بررسی ردپای اکولوژیک تهران در سلام تهران!

ساعت 8:15 صبح امروز – چهارشنبه دوم تیرماه 1389 – به بحث در باره‌ی شاخص‌های محیط زیستی تهران بزرگ در برنامه سلام تهران به همراه دکتر پژمان نوروزی در شبکه پنجم سیما ادامه خواهم داد؛ شهری با وسعت 734 کیلومتر مربع (بزرگتر از مساحت 45 کشور جهان مانند سنگاپور، بحرین و مالدیو) که در طول دویست سال گذشته بیش از 180 برابر بزرگ شده و در همان حال، جمعیتش حدود 600 برابر رشد داشته و از 15 هزار نفر در سال 1164 هجری شمسی به حدود 9 میلیون نفر در امروز رسیده است و از همین رو، ردپایی ژرف بر اندوخته‌های بوم‌شناختی البرز مرکزی برجای نهاده و بسیاری از کارمایه‌های طبیعی را با روندی کاهنده مواجه ساخته است.

موافق(0)مخالف(0)

۵ Comments

 1. شقایق

  بحث هایی که امروز شد به رغم زمان ِ کمی که داشتید ، بسیار خوب بود.

  1- تقریبن تمام مباحثی که مطرح شد را پیش تر در نوشته های شما و سایر دوستان ِ مدافع محیط زیست
  خوانده بودم ، ولی فکر می کنم این نوع برنامه ها که در سطح ِ کف جامعه است و با واژه های عامیانه تر و زبانی ساده تر ، مسائل را بررسی می کند ، می تواند در طولانی مدت خیلی مثمر ثمر باشد.

  2-شتاب ِ روند بیابان زایی در تهران ، جدن نگران کننده است ! از آن روز که مقاله های مهر را خوانده ام ، بیش از پیش نگران شده بودم و امروز بیشتر از پیشتر!!
  کاش به اقداماتی که خود مردم هم می توانند در کاهش این روند کمک کنند ، اشاره می کردید.

  3-حیف شد که آن اسلاید ها امکان پخشش ، پیش نیامد ، چون همان صفحه ی نخستینش هم دلربا بود و شعارش چه زنهار دهنده بود(= تهران ابر شهری که نفس کم آورده است !).

  4-من مجبورم اعتراف کنم که تازه ارزش ِ شعار ِ امسال روز مقابله با بیابان زایی را فهمیدم!!(روم سیاه!)،
  این که کل حیات ِ کره ی زمین وابسته به 25 سانتی متر مربع خاک روی زمین است و هر سانتی متر مربع 930سال زمان برای باز تولید می خواهد ، متحیر کننده است !
  و دقت بیشتری برای ارزش گذاری روی آن می طلبد.

  5-این که تفاوت ِ کوه ِ فوجی یاما و دماوند عزیز از رسانه ی ملی (!) و نه تنها در وبلاگ ها و دنیای مجازی ، توضیح داده شد بسیار خوب بود!

  6-من فکر می کنم دکتر نوروزی نیز مثل دکتر باراندوست ،
  می بایست از طریق ِ نمودارهای آماری به تهیه کننده ی محترم برنامه بقبولاند که آقای جمشیدی(مجری)، بیشتر از کارشناس و مجری-کارشناس ِ برنامه صحبت می کنند !و حتا گاهی بحث را به سمت و سویی دیگر می برند.

  پیروز باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. از نكته سنجي و دقت نظر و پيگيري سزاوارانه شما بسيار قدردانم و موارد ياد شده را به پژمان منتقل خواهم كرد.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. سلام، اگرچه حواس مسئولین جاهای دیگر است تا بیابان زایی، اما دست کم آگاهی های مردم که زیاد می شود. دستتان درد نکند.

  موافق(0)مخالف(0)
 4. مرد خاکی

  درود...

  نمی دانم بحران سیل و خرابی هایی که در استان های مختلف برزیل به وقوع پیوسته دیده و شنیده اید؟

  امیدوارم گلستان امسال در امان باشد...

  پیروز باشید 🙂

  موافق(0)مخالف(0)
 5. متاسفانه دست اندرکاران کمتر مخاطبین برنامه های صبح سیما هستند و عمده بینندگان برنامه های صبح کسانی هستند که در خانه می مانند ... افسوس

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید