در ستايش مصطفي خوشنويس و فراخوان سبزش

بياييم در كاشت نهال ارس مشاركت كنيم ...

     مصطفي خوشنويس را بي‌شك همه‌ي آنهايي كه با دانش جنگل و به ويژه درختان كهنسال، آشنايي دارند، مي‌شناسند. او دوست و همكار عزيز و سخت‌كوش من در مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع است. مردي كه به رغم تجربه كردن 55 بهار از زندگي پرفراز و نشيبش، همچنان دلي جوان و قلبي كودكانه داشته و به ندرت مي‌توان انساني را يافت كه به اندازه‌ي او عاشق طبيعت باشد.
    مصطفي چند سالي است كه به بهانه‌ي كاشت نهال اُرس، اين ديرينه‌ترين و ارزشمندترين درخت كوهستاني ايران، جماعتي از علاقه‌مندان سبزينه را جمع كرده و روزي را در دامن طبيعت با كاشت درخت مي‌گذرانند.

    

خوشنويس و يارانش در سيراچالخوشنويس در سمت چپ عكس

    اما نكته‌ي شگفت‌انگيز در باره مصطفي خوشنويس اين است كه او در اغلب روزهاي تعطيل هم در كار تيمار و پژوهش از همين نهال‌هاي ارزشمند است و اُرس‌ها را مانند عزيزترين كسان خود دوست مي‌دارد.
    افزون بر آن، خوشنويس آماده است تا با گشاده‌رويي هر دعوتي از وي را براي انتقال دانش و تجربياتش بپذيرد و از همين رو، انساني متخصص و استثنايي و مانند مادر طبيعت گشاده رو، مهربان و صبور است.
     خوشنويس مرا ياد آن «تك چترهايي» مي‌اندازد كه فقط برخي از مردم با خود مي‌برند و دعاي باران در كوهستان مي‌خوانند …

مصطفي خوشنويسمصطفي خوشنويس (سمت چپ عكس)

    
     اميد كه مانند او در زيست محيط وطن بيشتر و بيشتر شود …
    پس اين بار هم دعوتش را لبيك گفته و در چهارمين روز از ارديبهشت 88، در ضيافت كاشت 500 نهال اُرس که از درخت کهنسال کرچان بدست آمده و 300 اصله نهال تولید شده از درختان اُرس سیراچال شركت كرده و روزي بيادماندني را در جفت 5 زندگي مصطفي در دامنه‌هاي جنوبي البرز، براي او و خودمان مي‌آفرينيم.
    براي كسب اطلاعات بيشتر به تارنماي انجمن اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع مراجعه فرماييد و يا مستقيماً با وي – 09123607256- تماس بگيريد.

8 فکر می‌کنند “در ستايش مصطفي خوشنويس و فراخوان سبزش

 1. متيني‌زاده

  خيلي خوشحالم كه يكي از پست‌هاتو به كسي اختصاص دادي كه از خيلي از ماديات و معنويات زندگيش بخاطر حفظ، پاسداشت و نكوداشت منابع طبيعي و بخصوص جنگل‌ها گذشته. چنين افرادي بسيار در اين سرزمين اندكند. براي من كه نزديك به 18 ساله با او هستم افتخار بزرگي رو احساس مي‌كنم. او را به حق و يقين بايد پدر ارس ايران ناميد. نهال‌هاي ارسي كه او پرورش داده و به عرصه‌هاي طبيعي منتقل كرده و خواهد كرد به داشتن چنين پدري افتخار مي‌كنند مانند ما كه به داشتن چنين دوست و همكاري.
  ويژگي‌هاي مهمي رو تو اشاره كرده‌اي. به يقين او بي‌نظيره.
  كاش مي‌شد از خود او هم نهال‌هايي براي منابع طبيعي اين مرز و بوم تكثيري انجام داد.
  براي او و همه دلسوزان طبيعت و محيط زيست آرزوي سلامتي مي‌كنم

  پاسخ:
  دكتر جان! اين كمترين كاري است كه مي توان براي پاسداشت انسان‌هايي كه طبيعت را از منظر تخصص خود، عاشقانه دوست دارند و تيمار مي كنند، انجام داد. خوشنويس سزاوار بيش از اينهاست … اميد كه خداي بزرگ و مهربان همواره نگه دار و پشت و پناهش باشد …

 2. انوشيروان شيرواني

  مصطفي خوي و مصطفي روي است
  چون پيمبر هميشه خوشروي است
  يك دوصد فسانه ميداند
  هر زمان ترانه ميخواند
  بذر شادي بپاشد او هر جا
  در نبودش غم است پا بر جا
  خوشنويس است و بهر جمله عزيز
  سينه اش زنور حق لبريز

 3. مرد خاکی

  با درود فراوان بر درویش عزیز

  ممنون از تشریف فرماییتون…

  تا حالا به چیزی که گفته بودید فکر نکرده بودم ولی به گفته تان عمل کردم….

  پیروز باشید

 4. فهیمه

  سلام خدا قوت
  با تشکر از اقای درویش و جناب آقای خوشنویس
  لطفا در صورت امکان آدرس بهتر و دقیق تری از مکان درخت ارس در شهرستانک را بفرمایید بنده چندین سال است که شهرستانک رفته ام ولی تابحال چنین چیزی را نشنیده بودم بسیار مشتاقم ک این درخت را از نزدیک ببینم اگر ممکن است آدرس بهتری جهت دسترسی بفرمایین ممنون

 5. بینام

  با سلام
  امیدوارم در خصوص شناسایی درختان دیر زیست با گوشه چشمی فعالیت دیگران را هم ببیند حد اقل مالکیت معنوی را در نظر بگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.