🔻بین استخراج لیتیوم و خشک‌شدن دریاچه ارومیه ربطی وجود ندارد! چه کسانی آدرس اشتباه می‌دهند؟🔻

🔻بین استخراج لیتیوم و خشک‌شدن دریاچه ارومیه ربطی وجود ندارد! چه کسانی آدرس اشتباه می‌دهند؟🔻

🇮🇷 @darvishnameh

۱️⃣ انتشار یک یادداشت در خبرگزاری دولتی ایرنا سبب شد تا توجه افکار عمومی به احتمال قتل عمدی دریاچه ارومیه درپای منافع استخراج‌کنندگان لیتیوم جلب شود.

۲️⃣ اما هیچکس به این پرسش‌ها پاسخ نمی‌دهد که چرا برای استخراج لیتیوم که به راحتی در محیط‌های آبی هم می‌تواند رخ دهد، باید یک دریاچه به عظمت ارومیه را خشکاند و بحرانی در ابعاد فرامنطقه‌ای در حوزه‌های محیط‌زیستی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی ایجاد کرد؟

۳️⃣ اصولاً حکومتی که برای احیای دریاچه ارومیه دست‌کم در چهار دولت ستاد فعال تشکیل داده و بیش از یک و نیم میلیارد دلار هزینه کرده، چرا باید با شکست عمدی پروژه‌های خود نشان دهد که ناکارآمد است؟ اگر این خودزنی نیست پس خودزنی چیست؟

۴️⃣ امروز در گفتگو با برخی از فعالان مستقل بخش معدن از آنها خواستم که درباره این دروغ بزرگ موضع‌گیری کرده و اجازه ندهند چند مدیر ابله که نفع‌شان در گمراهی اذهان عمومی نسبت به ناکارآمدی‌های مدیریتی‌شان برای احیای دریاچه ارومیه است، از این آبِ گل‌آلود ماهی بگیرند. و بدین‌ترتیب بر طبل جریان‌های ایران‌ستیزی بکوبند که به بهانه خشک‌شدن دریاچه ارومیه بر طبل شعارهای مسموم تجزبه‌طلبانه می‌کوبند.

۵️⃣ راست آن است که دریاچه ارومیه را لیتیوم خشک نکرد، بلکه آن ناتوانانِ بی‌درایتی خشک کردند که نتوانستند حقابه دریاچه را مقدم بر کشاورزی و صنعت اختصاص دهند. دریاچه قربانی فقر نظام تدبیر و خشکسالی مدیریتی شده است و با درایت می‌توان در حوزه‌ای که توان تولید هفت‌میلیارد مترمکعب آب شیرین در سال را دارد، با اختصاص چهل درصد آن برای پنج سال متوالی، چشم آبی نقشه گربه‌نشان وطن را دوباره احیاء کرد.

۶️⃣ برای این مهم، نیاز به تعطیلی کشاورزی هم نیست، بلکه باید تکنولوژی به کار رفته را ارتقا داده تا با نیمی از این آب، همین مقدار محصول با کیفیت بیشتر تولید کرد و درعین حال، معیشت‌های جدید بر مبنای اقتصادی که آب‌محور نباشد در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه معرفی کرد.

#دریاچه_ارومیه
#لیتیوم
#دروغ_بزرگ
#خشکسالی_مدیریتی
#محیط_زیست
#محمد_درویش

https://aparat.com/v/1VOMC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.