مصداق اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی و سه شنبه ها!

    حدود شش سال پیش، مقاله‌ای از دوست عزیزم، دکتر حسن کریم‌زادگان را در مهار بیابان‌زایی منتشر کردم که همچنان تأمل‌برانگیز و خواندنی است. حسن کریم‌زادگان که در شمار آن گروه ازنخبگانی است که هم به موضوع محیط زیست و هم اقتصاد اشراف داشته و تاکنون چندین کتاب و پژوهش را در این حوزه منتشر و هدایت کرده است، در سال 1389 می‌گوید:
به طور میانگین مصرف هر لیتر بنزین توسط هر فرد صاحب خودروی شخصی در تهران 6 برابر قیمت فعلی بنزین در بازار (4000 ریال) یعنی 24000 ریال هزینه اجتماعی دارد.اگر به طور متوسط ظرفیت هر باک خودرو را 40 لیتر فرض کنیم ، صاحبان خودروی شخصی در هر نوبت سوخت گیری برای جبران هزینه اجتماعی استفاده از خودروی شخصی ،به جای 160000 ریال باید 960000 ریال یا حدود صد هزار تومان بپردازد.

طرح از مریم بهمن

    بنابراین، با توجه به قیمت کنونی بنزین، رقم مورد اشاره در شرایط امروز کشور به 250 هزار تومان افزایش یافته است.
در واقع نظام قیمت گذاری فعلی هزینه‌های بسیار سنگین احتراق بنزین در شهر تهران را در نظر نمی‌گیرد و این امر مبنای تداوم شصت ساله آلودگی هوای تهران است. طبیعی است در صورت رعایت این رویکرد، یعنی: پرداخت هزینه های اجتماعی بنزین توسط مصرف کنندگان، شاهد رونق بازار انرژی‌های تجدید پذیر، حمل و نقل عمومی، استفاده بیشتر از دوچرخه و پیاده روی خواهیم بود. رخدادی که سبب می‌شود سه‌شنبه‌های بدون خودرو، داوطلبانه و پراشتیاق به تمامی روزهای کاری هفته تسری یابد.
تأمل‌برانگیزتر آنکه آنچه از منظر اقتصاد محیط زیستی اهمیت دارد و ماجرای تداوم آلودگی هوای تهران و دیگر کلان‌شهرهای وطن را مورد فراکافت قرار می‌دهد، چیزی جدای از مکتب اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند، نیست. به زبانی ساده‌تر، یکی از شناسه‌های عینیت یافتن شعار سال 1395، یعنی: «اقتصادی مقاومتی؛ اقدام و عمل»، همانا حمایت از پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو توسط تمامی مردم، ارگان‌های دولتی و نهادهای حاکمیتی نظیر قوه محترم قضاییه، بیت مقام معظم رهبری، فرماندهی کل نیروهای مسلح، مجمع تشخیص مصلحت نظام، حوزه‌های علمیه و صدا و سیما است. نمی‌شود یک گوشه نشست و انتظار داشت که اقتصاد مقاومتی عینیت یابد؛ اینک زمانه اقدام و عمل است.
همین و تمام.

5 فکر می‌کنند “مصداق اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی و سه شنبه ها!

 1. رازی

  چندی پیش کمپانی تسلا مدل جدیدی از ماشین تمام الکترونیکی خود را با نام تسلا برای آخر سال ۲۰۱۷ پیش فروش کرد. تنها در عرض ۲ هفته ۴۰۰ هزار ماشین تسلا ۳ پیش فروش شد. چیزی که موجب شگفتی بسیاری شد. جالب اینجاست که قیمت این خودرو ارزان هم نیست.

 2. محمد شرافت

  علی رازانی اولین نفر به جمع خانواده دوستاران آوای طبیعت استان تهران
  علی رازانی اولین نفر وجوانترین نفر که توانست باکسب دریافت آموزش محیط زیست ودریافت کارت عضویت به جمع خانواده برزگ دوستاران اوای طبیعت استان تهران به پیوند http://www.ngo22.ir

 3. محمد شرافت

  دومین آشپز خانه همسو با محیط زیست در منطقه 22
  تاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۵
  دومین آشپز خانه همسو با محیط زیست و سلامت در منطقه 22 تهران

  استفاده از طروف قابل بازیافت صورت پذیرفت.

  باآموزش موثر و پیگیری مستمر توسط

  سازمانهای مردم نهاد NGO برای اطلاع رسانی شایسته

  وبر پا داشتن یک حرکت فرهنگی موثر می تواند بسیار مفید باشد.

  استفاده از ظروف یک بار مصرف پلیمری که منشاء موادنفتی وتجزیه نا پذیر در محیط زیست دارند.

  این امکنه با تعییر نگرش استفاده از ظروف پلیمری و

  تبدیل به ظروف آلومینیم قابل باز یافت به چرخه تولیدوتجزیه پذیر گردید

  امید است با کاهش ظروف یک بارمصرف پلیمری در سراسر کشور شاهد باشیم

  همچنین این امکنه عمومی موفق شد برای کلیه کارکنان هم کارت سلامت وهم کارت عضویت دوستاران آوارای طبیعت استان تهران دریافت دارند http://www.ngo22.ir

  ارسال توسط محمد شرافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.