بنویسیم بهشت آباد ؛ بخوانیم جهنم آباد!

تیتر رازآلودی است! نه؟
اما زیاد هم نگران نباشید … کافی است تا بیانیه انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان را با عنوان ” در سوگ مرگ کارون” بخوانید تا متوجه شوبد که این تیتر زیاد هم رازآلود نیست و چرا باید از این پس، بهشت را معبری برای ورود به جهنم بدانیم!
در ضمن این که سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و حتا سازمان مدیریت منابع آب ایران هم بر این طرح مهر تأیید نزده‌اند، زیاد شگفت‌آور نیست! هست؟
زیرا آب کارون مدت‌ها بوده که خودش هم نمی‌دانسته دارد اشتباهی به هدر می‌رود! نمی‌رود؟

شایان توجه آن که اجرای طرح انتقال آب فلات مرکزی ایران موسوم به “بهشت آباد” با تونلی به طول 64 کیلومتر، هم اکنون مراحل پایانی طراحی و مطالعه خود را طی می کند. طرح یادشده علاوه بر تامین آب استان چهارمحال وبختیاری، برای تامین بخشی از آب شرب استان های یزد، کرمان و اصفهان در دستور کار دولت قرار گرفته است.

البته حرف های دیگری هم هست:

سد بهشت آباد ، اصفهانی ها یا خوزستانی ها ؟

موافق(2)مخالف(0)

۲۹ Comments

 1. درود...
  حتی تصور انجام چنین جنایتی هم سخته!!
  فک کنم کلا این مسئولا تو حالت عادی تصمیم نمی گیرن یا زیادی مستن یا زیادی نشئه!!
  و الا آدم عاقل دست به یه همچین بچه بازی نمی زنه

  موافق(0)مخالف(0)
 2. رسول جان: آباد کردن البته هنر است و جای تقدیر دارد؛ اما اغلب ما بخشی فکر کرده و این آباد کردن مان به قیمت ویرانی بخشی دیگر تمام می شود!
  مصیبت بار تر آن که گاه در همان آباد کردن نخستین هم در می مانیم!! مثل ماجرای سد 15 خرداد ...
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 3. مسئله همینه که فکر نمی کنیم و آینده نگر نیستیم. اگه افسار توسعه باغات پسته رفسنجان همون اول مهار میشد جایی نمی رسید که کفگیر به عمق 400 متری دیگ بخوره!! و الانم از ترس اینکه باغات نابود نشن و یه سیستان دیگه وسط ایران درست نشه دارن صورت مسئله رو پاک می کنن.
  بدبختی ما اینه که ته ته اینده نگری کشور ما 8 ساله و نه بیشتر و این چشم اندازای 20 ساله و 100 ساله و دوره زمین شناسی بعد همش فقط یک مشت قانون کاغذی بیش نیست.
  اگه این آب بیاد توی کرمان و یزد مطمئن باشید باغات پسته هم بصورت تساعدی رشد می کنه و ممکنه تا بیخ گوش اصفهانم برسه!! براشونم مهم نیست که اصلا زمین مناسبه یا نه فقط می کارن!! وقتی وسط کویر برنج می کارن و کلی هم بهش افتخار می کنن باید منتظر یه چنین تصمیمات مضحکی هم بود!!

  موافق(0)مخالف(0)
 4. مسعود

  جهنم با اسانس ِ بهشت !

  موافق(0)مخالف(0)
 5. تعبیر شاهکاری است ...
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 6. به خوارزمی:
  از این که با خوشبینی آستانه آینده نگری آقایان را 8 سال تصور می کنید، به شما تبریک می گویم! نگویم؟

  موافق(0)مخالف(0)
 7. جواد

  این قبیل اقدامات، ادامه همون کارهای بی تدبیرانه و غیرکارشناسانه است که گمان میکنند دردی را دوا میکند اما نمیدانند دردی که دوا باعث ان است دوا چیست ؟ من هنوز خروش کارون را در یک شب بهاری بیاد دارم.ان زمان ندانستم میخواهند بدون اجازه کارون نامش را روی طرح هایی بذارند که موجب شکستن غرورو هیبتش میشه. کارون1،2،3،4............................ .
  به نظر من میشه تا چندسال اینده را دقیقا پیش بینی کرد که منابع طبیعی چه روزهایی در پیش داره. میشه انتظار داشت که جاده ابریشم 2 با هدف گسترش حمل ونقل و بسته شدن مرزهای شرقی و اتصال کشورهای جنوبی ایران به اروپا بدنبال احیای ابریشم 1 احداث بشه.این طرح خزر را به دریای عمان وصل میکند که از مسیر گلستان-سمنان- خراسان رضوی و جنوبی و سیستان عبور خواهد کرد.

  موافق(0)مخالف(0)
 8. یکی از دلایل اعتراض مردم چهارمحال و بختیاری نسبت به اجراي طرح انتقال آب بهشت آباد این بود که تونل ها باعث خشک شدن برخي از چشمه هاي مسير انتقال آب بهشت آباد مي شد و مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران هم خبر توقف این طرح را اعلام کرده بود.http://www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=48898
  ولی ظاهرن زور اصفهانی ها بیشتر از این ها بوده !
  http://www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=50066

  موافق(0)مخالف(0)
 9. سلام
  سپاس درویش بزرگوار ...سپاس که مجدانه می کوشی بازهم سپاس

  موافق(0)مخالف(0)
 10. سلام،
  با خبر شدیم که دامنه های صعب العبورسمت شمال کوه درفک (رودبار گیلان) درست در زیر دیواره درفک سه چهار روزیست که در آتش دارد می سوزد و برخلاف خبرهای رسمی ، هنوز ادامه دارد و مهار نشده است!
  تلاشهایی توسط کوهنوردان محلی در حال انجام است ولی دست آنها بسته است و نیاز به کمک دولتی وجود دارد که آن هم.... واسفا !
  من فقط می دانم که نباید بنشینیم و شاهد از بین رفتن صعودی این باقی مانده جنگلهای هیرکانی باشیم

  موافق(0)مخالف(0)
 11. شهرام

  درویش جان سلام،خسته نباشید و آفرین به این همه همت و پشتکار و اطلاع رسانی به موقع شما خصوصا در مورد ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر (باغ اکولوژی)، لطفا در معرفی سایت (پایین عکس خوش تیپ تان)کلمه های ...نفی یا بیابان زدایی را اصلاح فرمایید. دوستتان دارم. موفق ، سالم و سربلند باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. درود بر شهرام عزیز و ممنون از لطفتان.
  متوجه تذکر شما نشدم! کدام کلمات نفی را می گویید؟!!

  موافق(0)مخالف(0)
 13. زنده باشید جناب فرهادی نژاد عزیز که می کوشید تا هیرکانی محفوظ ماند ... آیا عکسی هم از آتش سوزی ها در آن منطقه دارید؟

  موافق(0)مخالف(0)
 14. به خدابخشی:
  درود بر تو و همت والایت ...

  موافق(0)مخالف(0)
 15. به هومان:
  بله اصفهانی ها خیلی زورمند هستند! نیستند؟

  موافق(0)مخالف(0)
 16. به جواد:
  و چه پیش بینی تلخی ...

  موافق(0)مخالف(0)
 17. شهرام

  با سلام، با عرض پوزش، نفی بیابان زدایی در جمله به درستی بکار رفته و نیازی به اصلاح نیست.

  موافق(0)مخالف(0)
 18. درود بر شما ...

  موافق(0)مخالف(0)
 19. به استاد درویش :

  ظاهرا هم اکنون از دود و آتش خبری نیست (درفک)
  اگر تصاویری رسید تقدیم می کنم

  موافق(0)مخالف(0)
 20. سلام درویش ممنون از دلسوزی تان
  هفته گذشته که به اهواز رفتم رودخانه کارون پر از جزایری با نی های بلند شده بود

  موافق(0)مخالف(0)
 21. وظیفه ی همه ی ماست تا در حد بضاعت خویش از تمامیت کارون عزیز دفاع کنیم.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 22. بسیار ممنونم و خدا را شکر ...

  موافق(0)مخالف(0)
 23. احسان

  محمد جان آیا خودت، دقیقا می دانی نظرت راجع به این انتقال چیست؟ دیدگاهت در همایش اصفهان با تارنمایت کمی متفاوت است!

  موافق(0)مخالف(0)
 24. درود بر شما:
  من نظرم را بارها در وبلاگم و سخنرانی هایم در باره غیرعلمی و نابخردانه بودن طرح های انتقال آب بیان کرده ام. احتمالاً شما مرا با کس دیگری اشتباه گرفته اید! نگرفته اید؟
  به هر حال در آن سخنرانی دوستان دیگری چون هومان خاکپور، مرتضی خداقلی، افخم الشعرا و ... هم حضور داشتند. چنانچه متن سخنرانی ام را در اختیار دارید و یا در جایی انتشار یافته است، لطفاً اطلاع دهید.
  سرفراز باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 25. محمد

  با سلام،اگر روزی که آب الیگودرز رو به قم(با عنوان جعلی انتقال آب دز به قمرود) دادن بی تفاوت نمیموندیم اینقدر از این طرحهای ظالمانه اجرا نمیشد.کسی صدای مظلومیت لرستان رو نشنید.کسی خشک شدن روستاهای آب الیگودرز رو ندید...

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84_%D8%A2%D8%A8_%D8%A7%D9%84%DB%8C%DA%AF%D9%88%D8%AF%D8%B1%D8%B2_%D8%A8%D9%87_%D9%82%D9%85

  موافق(0)مخالف(0)
 26. رضا

  با سلام ایا بهتر نبود مثل کشورهایی مانند عربستان که اب مورد نیاز خود را از دریا وبا دستگاههای اب شیرین کن تهیه وحتی کشاورزی نیز میکنند وصادر کننده گندم با همین اب تصفیه شده می باشدکشور ما نیز همین کار را میکردند که هزینه ان خیلی کمتر واب در دسترس برای تصفیه خیلی موجود است ایا لازم است چند استان را نابود کرد تا یک استان دیگر اباد گردد چه لزومی دارد هر کارخانه وصنعت می باشد باید دراستانی زده شود که اب دیگر به اندازه کافی برای ان ندارد ایا همه ایران در این استان اصفهان خلا صه می شود ما استانهای دیگری نیز داریم مانند کردستان وکرمانشاه وایلام که اب کافی برای این صنایع دارند ولی صنایع و کارخانه چندانی نمی باشند این استان خوزستان که گرمای زیاد وباد وخاک فروان دارد در عوض خداوند نعمت های دیگری به اوداده است زمین کشاورزی مرغوب واب فراوان نفت وغیره

  موافق(0)مخالف(0)
 27. باقری

  اگه جهار محال نبود اصفهان را چه کسی از دست محمد افغان نجات می داد تاریخ گواه این نوشتها است اصفهانی ها لطف تاریخ خود رانگاه کردبه گذشته ماهم سری بزنید دورود بر ایل بختیاری

  موافق(0)مخالف(0)
 28. imtish

  با عرض درود
  امروز جمعه 28 فروردین سال 93 اعتراضی به طرح انتقال آب بهشت آباد در شهرکرد در جریان است
  امیدوارم مسئلان توجه کنند و رسانه ها این موضوع را بیان کنند
  با سپاس

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید