10 فرمان رهبري به نفع محيط زيست ايران

روز گذشته، عالي‌ترين مقام جمهوري اسلامي ايران پس از مشورت با تصميم‌سازان و نخبگان حاضر در مجمع تشخيص مصلحت نظام، يك فرمان 10 ماده‌اي انتشار دادند كه در حقيقت سیاست‌ها و راهبردهاي کلی اصلاح الگوی مصرف در كشور را اعلام و ابلاغ كرده است. اين فرمان از آن جهت اهميت دارد كه شايد بتوان آن را خالص‌ترين و سبزترين حكم حكومتي دانست كه تقريباً تمامي بندهاي 10 گانه‌ي آن هم‌راستا با ارتقاي ملاحظات محيط زيستي ايرانيان معنا مي‌يابد.
به ويژه بايد از بندهاي 7، 8 و 9 ياد كرد كه به سه موضوع مهم انرژي، آب، كشاورزي و نان پرداخته و صراحتاً خواستار افزايش سهم انرژي‌هاي نو در سبد توليد انرژي در كشور شده است.
آنچه كه اينك اهميت پيدا مي‌كند، تبيين سازوكارها يا مكانيسم‌هاي تحقق اين 10 فرمان است. مثلاً تا وقتي كه قيمت تمام شده‌ي توليد يك كيلوات برق از انرژي خورشيد، 150 تومان باشد و دولت براي خريد هر كيلوات برق فقط 130 تومان به سرمايه‌گذار بخش خصوصي بپردازد، معلوم است كه هرگز نمي‌توان انتظار داشت كه شاهد جهشي معنادار در حوزه‌ي استحصال انرژي خورشيدي باشيم.
و در آن صورت، 10 فرمان هم ممكن است مانند برخي ديگر از همتاهاي متأخرترش نتواند به آرمان‌هايي كه مدنظرش بوده، دست يابد و عملاً كاركردي ويتريني بيابد.
باشد كه صدور و ابلاغ اين سياست‌ها، آن هم در چنين سطح بالاي حكومتي، بتواند موانع ديوانسالارانه‌ي حاكم بر كندي رشد توليد انرژي‌هاي پاك در كشور را از ميان برداشته و به ويژه دستگاه متولي مديريت آب نيز متوجه شود: در كشوري كه متوسط تبخير آن به 2 متر در سال مي‌رسد، يكي از بزرگترين عوامل هدررفت آب، مي‌تواند اسرار بيش از حد آبسالاران طبيعت‌ستيز در ساخت سدهاي روزميني باشد.

در همين باره:
ابتکاری که باید قدر آن را بدانیم: سال اصلاح الگوی مصرف

موافق(0)مخالف(0)

۱۱ Comments

 1. اشکار

  السلام العیکم برادر مکتبی درویش
  حال شما خوب است؟
  چه خبر از دکتر سلجوقی؟بحمدالله کسالتی ندارند؟
  برادر دکتر فرود چه می کنند؟( برخی اوقات اسم ها هم واقعا اسم هستند ها همین دکتر شریفی خودتان ( نه خودمان ) فرود یک اسم پارسی است و در شاهنامه نام یکی از پهلوانان بوده است ولی گمان کنم از هنگامی که صاحب این اسم کار دولتی گرفت از ترس اینکه بالابالا یی های تصمیم گیر و پایین پایینی های خبر چین سر همین داشتن اسم اصیل ایرانی جلو پیشرفت ایشان را بگیرند چقدر نگرانی کشیده است.خالا خوب است اسم ایشان کامبیز و یا کوروش نیست!!!!!
  ..می دانم که مطالب من ارتباطی با مطالب بالا ندارند چون بنده حقیر که مثل شما بالا بالا ها راهم نیست ولی خواستم سلامی خدمت شما بفرستم...از اروند چه خبر ؟

  موافق(0)مخالف(0)
 2. فرود نام پسر سياوش است كه پيشتر قصه اي از او و نفرتش از شكار را در شاهنامه هم اين جا نقل كرده بودم! يادت هست؟

  موافق(0)مخالف(0)
 3. اشکار

  دیگه بدتر! ببین نه من فرود را می شناسم و نه او مرا ولی بد نیست مطالبی را که درباب ایشان نوشتم برای ایشان بفرستید تا حداقل باعث انبساط روحی ایشان بشود

  موافق(0)مخالف(0)
 4. اشکار

  وبسایت هومان خان در دسترس نمی باشد نکند مشروطه اش کرده اند؟هی گفتم خان اینقدر پا پی گاومیش ها نشو گوش نداد...

  موافق(0)مخالف(0)
 5. وب سايت هومان كه صحيح و سالم است برادر!
  چرا شايعه درست مي كني؟

  موافق(0)مخالف(0)
 6. اشکار

  عجب! برای من که پیام خطا می داد؟!
  ولی خوب شکر خدا که خان در بام ایران سرحال است

  موافق(0)مخالف(0)
 7. در از صحنه ای از فیلم قیصر وقتی کریم آب منگل ناصر ملک مطیعی را با کارد می زند و ناکارش می کند برادر کریم می گوید : فرمون ، فرمون که میگفتن این بود؟

  پاسخ:

  ولی من در آن صحنه تاریخی، بیشتر ترجیح می دهم دیالوگ فرمون را به خاطر بیاورم که گفت: قیصر! کجایی که دااشتو کشتن؟
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 8. جناب درویش برای ساختن ایران و رفع مشکلات زیست محیطی باید از همه کمک گرفت تازه کسانیکه مسئولیت دارند در برابر حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی (که حق آیندگان نیز می باشد) مسئول تر هستند.

  پاسخ:

  بله باید همه را همراه کرد ... درود بر حسین سختکوش و دوست داشتنی.

  موافق(0)مخالف(0)
 9. محمد

  رهبری سخنان زیبا زیاد داشته٫ اما متأسفانه تعداد معدودی از آنها اجرا شده. در کشور و فرهنگ عجیبی زندگی می کنیم ٫ حتی رهنمودهای رهبری اجرا نمی شود!

  پاسخ:

  خود این موضوع جای بررسی دقیق دارد. کاش دلایل آن به درستی آسیب شناسی گردد.

  موافق(0)مخالف(0)
 10. به امید عملیاتی شدن این فرمان های سبز محیط زیستی ...

  موافق(0)مخالف(0)
 11. آمین.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید