بر علیه جعل‌کنندگان نام تشکل‌های محیط زیستی!

    ساعت 13:59 دقیقه روز شنبه، 20 دی ماه 1393، خبری بر روی سایت جهان نیوز منتشر شد با این عنوان: «محيط زيست حوزه‌ای علمی است نه احساسی/ به افراطی‌گری در محيط زيست پايان دهيد»؛ خبری که بلافاصله و با اندک زمانی تأخیر، بر روی چند پایگاه اطلاع‌رسانی دیگر هم تکرار شد. در این خبر آمده بود که 50 تشکل محیط زیستی کشور با انتشار نامه‌ای سرگشاده به رییس‌جمهور، از تندروی برخی از سمن‌های محیط زیستی انتقاد کرده و آنهایی را که به نام محیط زیست می‌خواهند چوب لای چرخ توسعه بگذارند را مصداق بارز افراطی‌گری دانسته و از ایشان تبری جوییده‌اند!

یک خبر یا بیانیه جعلی!

این خبر، بلافاصله با ابراز شگفتی، خشم و تأسف محافل محیط زیستی در کشور روبرو شده و البته تا این لحظه، دست‌کم نمایندگان هشت تشکلی که نام‌شان در انتهای این بیانیه منتشر شده، اعلام کرده‌اند که هرگز پای چنین نامه‌ای را امضا نکرده و محتوایش را تأیید نمی‌کنند.
به ویژه ماجرا از آنجا جالب‌تر می‌شود که اندکی قبل‌تر، دقیقاً 50 تشکل محیط زیستی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به رییس جمهور، نسبت به احداث سد خرسان 3 و تبعات فاجعه‌بار آن در سطح ملّی هشدار داده بودند؛ اعتراضی که سبب شد از سوی برخی از جریان‌های پرقدرت حامی سدسازی، فشارهای پنهان و آشکاری بر علیه امضاء کنندگان آن بیانیه اعمال شود و حتی کوشیدند تا جریان انتخابات شبکه‌ی سمن‌های محیط زیستی در برخی استان‌های زاگرس‌نشین را با اخلال روبرو کنند.
همان طور که ملاحظه می‌شود، اینک به نظر می‌رسد دست‌هایی درکار است تا اتحاد، نشاط و شور به وجود آمده در بین دوستداران محیط زیست را بر علیه طبیعت‌ستیزانی که می‌خواهند به بهانه‌ی توسعه‌ی ناپایدار، ارزشمندترین زیستگاه‌های راهبردی کشور در زاگرس، جنگل ابر، آشوراده، بحر آسمان، بهرام گور و … را تخریب کنند؛ از بین برده و جدایی و تفرقه در بین آنها ایجاد کنند.
از این رو، نگارنده به عنوان مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به همکارانم مأموریت داده‌ام تا به بررسی دقیق این ماجرا پرداخته و مشخص کنند که اولاً چند نام دیگر از بین 50 تشکل یاد شده جعلی بوده و دوم اینکه چه فرد یا افرادی در پشت این ماجرا قرار دارند.
درخواستم این است که شما خواننده‌ی عزیز مهار بیابان‌زایی هم اگر اطلاعاتی در این خصوص دارید، برایم ارسال فرمایید تا پیگیری کنم.
[email protected]

26 فکر می‌کنند “بر علیه جعل‌کنندگان نام تشکل‌های محیط زیستی!

 1. رامین

  درود بر شما. لطفا این قضیه رو تا آخر دنبال کنید و تا وقتی دغلکاران مربوطه کاملا شناسایی نشده اند متوقف نشوید. بعد از شناسایی قضیه رو رسانه ای کنید و دغلکاران رو به دادگاه بکشید تا دیگه این لابی های پشت پرده جرأت چنین رذالتی به اسم «سمن های زیست محیطی» نکنند.

 2. مسعود

  اميدوارم خيلي زود مابقي تشكل ها هم خبر از جعلي بودن اين امضاها يا لااقل چرايي آن در صورت صحت بدهند.

 3. مه لقا کاشفی

  با سلام بدون شک همانانی که از احساسی برخورد کردن مدافعان و فعالان واقعی عرصه محیط زیست کشور عزیز سخن می گویند وسعی در غیر کارشناسی بودن نظرات انان دارند دست به چنین کار سخیفی زدهاند.اینان دیگر از محیط زیست چیزی ب اقی نگذاشته اند و دنبال چه می گردند. ؟؟؟؟

 4. احمد پازوکی

  اینها برای مشوش کردن فضاست و بسیار خطرناک است و باید خیلی جدی پیگیری شده و قاطعانه سرکوب شود تا دیگر کسی هوس این کارها به سرش نزند.

 5. حامد سیفی

  جناب مهندس درویش عزیز
  دوستان سمنی بهتر است قبل از امضا ویا اجازه استفاده از نامولوگوی انجمن شان بدانند چه چیزی را تایید می کنند. هفته گذشته انجمنی ظاهرا از چهار محال وبختیاری طی پیامکی درخواست ارسال نام ولوگوی انجمن های زیست محیطی را برای امضای نامه سرگشاده به ریاست جمهوری نمودند. با درخواست اینجانب متن نامه ایمیل شدکه انجمن ما درخواست امضای نامه را با ذکر دلایل رد نمود.

 6. آفرین فرهمند

  با سلام خدمت تمامی سروان عزیز
  بنده آفرین فرهمند نماینده تشکل زیست محیطی سبزیاران امیرچمران شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد بعرض می رساند که؛ از حسن نیت ما سوء استفاده شد، بدین منوال که یکی از تشکل های زیست محیطی کشور با بنده تماس گرفتند و ضمن اظهارات دلسوزانه در مورد محیط زیست از بنده تقاضای لوگ و آرم کردند، همچنین اظهار نمودند هدف ایشان از همفکری حدود 50 تشکل زیست محیطی و ارسال نامه به ریاست جمهوری تلاش در به ثمر رساندن توسعه پایدار در حوزه محیط زیست کشور می باشند، اکنون که با خلاف این ادعا مواجه شده ام، ضمن تکذیب پذیرش مطالب ارسالی به ریاست محترم جمهور خواهان پیگیری و بررسی دقیق تر می باشم.
  با تشکر – آفرین فرهمند
  همراه: 09177428324

 7. انجمن دوستداران طبیعت لرستان

  با سلام
  انجمن دوستداران طبیعت لرستان امضاء نامه مذکور را تکذیب میکند.
  مظفر افشار
  مدیر عامل

 8. انجمن مهندسین محیط زیست زاگرس

  انجمن مهندسین محیط زیست زاگرس لرستان عمل مذکور در جعل نامه و سوء استفاده از عناوین و وجهه سمن های محیط زیستی را عملی نا شایست و به دور از اخلاق می داند.
  مجید دریکوند

 9. محمد درویش نویسنده

  درود بر دوستان عزیز و سپاس از واکنش سزاوارانه تان
  خوشبختانه سرنخ های خوبی بدست آمده و به زودی گزارشی ارایه خواهم کرد.

 10. هادی بحرینی

  استاد عزیز بفرمایید چه کمکی از دست ما برمیاد؟!

 11. الهه نظامی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده الهه نظامی مدیرعامل انجمن مهرآفرینان دامنه های سبز هستم و مخالفت خود را با متن این نامه به صراحت اعلام می کنم.
  اظهارات تلفنی کسی که این نامه رو نوشته با واقعیت متفاوت و متناقض بوده و ایشان از اعتماد و لوگو ما سوءاستفاده کرده اند.
  در ضمن ایشان قرار بود متن نامه رو قبل از تأیید نهایی برای ما بفرسته ولی متاسفانه ماچیزی دریافت نکردیم. و با این روند اعتماد ما رو به تشکل های زیست محیطی دیگه و حتی شبکه ملی کمرنگ کردند.
  تشکل ما نیز از ایشان شکایت دارد و خواهان پیگیری و بررسی بیشتر این موضوع است.

 12. هومان خاکپور

  دوستان عزیز
  خوشبختانه در پی تماس ها و اطلاعات خوبی که تشکلها دادند کمک کرد تا با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، افراد جعل کننده که با بداخلاقی اقدام به جعل و گمراه کردن برخی از تشکلها در سراسر کشور را کرده بودند شناسایی شوند. با اظهار تاسف باید اعلام کنم که این افراد در قالب یک تشکل حوزه آب در استان چهارمحال و بختیاری فعالیت می کنند!
  این افراد ابراز داشته اند که در مقابله با نامه اعتراضی به ساخت سد خرسان دست به این اقدام زده اند.

 13. علی رکان دبیر تشکل زیست محیطی دوست داران کوه نور

  اینجانب علی رکان تشکل زیست محیطی دوست داران کوه نور که از نام تشکل بنده سوء استفاده شده است تحت هیچ شرایطی بیانیه را قبول ندارم.

 14. میلادطاهری پور

  اینجانب دبیر تشکل ترنم صبح امید که خوشبختانه از نام تشکل اینجانب سوء استفاده نشده بود تحت هیچ شرایطی بیانیه«محیط زیست حوزه‌ای علمی است نه احساسی/ به افراطی‌گری در محیط زیست پایان دهید را قبول ندارم و حتی این موضوع را اقدامی سیاسی بیش نمیدانم.

 15. كاليراد عهديه

  سفره هامان پر ناني شده است، بوي نان پر زد و رفت
  باز باران باريد، بوي نم يادم نيست، چشمه ها خشكيده است
  آش نذري ديريست كه فقط خاطره است
  و صداقت ديريست نقش قابي شده است

  با احترام ويژه تقديم به درويش گرامي و همه ي آناني كه قلبشان در جاي جاي اين سرزمين و براي اين سرزمين مي تپد

 16. نصرت ا...تواضع

  اینکه گروهی در یک اقدام غیراخلاقی با سوءاستفاده از نام بعضی تشکل ها خواسته اند بمنافع شخصی وگروهی دست یابند کاری زشت وناپسند می باشد.اینان سال هاست با تخریب محیط زیست وبسترسبززندگی مردم ونسل های آینده با دور زدن قانون به کسب و کار خود مشغول اند،با سدسازی غیر علمی وحفر تونل های مخالف نظام هستی و یا جاده سازی کارشناسی نشده بیشترین آسیب را به منابع تجدید شونده کشور رساندند،اکنون هشدارهای بحق وتذکرات قانون مدارانه سمن های زیست محیطی را افراطی گری می نامند!!!!
  ولا بد دست اندازی نا روا وتخریب طبیعت وجعل اسنادرا
  توسعه پایدارمی دانند !
  “خوش بود گر محک تجربه آید به میان
  تا سیه روی شود هرکه دراو غش باشد ” حافظ .

 17. محمد درویش نویسنده

  درود بر دوستان بزرگوار …
  تا اینجای کار مشخص شده که 28 سمن محیط زیستی که نام شان در پای این بیانیه آمده، با محتوای آن مخالف بوده و اصلاً بدون هماهنگی با آنها این حرکت زشت انجام شده است! اما از آن شگفت آورتر آنکه هیچ نام و نشانی تاکنون از 22 سمن دیگر بدست نیامده و ظاهراً وجود خارجی ندارند!! حالا شما پیدا کنید پرتقال فروش را!!!

 18. سروش

  آقای خاکپور اگر اونها را میشناسید وظیفه دارید نام اونها یا تشکلشون را بگید تا نه تنها دست اونا رو بشه بلکه جلوی اقدامات مشابهی که انجام میدن هم گرفته بشه.
  همچنین فعالان زیست محیطی استان و کشور به اشتباه به اونها اعتماد نکنن

 19. هومان خاکپور

  جناب سروش عزیز
  تشکل‌هایی که لوگو و نام آنها جعل شده است در حال تدوین بیانیه‌ای که به پرسش‌ها هم پاسخ دهد، هستند. اگر اجازه بدهید تا انتشار این نامه که بزودی خواهد بود صبر کنیم …

 20. افشین اردلان (شبکه کرمانشاه)

  با سلام
  بنده لازم می دونم گزارشی رو در اینخصوص ارائه بدهم تا برخی مسایل روشن شود.
  اشخاصی که در این جریان دست داشتن از انجمن نوای آب و محیط زیست (شهرکرد) بودند که متاسفانه با عناوین و نام های جعلی با اکثر سمن ها تماس گرفته اند و نوع نامه را درخواست سمن ها در روند کارهای محیط زیستی با اصل اعتدال عنوان کردند و حتی برخی از سمن ها موافق نبودن بازهم نام آنها در نامه ثبت شده!
  در ضمن حدود 19 سمن درج شده اصلا وجود خارجی ندارد
  و نام انجمنی که نامه را نوشته حتی در لیست نیست!!
  جالب آنکه مدیرعامل این سمن خود خبر نداشته که کدام یک از همکارانش با سمن ها تماس گرفته است!!!
  گزارش تکمیلی بعدا ارائه می شود
  با تشکر
  افشین عبدالهی نژاد
  مدیرعامل شبکه کرمانشاه
  هماهنگ کننده طرح دعوی بر علیه نگارندگان نامه

 21. هومان خاکپور

  جناب افشی عبدالهی نژاد عزیز
  نام این تشکل “انجمن نوای آب و محیط زاگرس” است که تخصص اعضاء وحوزه فعالیت شان “آب و سدسازی” است و مدت کوتاهی است که در استان چهارمحال و بختیاری فعالیت می کنند. این تشکل چه به لحاظ قانونی و چه به لحاظ تخصصی حوزه فعالیت شان محیط زیست نبوده و متاسفانه ظاهرن هدفمند و با برنامه وارد مجموعه تشکل های محیط زیستی شدند! ….

 22. فرهادي

  با سلام خدمت استاد گرامي
  بنده به عنوان يك علاقمند به محيط زيست اين عمل وحشتناك را محكوم مي كنم و خواهشمندم تا هرچه سريعتر تكذيب اين نامه منتشر شود.
  اما آنچه كه شما استاد عزيز بايد به آن بيشتر اهميت بدهيد اين است كه راهكاري انديشيده شود تا ديگر شاهد چنين اتفاقاتي نباشيم.
  با درود فراوان به حاميان زمين

 23. روانبخش

  به نظر میاد بعضی تشکلها از هول حلیم افتادن تو دیگ!
  نباید نخونده هر چیزی رو تایید ورد کنیم با صحبتهایاقای سیفی مواقم کامل!
  اشکال از خودمونه بیشتر، دلیل نداره تو رودربایستی هر متنی رو امضا کنیم

 24. محمد شرافت

  خانه خیرین شهرستان ساوه – خانه خیرین استان مرکزی -خانه خیرین ایران

  http://ngo-save.blogfa.com/
  خانه خیرین شهرستان ساوه
  http://ngo-ostanemarkazi.blogfa.com/
  خانه خیرین استان مرکزی
  http://ch-iran.org/
  خانه خیرین ایران
  محمد شرافت عضو هئیت مدیره
  09121562036
  [email protected]
  سازمان مردم نهاد منطقه 22 تهران
  http://ngo22tehran.blogfa.com/
  دوستداران اوای طبیعت منطقه 22
  http://www.ngo22.ir/
  محمد شرافت

 25. یاوران محیط زیست

  پیام نوروزی جمعیت یاوران محیط زیست و میراث فرهنگی
  به اداره محیط زیست ،تشکلها و بخصوص روابط عمومی و آموزش و محیط انسانی !
  “قبل از هر پست و مقام وموقعیت و مدرکی انسان بودن مهم است”
  ” اسماعیل کاشف”
  یک سال دیگر هم گذشت ، برای انها که در پست و مقام , نشکل خود انسانی رفتار کرده اند و رسالتهای کاری و انسانی و محیط زیستی خود را انجام داده اند جای بسی سرفرازی است ولی انها که با بهحق یا به ناحق در برخی پستهای یک اداره و یا در یک تشکل چه در روبط عمومی و چه در اموزش و چه در محیط انسانی تا رسد به ریاست ، غیر از برای حفظ موقعیت و ومیز بی ارزش خود با انواع تهمت و تخریب دیگران و محیط زیست ارمغان دیگری نداشته اند باعث سر افکندگی است ، انهایی که برای یک انتقاد یک انسان و یک تشکل انها را به باد تهمت و توهین و افترا گرفتند و یا برای حفظ موقعیت و مطرح کردن تشکل خود خود بر سر سلامت انسانها با صنایع و عاملان الودگی محیط زیست مماشات کردند . انها که با جمع کردن برخی افراد از برخی تشکلها که با هم نزدیکی فکری در تخریب و ایجاد تهمت و افترا داشتند به جای اینکه به فکر محیط زیست باشند تنها به فکر زد و بند های سازمانی خود و تخریب دیگران برای بدست اوردن فرصتها و موقعیتها یی برای خود بودند …همه و همه تنها غیر از روسیاهی و سر افکندگی برای این افراد چیزی نخواهد داشت چون سالی دیگر گذشت و یک سال به مرگ نزدیک شده ایم . و یک سال به از دست دادن این میزها و موقعیتهای مسخره دنیا و نام و نشانهای خنده دار دنیا که انچنان برخی را فریفته است که نه تنها برای محیط زیست که نام اداره و تشکل انهاست ارزش قائل نیستند .بلکه مقام انسان را تنها به خاطر اینکه جزئی از محیط زیست است را هم محترم نمی شمارند .
  و به افرادی در تشکلها که اعتبار و راه انسانی گذشته گان خود را مخدوش و سیاه کردند ، زیرا ما افراد بزرگ و فروتنی چون خانم طاهری ،اریند ، ملاح و…را در برخی جمعیتها داشتیم که راهشان و روحشان محیط زیستی و ngoیی بود .نه مثل برخی از افراد که جدیدا می بینیم که در تخریب و توهین و تهمت بستن به تشکلها گوی سبقت را از اداریون گفته شده ربودهاند .و در زیر پاگذاشتن حق تشکلهای دیگر در چندین سال گذشته و در سعی در ساکت کردن تشگلها منتقد در جلسات و در حضور و در پشت سر انها بسیار غیر انسانی تر رفتار کرده اند .اینها و افرادی دیگر در برخی تشکل انگشت شمار نام و اعتبار تشکلهای خود را از نظر انسانی و از نظر اهدافی که دنباله روی می کنند زیر سئوال می برند ما تشکلهای خوب و فعال و انسان مداری در ورزنه ، بادرود ، کاشان ، سیمیرم ، اصفهان ، زرین شهر ، نجف اباد و اران وبید گل و دیگر شهرستانهای اصفهان و درخود اصفهان داریم که همیشه مظلوم واقع شده اند و برخی همین افراد شارلاتان مسلک که متاسفانه در تشکلها راه پیدا کرده اند در انزوا نگه داشته شدن و ضایع شده حق انها دخیل بوده و یا اصلا عامل اصلی بوده اند فقط در گرفتن اعتبارات و یا برای استفاده از اسم انها فوری با تشکیل یک کانون و یا یک شورا از اسم و وجود تشکلهای دیگرسوء استفاده می کنند و دست اخر هم برخی تشکلهای نور چشمی و هم دست و همراه اداریون از اعتبارات و از پزهای تبلیغی ان استفاده می کنند و بعد همه ادیگران را فراموش می کنند . این افراد خاص در برخی تشکلها غیر از لطمه به اعتبار دیرینه تشکلهای خود و زیر پا گذاشتن انسانیت و اخلاق تشکلی دقیقا همان رفتارهایی را انجام می دهند که در رفتارهای شارلاتانیزم اداری و بازاری و تجاری ما دیده می شود ؛ تمهت می زنند باند با افراد اداری هم فکر خود درست می کنند و رفتارهایی و سخنانی و کارشکنی ها و تضیع هایی که حتی اداریون هم از این همه استعداد شارلاتانیزمی انها در شگفتند .و با تفرقه انداختن بین ما اعتبارات و توجه ها را به همانسو رهنمود می کنند که هدف انهاست . !از انطرف برای تشکلهای منتقد هزار اشکال و تهمت درست می کنند و حتی می سپارند منابع طبیعی برای روز درختکاری به انها نهال ندهد !واقعا اینها چه کسانی هستند که سالها مثل بختک به بدنه محیط زیست و تشکلهای ما چسبیده اند و هدفشان چیست ؟
  امیدوارم در سال جدید راهی انسانی تر و محیط زیستی تر را در پیش بگیرند
  و بعد از یک عمر تخریب و تهمت و افترا و کارشکنی برای نگه داشت موقعیت بی ارزش خود در اداره،و مطرح کردن نام تشکل خود با ظاهر سازی ، اینک راه انسانیت را در پیش بگیرند
  افرادی که برای پرستیژ و کلاس یا ازسر سیری و برای به دست اوردن وجه ای در جامعه به سمت فعالیتهای محیط زیستی امده اند عیبی ندارد ،ولی نگذاریم اخلاقیات ریا کارانه و شارلاتانی خود را به این میدان بیاورند زیرا این افرادپذیرنده های خوبی درشارلاتانیزم اداری برای اهداف مشتر ک و مخرب خود دارند
  و این افراد بدانند که اگر فعالیت های محیط زیستی برای انها یک فعالیت تفننی و خودنمایانه مثل انداختن سفره هایی با نامهای مختلف و انجام چهارتا کار ظاهرسازانه خیرخواهانه دارد
  ولی برای زرین شهریها و بادرودیها و ورزنه ایها و اران وبید گل و بقیه شهرستانها محیط زیست دغددغه زندگی انهاست و یک کالای لوکس تزئئناتی نیست و انها در شهرستانهای خود با هزاران مشکل روبرو هستند و نمی توانند مثل برخی تشکلهای ظاهر ساز در شهر های بزرگ سیاه اشگر درست کنند وبا چاپلوسل و تخریب برای خود نام ونشانی درست کنند برای سوء استفاده تبلیقاتی
  انها انسانهای بزرگ و وارسته ای هستند وهدف انها واقعا محیط زیست است نه اهداف نا صواب و شخصی دیگر
  جمعیت یاوران محیط زیست و میراث فرهنگی
  21/12/93

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.