چرا سیگار‌های آمریکایی در شمار کالاهای تحریم‌شده نیستند؟!

هیولای سیگار را جدی بگیریم!

چندی پیش، اداره‌ی آمار ایالات متحده‌ی آمریکا در گزارشی که بخش‌هایی از آن را خبرگزاری ایسنا نیز منتشر کرد، اعلام داشت: «ایران بعد از ژاپن و عربستان، سوّمین مصرف‌کننده‌ی بزرگ سیگارهای آمریکایی در جهان است.» این اداره می‌افزاید: «دست‌کم نیمی از حدود ۱۰۰ میلیون دلار کالایی که شرکت‌های آمریکایی در سال ۲۰۰۵ به ایران صادر کرده‌اند، سیگار بوده است.» گزارش‌ سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که شرکت‌های دخانیات آمریکایی مانند آر جی رینولدز، همواره به کشور ما، همچون یک بازار پر رونق برای محصولات خود نگاه کرده و محصولات دخانی خویش را از طریق واسطه به ایران صادر کرده‌اند.»
این در حالی است که به گفته‌‌ی مت مایرز (کارشناس صنعت دخانیات در واشنگتن): «مصرف سیگار در آمریکا و بیشتر کشورهای توسعه‌یافته سیر نزولی را طی می‌کند و شرکت‌های دخانیاتی مجبورند محصولات خود را در کشورهای دیگر بفروشند. از این رو، ایران برای آینده‌ی شرکت‌های تولید‌کننده‌ی سیگار بسیار مهم است.»
این را گفتم تا یادمان باشد: برای زیرسلطه ‌قراردادن و متأثر کردن یک ملّت و کشور، راه‌های فراوانی وجود دارد که تنها یکی از آنها جنگ و اشغال سرزمین است؛ راهی که به دلیل پرهزینه و غیراقتصادی بودن، اغلب به عنوان آخرین گزینه مطرح می‌شود. دولت و ملّتی که – به حق – ادعای استقلال و خودکفایی دارد، باید نشان دهد که در گام نخست از اراده‌ی لازم و بالندگی و آگاهی کافی برای پرهیز از استعمال دخانیات و دیگر مواد مخدر برخوردار بوده و دست‌کم روند مصرف آن را با شیبی کاهنده مواجه ساخته است؛ نه اینکه میزان مصرف سیگار را به ۵۰ میلیارد نخ در سال افزایش دهد.
باور کنید، این شاید بزرگترین دستاورد دولت جمهوری اسلامی ایران و خوش‌ترین خبر سال باشد، اگر بتواند در آستانه‌ی دهه‌ی فجر سال پیش رو اعلام کند: مصرف سیگار در کشور را ۱۰ میلیارد نخ در سال کاهش داده‌ایم.
امّا به راستی بر سر مردمان چه آمده است که تحقق این آرمان، به مراتب رؤیایی‌تر از شنیدن خبر ساخت بمب اتم در ایران است؟!

7 فکر می‌کنند “چرا سیگار‌های آمریکایی در شمار کالاهای تحریم‌شده نیستند؟!

  1. عالیه

    یه خاطره دارم از مصرف سیگار آمریکایی در ایران و نظر آقایان! در لزوم و وجوب مصرف سیگارهای آمریکایی در ایران!!
    حدود سالهای ۶۰-۶۱ بود. یه روز که برای خرید به سوپری محله مون رفته بودم یه حاج آقای آخوندی هم اونجا بود که سیگار “وینستون” می خرید. حاج آقا خیلی غریبه نبود! می شناختمش، هم تو راهپیمایی های همیشگی اون روزها، شعار مرگ بر آمریکا می داد و هم البته یکی از سخنران های مراسم روضه خوانی خونه ما بود! با شیطنت به حاج آقا گفتم: حاج آقا از شما بعیده که سیگار آمریکایی…هنوز حرفم تموم نشده بود که سیگار وینستون رو گذاشت روی لبش و کبریت و آتیش زد و گفت: ما سیگار آمریکایی می خریم تا با کبریت ایرانی آتیشش بزنیم!!!!!!!…. من هنوز دهنم باز بود و اون لبخند به لبش…. فکر کنم اگه به حرمت بابام نبود حتمن دود سیگارش رو برای رو کم کنی فوت می کرد تو صورتم!!!

  2. کامبیز- اصغری

    سیگار ملبرو معرف حظور هست؟ تا دیروز جز سیگارهای قاچاقی چاخان بود شما تصور کنید سیگاری که قاچاق به حساب می اید و هر روز هزاران نفر ان را از دکه و مغازه ها تهیه میکردند . به این میگن مبارزه با قاچاق چاخان تادیروز که شیر پاک خورده ای پیدا شد و گفت ما میاریم میدیم دیگه قاچاق نیست. این جور موارد تو کشورمان به وفور یافت میشود شما در این موارد هیچی نگیید ما هم نمیگیم الکی چاخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *