برای روح بلندی که در پشت این گلدان کوچک پنهان شده است!

من به خدا گفتم: امروز پیامبری از کنار خانه ما رد شد
امروز انگار اینجا بهشت است.
خدا گفت: کاش می‌دانستی هر روز پیامبری از کنار خانه‌تان می‌گذرد

و کاش می‌دانستی بهشت همان قلب توست.
                                                          عرفان نظرآهاری

کاش همه می توانستیم اینگونه سبزینگی را در شهر و دیارمان انتشار دهیم.

 

چند روز پیش که داشتم از کنار ضلع جنوبی آزادراه یادگار امام به سوی اوین می‌راندم، ناگهان این پنجره میخکوبم کرد …
با خود گفتم: چه رنجی می‌برد صاحب این خانه برای این که سبزینگی را در این گلدان امتداد و استمرار بخشد (باید گلدانی را در فضای آزاد بالکن یا پنجره نگهداری و تیمار کنی تا بفهمی که چه می‌گویم).

نگاه کنید که آن تک پنجره سبز چگونه در محاصره پنجره های سبزگریز قرار دارد ...

     اما نکته تأمل‌برانگیز‌تر داستان، فقط نفس پرورش گل در کنار پنجره یا بالکن نیست؛ آنچه که در این مورد خاص بیشتر جلب توجه می‌کند، آن است که این شهروند عزیز، بیشتر از آن که خودش را و گل‌هایش را دوست داشته باشد، همشهری‌ها و عابرینی را دوست دارد که از این محل و از بین ازدحامی از سیمان و بوق و آسفالت بی روح، آن هم در کنار اوین! می‌گذرند. چرا که حاصل آن همه زحمت و آبیاری و تیمار گل‌ها، بیشتر نصیب هموطنانی می‌شود که نه او آنها را می‌شناسد و نه آنها ، او را … و شاید اصلاً خیلی‌ها هم بگذرند و نبینند چیزی را … نه؟
    خواستم بگویم: از کنار این پنجره که گذشتم، احساس کردم که دارم از کنار بهشت عبور می‌کنم، از کنار روح بلندی که با تمام وجودش هم‌نوعانش را دوست دارد و می‌کوشد تا به سهم خویش جهانی سبزتر بیافریند.
    او آن روز پیامبر من بود …
    کاش ما نیز روزی بتوانیم پیامبر کس دیگری باشیم.
همین.

78 فکر می‌کنند “برای روح بلندی که در پشت این گلدان کوچک پنهان شده است!

 1. اشکار

  درویش خان در ازگل در بالاتر از مینی سیتی که زندگی می کردیم روبروی فضای درخت کاری شده جنگلی شهروندی روبروی خانه خود را به فضای سبز زیبایی تبدیل کرده بود
  این اشخاص می بایست توسط شهرداری مورد تشویق قرار بگیرن
  باید تک تک مردم نگاه سبز داشته باشند

 2. محمد درویش نویسنده

  موافقم. شهرداری ها باید قدر چنین شهروندانی را بدانند و با معرفی و تشویقشان در این فرآیند سبزآزمایی به گسترش سبزینگی شهر کمک کنند.

 3. رضا

  فقط می تونم بگم عالی بود!

  پاسخ:
  فقط می تونم بگم: آون فقط شما برایم تعبیر همه آن حس خوبی است که در دل دارید … درود بر آقا رضا مهربان.

 4. کاوه

  بسیار زیبا بود..نوشتتون هم امروز پیامبر من بود.

  پاسخ:
  از شنیدن این خبر بسیار خوشحالم. سلام بر کاوه عزیز و نیک اندیش.

 5. حمید

  ممنون از نوشته زیبا و تاثیرگذارتون…

  پاسخ:
  ممنون از شما حمید عزیز که انرژی می دهید …

 6. salam

  salam

  enghadar ghashang va sade neveshtid ke man
  geryam gereft.
  shoae didetan baztar bad.

  پاسخ:
  چه دعای زیبایی برایم کردید … قدردان سخاوت تان هستم. این اشکها برای من حرمت دارد …

 7. نیلوفر

  سلام
  من در شهر اتاوا در کانادا زندگی می کنم. اینجا تقریبا همه خانه ها گلدان هایی از در و دیوار بیرونی خانه آویزون می کنن. مخصوصا تابستونا که هوا بهتره خانه ها ژر از گلدان هایی با گل های رنگارنگ می شه که هم باعث آرامش عابران می شه هم خود صاحب خانه با زیبا کردن نمای بیرونی خانه اش احساس خوبی می کنه. کاش ما هم بتونیم تو مملکتمون از این ابتکارا بکنیم.

 8. محمد درویش نویسنده

  درود بر نیلوفر عزیز در آن سوی آب … ممنون که از این مشاهده دلپذیر برای ما گفتید. من هم صمیمانه آرزو دارم که بتوانیم شهر و دیاری بسازیم که از این منظر هم الگوساز باشد. حرکتی که نشان داد نسل امروز بیشتر از هر نسل دیگری به منشور جاودان کوروش بزرگ معتقد است و هرگز رونده ای را نمی آزارد.

 9. عسل مهر

  سلام دوست مهربان طبیعت .
  بازهم عرض پوزش در اشتباهی که بابت آدرس پیش آمده بود. به حساب خواب آلودگی من بگذارید در شبان دیر پا.و جالبه که من نمیدونستم که وبلاگی هم به نام مهرعسل وجود داره! و جالبتر اینکه در پست اولم از امیری نام بردم که به لطف و همتش نوشتن در وبلاگ را شروع کردم،می بینید چه وجه تشابه هایی؟!!
  در این عکس و کار قشنگ همشهری مان ، راستش کار شما بیشتر درخشید که با مطرح کردن این نکات ظریف ما را یاد خیلی کارهای نکرده می اندازید.

  پاسخ:
  میلان کوندرا در جاودانگی هم همین را می گوید! این که حوادث اتفاقی را باید جدی گرفت؛ چرا که ممکن است حاوی پیامی ناخودآگاه باشند … بهتر است با غزلک تماسی بگیرید! درود …

 10. محمد درویش نویسنده

  ساده است! چون شما هم متولد ماه مهر هستید؛ همان ماهی که مرا یاد اروند می اندازد؛ ماه انسان هایی که مثبت می اندیشند، خردمند هستند … اما کمی تا قسمتی کند و یه مقداری لج باز هم هستند! نیستند؟

 11. عسل مهر

  سلام دوست مهربان طبیعت
  بازهم عرض پوزش بابت اشتباهی که در آدرس وب من پیش آمد به حساب خواب آلودگی من بگذارید در شبان دیرپا. جالب اینکه من از وجود وبلاگی به نام مهرعسل خبر نداشتم.و باز هم جالب اینکه من هم در پست اولم از امیری نام بردم که با لطف و همت او نوشتن در وبلاگ را شروع کردم و من هم داشتم امیر مورد اشاره شما را با امیر خودم اشتباه میگرفتم.
  در مورد عکس و اون کار زیبای همشهری خوش ذوق، نکته سنجی و لطافت طبع شما بیشتر به چشم آمد و ما را یاد کارهای ناکرده مان انداخت.

 12. یک وبگرد

  Agha!ma az 5shanbe ta hala ba yeki dava darim,va delkhorim ke chera in hame ke dele man rafte,dele oo narafte!daram be ekhtelafat fekr mikonem!!0

  پاسخ:
  درود بر رفیق جدید اما قدیمی! به نظر می رسه شب جمعه و روز جمعه خوبی را تجربه نکرده ای! کرده ای؟ از من به تو نصیحت، هرگز در شرایطی که آدرنالین خونت بالاست، دست به تصمیم گیری نزن و واکنش های چالش برانگیز از خود بروز مده! درثانی؛ اگر قرار بود همه آدمها مثل هم بیاندیشند و علایق مشترک داشته باشند که زندگی خیلی کسل کننده می شد! نمی شد؟ تلاش کن تا منظر دید آدمی که برایت مهم است کشف کنی و با او از علایق اولویت دار صحبت کنی. آنگاه خواهی دید که علایق تو نیز برای او قابل احترام و قابل باور خواهد شد.

 13. کالیراد

  درویش گرامی
  وقتی می نگارید مطلع کلامتان گویاترین و شیواترین است. و قلمتان تمام حس خوب بودن و تمام حس خوب بودن را هدیه میدهد.
  امیدوارم قلم سبزتان همیشه دریایی باشد.

  خانه ای باید ساخت
  سبز چون یاس سپید
  خانه مان آن تو باد
  همه فردا آنجاست

 14. محمد درویش نویسنده

  من هم امیدوارم که امیدواری شما تحقق یابد. چه آرزویی بهتر و خیس تر از آن چه تو گفتی، برای آدمی که با دلش زندگی می کند؟ مگر نه این که همه فردا آنجاست … درود.

 15. محمد درویش نویسنده

  می تونم درکت کنم. آدم پس از مدتها با ذوق و شوق دوست دارد از مهمترین کشف یا چیزی که او را شدیداً تحت تاثیر قرار داده و به وجد آورده، با عزیزترین کسی که می شناسد، صحبت کند و او را در شادیش شریک سازد. درست مثل وقتی که از طعم یک بستنی خوشت می آید و یا از سرویس یک رستوران راضی هستی؛ آنگاه می کوشی تا طرف را هم از این تجربه دلپذیر آگاه ساخته و لذتها را به اشتراک نهید. اما یادت باشد ممکن است بستنی برای او اصلاً خوب نباشد. نه این که او خوب نباشد! درود.

 16. یک وبگرد

  خیلی آقا؛خیلی!
  اون نصف حقوق که گفتین؛کلش!

  پاسخ:
  اتفاقاً تخصص من موش کردن شیرها و رام کردن آدم های خطری است! اصلاً نگران مباش رفیق!! کاری می کنم … یعنی می کنی! که اون هم مجبور بشه دو برابر حقوقش رو واست کادو بخره!

 17. محمد درویش نویسنده

  ممنون که فارسی نوشتی. می بینم که حرف گوش کن هم هستی. گاهی لازم است. به قول رفیق چینی مان (کنفسیوس): درختی که در برابر باد نمی ایستد و خم می شود، پایدارتر است. درود.

 18. یک وبگرد

  بله!حرف گوش کن از نوع اریجینال!
  چه تخصص خوبی!اگرچه اون قسمت کاری می کنم -ش خطر ساز بود!

 19. محمد درویش نویسنده

  موافقم … منتها کاریش نمی شه کرد! زندگی اگه بدون هیجان و خطر باشه، خیلی بی نمک و تکراری می شه! نمی شه؟ باید اتفاقاً اینجا پارو زد و وا نداد ، ولی دل رو به دریا داد! نداد؟ مگر نه این است که: ما بچه های جنگیم ؟ تا …

 20. یک وبگرد

  ها ها ها !خداوکیلی خیلی باحالید!
  هرچی بیشتر جذب این جا میشم بیشتر نمی فهمم طرف چطوری جذب نشده!

 21. محمد درویش نویسنده

  نخست آن که خودت باحالی پسر! احتمالاً باید هواخواه هم زیاد داشته باشی با این همه تظاهرات بیرونی و ورق هایی که رو بازی می کنی! نداری؟ دوم آن که مشکل همینجاست! طرف فهمیده که تو صاحب یک هوو شده ای (فرقی ندارد که آن هوو برنامه ۹۰ باشد یا عادل فردوسی پور یا دستگاه های ورزشی مخصوص تناسب اندام یا سریال مسافران یا دل نوشته های درویش یا …) مهم این است که کشف کرده که طرفش چیزی رو کشف کرده که بخش عمده ای از فکر و ذکرش را به آن اختصاص داده؛ در حالی که باید وقتش را به جای آن به او اختصاص می داده! خب در چنین شرایطی چه باید کرد فرزندم؟ معلومه دیگه! باید انکارش کرد، تحقیرش کرد و ندیده اش گرفت. بخصوص که می بیند و می خواند که چه رازهای مگو و حرفهای درگوشی هم که با هم نمی زنند! می زنند؟

 22. شقایق

  به عنوان یک خواننده خاموش کامنت های شما , باید اعتراف کنم که از کار و زندگی افتادم.ولم کنین!

 23. یک وبگرد

  یه سوال این که ونوسیها بر حسب ماه و سال بهتر و بدترن,حالا شما چه ماهی رو پیشنهاد می کنی ؟
  می پرسم برای تجربه های بعدی
  D:

 24. یک وبگرد

  نه!این بار نشد!
  اسفنده!ولی یکی قبلتر ها بود که خرداد بود و آقا نمود ما رو!

 25. محمد درویش نویسنده

  خب تخصص خرداد ماهی ها همینه دیگه! منتها بهترین پارتنر برای یک آذرماهی پرانرژی به شمار می آیند که هرگز کم نیاورده و تا دینش همراه هستند!! مگه همینو نمی خوای؟!!

 26. یک وبگرد

  کامنت خصوصی:
  مهندس من خیلی عذر می خوام از کامنت وبلاگ پسرتون.پاکش کنید.اصلا حواسم نبود .

  پاسخ:
  شرمنده ما اینجا حرف خصوصی با کسی نداریم! داریم؟ اروند را هم بی خیال! بالاخره او هم دل دارد! ندارد؟

 27. محمد درویش نویسنده

  معلومه! حدس می زدم خوش هیکل باشی؛ ولی نه اینقدر! حالا خوبه که یول برینر نیستی؛ وگرنه می شد قیامت و کلی خرج لباست (بخوان لباسش!) می رفت بالا! نمی رفت؟

 28. محمد درویش نویسنده

  تازه فکر کنم از اون آدم های برون گرا و خون گرمی باشی که هیچ مجلس شادی و پایکوبی بدون تو شکل نمی گیره و خلاصه همیشه کارت دعوت برای رفتن روی سن داری! نداری؟ حالا فکر کن اندی هم بگه: خوشگلا باید برقصند … اونوقت چه شود! نشود؟!

 29. یک وبگرد

  آی گفتی!من همه شب جمعه ها دعوتم!
  بیاید اعتراف کنید منو کجا دیدید!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *