کسی زورش به وزارت نیرو نرسید!/ دستور معاون اول هم پشت چم‌شیر گیر افتاد

کسی زورش به وزارت نیرو نرسید!/ دستور معاون اول هم پشت چم‌شیر گیر افتاد

سد جنجالی برخلاف دستور صریح مخبر آبگیری شده است

فرهیختگان:
🔻شاید جالب‌ترین و مهم‌ترین بخش از ماجرای چم‌شیر، نامه‌نگاری‌های بین مجلس، معاون اول دولت و وزارت نیرو باشد. نامه‌هایی که هرچند محرمانه، طی دو سه روز اخیر در فضای رسانه‌ای منتشر شدند و حاشیه‌هایی را به وجود آوردند. اولی نامه ۱۲ دی ماه نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون و اصل نود مجلس و رئیس گروه بازرسی مستقر در وزارت نیرو به معاون اول رئیس‌جمهور است که طی آن پژمانفر خطاب به مخبر می‌نویسد: « خواهشمند است دستور فرمایید تا قبل از اعلام نظر کمیسیون، از آب‌گیری سد چم‌شیر اجتناب نمایند.»

🔻بعد از این هم نامه‌ای از سمت دفتر معاون اول رئیس‌جمهور به محرابیان وزیر نیرو نوشته و ارسال می‌شود تا از آبگیری سد خودداری شود. 

🔻بعد از این اما در تاریخ ۱۹ دی ماه، یعنی دو روز بعد از دستور معاون اول مبنی‌بر خودداری از آبگیری سد چم‌شیر، وزارت نیرو آبگیری سد چم‌شیر را بلامانع می‌داند و اینطور می‌شود که علی‌رغم همه مخالفت‌ها، آبگیری چم‌شیر آغاز می‌شود. 

🔻مجوز محیط‌زیستی که محل استناد مجریان سد چم‌شیر است، مربوط به سال ۸۸ و پر از ابهام و ایراد است. مجوزی که ارزیابی هیدرولوژیکی ندارد، مجوزی که بررسی دقیقی از گونه‌های گیاهی موجود در منطقه در آن نیست، مجوزی که به اهمیت تاریخی آن منطقه توجهی نداشته، به وضعیت زمین‌شناسی توجهی نکرده و حتی ادعای تامین آب شرب هم زیر سوال رفته است.

🔻 چنین مجوزی اساسا می‌تواند تامین‌کننده صلاحیت اجرا و آبگیری یک سد باشد؟ اصلا همه اینها به کنار، ۱۳ سال از آن مجوز گذشته و در طی این سال‌ها، تغییر و تحولات زیست‌محیطی بسیاری صورت گرفته، از همه جهات آب‌وهوایی و… حتی این هم الزامی برای تامل بیشتر و مکث برای انجام مطالعات جدید ایجاد نمی‌کند؟

🔻حتی همین را هم اگر نادیده بگیریم، نامه‌نگاری‌ها، مصاحبه‌ها و مخالفت‌ها با آبگیری این سد توسط نهادهای ذی‌صلاح، همچون سازمان حفاظت محیط‌زیست، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، فراکسیون محیط‌زیست مجلس و… نمی‌توانست ترمز وزارت نیرویی‌ها و شرکت آب نیرو را بکشد که حداقل برای اطمینان خاطر متخصصان، کمی بیشتر صبر کنند؟ 

🔻با این اوصاف چیزی که مشخص است، بی‌توجهی و سرخودی مجموعه وزارت نیرو و شرکت آب نیرو به‌عنوان متولی اصلی این سد در زیرمجموعه وزارت نیرو است که علی‌رغم مخالفت‌های گسترده بدون هیچ توضیحی آبگیری سد را آغاز می‌کند.

🔺 گزارش #ابوالقاسم_رحمانی خبرنگار گروه اجتماعی

📌 سرکار بودی آقای سلاجقه!
📌چم‌شیر آب‌گیری شد، سازمان محیط‌زیست سرکار بود
📌به جمع کردن آب شور پشت سد افتخار می‌کنید؟
📌افتضاح گتوند ۲ در راه است؟

@FarhikhteganOnline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.