیست که می‌تواند بحران بیافریند!
برای همین است که اینک دولت فدرال آمریکا تصمیم گرفته تا به تخریب سدهای بزرگ خویش همت گمارد. افزون بر آن، حدود ۱۶ هزار کیلومتر از بخش‌های حساس رودخانه‌های این کشور، زیر پوشش قانون مصوب سال ۱۹۶۸ «حیات وحش و چشم‌اندازهای رودخانه‌ای»، در شرایط جریان آزاد و طبیعی نگهداشته شده‌اند.
امّا در این سوی آب، سیاست رسمی آب‌سالاران حکومتی این است که تا ۱۰ سال دیگر نگذاریم یک قطره‌ی آب وارد دریاهای آزاد شده یا به چالاب‌های داخلی کشور بریزد و همه را مهار کنیم!!
در این ارتباط بیشتر خواهم نوشت …

9 فکر می‌کنند “خطری که آب‌سالاران بنیاد‌گرا برای پایداری زیست دارند!

 1. آلماگل

  سلام
  چند نکته برای تفکر بیشتر:
  این اولین عصری است که بشر توجه زیادی به آینده دارد که کمی طعنه آمیز است زیرا ممکن است آینده ای نداشته باشیم. ( آرتور سی کلارک)
  اگر اقتصاد دانان بتوانند خود را همانند افراد فروتن و کاردان و هم سطح دندانپزشکان بدانند بسیار عالی خواهد بود (جان مینارد کینز)
  اما درخصوص سد عظیم آسوان با شما هم رای نیستیم.گویا منابع علمی در دسترس شما در باره این سد جامع و کامل نیست.
  تا درودی دیگر

 2. بازتاب: دل نوشته ها » سد آسوان ؛ متهم شماره يك بيابان‌زايي در مصر!

 3. مرد خاکی

  بله…زییایی سخن چرچیل….
  متوجه منظورتان نشدم!

  راستی شما جواب جواب ما را ندادید!منتظریم! :))))))

  موفق باشید

 4. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » رودخانه‌ي كرج، بار ديگر از حركت ايستاد!

 5. مجتبي مجديان

  در اخبار بی بی سی فارسی خواندم که در افغانستان هم قرار است سدسازی شروع شود و از این طریق آب اشامیدنی سالم در اختیار افغانها قرار گیرد.

 6. حمیدرضاوجدانی

  فعلا این سدهایی راکه داریم شبکه های آبیاری اش رادرست بفرمایند بعدبه سراغ تجربیات نافرجام (دوران سازندگی!) ازجمله سدبه بهره برداری نرسیده آبشینه درهمدان سری بزنند بعدا اگربازهم قصدادامه کارداشتند تعصب راکناربگذارندوواقعیت بین باشند . که البته درآنصورت این نام رایدک نخواهندکشید.

 7. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » تقابل چرچیل و انجیل در حوزه سدسازی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *