طلوع در پله هفتاد و ششم دوباره آلوده شد!

برنامه طلوع و بحران آلودگی هوا

    فردا در بیست و هشتمین روز از دی ماه 1391 – یک روز مانده به دوازدهمین سالروز اعلام روز ملی هوای پاک – دوباره به سراغ موضوع داغ آلودگی هوا رفته‌ام و در هفتاد و ششمین برنامه محیط زیستی طلوع در شبکه چهارم سیما، از حدود ساعت 8:15 صبح ، خواهم کوشید تا ابعاد گوناگون این مرگ خاموش را واکاوی کنم. مهمان من در این برنامه، وحید نوروزی، مرد رسانه‌ای تیم قالیباف در شهرداری تهران است که اینک در سمت مشاور محیط زیست سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران و مسئول صدور مجوزهای ورود به محدوده طرح ترافیک انجام وظیفه می‌کند.

    مطابق معمول، شماره پیامک 3000044، آماده دریافت نظرات، انتقادها و پیشنهادهای سازنده شما است.

    تلاش می‌کنم تا در این باره از متهم شماره یک در بروز بحران آلودگی هوا نیز رونمایی کنم! به ویژه آن که چند روز پیش دکتر یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران برای خاتمه دادن به بحث داغ این روزها، یعنی تعیین سهم کیفیت سوخت خودروها در تشدید آلودگی هوای کلان‌شهرهای ایران گفت : «بنزین‌های تولید داخل، از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا، برای بررسی به یک مرکز پژوهشی مستقر در آلمان فرستاده شد. نکته نخستی که در این بررسی‌ها مورد توجه قرار گرفت عدد اکتان بنزین‌های تولیدی بود. این آنالیز نشان داد که عدد اکتان بنزین‌های معمولی و سوپر ساخت داخل به ترتیب ۸۳ و ۹۵ است.» معنی سخن این مقام مسئول آن است که بنزین سوپر ایران، از کمینه استاندارد قابل قبول (یعنی عدد اکتان 95) برخوردار است؛ اما بنزین معمولی که بیش از 98 درصد مصرف داخلی از آن نوع است ، با اکتان استاندارد جهانی، دست کم 12 واحد فاصله دارد. واقعیتی که آشکارا نشان می‌دهد نگرانی از سهم بنزین‌های بی‌کیفیت در تشدید آلودگی هوا، بی مورد نیست. به ویژه اگر بخش دیگری از اطلاع رسانی دکتر رشیدی را دقت کنیم که گفت: در این بررسی میزان ترکیبات آروماتیک موجود در بنزین ( شامل بنزن، تولوئن و زایلین) که همان مواد سرطان‌زای خطرناک محسوب می‌شوند، بین دو تا سه برابر آن چیزی بود که باید در یک سوخت با استاندارد یورو 4 وجود می‌داشت!

    به دیگر سخن، بر بنیاد کلام این مقام مسئول، کیفیت سوخت بنزینی که هم‌اکنون در خودروهای داخلی استفاده می‌شود، هم از نظر عدد اکتان و هم از نظر مواد سرطان‌زا به هیچ وجه استاندارد نیست و باید نگران وضعیت پیش آمده بود.
با این وجود، یک استاد داشگاه صنعتی شریف به نام دکتر وحید حسینی، اطلاعات تازه‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد، ابعاد نگرانی، می‌تواند بسیار بیشتر از آنی باشد که یوسف رشیدی تلاش در بیانش داشت!
او می‌گوید: میزان گوگرد موجود در سوخت بنزین حدود 180 پی پی ام و گوگرد موجود در سوخت گازوئیل 8 هزار پی پی ام است، در حالی که استاندارد سوخت پاک 50 پی پی ام و استاندارد سوخت بسیار پاک 15 پی پی ام است! یعنی: در حالی که کیفیت بنزین مصرفی از این منظر، 360 درصد بدتر از استاندارد است، در مورد گازوئیل، این رقم 16 هزار درصد خطرناک‌تر از وضعیت استاندارد سوخت پاک است! بدیهی است اگر این مقایسه را با سوخت خیلی پاک انجام دهیم که در اغلب کشورهای اتحادیه اروپا مصرف می‌شود، احتمالاً خوانندگان این سطور دچار یأس فلسفی خواهند شد! نخواهند شد؟
و البته ابعاد نگرانی‌ها به همین جا هم ختم نمی‌شود، چرا که قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر علی محمّد شاعری، حجت را تمام کرده، ضمن رد ادعای دکتر یوسف رشیدی، اعلام کرد: میزان بنزن موجود در بنزین پنج برابر حد مجاز است و نه دو تا سه برابر!
در چنین شرایطی، هادی حیدرزاده، رییس ستاد محیط زیست شهرداری تهران – که به دنبال اعلام موجودیت یک ائتلاف بزرگ برای دستیابی به هوای پاک است – هم خبر می‌دهد که فقط از منظر آلاینده‌های خروجی از منابع متحرک سالانه هر تهرانی باید سنگینی بیش از 200 کیلو مواد آلاینده را در هوای شهری که در آن نفس می‌کشد، تحمل کند ! مواد آلاینده‌ای که بین 200 تا 16 هزار درصد خطرناک‌تر از آن چیزی است که باید باشد!
و البته این در شرایطی است که در این محاسبه، خطر ذرات معلق ناشی از سوخت مازوت را که مصرف روزانه‌اش در تهران به شصت میلیون لیتر می‌رسد ، درنظر نگرفته‌ایم!
با این وجود و در چنین وضعیت بحرانی که همه‌ی مسئولان و متخصصان، از وخامت کیفیت سوخت داخلی به شدت انتقاد کرده و ابراز نارضایتی می‌کنند، علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت با رد تولید بنزین آلوده و آلاینده در پتروشیمی‌ها، از آغاز عرضه و توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 و 5 در برخی از کلان‌شهرهای کشور خبر می دهد و به صراحت می‌گوید: عامل آلودگی هوای تهران بنزین آلوده نیست!
به راستی چنین ناسازه‌های شگفت‌آوری را در چه کشور دیگری می‌توان سراغ گرفت؟ اگر سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی کیفیت هوای ایران، مؤسسه استاندارد، شرکت کنترل و کیفیت هوای تهران، دانشگاه صنعتی شریف و دیگر نهادهای مسئول، اجرایی و پژوهشی را قبول داریم که باید مسئولین وزارت نفت پاسخگو باشند و اگر همه دارند اشتباه می‌گویند و این مسئولین وزارت نفت هستند که واقعیت را اعلام کرده‌اند، چرا نهادهای نظارتی و بازرسی به وظایف خود درست عمل نکرده و مردم را از این بلاتکلیفی نجات نمی‌دهند؟ آنچه که مسلم است، مردم تهران، مشهد، اراک، اصفهان، تبریز، اهواز، کرج و … در حال جان دادن هستند و خسارت آلودگی هوا به 18 میلیارد دلار در سال رسیده است ؛ در این که شکی نداریم! داریم؟ چرا سالانه 10 درصد از این رقم را برای مهار و ریشه‌کنی جدی این بحران هزینه نمی‌کنیم؟
آیا این درخواستی بزرگ یا پرسشی غیر قابل پاسخ است؟!

    فردا در طلوع درخواهیم یافت که این درخواست تا چه اندازه بزرگ است! همچنین بعدازظهر فردا نیز خود را به جمع مردم صمیمی و طبیعت دوست کازرون خواهم رساند تا در تالار این شهر و به همین مناسبت از راهکارهایی سخن بگویم که می‌تواند بحران آلودگی هوا در ایران را به کمینه برساند.

 

7 فکر می‌کنند “طلوع در پله هفتاد و ششم دوباره آلوده شد!

 1. پامج

  أمان از اين حقوق شهروندي افسونگر كه ما را به سراشيبي و نابودي ميكشاند، براي دولتي كه جان شهروندانش كمترين ارزش را با خود يدك ميكشد. . . .

 2. سجاد

  در اقدامی واقع بینانه روز هوای پاک از تقویم ملی حذف شد.
  راه حل آلودگی تهران: آقا پایتخت را به مکانی دیگر انتقال دهند.

 3. مریم

  سلام جناب مهندس درویش من یکی از مردم کازرونم که امروز در تالار حضور داشتم و شاهد سخنرانی هاتون بودم حرف های شما واقعا منو تحت تاثیر قرار داد. خواستم بیام باهاتون صحبت ولی اطرافتون خیلی شلوغ بود. من یکی از شهروندان عادیم یه دانش اموز پشت کنکوری شاید هیچ کاری ازم بر نیاد ولی میخوام بهم بگین واسه حفظ محیط زیستم باید چکار کنم؟ باور کنین امروز با حرفای شما قلبم اتیش گرفت از این همه بیخبری از محیط اطرافم از این همه غفلت ولی از امروز تصمیم گرفتم واسه حفظ محیط زیستم بجنگم.با ارزوی داشتن کشوری سبز

 4. حمیدرضا بهرامچی

  سلام آقای درویش
  چندین و چند بار روش خود رادر مورد کاهش آلودگی هوا مطرح کرده ام ‎‏ْ‎‏ٍٍ, ولی کو گوش شنوا !
  امیدوارم شما روشم را بخوانید و اهمیت دهید .
  در درجه اول باید این دود موجود در هوا را بصورت ” زباله ” ببینیم .
  مطمئنا هیچکس انتظار ندارد زباله های موجود در سطح شهر به کمک باد و باران جمع آوری بشه ! حتی مطرح کردن آن خنده دار است .
  پس چطور انتظار داریم این حجم عظیم دود و آلاینده های موجود در هوا همیشه به کمک باد و باران جابجا و جمع آوری بشه ؟!
  حرف من اینه :
  یا آلاینده ها اصلا نباید از خودروها متساعد شوند و یا اگر شدند حتما و حتما میبایست دقیقا در فاصله چند سانتی متری خروجی لوله اگزوز خودروها توسط مکنده هایی مجهز به فیلتر , مکنده شوند و فرصت منتشر شدن در هوا را نداشته باشند .
  نظر شما چیست مهندس ؟ آیا طرح من حداقل به عنوان یک طرح خام قابل بررسی هست یا خیر ؟
  با تشکر .

 5. نادر ضرابیان

  سلام
  درارتباط با برنامه طلوع با حضور شما و آقای نوروزی به دو سه نکته اشاره می کنم که برای من جالب بود:
  این برنامه از معدود برنامه هایی بود که کارشناسان مردم را دراز نکرده و مورد توهین وتحقیر قرار ندادند و تلاش کردند که کمی عمیق تر وریشه ای تر به مورد آلودگی هوا بپردازند.
  آقای وحید نوروزی در زمانی که مسوولیت سازمان معاینه فنی را به عهده داشتند در مصاحبه هایشان تاکید می کردند که عامل اصلی آلودگی هوا، تنظیم نبودن موتور خودروهاست و مردم را تهدید می کردند که اگر برای معاینه فنی مراجعه نکنند پلیس با آنان برخورد جدی خواهد کرد چرا که سلامتی مردم در اولویت است ولی در برنامه شاهد بودیم که ایشان صریح اعتراف کردند که خودروهای ساخت داخل به دلیل تکنولوژی قدیمی حتی در صورت تنظیم بودن و استفاده از بهترین بنزین، عامل اصلی آلودگی هستندو فرمودند که حمل ونقل عمومی در شرایط عادی با بحران روبروست و اگر مردم تصمیم بگیرند که از خودرو شخصی استفاده نکنند به هیچ وجه جواب گو نخواهد بود.
  سال هاست مردم در گفتگوهای روزمره بین خودشان در مورد آلودگی هوا به همان مواردی اشاره می کنند که کارشناسان محترم در برنامه طلوع از آن ها اسم بردند.
  برای خاموش کردن آتشی که در پای درخت برافروخته شده است باید توجه خود را به کانون آتش جلب کنیم نه برگ های در حال سوختن.
  شاد و پایدار باشید

 6. ایرانی

  با نظر آقای بهرامچی موافقم اگه بشه اینو اجرا کرد تحول بسیار جالبی خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.