نامه‌ي سرگشاده‌ي هفت تشكل علمي به وزير!

    دقايقي پيش با آقاي مهندس پورميرزايي از همكاران عزيزم در اداره‌ي كل منابع طبيعي استان گيلان صحبت كرده و آخرين خبرها و بازتاب‌هاي فرمان حيرت‌انگيز وزير جهاد كشاورزي را از او جويا شدم. ايشان اشاره كردند كه اگر واقعاً آقايان دغدغه‌ي ساخت پالايشگاه و پتروشيمي را دارند، ما مي‌توانيم ظرف 24 ساعت يك قطعه زمين بلامعارض در سطح استان به ايشان واگذار كرده كه هيچ گونه مشكلات حاد زيست‌محيطي هم نداشته و نياز به تخريب جنگل هم نباشد. همان گونه كه تاكنون بيش از 14 هزار هكتار از اراضي منابع‌طبيعي را براي ايجاد اشتغال‌زايي و توسعه‌ي صنعت واگذار كرده‌ايم. امّا به نظر من ادعاي ايشان محل ترديد دارد! چرا كه هم‌اكنون بيش از 50 درصد از صنايع موجود در شهرك صنعتي فعلي گيلان عملاً بلاستفاده يا نيمه تعطيل شده است؛ اگر دلشان براي شكوفايي صنعت مي‌سوزد، چرا همين سرمايه‌گذاري‌هاي متروك مانده را رونق نمي‌بخشند و زنده نمي‌كنند؟!
    همچنين در تحولي ديگر، طي اقدامي كم‌‌سابقه و ستايش‌برانگيز، رؤساي هفت مجمع علمي اصلي در حوزه‌ي منابع طبيعي با ارسال نامه‌اي سرگشاده به وزير جهاد كشاورزي از ايشان خواستند تا حكم عجولانه‌ي خويش را پس گرفته و اصلاح كند. اين فرزانگان عبارتند از:
    دكتر محمّدرضا مقدم (رييس انجمن مرتع‌داري ايران)، دكتر تقي شامخي (رئيس انجمن جنگلباني ايران)، دكتر مجيد مخدوم (رييس انجمن ارزيابي محيط زيست ايران)، مهندس كاظم نصرتي (رييس جامعه جنگلباني ايران)، دكتر بيدختي (رييس انجمن آبخيزداري ايران)، دكتر قنبر ابراهيمي (رييس انجمن علوم و صنايع چوب و كاغذ ايران) و دكتر احمد رحماني (رييس انجمن اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع كشور).
    هومن نيز خبر داده كه دكتر كريمي، رييس دانشكده‌ي منابع طبيعي دانشگاه تهران هم به شدّت اين اقدام وزير را به چالش كشيده است.
    با اين وجود، تا اين لحظه ظاهراً هنوز مرغ وزير يك پا داشته و حتا دستور انفصال خدمت سوّمين مدير مخالف خود را در بدنه‌ي سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور صادر كرده است!
    آگاهان معتقدند به دنبال گفتگوي ديروز مهندس جلالي – عالي‌ترين مقام وزارت متبوع پس از وزير كه هنوز در برابر اجراي حكم مقاومت مي‌كند – با نمايندگان مجلس و حضور ايشان در بهارستان، همه چيز در گرو لابي حداد عادل و احمدي‌نژاد خواهد بود.
    به اميد پيروزي حميد نصري و يارانش و با تشكر از حمايت و همراهي همه‌ي دوستان. به ويژه ديده‌بان محيط زيست ايران و هومن روانبخش و دكتر خسروشاهي عزيز.

    مؤخره:
    براي تغيير ذائقه هم كه شده، نگاهي به گزارش مصور و خواندني محسن عزيز از كوير اسرارآميز لوت بياندازيد و با او همسفر گندم بريان شويد …

موافق(0)مخالف(1)

۵ Comments

 1. کاش یه تشکل مردمی قوی داشتیم که می تونست یه حرکتی در مقابل این کار انجام بده. کاش مجبور نبودیم اینطور منفعلانه فقط منتظر تصمیمات بمونیم.
  کاش می شد یه حرکت مردمی راه انداخت.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. معلوم نیست مسئولین کشور ما از جان این طبیعت زیبا چه می خواهند. مگر می شود که هر کاری را بدون نظرات کارشناسی به پیش برد. آخر این داستان خشم و قهر طبیعت است. مثل حادثه سیل نکا ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. به دلیل یک مساله فنی در وبلاگ شما و سرویس بلاگ خوان محیط زیست ما، ظاهرا به ازای هر پست جدید یک کامنت به مطلب شما در وبلاگ اضافه میشد. با عرض پوزش، فکر کنم مشکل از طریق اضافه کردن فید شما به فید برنر حل شد.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید