عكس گرفتن در كنار لاشه‌ي شكار به چه معني است؟!

اين گل رنگ است
شكفته تا جهان را بيارايد
قانوني هست كه چيدن آن را منع مي‌كند
ورنه ديگر جهان سحر انگيز نخواهد بود
و دوباره سپيد و سياه خواهد شد …

آيا قتل عام پرندگان افتخار دارد؟!

ديروز خبري را منتشر كردم كه اشك و افسوس بسياري از طرفداران راستين طبيعت وطن را موجب شد؛ اين كه يكي از هموطنان من به خود اين اجازه را مي‌دهد تا با تفنگ دوربين‌دار بسيار گران‌قيمت خويش، يكي از معدود پلنگ‌هاي بي‌نظير ايران را كه طول آن به 2 متر و 59 سانتي‌متر مي‌رسيد، شكار كند! حيوان ناهمتايي كه گمان نبرم بتوان براي جبران خسارت وارد بر طبيعت ايران، رقمي را تعيين كرده و از آن شكارگر متموّل دريافت نمود. پيش‌تر هم اشاره كردم كه متأسفانه خصلت ددمنشي در بين برخي از همنوعان ما به مرزي نگران‌كننده رسيده، به نحوي كه با افتخار و پس از سلاخي دهشتناك و باورنكردني ماهي‌ها، در درياي خون ايجاد شده، عكس يادگاري گرفته و به دوربين لبخند مي‌زنند!

به اميد اينكه ديگر شاهد چنين تصاوير شرم آوري نباشيم.

و سرانجام امروز هم ديده‌بان شجاع محيط زيست ايران خبر غم‌انگيز و تصوير شرم‌آور ديگري از يك شكاركُش ناجوانمرد منتشر كرد تا اين بار مرا وادار كند، نسبت به اين عمل ضد ارزشي و قبيح كه متأسفانه گويا هنوز براي عده‌اي از انسان‌ها – چه ايراني يا بيگانه – ارزش محسوب شده و با افتخار نه‌تنها در كنار لاشه‌ي اين جانداران بي‌گناه عكس مي‌گيرند، كه حتا آن را با غرور تمام و به نشانه‌ي شجاعت خويش در وبلاگ‌ها و وب‌سايت‌هاي مرتبط انتشار مي‌دهند؛ انزجار خويش را با فرياد رساتر اعلام دارم. به راستي كه اين منتهاي كج‌سليقگي بوده و هشداري جدي است به آنها كه هنوز به باژگونه شدن بسياري از ارزش‌ها در زمانه‌ي ما باور ندارند. براي همين است كه از دوستان همراه مي‌خواهم تا به هر شكل كه مي‌توانند اعتراض خويش را به چنين اعمال شرم‌آوري اعلام داشته تا – دست‌كم – ديگر هيچ قاتل وحوشي جرأت نكند تصوير خود يا شكارچي ديگري را با افتخار در كنار لاشه‌ي شكارشده منتشر سازد.

يادمان باشد كه شكارش‌كش‌ها بيشترين عامل شهادت بيش از يكصد محيط‌بان و جنگل‌بان پاك‌باز اين ديار تاكنون بوده‌اند.

بار ديگر شعر آن دخترك كودكستاني را مرور كنيد و با افسوس و حيرت از خود بپرسيد:

چرا مردم نمي‌دانند كه لادن اتفاقي نيست؟!

پيوست: لطفاً به اين لينك در بالاترين رفته و از ديدگاه‌هاي مخالفين و موافقين اين موضوع آگاهي يابيد و در صورت امكان نظر ارزشمند خويش را در مورد آن درج فرماييد تا هر چه بيشتر مذمت اين حركت در جامعه آشكار شود.

موافق(0)مخالف(0)

۸۱ Comments

 1. بی نهایت شرمنده کردید شباهنگ عزیز.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 2. محمد رضا مسعود

  دوستان عزیز بیائد موافق و مخالف اول همدیگر را تحمل کنیم
  دوم همگی بدون اینکه همدیگر را نفی کنیم در راه قانونمند کردن شکار و اجرای مقررات حفاظت از حیات وحش و زیستگاههای آنهاتلاش اساسی بکنیم . والا با این بحث ها بجائی نخواهیم رسید.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. پیشنهاد شما در شرایطی که در زیستگاه های کشور شکار مازاد بر ظرفیت پذیرش سرزمین وجود داشته باشد، قابل طرح است.

  موافق(0)مخالف(0)
 4. علیرضا

  سلام.
  اخه ادم نا عاقل به اندازه نیا زت شکار کن.این همه پرنده رو یکجا کشتی که چی بشه؟اخه با شیروپلنگ چه کار دارن؟چرا شما اینقدر بی احساسید.وجود این حیووناست که طبیعتو زیبا میکنه.حقشونه سالها برن زندان شاید درس عبرتی بشه برا دیگر دیوانه ها.اینا واقعا اانسانهای سالمی نیستن.قطعا مشکلات روحی روانی دارن.نمیدونم کشتن این همه حیوون یکجا چه لذتی داره/واقعا داره؟

  موافق(0)مخالف(0)
 5. من هم نمی دانم یک انسان چگونه می تواند روزی 300 پرنده را به بهانه تفریح به مسلخ بفرستد؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 6. سامان

  دوستان من شکارچی نیستم ولی خیلی دوست دارم که شکارچی ماهری بشم و می شم.بچه ها شکار در فصل مناسب و اندازه ی مناسب و نوع حیوانی که می خواهیم شکار کنیم نوعی نباشد که در خطر انقراض باشد بسیار تفریح جالبی هست. ما باید به خاطر بسپاریم که ما اشرف مخلوقاتیم و تمامی موجودات برای رفاه حال ما آفریده شده اند. سوال: من می خوام بدونم که دوستانی که با شکار مخالفن آیا گوشت مرغ یا گوشت گاو یا گوشت گوسفند یا تخم مرغ یا لباس چرمی یا ... استفاده نمی کنند؟ (

  موافق(0)مخالف(0)
 7. اشتباه لغتی:اشتباهی شد. درست آن ( در خطر انقراض نباشند)

  موافق(0)مخالف(0)
 8. محمد رضا

  آقای مرتضی: خیلی خوشحال میشم اگه یکم سعی کنید مثل آدم های با ادب و متشخص رفتار کنید می دونم خیال محض ولی واقعا فکر می کنی آدم روشنفکری هستی اگه اینجوری بگی(امیدوارم آدم هایی که از دار و دسته ی شما هستند رو شکار کنند تا نسلتون کلا از روی این زمین کنده شه که خیلی دارید اذیت میکنید. حال این حرف و زدی (امیدوارم که این ژن کثیف شما آدما (محمدرضا خان ها) یکجا متوقف شه و دیگه وجود پیدا نکنید)می خوای به همه بفهمونی می دونی ژن چیه!؟! جواب این حرفت و نمیدم چون که اون وقت فرق بین من و تو چیه؟؟؟

  موافق(0)مخالف(0)
 9. دوستان گرامي:
  بدانيد كه گذشت آن زماني كه وزن انسان به همراه همه ي حيوانات اهلي و خانگي اش به يك دهم درصد از وزن مهره داران جهان هم نمي رسيد!
  اينك وارد بحراني بي همتا شده ايم، زيرا وزن همه ي مهره داران جهان منهاي انسان و متعلقاتش، به 2 درصد هم نمي رسد!
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 10. علیرضا نصراللهی

  اولا به دوست قدیمیم مهندس سام خسروی فرد سلام میفرستم و درک میکنم توضیح مطلب واقع بینانه برای افراد کم اطلاع(در ضمینه های خاص ) ولی احساساتی چقدر سخت وخسته کنندست دوست من. از دوستداران موجودات زنده هم تقدیر قلبی میکنم ولی خواهش میکنم این شور و انرژی واحساسات پاکو با دید کلی ترودر ضمینه های حساستری تقسیم کنید.
  شکار کش بی فرهنگ و به قول شما روانی 15%وشکارچی تفریحی و حرفه ای 5% در از بین رفتن گونه ها نقش داره که قابل اموزش و کنترل و جبرانه 80% بقیه که به صورت تصاعد هندسی و وحشتناکی در حال اتفاق افتادنه
  تخریب ناجوانمردانه و غیر اصولی زیستگاههای حساس اکولوژیکی به بهانه توسعه و برای منافع مادی گروه خاصی است که فساد در منابع طبیعی و زمین بازی و مجوز برداشت غیر اصولی از معدنادن کم ارزش در مناطق حساس به اون دامن زده ضربه ای که 10 سال اخیر به منابع طبیعی خورده تا 100 سال دیگه جبران نمیشه و انوقت جز کالاغ زاغی و شغال و سگ ولگرد وموش وسوسک که زباله های ما انسانهای متمدن و رقیق القلب جمعیت شونو به صورت غیر طبیعی زیاد کرده و رقیب و دشمن گونه های حساس هستند موجود دیگه ای برای دلسوزی باقی نمیمونه و اون وقت معلوم میشه که ضربه به منابع طبیعی چطور به صورت سیل ورانش زمین وبیماری و افات وگرم شدن وخشکسالی فقر و مسائل حاد اجتماعی به ما انسانها بر میگرده و تازه میفهمیم توسعه پایدار یعنی چه و صحبت فقط سر حیوانات نیست اون زبون بسته ها فقط نقش شاخص خطرات اینده نزدیک و برامون دارن وانقدر نکته های پیچیده وجود داره که احساس خفگی به ادم دست مید ومشکل اینجاست که تو جامعه نا سالم ما کار دست کاردون نیست !

  موافق(0)مخالف(0)
 11. درود بر جناب عليرضا نصراللهي عزيز:
  همان طور كه به درستي اشاره كرده ايد، مهم ترين عامل اضمحلال تنوع زيستي در ايران، تخريب زيستگاه است. اما فكر كنيد وقتي به مسئولين وزارت راه معترض شويم كه چرا آمار كشتار رانندگي در جاده ها به مرز 30 هزار نفر در سال رسيده؟ ايشان هم با خونسردي جواب دهند: وقتي سالانه 300 هزار نفر در اثر سكته قلبي و آلودگي هوا و آب و ... تلف مي شوند، تو چرا آمده اي به اين 30 هزار نفر ناقابل گيرداده اي؟!
  .
  حقيقت اين است كه كفگير تنوع زيستي در وطن دارد به ته ديگ مي خورد و ما حق نداريم در اين رزم مقدس براي نجات زيستمندان طبيعت ايران زمين، خود را به بهانه هاي موجه يا ناموجه به ته صف بغلتانيم! حق داريم؟

  موافق(0)مخالف(0)
 12. سیمین

  در مورد همین رزم مقدس (برای نجات زیستمندان طبیعت):

  به قول پرویز مشکاتیان:
  همراه شو عزیز
  تنها نمان به درد
  کین درد مشترک
  هرگز جدا جدا
  درمان نمی شود

  دشوار زندگی
  هرگز برای ما
  بی رزم مشترک
  آسان نمی شود

  موافق(0)مخالف(0)
 13. علیرضا نصراللهی

  استاد عزیز ممنون
  فکر میکنم نتواتستم منظورم را روشن بیان کنم .من با شما موافقم واما باید انرژیمان را در جهت مشکل وحشتناکی که تاثیرات ان نه فقط مربوط به نسل اینده است بلکه ابعاد و سرعت ان بقدری گسترده است که برای لمس ان نیازی به میکروسکوپ یا تلسکوپ نداریم متمرکز کنیم وبجای دید افراطی از هر دو سو از هم کمک بگیریم حتی از شکارچیان و انها را اموزش دهیم گاهی دید و شناخت وتعهداکولوژیکی که یک شکارچی دارد از خیلی از کارشناسان سازمان به اصطلاح حفاظت از محیط زیست فعلی کاملتر در صورت استفاده کاربردی تر است در ضمن اعطای مسئولیت به انها چه بسا افکارشان را دگرگون کند .
  اولویت فعلی برخورد کافی با فساد گسترده ای است که تحت عناوین گوشفریب عمران و توسعه صورت میگیرد و در این راه هرکس که با هر دیدی حتی شکار به محیط زیست علاقه دارد باید بکار گرفته شود.(در ضمن من مخالف توسعه پایدار نیستم بلکه باید طرح امایش سرزمین به دور ازنادانی و منفعت طلبی اجرا شود)

  موافق(0)مخالف(0)
 14. به سیمین بانو:
  ممنون که یاد آن بزرگمرد دریادل موسیقی ایران را زنده نگه می دارید ...
  .

  موافق(0)مخالف(0)
 15. درود دوباره بر علیرضا خان نصراللهی عزیز:
  نخست آن که من استاد نیستم برادر بزرگوار.
  دوم این که با نظرت موافقم، اولویت نخست باید مبارزه با فساد و بزدلی مدیرانی باشد که محیط زیست را ارزان می فروشند.
  اما من همیشه آرزوهای بلند در سر دارم ...
  و آرزو و آرمانم این است که روزی برسد که در آن هیچ زیستمندی به بهانه ی تفریح زیستمند دیگری قربانی نشود.
  .
  سرفراز باشی رفیق ...

  موافق(0)مخالف(0)
 16. dijavoo

  درود بر عزیزان
  مخالف شکار هستم. به هر دلیلی. اما به عقیده و سلیقه دوستداران شکار(شکارچیان و نه شکارکشان)احترام می گذارم. اما یک پرسش. عزیزان دوستدار شکار و طبیعت. آیا یکبار بدون شکار، بدون اسلحه، بدون آتش کباب از طبیعت لذت برده اید؟آیا بجای استفاده از تفنگ دوربین دار فقط یکبار سعی کردید حیوانی را زنده شکار کرده تا لذت آزادی دوباره جاندار اسیر را تجربه کنید؟
  و در پایان درویش عزیز: بطور اتفاقی با شما و وبگاه شما آشنا شدم.
  در هوایی دیگر بودم و به وادی دیگر کشاندیم.
  سپاس.

  موافق(0)مخالف(0)
 17. من هم از آشنايي با شما هموطن فرزانه بسيار خوشحالم. به قول سهراب عزيز:
  لب دريا برويم ... تور هم در آب بياندازيم! اما به جاي ماهي، چرا طراوت را از آب نگيريم؟
  شما مثال زيبايي زديد ...
  چرا به جاي ريختن خون آهو و كبك و كل و بز و قوچ و ... لذت بي همتاي تماشاي اين زيبايي ها را در رگ و خون مان نريزيم و با انرژي حاصل از آن شناور نگرديم؟
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 18. با سلام به من هم سر بزنید
  ممنون میشم

  موافق(0)مخالف(0)
 19. به چشم امید خان.

  موافق(0)مخالف(0)
 20. ناشناس

  من شکارچی نبوده و نخواهم بود. حتی دل کشتن یک مورچه را هم ندارم! یکبار برای ماهیگیری یک کرم خاکی را با چاقوی سلاخی دو نیم کردم! تا چند روز حالم گرفته بود! ولی همه "من" نیستند!من احساس یک شکارچی را که از درون خونش می جوشد درک می کنم! غریزه شکار قدمتی یک میلیارد ساله در وجود انسان دارد. با این غریزه چه باید کرد؟ می توان آنرا تصعید و یا تعدیل و یا تبدیل کرد. ما اگر "حقوق حیوانی" انسان ها را رعایت نکنیم نخواهیم توانست حقوق حیوانات را حراست کنیم.شکار مجاز است آما!! فقط فقط برای مدیریت حیات وحش آن هم با مجوز. بابک امین تفرشی ستاره شناس خوب ما به آمازون رفته بود و نقل کرده بود که بومیان آمازون قبل از شکار کردن از شکار تشکر می کنند! فرهنگ این انسان های بدوی چقدربالا باید باشد؟ ولی چرا باید با شکار محدود موافقت کرد؟ سنگ بزرگ علامت نزدن است! چنین کاری که بتوان شکار را بکلی حذف کرد ممکن نیست. اگر گفته شود مرگ جانوران دلخراش است پس شکار عملی غیر انسانی است! باید پاسخ داد که لطفا سری به کشتارگاهها بزنید و ببینید روزانه صدها میلیون جانور در حال قربانی شدن برای انسان هستندو هرروزجوخه های اعدام برای آنها مهیاست! ولی کسی متوجه نیست و از مرغ کنتاکی و کباب کوبیده و حلیم بوقلمون به خوشمزگی یاد می شود! بنظر می رسد شرایط جان دادن شکار بسیار بهتر از جانوران اهلی باشد.لااقل در تکاپو و در نهایت آزادی می میرد!بابراین نقطه ایده آلی برای شکار حذف آن نیست بلکه مدیریت آن است.در کانادا شکار آزاد است ولی آنقدر شرط و شروط برای آن می گذارند که خیلی ها عطایش را به لقایش می بخشند و منصرف می شوند.از جمله این که ماده نباشد و شاخش باید فلان قدر باشد و وقت زنش نباشد و دندان مصنوعی نداشته باشد و !! بهای پروانه شکار برای یک گوزن چیزی حدود 30 دلار است! ولی آما!! اگر غیر قانونی شکار کنی باید تا 30 هزار دلار جریمه بپردازی! کدام قمار بازی شانس یک به هزار را قبول می کند؟!! اگر کسی با رژیم گوشتخواری بشر مشکل دارد,آن بحث دیگری است. مطمئنا گیاه خواران دلایل بسیار جالبی برای اثبات نظریه خود دارند و امید است که روزی بشر به آن سو حرکت کند.بهر جهت این خوی غریزی شکار را می توان به انواع بی آزار شکار مثل شکارتصویر جانوران در طبیعت با دوربین عکاسی و یا بازی های جمعی مثل فوتبال که بنوعی شکار توپ است! تبدیل کرد.همانگونه که درویش می گوید هدف حفظ حیات وحش است ولی همیشه کوتاهترین راه , راه مستقیم ممنوعیت نیست!

  موافق(0)مخالف(0)
 21. درود بر ناشناس عزیز و ممنون از درج نظر خردمندانه ات.
  منتها چند توضیح لازم است:
  نخست آن که انسان ظاهراً دو میلیون سال است که در کره زمین رؤیت شده است برادر! تازه فقط 10 هزار سال است که با ابداع کشاورزی حقیقتاً آدم شده است! گفتم حقیقتاً چون خودت بهتر می دانی که واقعاً هنوز آدم نشده ایم! شده ایم؟
  سوم این که در 10 هزار سال پیش، مجموع وزن انسان به علاوه تمامی حیوانات و دام های اهلی اش در مقایسه با وزن دیگر وحوش ساکن کره زمین به دو درصد هم نمی رسید! در حالیکه امروز همه حیوانات وحشی کره زمین در مقایسه با وزن انسان و دام ها و دیگر حیوانات اهلی شده اش، به زحمت یک دهم درصد وزن دارند!
  حرفم این است در جهانی زیست می کنیم که بین 20 تا 50 درصد از همه گونه های پرنده، خزنده و آبزی خود را از دست داده یا در معرض از دست دادن هستیم و شمار افراد هر گونه هم بیش از 99 درصد به نسبت 10 هزار سال پیش کاسته شده است.
  بیا و از خیر شکار این یک دهم درصد بگذریم رفیق! نگذریم؟
  هر چند قبول دارم اگر در جایی توانستیم به صورت مصنوعی به پرورش حیوانات مخصوص و مد نظر شکارچیان محترم پرداخته و یا در اندک مواردی شمار وحوش در ناحیه ای بیشتر از ظرفیت پذیرش شد، آنگاه می توان نسبت به خالی کردن معقول این غریزه انسانی هم تمهیدی اندیشید!
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 22. مهدیه نصرتی

  این لینکی که به بالاترین داده اید کار نمی کنه ضمنا لعنت به هر چی شکارچیه که به قول اقای درویش خوب و بد هم ندارد ...
  درود

  موافق(0)مخالف(0)
 23. شاید دلیلش آن باشد که لینک خیلی قدیمی است.
  درود و ممنون از توجه و پیگیری تان.

  موافق(0)مخالف(0)
 24. سهیلا

  فقط میتوانم بگویم که چقـــــــــــدر از این موجودات به اصطلاح انسان بیزار و متنفرم
  چنین عکسهایی به نظر من زشت ترین و منفورترین یادگارهایی است که این بی وجدانها از خود باقی میگذارند

  موافق(0)مخالف(0)
 25. امیدوارم روزی خودشان این عکسهای ننگین را بسوزانند.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 26. انسانها همشون از مرگ میترسند ولی ترسی از مرگ دیگر موجودات ندارند و به راحتی جانشان را میگیرند.....
  ولی شما ها هم خوب کاسه از آش داغ تر شدین
  همتون یعنی هممون اهل شعاریم نه عمل
  همین آقای ناشناس چنان از خوردن کباب کوبیده و مرغ کنتاکی لذت میبره که حاضر نیست اونو با کاسه عدسی عوض کنه......
  چرا ماها بلدیم فقط زشتیه دیگران رو ببینیم پس خودمون چی؟؟؟؟؟

  موافق(0)مخالف(0)
 27. صفرزاده

  سلام,

  کسی نیست به این شکارچیها بگه زیاد پز عکس گرفتن با یک لاشه رو ندین چند صباحی نمیگذره که خون جانداران بی گناه بالاخره گریبان گیرتون میشه,اگه جرات دارین وقتی هنوز سرپا هستن باهاشون عکس یادگاری از خودتون بندازین.البته تا زمانی که هر کس منافع شخصی اش را ارجح بداند شاهد چنین مسایلی خواهیم بود.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید