صادرات يونجه، آن هم در اوج بحران خشكسالي! چرا؟

      لطفاً به اين سه تصوير نگاه كنيد؛ چه مي‌بينيد؟ اينجا خيابان منتهي به سازمان بنادر و كشتيراني بوشهر است و اين كاميون‌ها كه در صف انتظار مي‌كشند، پر از يونجه و علوفه هستند؛ علوفه‌هايي كه از همدان بار زده شده‌اند و قرار است به وسيله‌ي كشتي به ابوظبي برسند تا گاو‌هاي محترم و نازپروده‌ي اماراتي در گاوداري‌هاي تمام مكانيزه‌ي امارات متحده‌ي عربي نوش جان كنند!

صف يونجه در خيابان‌هاي بوشهر! تيرماه ۱۳۸۷

     راستي ما را چه مي‌شود؟!
     من فقط چند پرسش مطرح مي‌كنم و باقي ماجرا را به وجدان‌هاي بيدار و قضاوت خوانندگان آگاه «مهار بيابان‌زايي» مي‌سپارم:
1- مگر امسال نمي‌گوييم كه بحران خشكسالي در حدي بي‌سابقه كشور را فراگرفته و حتا ممكن است در تأمين آب شرب هم با مشكل مواجه شويم؟ مگر از كاهش ريزش‌هاي آسماني تا حد 40 درصد ميانگين درازمدت 30 ساله سخن نمي‌گوييم و آمار نمي‌دهيم؟ پس چگونه است كه هنوز آنقدر آب مازاد داريم تا آن را به مصرف توليد علوفه و يونجه رسانده و صادر كنيم؟!
2- مگر يادمان رفته كه همين استان همدان در طول چند سال اخير و به ويژه سال جاري، با چه فاجعه‌اي در آبخوان‌هاي خود مواجه شده و تراز آبخوان به طرز كم‌سابقه‌اي منفي شده است. اصلاً مگر آثار فرونشست زمين و پديدار شدن فروچاله‌هايي عميق را در دشت قهاوند همدان از ياد برده‌ايم؟
3- اصلاً اگر قرار بر رونق اشتغال‌زايي و توليد گوشت قرمز است، چرا اين يونجه‌ي مرغوب را به مصرف دامداري‌هاي صنعتي داخلي نرسانيم كه اغلب آنها از عدم دريافت تسهيلات مناسب و گران شدن علوفه در آستانه‌ي ورشكستگي قرار گرفته‌اند.
4- اصولاً وقتي دولت اعلام مي‌كند كه قيمت يك كيلووات برق براي مصارف كشاورزي، فقط 15 ريال است و درحقيقت يارانه‌اي سنگين را به اين بخش و از سهم بيت‌المال تزريق مي‌كند، چه كسي به خود اين اجازه را مي‌دهد تا اين سرمايه‌ي ملّي را اينگونه به تاراج برده و پايداري بوم‌شناختي (اكولوژيك) سرزمين مقدس مادري را بيش از پيش تضعيف كند؟! اگر مي‌خواهيد علوفه صادر كنيد، دست‌كم قيمت واقعي هر كيلووات برق، يعني 78 تومان (هر چند برخي از كارشناسان وزارت نيرو بر اين باورند كه قيمت تمام شده‌ي هر كيلو وات برق حتا از مرز 100 تومان هم مي‌گذرد) و هر متر مكعب آب (يك دلار) را محاسبه كنيد تا آنگاه قيمت واقعي هر كيلو يونجه به بالاي 20 هزارتومان برسد تا ببينيم باز هم مي‌توانيد براي اين يونجه، حتا در بين شيخ‌هاي ثروتمند حاشيه‌ي خليج فارس مشتري پيدا كنيد يا نه!
5- يك سؤال: اين تصاوير حدود يك ماه پيش برداشت شده است، چرا هيچيك از مقامات محلي استان سخني نمي‌گويند و اعتراضي نمي‌كنند؟ چرا مسئولين وزارت جهاد كشاورزي و بازرگاني پاسخ نمي‌دهند؟ چرا خبرنگاران و اصحاب رسانه خاموش مانده‌اند و به رسالت خود عمل نمي‌كنند؟! چرا تشكل‌هاي مردم‌نهاد هيچ واكنشي نشان نمي‌دهند؟ راستي! اين همه بي‌تفاوتي براي چيست؟

بر روي عكسها كليك كنيد تا آنها را در ابعادي بزرگتر ببينيدdsc۰۴۰۳۶.jpg

     كلام آخر آن كه:

     اگر قرار است ميزان صادرات غير نفتي كشور را با چنين شيوه‌هاي ناپايداركننده‌اي افزايش دهيم، باور كنيد وابستگي صددرصد كشور به منابع نفتي و سوخت‌هاي فسيلي همچنان شرف دارد به چنين صادرات نابخردانه‌اي كه تنها سودش به جيب عده‌اي دلال خليج فارس و امتيازش براي گروهي مدير از ما بهتران اختصاص مي‌يابد و بس!
     باور كنيد صادرات يونجه آن هم در چنين حجم عظيمي، مصداق بارز تشديد شتاب بيابان‌زايي در كشور است و به شيوه‌اي جبران‌ناپذير از كارايي سرزمين مي‌كاهد و بر نرخ فرسايش خاك مي‌افزايد.

موافق(1)مخالف(2)

۱۲ Comments

 1. آقا اینا ما آدمارو هم حساب نمیکنن چه برسه به غذای چهارپایان. کل زندگی ما فدای همسایگان گدا گشنه !!!
  اینم یه جور عیاری حساب میشه از مردم به زور و مفت بگیری و بدی به غریبه .همین چند روز پیش 65 میلیون دلار کمک کردن به سریلانکا واسه برق مگه ما آدم نیسیتم آخه ؟ . دلت خوشه ها کی بیاد اعتراض کنه اینا همه از این راه دارن خودشونو میبندن

  موافق(1)مخالف(0)
 2. امير

  جواب سوال ١) نزولات جوي در همه جا يكسان نيست و حتي در خشكسالي‏هاي شديد ممكن است مناطقي بارشي بيش از ميانگين سالانه خود داشته باشند. در اين صورت منطقي است كه اگر كشاورزي يونجه مي‏كاشته، يونجه بكارد و به بهترين خريدار بفروشد. در منطقه‏اي خشك كه من از آن سراغ دارم (به دليل آنكه در آن يك مزرعه داشتيم) اغلب روستاهاي مجاور ممكن بود در يك سال يكي پرآب و ديگري كم آب باشد.
  ٢) باز هم به جواب سوال يك رجوع كنيد!ضمنا آيا شما مطمئن هستيد كه اين يونجه‏ها در دشت قهاوند كاشته شده‏اند؟
  ٣) به نظر شما بهتر نيست اين دامداري هاي نازپرورده (منظورم بيش از ظرفيت اقليم ايران) ورشكست شوند تا در دراز مدت فشار بر منابع كاهش يابد؟ آيا بهتر نيست به گياه خواري عادت كنيم زيرا توليد گوشت تحميل فشار زياد بر محيط زيست به همراه دارد.
  ٤) آزاد كردن قيمت‏ها روش بسيار خوبي است. اما روش استدلال شما فكر نمي‏كنم درست باشد. در شرايط فعلي قيمت آب همين است كه هست و ارتباطي به محيط زيست ندارد. ممكن بود نفت و انرژي مثل ١٠ سال پيش، ارزان مي‏بود در اين صورت صادرات يونجه توجيه مي‏شد؟!
  ٥) اميدوارم شما موفق باشيد و بتوانيد همه را مثل خودتان دلسوز محيط زيست كشور كنيد، اما به نظر من اين پستتان خيلي قوي نبود. فكر نمي‏كنم مسوولين استان از لخاظ قانوني حق داشته باشند كه در چنين موضوع تجاري ساده‏اي دخالت كنند.

  من واقعا از وبلاگ شما لذت مي‏برم. اميدوارم جسارت بنده را ببخشيد.

  پاسخ:
  جناب امير عزيز:
  ممنون از درج نظر مشروح و دقت نظر شايسته شما
  راست آن است كه كشاورزي كنوني در كشور ما در اغلب موارد صرفه اقتصادي ندارد، چرا كه ما به ازاي مصرف يك متر مكعب آب، چيزي در حدود 700 گرم ماده خشك برداشت مي كنيم و افزون بر آن، راندمان آبياري ما، حدود 30 درصد است. حال حتا اگر نرخ ضايعات مواد غذايي را پس از برداشت هم درنظر نگيريم، آشكار است كه چنين كشاورزي اي، اگر حمايتها و رانت‌هاي دولتي از آن برداشته شود و قيمت و آب و برق مصرفي آن، واقعي محاسبه شود، نه‌تنها مقرون به صرفه نيست، بلكه زيانده و تشديدكننده ناپايداري سرزمين است. بنابراين، افزايش وابستگي معيشتي به سرزمين، تا هنگامي كه ما از يك كشاورزي مكانيزه و علمي برخوردار نيستيم، كاري بس خطرناك و بيهوده خواهد بود. حال به همه اينها شرايط دشوار كنوني كشور و فشار بيش از حد دام بر مراتع را در سال خشك كنوني اضافه كنيد تا دريابيد كه آيا صادرات علوفه در چنين زماني واقعاً به نفع كشور و منابع طبيعي آن است يا خير؟
  باز هم ممنون.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. يه مظلوم كه كه زير سلطه ظالمان است

  فقط اينو بگم كه اوايل انقلاب ما حدود 70درصد از درياي خزر سهم داشتيم الان 7درصد.جامعه ما جامه مردمي نيست بلكه دردست افراد قدرت منده ما همه مهره شطرنجيم. هم براي خودم و تمام هم وطنام متاسفم و خدا ازشون نگذره ما كه زورمون بهشون نميرسه.البته درياي خزر يه جزئ كوچيكيشه.فقط بدونيد كه نفت ما ملي نشده وگرنه تمام مردم رو تامين ميكرد.

  موافق(1)مخالف(0)
 4. یونجه کار

  با سلام
  چرا همیشه مسائل رو از یک جهت نگاه میکنید.
  شما از کجا میدانید دلیل اصلی افزایش قیمت گوشت صادرات یونجه هست؟

  موافق(0)مخالف(0)
 5. یونجه کار

  من یونجه را در سال 87به قیمتهایی بین 260 تا 300 تومان برای هر کیلو می فروختم و گوشت در آن زمان بین 6000تا700تومان بود در سال88قیمت فروش یونجه 200تا 230بود و گوشت حدود8000تا 10000تومان بود امسال من برش اول یونجه ام را از 70تومان تا نهایتا130تومان آن هم با وجود خشکی بیش از حد یونجه که در بهترین کیفیت تولید میکردم.توجه داشته باشید که هزینه برداشت هر کیلو یونجه بین 40تا50تومان برای هرکیلو میباشد و هزینه کاشت آن برای هر هکتار دو میلیون تومان میباشد و هزینه آبیاری و کارگری آن نیز به این ارقام اضافه کنید.
  اگر وضع به همین منوال باشد در سال آینده یک هکتار یونجه نیز باقی نخواهد ماند چون همه کشاورزان مزارع یونجه خود را شخم میزنند و ذرت را جایگزین میکنند که به هیچ عنوان به صلاح اقتصاد و ذخیره آب کشور نیست

  موافق(1)مخالف(0)
 6. یونجه کار

  شما میدانید کشورهای حاشیه خلیج فارس در کشور مصر اقدام به خرید زمین و کشت یونجه میکنند؟ آیا فهم اقتصادی دارید که این بازار یک فرصت استثنایی برای کشور میباشد؟ کشاورز،تراکتور دار،دلال،کارگر،دلال،کامیوندار،شرکتهای حمل و نقل،بخش صادرات و حملو نقل دریایی... همه و همه از این بخش درامد مختصری کسب میکنند و از همه مهمتر ارزی که وارد کشور میشود
  اگر چین چنین بازاری را در نزدیکی خود داشت روی پشت بام خانه خود نیز یونجه کاری راه می انداختند

  موافق(2)مخالف(0)
 7. یونجه کار

  اگر ما کشاورز هستیم میدانیم کشت یونجه هیچ لطمه ای به منابع آب نمیزند و حتی پیامدهای زیست محیطی خوبی نیز برای محیط زیست دارد وآب مصرفی آن نیز در مقایسه با سایر محصولاتی نظیر ذرت و کنجد و انواع صیفیجات بسیار ناچیز است

  موافق(2)مخالف(0)
 8. درود بر یونجه کار عزیز.
  من نمی دانم شما اهل همدان هستید یا خیر. به هر حال، امیدوارم وضعیت ناهنجار دشت قهاوند و کبودرآهنگ را ندیده باشید که اینگونه سخن می رانید.
  در شرایطی که تراز دشت منفی است، هر نوع فعالیت کشاورزی به معنای نابودی کامل توان اکولوژیک دشت خواهد بود. شما که نمی خواهید فرزندان این نسل، ما را نبخشند! می خواهید؟
  زنده و سرفراز باشید.
  در ضمن اوضاع تخریب سرزمین در مصر اسفبار است برادر.

  موافق(0)مخالف(0)
 9. صبحي

  صادرات چرا
  دركشورمابابحران فروش شيرروبروهستيم بااين وجودچين اول يونجه را(پرازعلف)ازهمدان حداقل به نرخ 2200ريال براي هركيلوگرم خريداري كرده ايم كدام كشاورزيونجه خودرابه نرخ 700ريال فروخته حتمايونجه تربوده است دراين دامداري باوجود6000دام 1000تن يونجه نتوانسته ايم ذخيره كنيم انوقت آقايان باخيال راحت دستورصادرات مي دهندواصلابه فكردامدارنيستند اگرپارسال تعدادزيادي ازدامداران متوسط وكوچك ازبين رفتندامسال بااين اعمال دامداريهاي بزرگ نيزازبين مي روندچه كسي جوابگوي ازبين رفتن صنايع حياتي مملكت است؟يادآن پيرجماران بخيركه فرمودنداين صنايع درراس همه صنايع هستندآقايان چرايادشان رفته است.

  موافق(0)مخالف(0)
 10. پس امسال نرخ به 220 تومان رسیده است؟

  موافق(0)مخالف(0)
 11. صبحي

  فريادمان رابرسرچه كسي بكشيم گوش شنواكجاپيداكنيم ازصادرات يونجه جلوگيري كنيد دامداريهادارندازبين مي روندشيخ نشينان فقط بايدازشيراستفاده كنندشيرخوردن را برمردمايران زمين حرام نكنيد درداخل كشوريونجه به 2750ريال رسيده است ديگردامدارتوان پرداخت نداردوجه شيرراسه ماهه مي دهند(اگرورشكسته نشوند)وجه يونجه رانقدمي خواهند آنچه به جايي نرسدفرياداست

  موافق(0)مخالف(0)
 12. البته گمان برم قيمت يونجه پس از شروع طرح تحول اقتصادي بسيار بالاتر رود!

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید