🔸️آفتاب آمد دلیل آفتاب!🔸️

🔸️آفتاب آمد دلیل آفتاب!🔸️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ ویدیو‌های سه‌گانه‌ای را که ملاحظه می‌فرمایید، دوست عزیزم هدایت دیده‌بان، محیط‌بان خردمند منطقه حفاظت‌شده خاییز برایم ارسال کرده‌اند که در راستای پست قبلی، حجتی انکارناپذیر است.

۲️⃣ هدایت را بیش از شش سال است که می‌شناسم. او از شگردی تحسین‌برانگیز برای حفاظت و حراست شایسته از منطقه حفاظت‌شده حوزه استحفاظی خود در مجاورت مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان سود می‌برد. راهکاری که سبب شده، منطقه خاییز همواره دارای کمترین تنش، شکار غیرمجاز و درگیری‌های خونین بین محیط‌بانان و شکارچیان باشد.

۳️⃣ شش سال پیش که برای نخستین بار به دیدنش رفتم، دیدم که با سرمایه شخصی‌اش یک دوربین دیجیتال با زوم اپتیکال بالا خریده و خود را برای ساعت‌ها در دخمه‌ای مخفی می‌کند تا در بزنگاه‌هایی که باید از متخلفین، شکارچیان و متجاوزین به منطقه فیلم و عکس تهیه کند. سپس مدارک را به دادستان بهبهان رسانده و با هماهنگی رخداده، اغلب متخلفین شناسایی، بازداشت و مجازات می‌شوند.

۴️⃣ حاصل عملکرد او این است که شکارچی‌ها دریافته‌اند که ممکن است هدایت جایی مخفی شده و آنها را سرانجام دستگیر کند، درنتیجه عیار امنیت و تاب‌آوری منطقه به شدت بالا رفته است.

۵️⃣ حالا فرض کنیم به هدایت و دیگر محیط‌بان‌های شریف مملکت امکانات رصد دیجیتالی بیشتری دهیم، آیا امنیت بیشتر و خون کمتری ریخته نخواهد شد و آیا باز هم شاهد اعدام یا کشتار هر دو گروه محیط‌بان یا شکارچی با این شدت تاسف‌برانگیز خواهیم بود؟

۶️⃣ باید در قوانین و تجهیزات تغییرات لازم را داده و شیوه امتیازآوری محیط‌بانان را منوط به اخذ لاشه و تفنگ نکنیم. بیاییم منطق چکمه و حکومت سرنیزه را در صحنه طبیعت ایران پایان داده و بر بنیاد خرد، داد و دهش؛ روادارانه‌تر جامعه محلی و محیط‌بانان و جنگلبان را به هم نزدیک‌تر کنیم.

۷️⃣ به صفحه هدایت دیدبان سربزنید و تورق کنید تا هم امنیت حیات وحس در خاییز را دیده و لذت برید و هم چند نمونه دیگر از دستگیری شکارچیان به همین روش را ملاحظه فرمایید.

#هدایت_دیدبان
#منطقه_حفاظت_شده_خاییز
#نه_به_منطق_چکمه
#افزایش_شهدای_محیط_بان_افتخار_نیست
#محیط_بان_حسابی

https://instagram.com/p/CFz8QrllhVE/?igshid=1jq5uwugasrth

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید