سه سال دویدن با پای برهنه!

 آنهایی که با دستگاه‌های ورزشی موسوم به تردمیل، چند متری پابرهنه دویده‌اند، می‌دانند که چه کار طاقت‌فرسایی است بدون استفاده از کفشی مناسب، ورزش کردن! وای به حال زمانی که بر روی زمین و در شرایطی طبیعی، بدون لباس و کفش مناسب مجبور به دویدن شوی!

    و این درست همان کاری است که که در این دیار، روزگاری سپهر سلیمی، یاسر انصاری، ناصر کرمی، مژگان جمشیدی، مهدی اشراقی، الهه موسوی، حمیدرضا میرزاده، هومان خاکپور، احسان محمدی و … انجام داده و می‌دهند …
و اینک می‌خواهم از دونده‌ای بگویم که سه سال است نفس کم نیاورده و به زخم پاهای تاول‌زده‌اش هم توجهی نکرده و همچنان تخت گاز می‌دود …
سه سال از ورود پایگاه اطلاع رسانی زیست بوم به دنیای مجازی می‌گذرد. بی شک زایش هر رسانه، می‌تواند رخدادی مثبت و شناسه‌ای بر تکامل و نشاط جامعه‌ی مدنی باشد؛ به ویژه اگر موضوع اصلی و دغدغه‌ی نخستین آن رسانه، محیط زیست هم باشد. چه، پرداختن به موضوعات محیط زیستی خود یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در جوامع مدرن امروز به شمار می‌آید و نشان می‌دهد که مردم آن جامعه از کمینه‌ی رفاه برخوردارند که این مجال را دارند تا به مسایلی اساسی‌تر چون کیفیت زیست دیگر زیستمندان ساکن در سرزمین‌شان در حوزه‌ی جانوری و گیاهی هم بپردازند.
چنین است که هر فعال اجتماعی، هر شهروند مسئولیت‌پذیر و هر متخصصی در حوزه‌ی محیط زیست باید از خبر شنیدن کهنه‌تر شدن فعالیت یک رسانه‌ی سبز دچار شور و شعف شود و آن را نشانه‌ای از بالندگی جامعه‌ای بداند که در آن زندگی می‌کند و دوستش دارد.
اما حقیقت این است که زیست بوم در شرایطی سه سالگی خود را جشن می‌گیرد که هنوز عمر هیچ رسانه‌ی محیط زیستی در این دیار، دو رقمی نشده است! غم‌انگیزتر آن که حتی اینک دیگر نشانی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های اطلاع‌رسانی محیط زیستی، چون سبزپرس و ایرن هم نیست که از مرداد 1387 آغاز به کار کردند و اگر امروز زنده بودند، باید خود را برای جشن تولد شش سالگی‌شان مهیا می‌کردند! به سخنی ساده‌تر، کودکان محیط زیستی ما در حوزه رسانه، انگار پیش از ورود به دبستان در همان مقطع پیش دبستان، به دلیل شرایط دشوار اجتماعی چاره‌ای جز ترک تحصیل و کاویدن راهی دیگر برای ماندگاری و کسب یک لقمه روزی حلال ندارند! دارند؟
از همین روست که برای زیست بوم هم نگرانم … زیست‌بومی که البته این روزها خوب می‌نویسد و خوب دامنه‌ی فعالیش را گسترش می‌دهد و حتی در تلاش است تا مخاطب غیر فارسی زبان را هم متأثر سازد. احسان محمدی عزیز هم به رغم مشغله‌های فراوان و تحمل حضور در دادگاه‌های جورواجور فرهنگی و رسانه‌ای! حتی کوشیده است تا علاوه بر انتشار مقالاتی دست اول، به کمک همکارانش ترجمه‌ی آثار برتر محیط زیستی جهانی را هم در دستور کار زیست بوم قرار دهد.
اما به هر حال همه می‌دانیم که زیست بوم روی کاکل احسان محمدی می‌چرخد، همانگونه که سبزپرس، مدیون شادروان یاسر انصاری بود و حیات ایرن به ناصر کرمی مرتبط! و تا زمانی که این پایگاه‌های اطلاع رسانی نتوانند صاحب یک تیم قدرتمند رسانه‌ای و سامانه‌ای درآمدزا شوند، متأسفانه چشم‌انداز آینده چندان امیدوارکننده نیست و این پاهای برهنه سرانجام تاول‌هایی دردناک خواهد زد …
به نظرم، ارتباط این رسانه‌ها با یک فعالیت غیردولتی محیط زیستی و پیوند عملی‌تر ایشان با یک یا چند سمن محیط زیستی شاید بتواند چشم‌انداز پایدارتری بر روی چنین فعالیت‌های ارزشمند و روشنگرانه‌ای بگشاید و دوام آنها را وابسته به فرد نسازد. افزون بر آن، دولت‌ها هم باید بدون هیچ چشمداشتی به چنین حرکت‌های فرهنگی و بالنده‌ای کمک کنند و یا آنکه دست‌کم چوب لای چرخ فعالیت‌شان نگذارند. راه‌اندازی سامانه‌ی الکترونیکی جامعه محیط زیست ایران ، در همین راستاست که توسط سازمان حفاظت محیط زیست راه‌اندازی شده است.
به امید گرفتن جشن یکصدسالگی زیست‌بوم توسط نوه‌های احسان محمدی عزیز …
آمین …

موافق(0)مخالف(0)

۷ Comments

 1. هانی

  آقای درویش اخبار محیط زیست جز مرثیه سرایی برای طبیعت و ذکر مصائب چیز دیگری نیست. برای همین نیز مردم استقبالی از رسانه های که مطلوب شماست بعمل نمی آورند و این گونه رسانه ها در برابر واقعیتهای عریان جامعه پایدار نمی مانند.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. حميد

  متاسفانه بعد از تغيير مديريت در سازمان محيط زيست وهمينطور دولت هنوز رويه هاي غلط قبلي اصلاح نشده.باوجود وضعيت تنش ابي در كشور هنوز سد سازي ها ادامه دارد و سازمان محيط زيست به وظيفه اش در خصوص توقف سدسازي ها عمل نكرده.وزارت نيرو هم كه هنوز طرفدار سد سازيه با اين وجود نمي توان انتظار بهبود محسوسي را داشت. اين مصاحبه معاون وزيره كه تازه مي خواهند قبل از شروع سد سازي مجوز زيست محيطي بكيرند.نيست كه تا الان بعد ساخت سد مي كرفتند.

  http://www.binanews.ir/news50582.html

  موافق(0)مخالف(0)
 3. سلام بزرگوار: عيدتان مباركباد.بنام پروردگارمحمد ص پيامبرصلح ودوستي
  اميدوارم همواره همراه خانواده مكرم با صلح ودوستي وآرامش وشادكامي زندگي كنيد.
  هزاران راز را در من نهفتی
  ولی در گوش من اینگونه گفتی
  ز احمد تا احد یک میم فرق است
  جهانی اندر این یک میم غرق است
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم
  ضمنا ستون طنز ما بقرارشد نقدونظرتان براي ما بارارزشترين است

  موافق(0)مخالف(0)
 4. ضمنا قبلا هم بعرض رساندم كه به حنابعالي همواره افتخار ميكنم. استاد عزيز بنده بزودي خبرگزاري چيچست نيوز را راه اندازي ميكنم. همچنين دختر بنده دانشجوي داروسازي شهرمان است ودبير وموسس كانون حاميان محيط زيست دانشگاه علوم پزشكب ميدانم يحتمل سرتان شلوغ است لاكن اگر مقدور بود با وبلاگ گروح حاميان دانشگاه بنشاني ذيل لينكشان كنيد بهترين روحيه است آنها شمارا لينك كرده اند. درمورد درياچه مطالب ونظزاتتان را دنبال ميكنيم ودستتان را ميبوسيم استاد عزيز.پيروز و موفق باشيد.
  http://umsumohitzist.blogfa.com/

  موافق(0)مخالف(0)
 5. مه لقا کاشفی

  با سلام
  البته انهائی که سالها با پای برهنه دویدند مانند همان هائی که شما بردید منتظر بودند تا افرادی برمسند کارها بنشینند و تغییرات اساسی ایجاد کنند اما چنین نشده است و پا برهنگان خسته از پای می نشینند .اقای مهندس انتظار ما از شما بیش از این ها است .دفتر مشارکت مردمی باید مردمی تر عمل کند و در اتاق ها را بر روی مراجعینی که به سازمان می ایند باز بگذارد .حداقل هفته ای یک روز

  موافق(0)مخالف(0)
 6. سلام
  من در شمال شرق کشور مرز خراسان شمالی با کشور ترکمنستان زندگی می کنم. خیلی علاقه مند به طبیعت هستم. با شما در یک کارگاه آموزشی در تاریخ 25 اردیبهشت در پارک ملی گلستان آشنا شدم. خیلی دوست دارم در زمینه حفظ منابع زیستی و طبیعی کمک و فعالیت کنم . لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

  موافق(0)مخالف(0)
 7. سامیه

  میدونید جناب درویش از بس هر روز مسایل مختلف و سطحی مثل زادآوری و مبارزه با شادی رو مقامات مختلف عنوان میکنن که دیگه فضای فکری برای پرداختن و اموزش به محیط زیست باقی نمیمونه.

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید