⭕️خبرگزاری مهر خبر داد: اعلام موجودیت ستاد مردمی احیای کرکس کوه «سماک»

⭕️خبرگزاری مهر خبر داد: اعلام موجودیت ستاد مردمی احیای کرکس کوه «سماک»

🔷ستاد مردمی احیای کرکس کوه «سماک» برای صیانت از منطقه حفاظت شده کرکس که در معرض تخریب قرار گرفته است با انتشار بیانیه ای اعلام موجودیت کرد.

🔸به گزارش خبرگزاری مهر، منطقه حفاظت شده کرکس با دره‌هایی پر پیچ و خم و دامنه‌هایی زیبا مشتمل بر روستاهایی خوش آب و هوا از جمله روستای زیبای ابیانه از جمله اهداف گردشگران و کوهنوردان است. شهرستان نطنز هویت تاریخی، تمدنی، فرهنگی و حیات ۱۴ هزار ساله خود و بهترین کریدور آب و هوایی و سه اقلیم کوهستانی، معتدل و کویری، همچنین مرغوبترین محصولات باغی و گیاهان دارویی و حیات وحش و ۴۰۰ رشته قنات و سایر سفره‌های آب زیرزمینی مناطق کویری خود را مدیون رشته کوه کرکس است.

کرکس نیز همانند دماوند، متعلق به همه ایرانیان است و تخریب کرکس به منزله‌ی جریحه‌دار نمودن قلب ایران بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

اینک که در منطقه حفاظت شده کرکس، مجوز بهره برداری حدود ٧٠ معدن، صادر و حیات انسانی، نباتی، حیوانی و محیط زیست منطقه در معرض خطر قرار گرفته و حتی آرای قطعی شورای عالی معادن نیز در مورد تعطیلی، عدم تمدید جواز معادن، لزوم رعایت مقررات و جبران خسارات وارده اجرایی نشده است لذا حامیان محیط زیست در سراسر ایران و علاقمندان و دلسوزان طبیعت زیبای نطنز و سازمان‌های مردم نهاد، تصمیم به تأسیس ستادی مردمی و منسجم گرفتند تا وظیفه ملی، شرعی، قانونی، انسانی و امانی خود، نسبت به نسل‌های آینده و محیط زیست را با الهام از دین مبین اسلام و اصل پنجاهم قانون اساسی (با استفاده از شیوه‌های قانونی و مدنی در جهت جلوگیری از تخریب بیشتر کوه کرکس و محیط زیست منطقه و جبران خسارات وارده) انجام دهند.

اهداف اولیه سماک به شرح ذیل است:
۱_ تلاش برای ممانعت قانونی از صدور مجوزهای جدید و عدم تمدید مجوزهای فعلی از طریق مکاتبه با سازمانهای ذیربط و عنداللزوم اقدام حقوقی و قانونی
۲_ مطالبه‌حقوق عامه (به ویژه اهالی منطقه حفاظت شده کرکس) ناشی از عدم بهره برداری صحیح و اصولی از معادن
۳_ ارائه و پیشنهاد تمهیدات لازم جهت کاهش آسیب‌های احتمالی ناشی از فقد یا تفسیر مختلف قوانین و عدم آگاهی عمومی نسبت به حفظ محیط زیست.
۴_ ارائه راهکار دیده‌بانی و نظارت بر اجرای دستورالعمل‌ها و قوانین مربوط به معادن در منطقه حفاظت شده کرکس.
۵_ اطلاع‌رسانی موارد نقض قوانین جاری معادن و اقدام عملی با استفاده از ابزارهای مدنی و حقوقی مطابق با قوانین جاری کشور به نهادهای قضائی و نظارتی
۶_ آموزش جوامع محلی در خصوص حفظ محیط‌زیست و توسعه پایدار و توصیه به جایگزینی گردشگری پایدار مبتنی بر اصول و الزامات محیط‌زیستی.
۷-هر اقدام ،توصیه،مکاتبه و پیگیری لازم دیگری که برای حفظ محیط زیست و کوه کرکس ،ضرورت داشته باشد.
بدیهی است کمیته‌های تخصصی لازم جهت پیگیری و انجام امور محوله، متعاقباً شروع به کار خواهند کرد.

در پایان ذکر این مطلب، لازم است که کلیه فعالیت‌های فوق، داوطلبانه، تبرعی و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی است، همچنین این ستاد به هیچ سازمان، ارگان و حزب سیاسی، وابستگی نداشته و صیانت از محیط زیست، وظیفه‌ای عمومی بوده و بر این اساس همه فعالیت‌های مرتبط با محیط زیست از جمله اکتشاف و بهره‌برداری از معادن باید با رعایت الزامات زیست محیطی صورت پذیرد و هر گونه تخریب، غیر قابل جبران است.

به منظور تحقق این اهداف، یاری و همفکری همه افراد (اعم از حقیقی و حقوقی) و سمن‌هایی که مایل به همکاری و همراهی باشند سبب دلگرمی دوستداران محیط زیست و التیامی برای زخمهای کرکس کوه مظلوم و بی دفاع است.

👈لینک خبر در خبرگزاری مهر mehrnews.com/xSLqk

@natanz1394

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید