چه معجزه‌ها که می‌توانیم ببینم، اما نمی‌بینیم!

آفتاب را به تو نمی‌دهم
تا خرده خرده بشکافی‌اش, و از آن هزار ستاره بسازی
ماه را به تو نمی‌دهم
تا به خاطر کوه نور، دریای مروارید را انکار کنی
ستاره‌ها را به تو نمی‌دهم
تا بگویی خوشا شب‌های بی مهتاب

آسمان را به تو می‌دهم
تا ندانی که چه باید کرد؟!

یدالله امینی

توماس شایان

توماس شاهان، یک هنرمند/فیلسوف و عکاس طبیعت‌گرا است که تخصصش گرفتن عکس‌های بزرگ و پرشکوه از جاهای مجلل و و افسانه‌ای نیست. برعکس او به دنبال آن چیزهایی است که ما معمولاً نمی‌بینم، از بس که به ما نزدیک و دردسترس هستند!

زیباتر از این عینک هم سراغ دارید؟!

این چشم‌های زیبا را نگاه کنید تا دریابید که چه می‌گویم؟ آیا هیچ چشم یا عینک گران‌قیمتی را می‌شناسید که از نظر رنگبندی و هارمونی و تقارن به پای این چشم‌های افسانه‌ای برسند؟
راستش باید اعتراف کنم که وقتی این چشم‌های سحرآمیز و زیبایی اعجازوارشان را دیدم، با خود گفتم: اگر من نتوانسته‌ام تاکنون از تماشای این زیبایی‌ها لذت ببرم، در حالی که دم دستم بوده‌اند، چگونه می‌توانم خود را راضی کنم که زیبایی همانی است که من می‌بینم و معجزه‌ای در این دنیا وجود ندارد؟

درست مثل رنگین کمان!

شما را نمی‌دانم؟ امّا من رفتم تا دوباره دیدنی‌های پیرامونم را از نو ببینم. راستش بدجوری احساس می‌کنم که یدالله امینی عزیز حقیقت را گفته و حالا واقعاً نمی‌دانم که چه باید کرد؟!

یک شاهکار یا معجزه واقعی رنگها!

89 فکر می‌کنند “چه معجزه‌ها که می‌توانیم ببینم، اما نمی‌بینیم!

 1. محمد درویش نویسنده

  ببین! سعی کن کمتر از کوره دربری و هرگز از قهر به عنوان یک حربه همیشگی استفاده نکنی!
  چون سبب ریزش شتابناک اتوریته می شود!

 2. یک وبگرد

  Ey khoda!bebinam nakone shoma inja doorbin darin?10

  پاسخ:
  دروبین لازم نیست … فقط کافیه تا ضرب زمین در ضربان دل دو تا آدم با هم هم افزایی و هارمونی داشته باشه! اونوقت حتا لازم نیست که کلامی بر زبان جاری بشه …

 3. محمد درویش نویسنده

  خب … خوشحالم که نقاد نقاط ضعفت هستی و آنها را انکار نمی کنی. باید تلاش کنی تا روحیه آتشین مزاجت را تعدیل بخشی و هرگز در زمان عصبانیت کلامی بر زبان جاری نسازی که بعد مجبور شوی نصف حقوق ماهانه ات را برای جبرانش هزینه کنی!

 4. محمد درویش نویسنده

  من هم برایت بهترین ها را آرزو دارم و از آشنایی ات بسیار خوشحالم. امیدوارم طی یک دفاع جانانه بتوانی بهترین داشنامه دکترا را ارایه دهی.
  درود …

 5. یک وبگرد

  Agha man asheghe shoma shodam be mola

  پاسخ:
  همیشه همین طور است … مواظب باش به آتش نرسی برادر!
  چو عاشق می شدم گفتم که بردم گوهر مقصود
  ندانستم که این دریا چه موج خون فشان دارد

 6. یک وبگرد

  jaryane nesfe hoghoogh chie?daram shak mikonam ha!

  پاسخ:
  به چی شک می کنی رفیق؟ به من یا خودت یا زندگی یا …

 7. محمد درویش نویسنده

  دوست سپید پوش و نیک نهاد من! همه ما اشتباه می کنیم. اما برخی آنقدر شهامت و خردمندی ندارند تا آن را بپذیرند و شجاعانه اعتراف کنند. برای همین دوباره و دوباره آن اشتباه را تکرار می کنند. هر خطا و نقصی را می شود مهار یا جبران کرد، به شرط آن که در گام نخست یاد بگیریم که انکارش نکنیم.

 8. یک وبگرد

  Dooste azizam,emrooz cheghadr dar kenare shoma boodan ,khosh gozasht,az in ke emkane an ra be man dadid motshakeram.

  پاسخ:
  من چنین امکانی ندادم. تو خودت این امکان را بوجود آوردی. با طرز سلوک صمیمانه ات و روحیه صاف و صادقانه ات. منتی نیست. درود.

 9. یک وبگرد

  Fekr mikonam man eshtebah haye poshte sar ham mortakeb mishavam va hanooz ghabli ra eslah nakarde ,eshtebahe ba’di ra mortakeb mishavam.bayad ye fekri be hale khodam konam ke hamishe hame ra mesle khodam sade va khales mipendaram!

  پاسخ:
  اشکال از سادگی تو نیست رفیق. مگر سهراب نمی گوید: ساده باشیم، چه در باجه یک بانک، چه در زیر درخت؟ یادت باشد که در این دنیا یک راز بزرگ اما ساده وجود دارد؛ این که هر کسی آب دل خود را می خورد. اینکه همیشه یه رفیق آسمونی وجود داره تا هوای آدمهایی که با دلشون زندگی می کنند رو داشته باشه. نگاه کن به خودت و موقعیتی که امروز داری. کار کردن در چنین محیطی با همکارانی که دوستشان داری، کم شانسی نیست. هست؟

 10. محمد درویش نویسنده

  شب های من همیشه عاشقانه است؛ درست مثل روزهایش … حقیقتش را بخواهی آدم در هر جایی می تواند عشق کند، حتا در اداره! نمی تواند؟ همه چیز بستگی به خود آدم دارد.
  نگاه توست که رنگ دگر دهد به جهان
  اگر که دیده ات خو نکند به بد دیدن
  اگر که دل بسپاری به مهرورزیدن.

 11. عسل مهر

  سلام
  چه نکته جالبی یا به قول سهراب”چه فکر نازک غمناکی” چه انسان هائی پیدا میشوند! حالا ما هی چپ و راست از خودمان عکس میگیریم!
  و چه گپ جالبی داشتید با این دوست جدید وبگرد و حوصله ای ستودنی در مفایسه با دوستانی که حتا جواب سوال خواننده ها را نمی دهند. راستی میتوانید حدس بزنید من متولد چه ماهی هستم؟ ظاهرن استعداد غیب گوئی دارید تا حدی(چشمک) اگر قدم رنجه کنید به وبلاگ نو پا و ناقابل من خوشحال میشوم ضمن اینکه ماه تولدم را هم نوشته ام!!

  پاسخ:
  می بینم که جمع جمع پاییزی شده … اونهم از نوعی آذری اش! ممنون از لطفتان … به امیرخان سلام مفصل برسانید و بگویید: بدجوری بلیطش برده است. کاش بلیط این رفیق ما نیز ببرد! راستی! انتخاب عسل مهر هم خود گویای آدمی برون گراست که با احساسش زندگی می کند و هرگز فرمان را به دست مغز نمی سپارد؛ آدمی که به همین دلیل با کیفیت ترین خنده ها را در طول ۲۹ سال گذشته درک کرده و البته تا دلتون بخواهد اشک هم ریخته! نریخته؟

 12. نفیسه ب

  سلام آقای درویش،
  من هم با دیدن عکس های کتاب “The buzz about bees” به این نتیجه رسیدم که “چشم ها راباید شست”. باز هم حرف هایتان مثل سخن عشق نامکرر است، همیشه ما را به نیکی ها می خوانید. ( کی می شود ما به درستی از عهده ی لبیک به این فراخوان برآییم؟… زمان برای هشیار شدن من نمی ایستد)
  سپاسگزارم.

 13. محمد درویش نویسنده

  درود بر نفیسه عزیز … حال و هوای شیراز آن شهر عزیز نارنجستانی من چگونه است؟ اوضاع وبلاگ دانشکده داروسازی چی؟ همچنان پر تنش و پرانرژی است؟ یادم رفت آن دفعه بهت بگویم که چقدر پاسخهایت بزرگتر از سن شناسنامه ای ات بود دختر! قدر خود را بدان و آگاه باش که زمان لازم نیست برای هشیار شدن تو بایستد! تو او را دودر ِ کرده ای کلک! درود …

 14. عسل مهر

  در مورد خنده و گریه تا حدودی بله .ولی من که آذری نیستم شما هم که افتخار ندادین به ما سر بزنین .من مهری هستم!!.ببخشید منظورتون از امیر؟؟

 15. محمد درویش نویسنده

  درودی دوباره! فکر کنم شما می نویسید: مهر عسل و می خوانید: عسل مهر! لطفاً نشانی وبلاگی که برای من درج می کنید را دوباره چک کنید تا پاسخ پرسش های تان را دریابید. شب خوش!

 16. بازتاب: دل نوشته ها » در توصیف یک زیباچشم فومنی!

 17. پارسا لیلاز

  نوشته و عکس هایش بسیار جالب بود.از راهنمایی که کردید و من را به اینجا رساندید ممنونم.موفق باشید آقای دکتر .

 18. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » لطفاً به زنبورها دقت کنید ؛ شاید آنها هم ایستاده می‌میرند!

 19. بازتاب: چشمان زيبا « پيشگو

 20. negar

  بسیار زیبا
  همیـــــــــــن نزدیــــــــــکی ها شاید یادمان برود هنوز زیبایی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *