چرا ژاپن، ایران نیست؟!

این تصویر را نگاه کنید تادریابید چرا نظم ژاپنی‌ها در جهان زبانزد است؛ چرا تولید ناخالص داخلی‌شان از مرز ۵ تریلیون دلار می‌گذرد و چرا دومین قدرت بزرگ اقتصادی جهان هستند؟ در حالی که در کشوری زندگی می‌کنند که متجاوز  از ۱۵۰۰ بار در سال می‌لرزد و مساحتش از دو سوم کشورهای جهان کوچک‌تر است!

بی ربط:
یک هفته است که همه چیز در شهرستان فیروزکوه تقریباً فلج شده است؛ زیرا چندین رخداد زلزله با قدرت ۲ تا ۳٫۵ ریشتر را تجربه کرده است؛ رخدادی که برای ژاپنی‌ها چیزی شبیه لطیفه یا قلقلک صبحگاهی است!

بی‌ربط‌ تر:
ژاپن حدود یک پنجم ایران مساحت دارد؛ دو برابر ایران جمعیت دارد؛ یک ده هزارم ایران منابع طبیعی و سوخت‌های فسیلی دارد و حدود ۴۰ برابر ایران تولید ناخالص داخلی دارد!

79 فکر می‌کنند “چرا ژاپن، ایران نیست؟!

 1. شقایق

  البته فکر کنم این ماشین پلیس به سرقت رفته بوده و توسط یه عده ای معلوم الحال روی خط عابر پیاده پارک شده ؛ وگرنه اصلا پلیس “هیچ جای دنیا ” کار خلاف قانون و عرف و انسانیت ازش سر نمی زنه! یعنی من که ندیدم!!

  پاسخ:

  معلومه سقف محل کار خیلی محکمه! نه؟

 2. شقایق

  همیشه فکر می کنم کاش می شد
  به جای کاش گفتن و آرزو کردن و گاه فرار ؛ کاری از دستمان بر می آمد!
  پیش ترها زمزمه می کردم : دوباره می سازمت… و اکنون یاسی سرد سینه ام را مجروح می کند…

  هر چند می دانم و ایمان دارم که ما می توانیم و پیروزیم!

  پاسخ:

  آمین.

 3. مهتا

  بابا درویش جان دست نزار رو دلمون که خودش پر خونه !!!

  پاسخ:

  اتفاقاً به همین دلیل سعی کردم که روی مغز دست بگذارم تا دل!

 4. روشنک

  عدالت برای همه !.. شعاری که ژاپنی ها به آن پایبندند .. آنجا همه با هم در برابر قانون با هم برابرند .. اینجا بعضی ها برابرترند !.. : ( ..

  پاسخ:

  چه جور هم برابرترند! درود بر شما …

 5. هومان خاکپور

  یک ده هزارم و چهل برابر … اگر ژاپنی ها ایرانی بودند دیگه چی می شد یا برعکس، نه؟

  پاسخ:

  درسته … واقعاً چی می شد! پادشاه اسپانیا را که یادت هست در مورد اصفهان چه گفته بود؟

 6. سروی

  راستش من متوجه نشدم چی توی این عکس مهمه! تو رو خدا مسخره ام نکنین.

  اما آماری رو که دادین کاملا فهمیدم . فاجعه است . همیشه برای من سواله کشوری که اون همه مشکلات اسفناک جنگ و حملات اتمی رو به خودش دیده چطور تونسته باز هم سرپا بشه و اینقدر پیشرفت کنه اما کشور ما اینقدر عقب مونده . کشورمون از خودش هم عقب مونده . از ایران سالهای گذشته عقب مونده … متاسفانه!

 7. محمد درویش نویسنده

  درود بر سروی عزیز … می تونم بفهمم که چرا ماجرای این عکس را درنیافتی! من هم معمولاً در روز تولدم تمرکزم کاهش پیدا می کنه! فردا دوباره تصویر را بنگر. مطمئن هستم منظورم را درخواهی یافت.
  باز هم مبارک باشه.

 8. سروی

  قانونا الان حدود ۳ ساعته که من به دنیا اومدم . باور کنید سخته !

  شما هم حالا ما رو دست بندازید! بچه که زدن نداره!

  اون ماشین پلیس روی خط عابر پیاده پارک کرده و اومدن جریمه اش کردن ( نمی دونم اسم اون اتفاقی که برای چرخ ماشین پیش آوردن چیه ) … درسته استاد؟

  پاسخ:

  دیدید گفتم بگذار روز تولد تمام بشه، همه چی درست می شه! دقیقاً درست گفتید … منظور این تصویر روح قانون گرایی و عدالت محوری در ژاپن است که همه در برابر قانون به یک چشم دیده می شوند و حتا ماشین پلیس را هم می شود به دلیل تخلف جریمه کرد. حالا مقایسه کنید با ایران! آیا تاکنون شنیده اید یا دیده اید که پلیس، پلیس را جریمه کند؟ حتا وقتی ماجرای کهریزک پیش می آید، تا مدتها انکار ادامه می یابد و یا اگر خودرویی آدم را زیر کند؛ می گویند خودرو پلیس را دزدیده بودند! ندزدیده بودند؟

 9. متین

  ای بابا
  ای بابا
  آقای درویش………..
  من سکوت میکنم چون الان یه چیز میگم فردا میان من و میگیرن. بعدش ساحل بی متین میشه

  پاسخ:

  دلیل بسیار خوب و خردمندانه ای برای سکوت ذکر کردید! آن را کاملاً درک کرده و به شما حق می دهم.

 10. اشکار

  به جان درویش خان سوگند که به صرفمان نیست ژاپن بشویم
  برای ژاپن شدن که هیچ تایوان شدن باید در داخل و خارج از کشور بستر را برای پیشرفت آماده کرد و همه از اول الولین تا آخر الآخرین فرد کشور از خود گذشتگی کنند
  پی ژاپن را بی خیال شویم همینطوری در دزدی و وقاحت غوطه ور باشیم بهتر است اما… اما چیزی که مهم است پیشرفت گام به گام جامعه است مردم بسبت به ۴۰ سال پیش وحشی گری خود را تا حدودی از دست داده اند نمنوه بارزش سینما ۴۰ سال پیش جامعه سینمای آبگوشتی را می پسندید اما حال کسانی که ان فرهنگ را می پسندند محدود به قشر خاصی شده اند
  فراموش نکنیم که یک جامعه که ۸۰ درصد ان بی سواد و دهاتی(می گویم دهاتی با تمام عقب ماندگی های ذهنی و پسرفت و فساد اخلاقی نه به نظر برخی عزیزان زحمت کش روستایی)بودند به هنگام برخورد و رودررو شدن با مدرنیته غربی چه واکنشی نشان دادند
  پس در حال حاظر افسوس ژاپن را نخوریم

  پاسخ:

  باشه … نمی خوریم!

 11. فرزان اسدی(ابوحنانه)

  سلام
  من فکر میکنم این به خودمون مرتبطه که نمی خوایم!
  یک ایرانی از وقتی که بدنیا می آد کنار گوشش می گن ما اینجوری بودیم – اونجوری بودیم- فرهنگ غنی داریم!- تاریخ داریم و …. بچه هم به همین ها دلش رو خوش می کنه و تصویری از ساختن در ذهنش نمی سازد ولی ژاپنی از وقتی که دنیا می آد در گوشش می گن ما کشور فقیری بودیم و با تلاش رسیدیم به اینجا- انرژی محدودی داریم – فرصت کمه و… به نظر شما اینجور نیست؟
  بدرود.

  پاسخ:

  از قضا اینگونه هم نیست که می گویی ابوحنانه عزیز! تاریخ ژاپن و سلحشوری های سامورایی ها برای نسل امروز هنوز هم اعتبار و احترام دارد و هنوز هم امپراطور در ژاپن از منزلتی بی نظیر برخوردار است. من قبول ندارم که داشتن تاریخ کهن می تواند یک آفت باشد. مشکل در جای دیگری است … مشکل در بی هویتی نسل امروز است؛ در این که اتفاقاً تاریخش را نمی داند و نمی خواند!

 12. بانو آنيموس

  ای آقا! این که چیزی نیست… ما توو ایران خودمون اینقدر نظم و همکاری داریم،‌ که هر روز صبح که من از سمت انقلاب به سمت میدون آزادی میام، اول انقلاب به سمت فردوسی تعداد زیادی پلیس راهنمایی رانندگی می‌ایسته تازه نیروی انتظامی و گ.ارد هم بهش کمک می‌کنه و چند تا ماشین سفید و سبز هم کنارشون می‌ایستن که خدای نکرده شیطون کسی رو گول نزنه، بره توی طرح ترافیک… مردم هم همشون با کمال میل با پلیس همکاری می‌کنن و قانون به طرز زیبایی اجرا می‌شه و آدم می‌مونه از این همه ادب مردم که هرگز و در هیچ شرایطی به هم فحش نمی‌دن…

  پاسخ:

  جامعه پرخاشگر امروز، نتیجه سالها عدم توجه به نظام آموزشی و پرورشی کشور است. آن کشورها و ملتهایی در جهان سرآمد هستند که بیشترین پول و سرمایه خود را در بخش آموزش و پرورش کودکان شان صرف کنند. بیش از ۸ میلیون پروتده جدید در سال در محاکم قضایی گشوده می شود! یعنی از هر سه ایرانی، دو نفر پایش به دادگستری کشیده شده است. این یعنی مرگ خاموش و دردناک یک ملت.
  درود بر آنیموس عزیز.

 13. حمید

  با سلام بر درویش بزرگ
  ممنون از درج مطلب در مورد ژاپن….واقعا دل هر ایرانی که برای وطن دلش بسوزه، با خواندن این مطلب ممکنه بترکه….:)، بله درآمد سرانه ژاپن با آنهمه منابع محدود بلای ۴۰۰۰۰ دلار در سال است در حالیکه در مملکت غنی ایران، بنده و امثال بنده بعنوان کارشناسی که کلی درس و دانشگاه گذرونده و زحمات زیاد در این کشور کشیده ایم در سال ۸۰۰۰ دلار بیشتر درآمد سرانه نداریم….دردمان را به که گوئیم……

 14. محمد درویش نویسنده

  لطف دارید حمید آقا … ماجرای عبرت آموز ژاپن نشان می دهد که تا چه اندازه نالیدن ها و بهانه آوردن ها برای عقب ماندن از قافله توسعه و پیشرفت، احمقانه و کودکانه است … راستی! “درویش بزرگپدرم بود که رفت …

 15. شقایق

  منظورتون اصابت ناگهانی سرم با سقفه!اتفاقا یکی از مشکلات من همینه! قدم اون قدر بلند نیست که به سقف برسه باید به همین کی بورد و میز قناعت کنم ؛ ناچارا!

 16. بانو آنيموس

  مرگ خاموش در غالب بخش‌های زندگی ما داره اتفاق می‌افته، تقریباً اغلب ما دچار مرگ تدریجی و بی‌صدا شدیم… و البته غالب دوستان متاهلم رو می‌بینم که زندگیشون دچار طلاق خاموشه…
  و باید ترسید… از اون چیزی که سر به توی دارد…
  ارادت عمو درویش…

 17. حسین

  دیروز ساعت ۴ صبح که راه میافتادم فکر می کردم بیابانهای اطراف قم را از آدرس منابع طبیعی قم که همراه می برم می بینم اما ساعت حدودآ۹ صبح کمپ منابع طبیعی آران بیدگل بودم ،علی رغم اینکه در ذهنم نبودید فضا به جانم چسبید و الان میبینم راهی که رفتم همان است که شما توصیه کرده اید (پیش از رفتن ندیدم ) و این احتمالآ یعنی حقیر کمی تا قسمتی پیوندکی با شما دارد.ندارد؟
  باسپاس بیکران

 18. محمد درویش نویسنده

  به شقایق: خوبه!

  به آنیموس: محشره!

  به حسین: منتظر دیدن عکسها و خواندن گزارشت از مرنجاب و آران و بیدگل می مانم.

  درود …

 19. سروی

  بله … درسته … همه اش درسته … شما هم درستید … دیگران هستن که اشتباهی شدن … دیگه …

  من همین تازگی یه تصادف کردم ، جناب پلیس ، جلوی چشم خودم از راننده ی مقابل رشوه گرفت .

  اما اقای درویش ، روح قانونگرایی و عدالت محوری باید اول تو مردم یه جامعه باشه تا به مسئولانش سرایت کنه یا اینکه این قانونگرایی و عدالت محوری بشه خواسته ی مردم از مسئولان .

  دیروز تو یه ماشین نشستم ، دو تا چراغ قرمز رد کرد . بهش می گم چرا این کارو می کنی ؟ میگه من ۴۵ ساله راننده ام می دونم کدوم چراغ قرمز رو میشه رد کرد … بی توجه به اینکه چراغ قرمز اصلا قابل رد شدن نیست! نفس چراغ قرمز قراره این باشه!

  من منکر کمبودها ، بی مهری ها ، کینه های بی مورد و دلخوری های تبدیل شده به نفرت در ده ِ بالادست نیستم … اما باور کنید … خداوند سرنوشت هیچ قومی رو تغییر نمی ده مگر به دست خودشان… این رو دوست آسمانی مون در مصحف شریف گفته .

 20. محمد درویش نویسنده

  این بحث مرغ و تخم مرغ و این که کدام اول بودند، فکر نکنم در این دنیا حل بشه! می شه؟
  درست می گویید، مسئولان هم از دل همین مردمی بیرون می آیند که عدم تبعیت از قانون را در بسیاری موارد جرم نمی دانند!
  اما نباید فراموش کنیم که دیدن احمدی نژاد در حال دوچرخه سواری جمعیت بیشتری را به دوچرخه سواری ترغیب می کند تا دیدن درویش! نه؟

 21. سروی

  بشرطی که واقعا خون بدن و فقط برای فیلم برداری الکی دراز نکشن رو تخت و یه سر سوزن الکی رو با چسب بچسبونن رو دستشون!

 22. محمد گائینی

  زنده باد
  آقا سال ۷۰ من داشتم تیله بازی می کردم!!!
  از شوخی گذشته از آشنایی با شما بسیار خوشحالم و امیدوارم بتونم از تجربیاتتون استفاده کنم
  اگر اطلاعات بیشتری در مورد غار دیو سفید دارین ممنون میشم انتقال بدین

 23. محمد درویش نویسنده

  محمد جان: تیله بازهای دیروز می توانند قهرمانان امروز باشند! نمی توانند؟ آن زمان برای اجرای طرحی تحقیقاتی با عنوان: بررسی ویژگیهای مرفومتریک حوضه آبخیز گرگان رود” به منطقه مورد نظر رسیدیم.
  یادش به خیر …

 24. اشکار

  درویش خان دریای معرفته درویش نیست سلطان الفقرا است این نازنین
  منکه اگه روزی پولدار بشم ثروتمو به پاش میریزم خوشبختش می کنم سند کویر لوط را به نامش می کنم نمی زارم دست حاج آقای ادارشون بهش برسه
  ماهی سفید واسش می خرم یک مخزن بنزین رو بنامش میکنم برای ماشین جیگری رنگش چهارتا رینگ اسپورت می خرم با یک سیستم صوتی جواد تا شیشه های سعادت آباد را بترکونه

 25. محمد درویش نویسنده

  اتفاقاً اروند هم با سیستم صوتی اُپس اُپس دار خیلی موافقه! هر وقت پولدار شدی بگو تا شماره کارت عابر بانکش را برایت اس ام اس کند!

 26. حسین

  ژاپن حدود یک پنجم ایران مساحت دارد ؛ ژاپن حدود یک پنجم ایران مساحت دارد و ژاپن حدود یک پنجم ایران ساحت دارد.

 27. حسین

  حسین گفته است ، بجان خودم حسین گفته است ،حسین گفته است؟
  خیلی……. ، …….. و ……. کرده گفته است.
  حسین کدوم ….. ه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *