موفقیت مهار بیابان زایی ، موفقیت زیست بوم اندیشان ایرانی است

تبریک ...

    و سرانجام در پی یک رقابت نفس‌گیر – به قول پرتال برگزارکننده مسابقه انتخاب بهترین فعالان آن لاین جهان – مهار بیابان‌زایی توانست عنوان محبوب‌ترین تارنما را در بین 14 کاندیدای اجلاس جهانی رسانه‌ها کسب کند.

در طول این راه 33 روزه و این رقابت دشوار بین‌المللی، محمّد درویش بار دیگر دریافت که چه خوانندگان نازنین و چه دوستان حمایت‌کننده‌ی بی نظیری دارد … آنقدر بی نظیر و آنقدر ایثارگر که هنوز هم وقتی به عملکردشان؛ به دل نگرانی‌هاشان؛ به حرص خوردن‌هاشان؛ به پیگیری‌هاشان و به تماس‌های پیامکی و رایان‌نامه‌ای و تلفنی‌ و حضوری‌شان می‌اندیشم و چهره‌ی نگران‌شان را مجسم می‌کنم، به خود می‌بالم و در عین حال می‌لرزم!

     می‌بالم؛ از آن رو که در زمانه‌ای که همه جا از کم رنگی و بی رنگی عاطفه‌ها و یاری‌ها و مهرورزی‌های بی چشمداشت سخن به میان می‌آید، من صاحب سرمایه‌ای بزرگ و غیرقابل ارزش‌گذاری هستم که نامش «دوستی» است؛ دوستانی که یاد و خاطره‌ی همراهی‌های بی‌منت‌شان هرگز در دل و جانم خاک نخواهد خورد.

   و می‌لرزم؛ زیرا چنین همراهی و حمایت کم نظیری، مسئولیتی بزرگ و سنگین بردوشم می‌نهد که باید همواره نشان دهم، سزاوارش بوده و خواهم بود …

به ویژه آن شب آخر رقابت را فراموش نمی‌کنم که چگونه دوستانی در اقصی نقاط ایران و جهان – از کانادا و مالزی و استرالیا گرفته تا کویر میقان و دیار بختیاری و … از خواب و استراحت خود زده و می‌کوشیدند تا با برانگیختن رفقا و آشنایان‌شان، بر شمار آرای مهار بیابان‌زایی بیافزایند و سهم بیشتری از مجموع 94500 رأی مأخوذه را به نام تارنمایی سند بزنند که وقتی 2961 روز پیش با آن نام عجیب و نامأنوس چشم بر دنیای مجازی گشود، بسیاری او را نهیب زدند که در این دنیا باد مساعدی برای رسیدن به مقصد وجود ندارد! چرا که اصلن مقصدی وجود ندارد!!

اما رأی دهندگان به مهار بیابان‌زایی و حامیان پرشمارش در تمام طول این 9 سال، ثابت کردند که آن پیشگویان، اشتباه می‌کردند؛ آنقدر که وقتی روز دوم اردیبهشت ماه سال جاری، در آیین روز جهانی زمین در فرهنگسرای اندیشه، قرار بر قدردانی از تارنمای مهار بیابان‌زایی به عنوان بهترین وبگاه محیط زیستی پایتخت بود، مهدی چمران و محمدهادی ایازی در گفتگویی کوتاه، رتبه دومی مهار بیابان‌زایی را در این رقابت یادآوری کردند و گفتند: امیدوارند که به رتبه نخست دست یابد.

برای همین است که فکر می‌کنم، موفقیت مهار بیابان‌زایی به عنوان یک تارنمای تخصصی در حوزه محیط زیست در این رقابت بین‌المللی، بار دیگر نشان داد که وزن ملاحظاتی که بر مبنای آن، مهار بیابان‌زایی در جامعه‌ی فارسی زبان، شکل گرفته و تکامل یافته است، روز به روز در حال افزایش است. آنقدر که اینک در گرماگرم رقابت‌های انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و ریاست جمهوری، تقریباً هیچ کاندیدایی نمی‌تواند محیط زیست را نادیده بگیرد و دست کم وانمود نکند که سبزاندیش و طبیعت دوست است!

باشد که روزی را ببینیم که در آن، قدرتمندترین احزاب سیاسی کشور با افتخار از تعلق خاطرشان به زیست بوم یاد می‌کنند و در این راه از یکدیگر می‌کوشند که سبقت بگیرند؛ روزی که در آن آسمان از همیشه فیروزه‌ای تر، کارون از همیشه خروشان‌تر، زاینده رود، دوباره زایش‌گر و اترک، برخوردار از آبی به رنگ اشک چشم باشد …

آمین.

    پی نوشت:

    سپاس از دوستان، مدیران پایگاه‌های اطلاع رسانی، تارنماها، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌هایی که تا این لحظه خبر این موفقیت را با مخاطبین‌شان به اشتراک نهادند … از جمله، دیده بان طبیعت بختیاری، سبزپرس، سرباز زمین، خبرگزاری مهر، انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، روزنامه شرق، روزنامه بهار، سایت خبری محیط زیست ایران، زیست بوم، آذر نیوز آنلاین، پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، ویستا، روح الامین، ایندکس ایران، بازتاب زندگی، انجمن محیط زیستی تسنیم، تالار گیاهخواران، شهر نیوز، خبرنامه الکترونیکی شنیدی، قطره، جغرافیای طبیعی کازرون، ایران نامه (دکتر شاهین سپنتا)، محیط بان، معماری نیوز، سایت رسمی مرکز صلح و محیط زیست، 118 خبر، آکا ایران، مرجع تخصصی دانشجویان منابع طبیعی،پُرسیار، گروه زیست محیطی یاشیل میشو شبستر، مسعود بُر بُر، اصفهان بلاگ، ورامین نیوز، جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست استان گیلان، لمبه کاران زرین، روزنامه ایران،  جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست  استان گیلان ، تی نیوز، خبرخون فارسی، انجمن تخصصی طرفداران محیط زیست، پایگاه خبری مذهبی وب سایت ظهور، جمعیت کویر سبز کاشان، اتاق فکر سمن های محیط زیستی، انجمن دوستداران دماوندکوه، واضح، محیط بان، انجمن پایشگران محیط زیست ایران، سمن، دفتر پژوهش‌های محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی، انجمن ارزیابی محیط زیست ایران، بلاگی ها  و …

موافق(0)مخالف(0)

۳۹ Comments

 1. ماندانا

  درود
  باز هم تبریک می گویم به شما وبه همه کل ها وبزها و.... وطبیعت زیبای ایران که هچون شمایی را پشتیبان دارند وبه همه هم میهنان عزیز
  وبرای دعای آخرتان از ته دل آمین می کویم
  وامیدوارم همانطور که گفتید در این شلوغی های انتخابات کسانی که کاندید می شوند واقعا به فکر محیط زیست باشند نه فقط شعار دهند

  موافق(0)مخالف(0)
 2. درود بر درویش نازنین
  اینجانب به نمایندگی از سوی گروههای طبیعت دوست کازرون موسسه سیزده فروردین - گروه دوستداران کازرون - انجمن هم اندیشان جوان - گروه طبیعت و سلامت - گروه سبزپوشان سبزگستر - هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی و گروههای کوهنوردی شهرستان کازرون و گروه دیده بان کوهستان این موفقیت بزرگ را خدمت استاد مهندس محمد درویش شادباش می گویم .
  پست اختصاصی :

  http://kazeroongeo.blogfa.com/post-480.aspx

  موافق(0)مخالف(0)
 3. درود بر ماندانا و محمودرضا پولادی و دیگر هموطنان عزیز و دوست داشتنی کازرونی ام.
  ممنون از لطف و حمایت و دعاهای خیرتان ...
  به امید درک روزهایی بهتر و سبزتر ...

  موافق(0)مخالف(0)
 4. نرماشیری

  واقعا باعث خوشحالیه. تبریک میگم هم به شما جناب درویش هم به خوانندگان این تارنما از جمله خودم.
  همیشه سبز و پرتلاش باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. فیروزی

  جناب آقای درویش عزیز مگر ما از یک مهار بیابان زایی ویک مهندس درویشی که دلش برای این زمین می تپد بیشتر داریم؟!همه ما وظیفه خود در را در برابر این همه دلسوزی،تلاش و ایثار شما انجام دادیم .
  و راستش من هم چون شما بالیدم.به داشتن بزرگانی چون شما بالیدم و حسرت خوردم که چرااز پتانسیل هایی که داریم بیشتر ازاینها بهره نمی گیریم و...

  موافق(0)مخالف(0)
 6. بابك

  درود براستاد درويش گرامي

  شادباش مرا نيز پذيرا باشيد .
  و درود بر زيست بوم ايران كه پشتيباني چون شما دارند .

  به اميد روزي كه همه در پاسداشت زيست بوممان كوشا باشيم.

  يزدان پناهتان باد

  موافق(0)مخالف(0)
 7. بابک جان ... ممنون از لطف و مهربانی ات ... به زودی خبرهای خوش تری در دفاع از زیست بومی که دوستش داریم، منتشر خواهم کرد.

  موافق(0)مخالف(0)
 8. و سپاس مجدد از فیروزی و نرماشیری عزیز ...
  قدردان نگاه پرمهر و حمایت جانانه تان بوده و هستم.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 9. با سلام و عرض ارادت و تبریک خدمت جناب مهندس درویش عزیز
  تنها باری که شما رو زیارت کردم اسفند 1390 در دانشگاه شهرکرد بود
  خیلی خوشحالم سایتتون اول شد
  بخدا حقش بود
  تو سایتم لینکش کردم
  بازم سر میزنم

  موافق(0)مخالف(0)
 10. سیمین

  همیشه پیروز باشید و اول و در اوج!

  موافق(0)مخالف(0)
 11. باز هم به شما مهندس عزیز از صمیم قلب تبریک می گویم. ایرانم،ایرانمان به فرزندانی همچون شما می بالد. باور کنید طبیعتمان هم،اکنون خوشحال است بسیار خوشحال . به بلندای دماوند به ژرفای پارس و به عمق تاریخ عزیزمان سوگند هر زیست مندی در این خاک اکنون از این پیروزی شاد است .سبز و برقرار باشید

  موافق(0)مخالف(0)
 12. باران

  تبرک فراوان
  اما کسانی که به شما میگفتند که در این شرایط و اوضاعی که بر کشور حاکم هست کسی به فکر طبیعت و محیط زیست نیست و وبلاگ شما و کارهای روشنگرانه جواب نخواهد داد. باید به آنها گفت که نیمه پر لیوان را ببینند.
  بنده هم وقتی میبینیم که راننده تاکسی سر ۵۰ تومن چه کارها که نمیکنه یا وقتی که میبینم که صاحب کار با کارگرش با تندی شدیدی برخورد میکنه و ... واقعا ناراحت میشم ولی همه جامعه ما هم اینجور نیست.
  ضمن اینکه به درستی به نقش سازنده ایرانیان خارج از کشور که اکثرا تحصیل کرده هم هستند اشاره کردید(به عنوان مثال طبق آماری که چند روز گذشته منتشر شد یک چهارم از ۱.۴ میلیون ایرانی ساکن آمریکا مدرک فوق لیسانس و بالاتر دارند).
  جالب است بدانید که ۵۵ درصد محتوی ویکی پدیای فارسی را ایرانیان خارج از کشور تولید میکنند.

  اینهم چند عکس از گلهای بهاری زیبا و خودروی دامنه‌های البرز تقدیم به همه دوستان
  http://upload.tehran98.com/img1/wlg6qzsuzve84435h7qu.jpg
  http://upload.tehran98.com/img1/ydw242xk2h2uk7yr26go.jpg
  http://upload.tehran98.com/img1/qqeottbs1ssas3ns73cv.jpg

  موافق(0)مخالف(0)
 13. درود بر شما جناب مهندس درویش
  صمیمانه موفقیت شما را جهت کسب مقام نخست اجلاس جهاني رسانه ها تبریک عرض می نمایم که باعث خوشحالی و غرور ماست.
  به امید موفقیت تمامی دوستداران محیط زیست ایران
  از طرف:انجمن دوستداران دماوند کوه-قدرت الله رجائی رئیس هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان آمل-انجمن کوهنوردی ایران دفتر نمایندگی قائمشهر و ساری-گروه کوهنوردی نوشا

  موافق(0)مخالف(0)
 14. با سلام
  موفقیت شما تبریک میگم امیدوارم همواره موفق و پیروز باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 15. مهندس درویش عزیز
  افتخار می کنیم به افتخار آفرینی های شما در انسانی ترین تلاش ها در گستره ی محیط زیست
  پایدار و تن خوش باشید

  موافق(0)مخالف(0)
 16. بهاره

  استاد ارجمند تبریک مرا هم پذیرا باشید.

  موافق(0)مخالف(0)
 17. درود بر بهاره، خدابخشی، آرزو، وحید، باران، محمدی بیدهندی، سیمین و صالحی عزیز ...
  مفتخرم به داشتن چنین خوانندگان و دوستان ارزشمندی.

  موافق(0)مخالف(0)
 18. داریوش نثاری

  درود بر درویش بزرگ ناجی ارجمند حیات
  تبریک،چه با شکوه در ماراتن دفاع از سرزمین و بنیان های حیات با تمام وجود تلاش می کنی.

  موافق(0)مخالف(0)
 19. زنده باشید داریوش جان ...
  پیگیری و حضور مستمر و مؤثر شما در اغلب محافل محیط زیستی، برایم شوق برانگیز است.

  موافق(0)مخالف(0)
 20. ارادتمندیم جناب درویش
  انشالله بازم از نزدیک ببینیمتون و از علم پر بارتون بهره مند بشیم

  موافق(0)مخالف(0)
 21. لطف دارید ...
  به امید دیدار ...

  موافق(0)مخالف(0)
 22. مسعود

  اين سراي نسكافه اي پر شور را سالهاست كه مي خوانم ، از آن زمان كه كه در وبلاگ هاي زنده رود نوشته مي شد
  و در تمامي اين سال ها شك نكرده ام كه نوشته ها و نگارنده اش اول هستند!

  براي بار صدم تبريك مي گويم ؛
  نگارنده ي سرآمد دوست داشتني مان ...

  موافق(0)مخالف(0)
 23. یاد سرای زنده رود به خیر ... دورانی بود آن دوران ها ...
  درود بر دیرینه ترین یار مهار بیابان زایی ...

  موافق(0)مخالف(0)
 24. رضوان

  درود
  تبریک فراوان...باآرزوی بهترینها
  سلامت و پیروز باشید

  موافق(0)مخالف(0)
 25. درود بر شما و سپاس از تبریک تان.

  موافق(0)مخالف(0)
 26. جناب درویش، به شما و همۀ دوستان شادباش می‌گم این پیروزی را آرزوی تکرار آن و خبرهای خوش بیشتر را برای همۀ همراهان دارم.

  پاینده باشید و استوار

  موافق(0)مخالف(0)
 27. سلام آقای درویش گرامی خیلی خوشحالم و از ته دل تبریک عرض می کنم . تلاشهای انسانی تان قابل ستایش است .امبدوارم همبشه موفق باشید. در بلاک نیوز هم لینک شد.

  موافق(0)مخالف(0)
 28. خوشحالی شما از شنیدن چنین خبری، بیشتر از اصل خبر مرا شادان و امیدوار می کند.
  درود بر شنگول و شهربانو عزیز ...

  موافق(0)مخالف(0)
 29. ماریا قلی زاده

  سلام
  موفقیت شما را جهت کسب این مقام تبریک عرض می نمایم. با آرزوی موفقیت برای شما و دوستانتان
  از طرف کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه شمال آمل

  موافق(1)مخالف(0)
 30. آقا تبریک مجدد. همواره موفق و سربلند باشی.

  موافق(0)مخالف(0)
 31. درود بر ماریا و امیر عزیز و سپاس از تبریک تان.

  موافق(0)مخالف(0)
 32. http://www.gwgn.org/fa/showDetails.aspx?id=2857&title=افتخار سبز

  موافق(0)مخالف(0)
 33. درود بر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست استان گیلان و ممنون از حمایت و لطف تان.

  موافق(0)مخالف(0)
 34. درود بر شما
  تبریک می گویم و افتخار می کنم به این پیروزی. امید ان دارم که زیست بوم ایرانمان نیز مثل دوستدارانش، سربلند و توانمند باشد

  موافق(0)مخالف(0)
 35. ممنونم خانم سعادتی عزیز و باشد که بهبهانی های عزیز هم قدر طبیعت گرانبهای شان را بیشتر بدانند ...

  موافق(0)مخالف(0)
 36. ممنون از سایت خوبتون

  موافق(0)مخالف(0)
 37. سلام مطالب سایتتون خیلی جذابه ممنون

  موافق(0)مخالف(0)
 38. عالی بود مرسی از سایتتون

  موافق(0)مخالف(0)
 39. ایول بالاخره یه نفز هم تونست یه کاری بکنه واسه این مملکت

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید