آوارگی ناشی از سدها در طول یک قرن گذشته بیشتر از جنگ‌ها بوده است!

در هیجدهمین روز از فروردین 1388 و از قول دکتر آهنگ کوثر در همین تارنما نوشتم: سدها محیط زیست را خراب، بیماری‌ها را تشدید و مردم را بی‌خانمان می‌سازند! اینک هم عبداللطیف عبادی در پاسخ به عهدی دیرین و در برگردان یکی از تازه‌ترین مفاله‌های منتشر شده بر روی درگاه مجازی نشنال جیوگرافیک، همان حرف را از زبان آنا مینارد – Anne Minard – می‌زند. در این مقاله و از زبان برایان نیچر آمده است که در طول یکصد سال گذشته، سدها به مراتب مرگبارتر و ویران‌کننده‌تر از جنگ‌ها عمل کرده و حدود 550 میلیون نفر را آواره کرده و خانه و کاشانه‌شان را ویران نمودند! واقعیتی که در بسیاری از گزارشهای مستقل به اشکال گوناگون مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است.
در انتهای این گزارش و از زبان سازمان ملل متحد می‌خوانیم: « اگر با ساختن سدهای جدید بخشی از محیط زیست نابود گردد و یا وضعیت معیشتی مردمی که در آن مناطق زندگی می‌کنند، بدتر شود؛ دیگر نمی‌توان ساختن و داشتن آن سدها را نمونه‌ای از پیشرفت و توسعه‌ی پایدار در یک کشور نامید.»
و این آن پیامی است که آب‌سالاران طبیعت ستیز در ایران باید تا دیر نشده بشنوند تا به سرنوشت شاه دوّم سلسله‌ی پهلوی دچار نشوند!

مؤخره:

آخرین دسته گل سد کارون 4 را هم اینجا پی بگیرید!

موافق(1)مخالف(0)

۸ Comments

 1. دانش

  آقای درویش عزیز...

  پیامی که به آب‌سالاران طبیعت ستیز در ایران داده شد, درست و بجا بود. موفق و پیروز باشید.

  موافق(1)مخالف(0)
 2. ممنون دانش جان.
  امیدوارم محتوای آن پیام نزد ایشان شنیده شود.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. ای کاش مسئولین هم گاه گاهی این دسته از گزارشات ملاحظه می کردند تا سدسازی را به عنوان یک مزیت و ظرفیت سرمایه گذاری مطرح نمی کردند!

  موافق(0)مخالف(0)
 4. آمین!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. شقایق

  امیدوارم این پیام را بشنوند و البته بخواهند که بشنوند!

  موافق(0)مخالف(0)
 6. آمين.

  موافق(0)مخالف(0)
 7. هر وقت حجم اعتبارات وعملكرد وزارت نيرو در برنامه هاي 5 ساله كاهش نشان دهد يعني اين صحبت ها اثر بخش بوده در غير اينصورت وقت طلاي شما را خراب كرده اند.

  موافق(0)مخالف(0)
 8. امیدوارم که خراب نکنند مهرداد جان.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید