چرا مثل امام جمعه کاشمر کم داریم؟

امام جمعه کاشمر

    سید قاسم یعقوبی، امام جمعه کاشمر اخیراً در سخنانی هنجارشکنانه به یکی از مصادیق بارز خرافه‌پرستی در کشور تاخته است؛ خرافه‌ای که شوربختانه از طریق برخی از مردم، گروه‌های مذهبی و برنامه‌های تلویزیونی ترویج و تقویت هم می‌شود. آقای یعقوبی می‌گویند: «این عمل که خون جلوی دسته‌های عزاداری یا عروس و داماد و… می‌ریزند، هیچ منفعتی ندارد؛ اینکه گمان می‌کنند رد شدن از روی خون باعث سلامتی و ایمنی می‌شود، در واقع خرافات و جاهلی است. حتا گاه دیده می‌شود که برخی افراد، خون قربانی را روی دیوار خانه می‌ریزند یا به خودروی خود می‌مالند که این هم از خرافات است؛ در دوره‌ی جاهلی، گوسفندی را می‌کشتند و خون آن را به دیوار کعبه می‌ریختند که خداوند از آن‌ها قبول کند ولی اسلام، این عقاید را رد کرد.»

آیا امام حسین (ع) از چنین کاری راضی است؟!!

    ضمن قدردانی از بیان چنین سخنان ارزشمندی، آرزو می‌کنم که امثال آقای حجت‌الاسلام اشکوری‌ها – مدیرکل اوقاف استان گیلان – که مصداق مبارزه با خرافه‌پرستی را در قطع درختان کهنسال – یا به قول ایشان درختان مقدس‌نما – می‌دانند، هم در باورهای خود تجدید نظر کرده و به سید قاسم یعقوبی‌ها بپیوندند و اجازه ندهند تا هیچ جاندار بی‌گناهی برای تبرک و امنیت خانه و اتومبیل و دیگر متعلقات ما آدم‌های خودخواه خون‌شان بر کف آسفالت خیابان‌های شهر ریخته شود و منظری شرم‌آور را بیافریند.

وای بر ما ...

    به راستی که چه زیبا در آیه‌ی ۳۷ سوره حج آمده است: «خدا این خون‌ها و این گوشت‌ها را از شما نمی‌خواهد، بلکه خداوند از شما پاکی و تقوا می‌خواهد
    آری، به جای تظاهر به دینداری و ریخت‌و پاش‌هایی چنین، اگر راست می‌گوییم، درختی بکاریم، کبوتری را سیراب کنیم، در راه مانده‌ای را دست گیریم و آب را گل نکنیم.

یک نفر با موبایل دارد لابد از فواید احترام به زیستمندان طبیعت سخن می گوید!!

    در همین باره:
   – سخنان امام جمعه کاشمر در نکوهش قربانی کردن
   – بازتاب سخنان سید قاسم یعقوبی در تارنمای انجمن حمایت از حیوانات

15 فکر می‌کنند “چرا مثل امام جمعه کاشمر کم داریم؟

 1. محمد افراسیابی

  محمد جان ای‌‌کاش این عکس‌ها را نمی‌گذاشتی!
  یکی از راه‌های مبارزه با خشونت پرهیز از نشان دادن اعمال خشونت‌آمیز است. دیدن مکرر این اعمال، موجب عادی‌شدن آن‌ وقایع زشت می‌شود و قبح مسئله را از بین می‌رود.
  در این‌جا موقع پخش اخبار، اگر به اجبار عکسی، فیلمی که نشان‌دهنده‌ی صحنه‌های خشونت‌آمیز باشد، ابتدا اخطار می‌دهند. برعکس آن‌جا که حیوانات زبان‌بسته را در ملاء عام زیر تیغ می‌برند، برای حفظ سلامتی خودشان یا مبارکی جشنی و انسان‌ها را در ملاء عام به دار می‌کشند به بهانه‌ی اصلاح جامعه.

  پاسخ:
  جناب افراسیابی عزیز، شما درست می گویید. اما حکایت در اینجا چیز دیگری است. این مناظر، همان مناظری هستند که متاسفانه اغلب به عنوان یک ارزش در کوی و برزن و حتا در مراسم جشن و عروسی قابل مشاهده هستند. هر روز می توان پلاکهای خونی اتومبیل آخرین مدلی را در خیابانهای پایتخت دید که برای تبرک! خون حیوان زبان بسته ای به آن آغشته شده است! برای مبارزه با چنین رویه های خشونت محورانه ای باید مصادیقش را نشان داد. اگر جنگ بد است و قتل عام انسانها منزجرکننده است، برای نمایش چندباره تصاویر زنان و کودکان بی گناهی است که در همین جنگها به ناجوانمردانه ترین شیوه ممکن به قتل می رسند که آخرین نمونه آن در غزه، هنوز تر و تازه است. آیا فکر می کنی اگر پوشش گسترده تلویزیونی از جنایت اسراییل در غزه نبود، جنگ طلبها آن را متوقف می کردند؟!!

 2. محمد افراسیابی

  نه، با استدلالت موافق نیستم. خشونت، خشونت می‌آفریند. درست که عکس عمق فاجعه را نشان می‌دهد ولی قلم تواناتر از دوربین است. من با نشان دادن این خشونت‌ها میانه‌ای ندارم.
  کاش از این امامان جماعت بیشتر می‌داشتیم که مبلغ مهر هستند نه چون آنان که از محراب نماز جمعه، آرزوی تروریستی را می‌کند که تیری به مخالفش زند.
  ای کاش! و ای‌کاش که ما از خرد خدادادی خویش می‌توانستیم بهره‌ای گیریم!

  پاسخ:
  موافقم! کاش شمار چنین روحانیون خردمند و صلح‌طلبی نه فقط در بین مسلمانان که در بین دیگر ادیان نیز افزون شود تا دیگر شاهد به خاک و خون کشیده شدن انسانها به بهانه‌ی دین نباشیم. آیا می دانید تاکنون چند میلیون انسان در جنگهای درگرفته بین پیروان همین ادیان آسمانی جان خود را از دست داده اند؟! چرا؟!!
  به هر حال، موافقم که خشونت، خشونت می آفریند؛ اما با چنین استدلالی باید سینمای جهان را تعطیل کرد! چرا که سینمای امروز جهان، و به خصوص سینمای هالیوود کاری با چشمان ما کرده است که دیگر بسیاری از فجایع انسانی در نظرمان، موضوع پیش پا افتاده ای به نظر می رسد! ما برای بیزینس خود، جنایتی بزرگ را ترتیب داده ایم: و آن جنایت نامش، مرگ عاطفه و وجدان انسانی است.

 3. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » چرا هنوز می‌توان مصادیقی از حیوان‌آزاری را در ایران دید؟!

 4. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » این رسم را لطفاً پایان دهید مدیران عزیز مملکتی!

 5. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » وقتی که آخوندهای سبز می‌آیند! این بار از باغ شوکت‌آباد بیرجند …

 6. گرداب

  سلام برادر بزرگوارم
  برای اینکه دنیا را بهتر ببنیم و روشن فکر شویم لازم نیست که به قله های مرتفع بریم ، بهتر است همه افکارمون و همه سخنانمون و همه نوشته هامون از روی عقل و منطق صورت بگیره نه اینکه از روی تعصب و جبهه گیری چه از روی جهالت و چه از روی دشمنی ضربه به دین و آیین خود بزنیم.

  ما مسلمانیم و شما هم که از اسمتون پیداست ( محمد ) تو یه خانواده مسلمان بدنیا اومدین .

  آیا تا بحال شما قرآن خوندین؟
  آیا تا بحال از سخنان پیامبر چیزی شنیدی یا خوندی؟
  اصلا میدونی هدف از خلقت انسان چی بوده؟
  اصلا میدونی چرا قبل از اینکه انسان خلق بشه خداوند این همه موجودات و درختان و میوه ها و… رو خلق کرده؟؟؟؟
  اصلا میدونی هدف از خلقت دایناسورهای عظیم الجثه قبل از خلقت انسان چی بوده؟
  اگه یه کم فکر میکردی به تمام این سوالات میرسیدی!!!

  متاسفانه ما ایرانیا بدون تفکر یه حرفایی میزنیم و یا یه کارایی میکنیم که باعث ضربه های فراوانی به خودمون و اطرافیانمون میشیم.

 7. iman

  قربانی گوسفند
  جنایتی عادی!
  دردی که کسی آن را درک نمی کند!
  گناهی بزرگ برای خشنودی الله!

  این رسم در کشورها و ادیان دیگر هم هست منتها برای خدایانی با نامهای دیگر!

  اگر انسان به اشتباه در حال حاضر گوشت میخورند ، میتواند مانند انسان حیوانها را بکشد ،
  میتواند آنها را بیهوش (مثلا با شوک برقی مانند کافران ) کرده بعد جنازه آن را مصرف کند

  به عنوان یک پزشک عرض می کنم
  این طرز فکر اشتباه هم که مذهبیون دارند که با این طرز کشتن خون گوشت می رود وگوشت بهتر و. …
  از نظر علمی و پزشکی کاملا اشتباه هست

  درضمن توجه کنید تفاوت بزرگ معنایی و تاریخی بین دو کلمه قربانی و کشتن هست
  اگر دوست داریم به عنوان فردی مذهبی قربانی کنیم ، میتوانیم با دادن پول آن به یتبمان ، مراکز خیریه ، ساخت بیمارستان و…
  کارهایی زیبا و خوب انجام دهیم

  خیلی ممنون از درج این مطلب
  ایمان . ن

 8. علی

  آفرین به این مرد شریف(حاجی یعغوبی)با این روشن فکریش.به این مرد باید گفت افتخار کاشمر
  باتشکر

 9. حمید مقدم

  آفرین به آقای یعقوبی. در کشور اسلامی ما از این خرافات ها زیادند که ایشان به یک نمونه اشاره کرند و امید میرود که در راستای از بردن خرافات و خرافه پرستان دولت حمایت بیشتری کند و رهبران دینی هم در این صحنه خضور داشته باشند . چراکه امروزه خرافات با زندگی مردم ما اجین شده است ..
  ریختن خون شیطان را خشنود میکند چرا که او خون و خونریزی را دوست میدارد و از ان لذت میبرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *