آهنگ کوثر: چه کسی سیاست‌گزار آبِ ایران است؟!

همان طور که می‌دانید، قرار است به زودی در جوار طرح موفق آبخوانداری کوثر، بر روی رودخانه چاه قوچ یک سد جدید احداث شود و ظاهراً مطالعات سد هم به پایان رسیده است؛ سدی که اگر ساخته شود، بزرگترین آسیب را به طرح آبخوانداری کوثر خواهد زد!

همان طرحی که هم‌اکنون از سوی یونسکو در قالب طرح SUMAMAD به عنوان یک الگوی برتر در مدیریت منابع آب در حال معرفی شدن به جهان است.

همان طرحی که در بازديد اخیری كه رهبر معظم انقلاب از دستاوردهاي علمي فارس در محل جهاد دانشگاهي شیراز داشتند، پس از شنیدن سخنان دکتر کوثر، فرمودند: “بايستي اجرايي شود“. گفتنی آن که معظم له چنين دستوري را نيز در سال 1364، كه تیم دکتر کوثر در پي آبرساني به دشت دزگاه بود، به وزارت نيرو صادر فرموده بودند ( راوي: مهندس وكيلي، معاون وزارت مزبور در آن هنگام).

همان طرحی که جايزه ي بهترين مقاله‌ي آبخيزداري سال‌هاي 1369 و 1370 را در روز 5 خرداد 1372 از دست جناب دكتر حسن حبيبي،  معاون اوّل وقت ريیس جمهور، دريافت کرد؛

همان طرحی که رییس جمهور وقت، مدال پژوهش درجه‌ي 3 را در روز 13 ارديبهشت 1375 به خاطرش، در ايستگاه كوثر در گربايگان فسا، به سينه‌ي اين خدمتگزار آويخت؛

همان طرحی که جايزه‌ي دوم خوارزمي براي پژوهش كاربردي را در تاريخ 17 بهمن 1375 از آن خود کرد؛

همان طرحی که مدال طلاي مالكيت معنوي جهاني در تاريخ 17 بهمن 1375 را به خود اختصاص داد؛

همان طرحی که جايزه‌ي سوم سازمان حفاظت محيط زيست را در روز 17 خرداد 1379 به خویش اختصاص داد؛

همان طرحی که جايزه‌ي 30 هزار دلاري سازمان اسكان بشر- شهرداري دبي را درسال 2004 به دست آورد (گفتنی آن که اين جايزه توسط دکتر کوثر براي انجام پژوهش‌هاي آبخوان‌داري در اختيار مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي قرار گرفت)؛

همان طرحی که جايزه 20 هزار دلاري رودخانه‌هاي بزرگ ساخته‌ي دست بشر در سال 2005 را از سوی رياست وقت يونسكو از آن خود کرد؛

چند روز پیش به دکتر کوثر گفتم: مفهوم تصاحب آن همه مدال ملّی و جهانی و آن همه حمایت عالی‌ترین مقام‌های جمهوری اسلامی از طرح آبخوانداری کوثر چیست؟ آیا آن حمایت‌ها و تشویق‌ها با این حرکت ناجوانمردانه تطابق دارد؟!

ایشان برایم چنین نوشتند:

كار من و همكارانم بررسي بهره‌وري بهينه و پايدار از منابع طبيعي است كه آب و خاك در بالا ترين سطح آن قرار دارند. براي ما افتخاري والا تر از اين نيست كه در خدمت آخشيجي هستيم كه پروردگار دانا و توانا پايه‌هاي سرير خود را هنگام آفرينش آسمان‌ها و زمين بر آن قرار داد ( قرآن مجيد، هود:7).
از ديد كاربردي دانش، بررسي‌هاي ما تا آنجا اعتبار يافته‌اند كه ناشران بين‌المللي از ما كار مي خواهند؛ دستاورد  پژوهش‌هاي 17 ساله‌ي سيد حميد مصباح در مورد آبياري سيلابي مراتع براي كنار آمدن با خشكسالي و تحقيقات 12 ساله ي دكتر مهرداد محمدنيا در مورد نيترات‌زدايي از سيلاب به وسيله‌ي اوكاليپتوس كامالدولنسيس، هر يك در قالب فصلي از يك كتاب به وسيله‌ي : Nova Science Publishers در دست چاپ است. ناشري آلماني به نام لامبرت نيز درخواست كرده است كه  رساله‌ي دكتري آقاي محمد نيا را چاپ و منتشر كند و احتمالاً امتيازي مالي  نيز به ايشان بپردازد. اين دعوت‌ها براي پژوهشگران ايراني مسلمان افتخار آفرينند!
با آن كه از جمهوري اسلامي ايران به خاطر حمايت‌هاي فراوانش از آذر 1358 تاكنون بسيار سپاسگزارم، حق خود مي دانم كه فردي مسوول به پرسشي بسيار ساده‌ي از اين كمترين پاسخ دهد: چه كسي سياستگزار آبِ ايران است؟
بر پايه‌ي گزارش  روزنامه ي شرق (4 خرداد 1389، صفحه ي 13) قرار است يك دستگاه سد در سراب ايستگاه كوثر در گربايگان فسا ساخته شود. از آنجا كه ما در طرح موجود، كه از سال 1361 در دست اجراست، و طرح آبخوانشهر پژوهشي علي (ع)، كه با همكاري دانشگاه سازمان ملل متحد، يونسكو، و دولت فلميش بلژيك اجرا مي شود، حق اولويت 75 متر مكعب برثانيه از سيلاب چاه قوچ را داريم،‌ براي اين بده برنامه‌ريزي شده است. افزون بر آن، آيا صلاح است در جايي كه تبخير سالانه‌اش 3200 ميلي‌متر است، سد ساخته شود؟ مضافاً، فرسايش سازندهاي ميشان، رزك و آغاجاري عمر مفيد سد را بسيار كوتاه خواهد كرد.
من براي عشايري كه بناست از آب سد بهره مند شوند، ارزشي بسيارقايلم؛ لكن نمي‌توانم ببينم كه زندگي برخي پاياب نشينان، مانند گروهي پرشمار كه در سراسر دنيا با غصب كردن آبشان آواره شده‌اند، ويران گردد. نازيبايي‌هاي آبخوان‌داري، سادگي و ارزاني آن است؛ بر آنيم كه با دشوار و گران كردن، آن را، به گويش شيرازي، مقبول كنيم، شايد مورد پسند افتد، ان شا‌الله.

سيّد آهنگ كوثر

گمان نکنم حرف دیگری باقیمانده باشد! نه؟

موافق(2)مخالف(0)

۱۵ Comments

 1. چرا محمد جان یک حرف برای دست اندکاران وزارت نیرو باقی مانده: این قضیه درست است ولی مطالعات ما نشان می دهد که سد مهمتر و با ارزتر است. کاهای اینگونه باید تحقیقاتی بماند .........."
  و ادامه هزاران دلایل عتیقه دیگر و حمایهای کرسی سبز نشینان هرم بهارستان.!

  پاسخ:

  و البته باید تشکر کرد! نکرد؟

  موافق(0)مخالف(0)
 2. حرف دیگه رو باید « وزیران بسیجی » بزنن نه محققیان و صاحبنظران !!

  موافق(0)مخالف(0)
 3. غیر از متاسفم حرف دیگری هم برای ما نمانده رفیق!

  پاسخ:

  راست می گویی ... انگار حرف دیگری نمانده ...

  موافق(0)مخالف(0)
 4. سلام
  بیشه های مارون دیروز در آتش سوخت!
  طبق اخبار شفاهی دوستان بیش از 200هکتار از بیشه های بکرو غنی مارون با درختان 8-10 متری دیروز در شعله هایی که ارتفاع آن به 40 مترهم رسیده بود سوخت.هنوز افکارم جمع وجور نمی شود که حتی میزان تاثر و عصبانیتم را بتوانم بیان کنم. دوروز قبل در همان حوالی پرسه می زدم و محو تعدد و تنوع پرندگان و آواز زیبایشان بودم والبته زمین های کشاورزی که کشاورزان آتش زده بودند..به ذهنم راه ندادم شاید... وامروز... !!!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. چه خبر مصیبت باری ...

  موافق(0)مخالف(0)
 6. آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سوزی جنگل‌های ایلام چهار روز پیش آغاز شد؛ ماموران امروز رسیدند

  موافق(0)مخالف(0)
 7. جز متاسفم آقای خاکپور انگار حرف دیگری نمانده است.

  موافق(0)مخالف(0)
 8. بله گاه سکوت خود آکنده از حرف های بسیار است ...

  موافق(0)مخالف(0)
 9. شقایق

  چه می شود گفت !؟ هرچند که می ترسم این سکوت روزی خفه ام کند!

  موافق(0)مخالف(0)
 10. حق داريد و داريم اگر روزي خفه شويد يا خفه شويم !
  واي بر ما ...

  موافق(0)مخالف(0)
 11. Thank you for one more greet post. Keep up the good work.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. I really enjoyed your article. It is nice when you read something that is not only informative but entertaining. Greet.

  موافق(0)مخالف(0)
 13. I have been reading out some of your stories and i can state nice stuff. I will make sure to bookmark your website.

  موافق(0)مخالف(0)
 14. وحید

  ای کاش با مطالعه بیشتر شاهد عدم ساخت این سد باشیم با مشاهده طرح کوثر پی میبریم که همه آفریده های خدا زیبا هستند سیلاب،بیابان برهوت ...این طرح نماد عظمت وشکوه ایرانیان است زیرا ایرانیان در گذشته نیز با طرحهای زیادی از جمله آبخیزداری هوش وتوانائی خود را به رخ جهانیان کشانده اند

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید