🔸️ریشه‌های ترویج خشونت را چگونه باید مهار کرد؟🔸️

🔸️ریشه‌های ترویج خشونت را چگونه باید مهار کرد؟🔸️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ فرض کنیم اندرو آدامسون کارگردان #شرک، به جای بیست‌سال پیش، امروز می‌خواست همان اثر را خلق کند، بی‌شک این دو بخش که در ویدئوهای اول و دوم مشاهده می‌فرمایید، دیگر اجازه پخش پیدا نمی‌کرد!

۲️⃣ دنیا در حال پیشرفت است و سواد، فهم بوم‌شناختی و حساسیت مردم نسبت به حقوق محیط‌زیست، به ویژه حیوانات در حال افزایش است. اینک حتی روانشناسان بر این باورند که راه کاهش خشونت از دبستان‌ها می‌گذرد و اگر می‌خواهیم با نسلی پرخاشجو، سلطه‌گر، لاابالی و بی‌مسوولیت روبرو نباشیم، باید بکوشیم تا از رعایت حقوق حیوانات شروع کنیم.

۳️⃣ استاد #عبدالحسین_وهابزاده، ایده‌پرداز و بنیانگذار مدارس طبیعت در ایران، سال‌ها پیش هشدار می‌داد که نباید برای شمارش حیوانات از پیشوندهایی چون قلاده، راس، قطعه یا بال استفاده کرد. او راست می‌گفت … جامعه‌ای که پست‌ترین هم‌نوعانش را با صفت‌هایی حیوانی خطاب می‌کند، هرگز نمی‌تواند نسلی را تربیت کند که در نمایش اعدام یا تحقیر آدم‌ها در معابر عمومی هلهله به راه نمی‌اندازد. ما از مدرسه باید شروع کنیم؛ قصه روباه مکار، جغد شوم، دوستی خاله خرسه، بزبز قندی، سگ صفت، گرگ‌زاده، کفتار پیر، کرکس جاسوس، خفاش شب، مرغ مغز، یابو علفی و الاغ نفهم را باید پایان دهیم. نسلی که تفریحش در کودکی پرتاب سنگ به سگ‌ها و بریدن دم گربه‌ها بوده، در بزرگی احتمال آنکه اسیدپاش شود و یا از تماشای تحقیر چند دزد و اوباش در خیابان لذت ببرد و سلفی بگیرد، بیشتر است.

۴️⃣ مدارس طبیعت آمده بود تا بگوید: من هستم، چون ما هستیم چون این سرزمین است. محصول مدرسه طبیعت که دلش برای آب خوردنِ یک سپیدار هم می‌سوخت و دنبال سیراب‌شدنِ همه زیستمندان از زنبورها و خرگوش‌ها تا سگ‌ها و گربه‌ها بود، هرگز اجازه نمی‌دهد تا انسان هتک حرمت شود و به همه مخلوقات پروردگار با احترام می‌نگریست. محصول مدرسه طبیعت یک خداجوی واقعی است زیرا کلام آیت‌الله شیخ محمود شبستری را عمیقاً باور دارد که می‌فرمایند: جهان چون خط و خال و چشم و ابروست ؛ که هرچیزی به جای خویش نیکوست.

۵️⃣ درد و آه بر آنهایی که اتهام ضدخدایی بر مکتب مدارس طبیعت زدند و تاسف‌آورتر آنکه برخی از این اتهام‌زنندگان متحجرینی تمامیت‌خواه و داعشی‌فکر نبودند، بلکه خود را متخصص حوزه محیط‌زیست هم می‌دانند.

۶️⃣ هر کشور دیگری اگر فرهیخته‌ای چون عبدالحسین وهابزاده داشت، عالی‌ترین نشان‌های ملی خود را نثارش می‌کرد؛ نه اینکه آن مرد بزرگ را در هشتمین دهه از زندگیش چنین بیازارند و خون به دل کنند.

#مدرسه_طبیعت
#عبدالحسین_وهابزاده
#راه_مهار_خشونت_از_مدارس_طبیعت_میگذرد

https://instagram.com/p/CGFNC8OFG8x/?igshid=l02d2bmaz09q

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید