نگاهی سبز به 2010 ؛ سال جهانی تنوّع زیستی!

     نخستین یادداشت نگارنده در ستون «نگاه سبز» که در صفحه 9 از شماره 1573 روزنامه پول (چهارشنبه، 16 دی ماه) منتشر شد؛ اختصاص داشت به موضوع سال جهانی تنوع زیستی که اینک در مهار بیابان‌زایی بازانتشار می‌دهم. امید که تارنمای روزنامه نیز هر چه زودتر آماده شود.

به استقبال سال جهاني تنوع زيستي برويم

 

    قرار است تا از اين پس، در روزهاي چهارشنبه‌ي هر هفته در همين ستون به درج ديدگاه‌هاي خويش در مورد مسايل روز محيط زيست ايران و جهان بپردازم. اميدوارم كه اين مجال براي نگارنده، شما و مسئولين روزنامه فراهم شود تا به عهد خويش وفا كنم!
    به باورم، محيط زيست هرگز از جايگاهي سزاوارانه در رسانه‌هاي نوشتاري كشور برخوردار نبوده است. به ديگر سخن، ركن چهارم دموكراسي نتوانسته تريبوني درخور را به ظرفيت‌سازي فرهنگي در حوزه‌ي محيط زيست اختصاص دهد. بهترين شناسه‌ي اين ادعا، همان بس كه هنوز نمي‌توان نام هيچ روزنامه‌ي پرشمارگاني را در وطن آورد كه به صورت ثابت، دست كم يكي از صفحات خود را سبز كرده و به محيط زيست اختصاص داده باشد. تنها شايد بتوان از روزنامه‌ي مرحوم «آينده نو» يادي كرد كه كوشيد تا اين تابو را بشكند؛ امّا متأسفانه خودش هم شكسته شد و قبل از آن كه كسي او را بشناسد، به تاريخ پيوست!
    چنين است كه در نخستين گام براي دست‌اندركاران روزنامه وزين «پول» آرزوي موفقيت و دوام و امنيت شغلي دارم و در گام دوّم، اين انتظار را براي خويش محفوظ مي‌دارم كه پول بتواند دست محيط زيست را گرفته و دست‌كم يك صفحه به صورت ثابت در هر شماره به آن اختصاص دهد.
    امّا مايلم در نخستين يادداشت خويش، اشاره كنم به مناسبت سال 2010؛ سالي كه به پيشنهاد سازمان ملل متحد، عنوان سال جهاني تنوّع زيستي بر پيشاني‌اش نشسته و اينك اين اميد و انتظار به حق وجود دارد تا در مجامع و محافل رسانه‌اي داخل كشور نيز شاهد انتشار گزارش‌ها، تحليل‌ها و خبرهاي بيشتر در ارتباط با تنوّع زيستي باشيم. كافي است به ياد آوريم كه تازه‌ترين نتايج حاصل از پژوهش‌هاي دانشمندان دانشگاه ورمونت و آژانس حفاظت از محیط زیست آمريكا كه در ماه گذشته منتشر شد، ثابت مي‌كند: هر چه گونه‌گوني حيات در سرزميني كاهش يافته و از شمار گونه‌هاي زنده – چه جانوري و چه گياهي – كم شود، به همان نسبت بر آلام و درد شهروندان ساكن در آن سرزمين افزوده شده و امكان ظهور بيماري‌ها و آفات مهلك و كشنده و البته ناشناخته بيشتر مي‌شود.
    لازم به يادآوري نيست كه تنها در طول يكي دو دهه‌ي گذشته چندين و چند بيماري جديد بر سرزبان‌ها افتاد و مرگ مردمان بي‌گناه فراواني را در سراسر جهان رقم زد؛ بيماري‌هايي كه نام‌شان حتا براي مردمان يك نسل پيش هم آشنا نيست! سارس، آنفولانزاي خوكي، بزي، ايدز، آنفولانزاي مرغي، جنون گاوي و … چند نمونه‌ي دم‌دست از سياهه‌ي بيماري‌هاي مرگ‌آفرين در دهه‌ي گذشته است كه هنوز هم قرباني مي‌گيرند.
    يادمان باشد كه هر جانداري كه در زمين زيست مي‌كند، حامل وظيفه‌ و مسئوليتي است كه مام طبيعت به صورت كدي ويژه و ژنتيكي در نهاد او قرار داده است. بنابراين، با حذف هر زيستمند، بايد انتظار داشته باشيم تا خلايي در نظام آفرينش بوجود آيد؛ خلايي كه جبران آن ديگر امكان‌پذير نيست.
    درست مثل ماجراي رتبه‌بندي كتابخانه‌ها …
    همان گونه كه هيچ كتابخانه‌ي معتبري در جهان را نمي‌توان يافت كه به تعداد نسخه‌هاي كپي شده‌ي خود بنازد؛ آنها فقط متناسب با نسخه‌هاي خطي و انحصاري‌شان است كه رتبه‌بندي مي‌شوند؛ چرا كه مي‌دانند اگر اين نسخه‌هاي يگانه از دست رود، ديگر هرگز قابل جايگزين نخواهند بود؛ گونه‌هاي گياهي و جانوري جهان هم – كه هر يك در كتابخانه‌ي عالم به ثبت رسيده‌اند – جايگزين يا جانشيني ندارند و مهم‌تريم وظيفه‌ي ما حفظ اين كتاب‌هاي خطي يگانه و ناهمتاي سبز است.
    اميد كه در سال 2010 بتوانيم در راه حصول به اين آرمان مقدس چند گام اساسي برداريم كه يكي از آنها شايد حفظ و حراست از همين اندك صفحات سبزرنگ «پول» است! نيست؟

موافق(0)مخالف(0)

۱۸ Comments

 1. سلام،
  من از طرف مجله‌ی هفته با شما تماس می‌گیرم.
  این هقته‌نامه در شهر مونترال-کانادا منتشر می‌شود.
  عوامل این هفته‌نامه مایل هستند صفحه‌‌ای از مجله به‌طور هفتگی یا هر دو هفته یک‌بار به نام"صفحه ی سبز" داشته باشد که در آن به مسائل زیست محیطی بپردازد البته با دیدگاه کاربردی نه تئوری.
  هفته از این‌که شما بتوانید در این راه یاری‌اش کنید یا از مطالب شما استفاده نماید، بسیار خرسند خواهد بود.
  منتظر جواب شما هستیم.
  با تشکر

  پاسخ:
  با کمال میل ... شما مختارید تا هر یک از مطالب وبلاگم را با ذکر ماخذ مربوطه منتشر سازید. خوشحالم که به محیط زیست وطن اهمیت می دهید هموطن دور از وطن. زنده باشید ...

  موافق(0)مخالف(0)
 2. شریفی

  امید که در سال ۲۰۱۰ بتوانیم در راه حصول به این آرمان مقدس چند گام اساسی برداریم .امید
  پس از این هفته,چهارشنبه ها پولدار میشویم.(یک دیماهی)

  موافق(0)مخالف(0)
 3. می بینم که یک دی ماهی خالص هم هستید! خوشحالم که سبب پولدار شدنتان را - دست کم در یک روز هفته - فراهم کرده ام!!

  موافق(0)مخالف(0)
 4. اشکار

  درویش خان دروووووووووووووووووود
  من حاظرم مطالبی برای نشر درباره محیط زیست و حیات وحش به شما بدهد تا بچاپانید در این روزنامه پول
  ولی ببینم حق التحریر هم پرداخت می کنند؟
  اگر بکنند با سیستم 60-40 موافقم

  پاسخ:
  پولش كه اونقدر زياده كه نمي شه حملش كرد! مي شه؟ در ضمن شما مطالبتان را مستقيماً براي همكلاسي تون بفرستيد!

  موافق(0)مخالف(0)
 5. اشکار

  حالا که پولدار شدید باید یک لب تاب گران قیمت با کلیه تجهیزات بخرید و با خودتان همه جا کول کنید عجب کلاس کاذبی می آورد !

  موافق(0)مخالف(0)
 6. من لب تاب دارم رفيق!

  موافق(0)مخالف(0)
 7. اشکار

  پس لطفا یکی برای من بخرید عالیه برای جذب دخترها

  پاسخ:

  می خواهی دخترها را جذب کنی که چه؟ مگه تو آهن ربایی یا خدای ناکرده اونا آهن دارند؟!

  موافق(0)مخالف(0)
 8. اشکار

  من متولد 14 اسفند هستم فالم چیه؟چه زنی میگیرم؟

  موافق(0)مخالف(0)
 9. تو رو که فالت را اروند گرفته بود مرد!

  موافق(0)مخالف(0)
 10. درود بر شما... گاهی دوستانم در برخی نشریات مجلات یا... فعالیتهایی از این دست برای همکاری از من دعوت می کنند که نظر لطف شونه... یادداشت شما تلنگری به من زدکه از این فرصتها برای طرح مباحص مربوط به محیط زیست استفاده کنم... از همین فردا برای پیشنهاد و راهکار خوب شما اقدام می کنم... دو تا روزنامه قدس و خراسان به قولی بیخ گوشمه... حتما اقدام می کنم.... ممنون از راهنمایی تون. به پشتیبانی و کمک فکری شما دلگرم خواهم بود. مگه نه؟ البته بذارید مثل خودتون بگم: شما هم کمکم می کنید. نمی کنید؟

  پاسخ:

  حتمن می کنم! نمی کنم؟

  موافق(0)مخالف(0)
 11. فلورا

  نیره جان،
  این دو تا روزنامه که نام بردی شدیدن،"ا.ن" ی هستندها.
  با امثال "ملاباجی"ِ مهار بیابانزایی همکلام نشی؟!

  امیدوارم از این شوخی نرنجی دوست خوبم
  برات آرزوی موفقیت دارم.

  موافق(0)مخالف(0)
 12. فلورا جان! این روزنامه ها هر چی هستند حداقلش تو همین مشهد ما تو همه سازمانها و ادارات و هر جا که فکرشو بکنی هست و ... مهم اینه که ما می خواهیم درباره محیط زیستمون حرف بزنیم و تلاش کنیم اطلاع رسانی وگرنه من خودم تو انتخاب روزنامه برای مطالعه نظرات خودم رو دارم ولی شرایطی هم وجو داره که می تونم از ظرفیت این دو روزنامه برای پیشبرد این موضوع استفاده کنم. ضمن این که محیط زیست موضوعی حیاتی ومهمه و ...

  موافق(0)مخالف(0)
 13. به نظر من هم باید از همه ی ظرفیت های موجود برای ارتقا فرهنگ محیط زیستی شهروندان بهره گرفت.
  درود ...

  موافق(0)مخالف(0)
 14. http://mohammaddarvish.com/desert/archives/3517 is great! you have many fans in my country.

  موافق(0)مخالف(0)
 15. ELC

  A thoughtful opinion and ideas I will use on my blog. You've obviously spent a lot of time on this. Thank you!

  موافق(0)مخالف(0)
 16. You made various good points there. I did a search on the theme and found nearly all persons will consent with your blog.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید