تخریب جنگل وردآورد در سکوت طرفداران محیط زیست و هیاهوی طرفداران دولت! چرا؟

    این دیگر از عجایب روزگار است … فقط کافی است نگاهی به تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های طرفدار دولت مانند کیهان، ایران، هموطن سلام، رجا نیوز، خبرگزاری فارس، ایرنا، خبرگزاری برنا و … بیاندازید تادریابید که چگونه همه‌ی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های اغلب غیرمحیط‌زیستی کشور، این بار شمشیر را از رو بسته و می‌خواهند به جنگ یک طبیعت‌ستیز سبزرنگ بروند!
    باورتان می‌شود؟ حتا سایت رسمی دولت هم وارد میدان شده و صریحن اقدام شهرداری تهران را در قلع و قمع جنگل‌کاری‌های وردآورد محکوم کرده است. سازمان حفاظت محیط زیست هم، بسیار قاطعانه موضع‌گیری کرده و خواستار تنبیه مسببین این جنایت سبز یا به قول کیهان: «جنگل‌زدایی” شده!
    ما که البته بخیل نیستیم! امیدواریم در ادامه هم شاهد موضع‌گیری‌های سبز رسانه‌های یاد شده باشیم و ببینیم که چگونه از درخت‌کُشی به بهانه احداث جاده در جنگل ابر یا جنگل گلستان، اعلام انزجار کرده و آشکارا به انتقاد از وزارت راه و استانداری گلستان خواهند پرداخت. ما منتظریم ببینیم که آیا وقتی نسبت به تخریب 10 هکتار جنگل دست‌کاشت، اینگونه عکس‌العمل نشان می‌دهند، حتمن نسبت به تخریب بیش از 300 هکتار از رویشگاه ارزشمند زاگرس در لرستان هم عکس‌العملی شایسته نشان خواهند داد! حتمن دیگر نخواهند گذاشت تا در پارک ملی کویر یا شهداد و یا دنا رزمایش برگزار شود؛ حتمن نسبت به قطع 200 هزار درخت بلوط به بهانه آبگیری سد کارون 4 واکنش نشان خواهند داد؛ حتمن نسبت به لکنت‌های پیش آمده در جریان تشدید آلودگی هوای تهران واکنش نشان خواهند داد؛ با کارخانه‌های خودروسازی که استاندارها را رعایت نمی‌کنند، برخورد خواهند کرد و حتمن از خشک شدن بختگان و پریشان و گاوخونی و کارون و … به شدت ناراحت خواهند شد! همان طور که از سدسازی بی رویه مثل ماجرای این ۲۵۰ سد جدید ناراحت شده اند! نشده اند؟

    و اما سخنی با دست‌اندرکاران روزنامه همشهری!
    دوستان عزیز من: چرا در برابر این جنایت در غرب تهران ساکت مانده‌اید؟ چرا هر نوع طبیعت‌ستیزی را پوشش می‌دهید، جز آنچه که مربوط به شهرداری تهران باشد؟ چرا به همین راحتی حیثیت و اتوریته‌ی خبری خود را پایمال می‌سازید تا همه بدانند که همشهری هم همیشه دلش برای طبیعت و محیط زیست نمی‌سوزد! می‌سوزد؟
   پریروز با دکتر فرهنگ قصریانی برای بازدید از یک ایستگاه جدید تحقیقاتی در جنوب شهرستان قم، همسفر بودم؛ ایشان که عضو گروه کارشناسی کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم هستند، به شدت از این ماجرا ابراز انزجار کرده و گفتند: متأسفانه این تخریب در زمانی صورت گرفته که دیگر کمیته‌ی محیط زیست هم تا بعد از تعطیلات نوروزی نشستی ندارد!

    یادمان باشد:
    تخریب و ریشه‌کنی درختان 15 الی 20 ساله‌ی وردآورد در حالی به بهانه‌ی ساخت مسکن برای پرسنل شهرداری تهران در غرب این کلان‌شهر و همزمان با آیین‌های نکوداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری ادامه دارد كه از 50 سال پیش تاکنون زمین‌های باختر مسيل كن در شمار مناطق كم آب از سوی مدیران شهری و طراحان طرح جامع تهران بزرگ اعلام شده است و همه می‌دانند که مردمان مغرب‌نشین در تهران بزرگ سال‌هاست که به جای آب کرج، از آب‌های زیرزمینی و نه چندان مرغوب منطقه که املاح زیادی هم دارد، بهره می‌برند. فاجعه‌بارتر آن که  احتمال فرو نشستن زمين‌هاي اين منطقه وجود دارد كه در اين صورت – به گفته‌ی کیهان – خسارت‌هاي آن از وقوع يك زلزله 8 ريشتري هم می‌تواند بيشتر باشد. البته اگر نگذاریم آن را به حساب هارپ! نه؟
    پرسش‌های پایانی کیهان، البته می‌تواند پرسش‌های همه‌ی طرفداران محیط زیست باشد:
    “حال معلوم نيست كه چرا شهرداري تهران اصرار دارد در اين مناطق خانه ساخته شود؟ حفظ درختان اراضي وردآورد به عنوان حريم شهر تهران با كاربري تفريحي بهتر است يا احداث ده‌ها واحد آپارتمان؟ با توجه به لزوم حفظ فضاي سبز، زمين‌هايي كه متعلق به تمام مردم است، چطور به تعاوني‌هاي مسكن شهرداري واگذار شده است؟ آيا جلوگيري از توسعه‌ی شهر تهران تنها يك شعار است؟

    پی‌نوشت:
    شاید یکی از ثمرات رقابت برای تصاحب قدرت همین باشد! این که دو طرف برای ضربه فنی کردن طرف مقابل هم که شده، از ملاحظات محیط زیستی مردم ایران و طبیعت ناهمتایش دفاع کنند.

موافق(0)مخالف(0)

۲۳ Comments

 1. سلام بر استاد درویش عزیز
  مدتی بود سعادت حضور و بهره مندی از مطالب پر بارتان را نداشتم . انشالله از این به بعد بیشتر خدمت خواهم رسید
  سبز باشید و بهاری

  موافق(0)مخالف(0)
 2. زنده باشی هموطن عزیز و سبزاندیش کازرونی من.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. جناب درویش متاسفانه این بر خوردهای خطی و جناحی باعث شده است که اصل مطلب که حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی باشد در میان این هیاهوها گم شود

  موافق(0)مخالف(0)
 4. دقیقن همینطور است ... دو سال پیش که به همراه دکتر مجید مخدوم و هومن روانبخش برای ملاقات با شهردار منطقه 13 رفتیم تا اعتراض خود را به تخریبها در سرخه حصار اعلام داریم، نخستین حرف یکی از مسئولین دفتر جناب شهردار این بود: آیا شما از طرف احمدی نژاد وظیفه دارید تا ما را تخریب کنید؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. درود بر محمد عزیز ... به پی نوشت تان امیدوارم.

  موافق(0)مخالف(0)
 6. من هم که کلن با امید و حمایت و همراهی دوستان، انرژِی می گیرم.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 7. درويش عزيز خيلي دوستت دارم. خيلي حرفها راجع به اين قضيه داشتم ولي ترجيح مي دهم كه حرف نزنم. نه بگذار تأثير نوشته هاي تو (مشخصا بر اساس تعاريف لطيف! از تأثير) در اينجا صدق كند و قلم توطئه پسند من ساكت بماند . با اين نوشته تو فقط يك فكر به ذهنم رسيد و آن اين است كه بگرديم هوادارن بعضيها را پيدا كنيم و سعي كنيم بر مسند اداره كل وزارت راه استان سمنان و استاندار گلستان قرار دهيم شايد حداقل اين دو مشگل فعلي حل شود و روزنامه ها همه براي حفظ اين دو جنگل به مخربان هجمه برند. نمي برند؟

  موافق(0)مخالف(0)
 8. درود بر امیر عزیز ...
  دقیقن همینطوره ... کافی بود در راس وزارت راه و ترابری، شخصیتی حضور داشت که آبش با آقای رییس جمهور در یک جوی جای نمی گرفت (فرض محال که محال نیست! هست؟) و یا به صورتی تصادفی، استاندار گلستان علایق شخصی به جناب قالیباف داشت، آنگاه بی شک هرگز جاده ابر زده نمی شد و پارک ملی گلستان هم محفوظ می ماند! نمی ماند؟
  در ضمن ... ما بیشتر!

  موافق(0)مخالف(0)
 9. با درود
  ضمن عرض خسته نباشيد به اطلاع مي رسانم ضمن كسب اجازه مطلبي در سايت رسمي شهرك وردآورد به اين مطلب شما لينك شد

  با تشكر از پيگيري هاي شما

  موافق(0)مخالف(0)
 10. ممنون که خبر دادید.
  موفق باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 11. علی

  مدتی است در ورداورد به جای درخت تابلوهایی بامضمون "محل احداث واحد های مسکونی تعاونی مسکن شهرداری منطقه 9 یا 11 یا..." می کارند و خاصیت این تابلوهای کاشته شده تخریب یکباره تعداد بسیاری درخت تا شعاع چند صد متری آن است و جالب اینکه بعد از مدتی متن تابلوها به مرور تغییر یافته و به جای تعاونی مسکن شهرداری منطقه ...نام شرکت یا موسسه دیگری که ارتباطی به شهرداری ندارد نوشته می شود

  موافق(0)مخالف(0)
 12. واقعن متاسفم.
  اگر امکان دارد عکس این رخدادهای تلخ را برایم ایمیل کنید ...

  موافق(0)مخالف(0)
 13. علی

  سعی میکنم بنا بر وظیفه و جهت اطلاع مردم تهیه و ارسال نمایم

  موافق(0)مخالف(0)
 14. زنده باشید علی آقا.

  موافق(0)مخالف(0)
 15. جعفر

  برادر عزیز بیابان زدایی لازم نیست بهتر است به بهانه های مختلف جنگل را نابود نکنیم در جریان تعریض جاده آزادشه به خوشییلاق نمی دانید چه فاجعهای رخ داده است در این منطقه شاهد سیل مخرب سال 86 بوده ایم با این وجود آیا کسی هست که از منابع طبیعی بپرسد که چونگه حاضر به سکوت شده اند

  موافق(0)مخالف(0)
 16. جعفر

  برادر عزیز بیابان زدایی لازم نیست بهتر است به بهانه های مختلف جنگل را نابود نکنیم در جریان تعریض جاده آزادشهر به خوشییلاق در استان گلستان نمی دانید چه فاجعه های رخ داده است در این منطقه شاهد سیل مخرب سال 86 بوده ایم با این وجود آیا کسی هست که از منابع طبیعی بپرسد که چگونه حاضر به سکوت شده اند

  موافق(0)مخالف(0)
 17. جعفر جان اگر امكان دارد اطلاعات دقيق تر به همراه عكس از ابعاد اين تخريب برايم ارسال كن تا پيگيري كنم.
  درود بر شما ...

  موافق(0)مخالف(0)
 18. Intimately, the post is in reality the freshest topic on this registry related issue. I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your forthcoming updates. Saying thanks will not just be enough, for the wonderful clarity in your writing. I will immediately grab your rss feed to stay abreast of any updates.

  موافق(0)مخالف(0)
 19. Never witnessed such awesome post. I just read everything the way to the finish. Have them coming. You now appear on my personal weblog .

  موافق(0)مخالف(0)
 20. امیر

  جناب آقای درویش عزیز
  من همینطوری تو گوگل داشتم میگشتم به سایت شما و مطلبتون برخورد کردم
  پدر بنده به همراه سیصد نفر کارمند زحمتکش اداره امور استخدامی یه زمینی به مساحت 72هکتار تو ورد آورد سال 54 خریداری میکنن البته مشترکن با وزارت امور خارجه که زمین وزارت امور خارجه نزدیک به 130 هکتار میباشد و سند مشائ دارن
  منتها الان 40 ساله دارن میدوند دنبال زمینشون اولا که اوایل انقلاب این زمین رو اراضی ملی حساب میکنن و پیرو اون منابع صبیعی هم شروع میکنه به جنگل کاری و کاشت درختای سوزنی که شما گفتی از اون طرف هم میان وسط زمین دکل برق میکشن فشار قوی بعدش هم میان یه جای دیگه زمین تاسیسات گاز میکشن و بد تر از همه یه بخش بزرگ زمین رو هم سپاه میاد میگیره (پادگان مصطفی خمینی ) و بعد از اون هم مترو و بعد از اون هم در حال حاضر اتوبان خرازی رو دارن تو زمینمون میکشن
  و الان بعد از گذشت این 40 سال که منطقه 22 رشد کرد و زمینهاش گرون شده و رشد کرده باز هم شهرداری مجوز ساخت به این بد بخت ها نمیده چرا؟ چون باج خیلی سنگینی میخوان و میگن باید گذشته از اینکه 70 درصد زمین رو برای شهر سازی بدین باید 30 در صد باقی که حق قانونی این کارمنداس باید با شهرداری نصف کنن و نصف این زمین رو بزنن به اسم شرکت تعاونی شهرداری
  خلاصه این جنگلی که شما دارین براش دل میسوزونین
  خون جیگر 300 تا کارمند بدبخته که تو شیشه بروکراسی و کاغذ بازی و رانت خواری و هزار تا کوفت زهرمار دیگه گیر کرده :((

  موافق(0)مخالف(0)
 21. امیر

  راستی اگه شک دارین میتونم عکس و نقشه و سند زمین مذکور رو براتون پیوست کنم تا به صحت حرفام پی ببرین
  راستی یادم رفت بگم الان که قیمت آپارتمان تو منطقه 22 نزدیک هشت ملیون هم میرسه این بیچاره ها دارن زمینشون رو متری صدهزارتومن میفروشن

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید