و سرانجام محمدی‌زاده به گلستان رفت!

هفت روز پیش، در بیست و نهمین روز از آبان 1389 از عالی‌ترین مقام سازمان حفاظت محیط زیست خواستم تا به منظور بررسی دقیق نحوه‌ی مدیریت بر مهار آتش سوزی در گل سرسبد پارک‌های ملّی ایران، خود شخصاً به پارک ملّی گلستان برود؛ البته آن روز او حضور در سن پترزبورگ را بر گلستان ترجیح داد و معاونش را رهسپار خاوری‌ترین ایستگاه هیرکانی کرد. یک روز بعد هم با سلام و صلوات اعلام کردند که آتش به طور کامل مهار شده است و تازه آتش‌سوزی هم سطحی بوده است! و البته کسی هم نپرسید چرا برای مهار یک آتش‌سوزی سطحی باید 5 روز انتظار کشید؟!
به هرحال اینک خبر می‌رسد که محمدی‌زاده خود رهسپار منطقه است تا از نزدیک دلایل شعله‌ور شدن دوباره‌ی آتش در گلستان را بررسی کند؛ رخدادی که البته جای تقدیر دارد و بی‌شک سبب دلگرمی زحمت‌کشانی را فراهم می‌آورد که در تمام طول 15 روز گذشته مشغول اطفای حریق با کمترین امکانات ممکن بوده‌اند.

حضور معاون رییس‌جمهور همچنین نشان می‌دهد که حفظ محیط زیست برای رییس محیط زیست آنقدر مهم است که او را یک روز پیش از جشنواره رسانه و محیط زیست به گلستان بفرستد! نه؟

پیوست:

مرگ سرخ جنگلهای شمال / کسی به فکر درختان نیست

موافق(0)مخالف(0)

۳۲ Comments

 1. درود...
  رفتن ایشون به اونجا آخه چه دردی رو دوا می کنه؟؟ یعنی نمی دونه که اطفاء حریق تجهیزات می خاد؟ نمدونه الان عمق فاجعه در چه حدیه؟ از من و شمام بهتر می دونه. سفر ایشون فقط یه نتیجه داره و اونم اینه که 4 تا نیرویی رو هم که دارن آتیش خاموش می کنن رو هم از کار باز می کنه تا به استقبال اقا بیان. بجای اینهمه هدر داده وقت و رفتن به اونجا می تونست خیلی کارای مفیدتر دیگه ای بکنه. می خاد بعد چند روز بره اونجا بگه چی؟ ته تهش اینه که بگه بسیار متاسفم!!
  این کارا فایده ای نداره باید به فکر یه چنین روزایی از قبل بود و تجهیزات اونقده قوی باشه که واسه آتیش گرفتن 4 هکتار جنگل بر طبل چه کنم چه کنم نزنن.خوبه حالا یه هوایی عوض می کنه یه شامی هم با استاندار می خوره و بعدشم 4 صفحه نتیجه سفر براش دیکته می کنن. همیشه همینطور بوده.
  البته فک کنم با دعای توسل مشکل حل شه ها!! از نفت شهر که بدتر نیس، هست؟؟

  موافق(0)مخالف(0)
 2. جواد

  استاندار سابق خراسان رضوي لطف كرده رفته گلستان. اما از كسي كه سازمان زير دستش نتونه پاسخگوي ابهامات و گاها تخريب ها باشه و حتي نتونه در مقابل برخي تصميمات غيركارشناسانه دولت واكنش صريح نشون بده و مقاومت كنه ، انتظار زيادي نيست. اين سازمان منحل بشه بهتر ز اينكه پولي خرجش بشه.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. جواد

  در ضمن پيشنهاد من اينه همه مسوولان محيط زيست ايران بزرگترين استعفاي دسته جمعي تاريخ ايران را رقم بزنند تا براي چند صباحي ، كانون توجهات ايرانيان، وضعيت اسف بار طبيعت ايران باشه و ما هم براي انها بخاطر كار خيرشان دعا ميكنيم.

  موافق(0)مخالف(0)
 4. الانم زیاد بود و نبودش با هم فرقی نداره آقا جواد

  موافق(0)مخالف(0)
 5. مشهورترین نماد ایران بعد از منشور صلح کورش کبیر.
  به روزم

  موافق(0)مخالف(0)
 6. جواد

  دعوي عشق ز هر بولهوسي مي ايد- دست بر سر زدن از هر مگسي مي ايد- اوست غواص كه گوهر به آرد، ورنه- سير اين بحر زهر خار وخسي مي ايد-
  به استاندار سابق خودمان هم ميگويم داشتن صرف ادعاي دوست داشتن طبيعت، از هركسي برمي ايد ووقتي اين ادعا برايم ثابت ميشود كه جايگاه ايشان و همفكرانشان در سازمان بخطر افتد يا بحث تغيير رياست پيش بيايد.در غير اينصورت همان سير بحر را ادامه بدهند

  موافق(0)مخالف(0)
 7. سلام آقای درویش از این که به طور شفاف و کامل خبرها را برای ما می گذاری متشکرم همچنان موفق باشید.
  خونسردی مقام بالای سازمان محیط زیست بسیار شگفت آور است که بعد از 5 روز به منطقه رفته!خسته نباشی پهلوان
  هیچ توجیهی را برای این این همه تعلل در اطفا نمی بینم غیر از این که محیط زیست به خصوص گلستان که سرسبد است کاملا بی اهیت بوده و فقط نیاز به یدک کشیدن نام دارند
  یه سوال اگر فرزند یکی از این مسئولین محیط زیست و در راس آنها آقای محمدی زاده در وسط آتش بود آیا باز این همه تعلل برای مهار آتش می شد آیا باز این آقا 5 روز بعد به منطقه می رفت؟
  محیط زیست هر کشور از نظر استراتژیک اهمیتی از دیگر مراکز حساس ندارد چون با نابودی منابع حیاتی وآلوده شدن آنها فاجعه ای مصیبت بار آن کشور را فرا می گیرد
  نتیجه ای را جز این نمی توانم بگیرم که بر نابودی وحذف محیط زیست کمر بسته اند و این اتفاقات در طول مدت زمانی کم در پارک ملی کویر -باغ گیاه شناسی-دریاچه ارومیه-بختگان-شدگان-جنگلهای حرا و.... همه خبری از فاجعه شوم می دهند شمارش معکوس شروع شده بود حالا شدت گرفته خواهشمندم مسئولان دلسوز این عرصه بر شناسایی پیش از موعد این فجایع همت کنند ولی باز چشمم اب نمی خوری که کار دست کاردان داده شود
  متاسفم ...

  موافق(0)مخالف(0)
 8. مسعود

  من الان دلم می خواد عکس العمل آقای حسام را ببینم

  موافق(0)مخالف(0)
 9. احتمالاً ایشان الان در جلسه بحران در استانداری گلستان و در حضور آقای محمدی زاده و استاندارهای خراسان شمالی و گلستان دارند اعلام می کنند که شهر امن و امان است! نیست؟

  موافق(0)مخالف(0)
 10. درود بر عقیل جاسمیان عزیز
  به نظرم اگر متولیان و مسئولین محیط زیست به مجموعه تحت امر خویش همان گونه بنگرند که به خانواده خود می نگرند, بسیاری از مشکلات حل می شد.

  موافق(0)مخالف(0)
 11. به جواد:
  پیشنهاد بسیار جالبی مطرح کرده ای. هرچند بیشتر شبیه یک رؤیا می مونه! نمی مونه؟

  موافق(0)مخالف(0)
 12. مسعود

  بله متاسفانه و شاید هم کسی جز رئیس ستاد رفع بحران مجال ابراز نظر نداشته باشد!

  موافق(0)مخالف(0)
 13. به رسول خوارزمی:
  رفتن یک مقام مسئول به منطقه ای که چندین روز است محیط بان ها و مردم محلی با جان و دل دارند برای خاموش کردن آتش نهفته در جانش تلاش می کنند، بی شک سبب دلگرمی آنان را فراهم می آورد.

  موافق(0)مخالف(0)
 14. به مسعود:
  آفرین ... زدی به خال!

  موافق(0)مخالف(0)
 15. نسترن

  خوب شد حداقل این جشنواره بهانه ای شد برای رفتن ایشان و دیدن سوز و گداز درختان و این زیبا جنگل بی زبان..
  باید برای حضور در جشنواره در کوله بارشان افتخار حضور در خاموش کردن آتش را داشته باشند..

  موافق(0)مخالف(0)
 16. به نسترن:
  البته اگر آتش تا فردا خاموش شود!

  موافق(0)مخالف(0)
 17. کاش می شد در یک برنامه دیگه از بیانات و هنرنمائی های حسام جان رئیس محترم و توجیه گر ستاد بحران گلستان بهره ببریم

  موافق(0)مخالف(0)
 18. فلورا

  سرمقاله امروز شرق به قلم دکتر زیبا کلام اختصاص به مسائل محیط زیست و این آتش سوزیهای اخیر داشت و بسیار جامع نوشته بودن
  اون قسمتش برام جالب بود که میگفتن رسانه ها طوری مسائل رو بازتاب دادن که انگار اوضاع بسیار عالیه و مسئولین رو لایق مدال افتخار هم میدونستن
  برام جالب بود که ایشون حتی برنامه های رادیویی رو هم گوش کرده بودن!

  قسمت جالبترش اونجایی بود که گویا گفته شده شروع آتش سوزی تقصیر مسافرها بوده و ایشون سوال مطرح کرده بودن که چطور مسافرها شامل خانمها و کودکان و جوانها به اون مناطق صعب العبور رفتن و اتش درست کردن و تفریح کردن اما محیط بانها بدلیل صعب العبور بودن تا 5 ساعت پس از شروع آتش سوزی متوجه شروعش نشدن؟!!

  موافق(0)مخالف(0)
 19. درود بر زیباکلام عزیز که این روزها به عنوان یار دوازدهم طرفداران محیط زیست نقش آفرینی می کند ...

  موافق(0)مخالف(0)
 20. به هومان:
  البته عجیب ایشان این روزها ساکت شده اند و به جای شان معاون استاندار گلستان مصاحبه می کنند!!!

  موافق(0)مخالف(0)
 21. خصوصی
  سلام
  خسته نباشید
  ماشاالله چقدر دیدگاه چقدر هم بروز..!!!
  ببخشید مدتی نبودم !
  "گردش در طبیعت ایران" رو سه روزه درست کردم.

  واقعا هیچ خبری بدتر از آتش سوزی جنگل های بکر و غنی شمال کشور نیست. امیدوارم هرچه سریعتر آتش خاتمه پیدا کنه

  موافق(0)مخالف(0)
 22. miri

  سلام. اقای درویش در مورد درخواست از اقای محمدی زاده برای رفتن به گلستان،و اینکه ایشان ترجیح داده به سن پترز بورگ برود، حق با ایشان است. اخر برادر من کدام مرد عاقلی این شهر زیبا و سفر به خارج را دست رد زده و به گلستان میرود ،ان هم زمان اتش سوزی. در ثانی ایشان حتما ان عکس گالن های سفید 20 لیتری اب را در وبلاگ شما دیده و باخود فکر کرده چند نفر مردم محلی با این وسائل پیشرفته حتما اطفائ حریق میکنند.پس عاقبت پرتقال فروش پیدا شد وانهم همین گالونهای اب بودند که ان بیچاره بنده خدا را به سفر تشویق کردند،وگرنه او به گلستان میرفت.

  موافق(0)مخالف(0)
 23. ممنون که در مورد پرتقال فروش ها روشنگری فرمودید!
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 24. رسول جان مبارک باشه ...
  امید که گردش در طبیعت ایران، مانا و پویا بماند.

  موافق(0)مخالف(0)
 25. خبرتان در شمال امروز درج گردید اگر اجازه دهید نظر کاربرانتان را در سایت شمال امروز مورد استفاده قرار دهم یا به همسنگرانتان در حفاظت از محیط زیست و حامیان وحافظان طبیعت سایتمان را معرفی یا ایمیل کنید تا بیشتر از دیدگاهها و نطراتشان بهرمند گردیم
  برای استمرار همکاری خبری می تواند مناسب باشد گفتنی است این سایت کاملا مسقل و مردمی بوده و وابسته به هیچ حزبی نیست ؛ دانستن را حق مردم می داند و با قدرت و توکل به خدا در این راه به اطلاع رسانی می پردازد و در همین مدت کوتاه درج چند خبر از شما به شدت مورد تخریب و تهمت و وابستگی و... هم قرار گرفت که کار برای مردم تاثیری بر هجمه های دشمنان عزیز و تخرب کنندگان بهتر از جانمان ندارد....شمال ذامروز خوشحال خواهد شد پیرامون دیگر مشکلات ومعضلات مردم هم از شما مطلب و... داشته باشد شماره تماستان را برای گفتگوی تلفنی ایمیل فرمایید با سپاس ....

  موافق(0)مخالف(0)
 26. سلام آقای درویش شمال امروز بسیار تلاش کرد تا با معاون استاندار گلستان تماسی حاصل نماید تا از آخرین وضعیت مهار آتش جویا شود با استاندار که اصلا نمی شود تماس گرفت اما متاسفانه پیامکی از سوی دادبود برایمان ارسال شد که آخرین وضعیت پیگیری هایشان در سایت استانداری آمده است… سایتی که خبرهای روزمره اش هم بروز نیست چه رسد به امر مهم وحیاتی آتش گرفتن غنی ترین ثروت وحیات این ملت و پارک عظیم ملی گلستان …ما را ببخشید که نتوانستیم مسئولی پاسخگو را پیدا تا گزارش بکری از نجات درختان در آتش بیابیم

  Read more: http://mohammaddarvish.com/desert/archives/6776#ixzz16ZxZDCNA

  موافق(0)مخالف(0)
 27. نگران نباشد! وقتی در سایت سازمان جنگلها و سازمان حفاظت محیط زیست هم خبری از آتش سوزی در گلستان نیست، دیگر چه انتظاری باید از استانداری داشت؟!
  زنده باشید و ممنون از پیگیری تان.

  موافق(0)مخالف(0)
 28. مهلقا کاشفی

  با سلام
  از نمایندگان استان خبری نیست که فقط به فکر کشیدن جاده و سد و افزایش قیمت زمین هستند.ایا هیچیک به فکر اطفای حریق در جنگلها و نجات حیوانات سوخته که سرمایه های ملی خودشان و فرزندانشان هستند بوده اند.

  موافق(0)مخالف(0)
 29. در اين كه نمايندگان گرگان و گلستان - اغلب - دلشان بيشتر نگران هر چيزي هست تا محيط زيست، شكي نيست! هست؟
  منتها دو روز پيش يكي از نمايندگان گلستان در مورد تداوم آتش سوزي ها در صحن بهارستان به مسئولين هشدار و اخطار داد.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 30. ابیرام

  حضور ایشان فقط باعث خالی شدن بیشتر جیب استانداری و...چون استانداری هلی کوپتری برای ایشان فراهم نموده.شام نهار و...
  حضور ایشان فقط باعث شد که بچه ها بتوانند هلی کوپتری ببینند و برای هم تخیل ببافند.
  ما که داریم از دود همچنان پس از گذشت حدودا دو هفته خفه میشویم کسی نیست به داد ما برسد.حتی.........

  موافق(0)مخالف(0)
 31. شما در کدام منطقه از استان ساکن هستید؟

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید