چرا ژاپن، ایران نیست؟!

این تصویر را نگاه کنید تادریابید چرا نظم ژاپنی‌ها در جهان زبانزد است؛ چرا تولید ناخالص داخلی‌شان از مرز ۵ تریلیون دلار می‌گذرد و چرا دومین قدرت بزرگ اقتصادی جهان هستند؟ در حالی که در کشوری زندگی می‌کنند که متجاوز  از ۱۵۰۰ بار در سال می‌لرزد و مساحتش از دو سوم کشورهای جهان کوچک‌تر است!

بی ربط:
یک هفته است که همه چیز در شهرستان فیروزکوه تقریباً فلج شده است؛ زیرا چندین رخداد زلزله با قدرت ۲ تا ۳٫۵ ریشتر را تجربه کرده است؛ رخدادی که برای ژاپنی‌ها چیزی شبیه لطیفه یا قلقلک صبحگاهی است!

بی‌ربط‌ تر:
ژاپن حدود یک پنجم ایران مساحت دارد؛ دو برابر ایران جمعیت دارد؛ یک ده هزارم ایران منابع طبیعی و سوخت‌های فسیلی دارد و حدود ۴۰ برابر ایران تولید ناخالص داخلی دارد!

79 فکر می‌کنند “چرا ژاپن، ایران نیست؟!

 1. به یاب

  سلام دوباره به درویش

  من سالها به این نتیجه رسیده بودم که خدا ایران رو دوست نداره. اما الان میدونم ایران اینجوریه و ۵۰۰ ساله که رو به افوله چون خود ایرانیها اورا دوست ندارند. در طول تاریخ همیشه ایران از خیانت یک ایرانی ضربه خورده.

 2. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » چه می‌کنند این شالیکاران ژاپنی! نمی‌کنند؟

 3. شاهد

  سلام.ژاپن بیشتراز این پیشرفت میکنه چون آدمایی مثل ما نداره که وقتشونو سر حرفای بی ربط وبی اساس تلف کنن.ماها ایران رو باژاپن مقایسه نکنیم فقط وفقط خودمونو بایه ژاپنی مقایسه کنیم.حالاعمق فاجعه رودیدید؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ:

  می خواهی عمق فاجعه را ببینی برادر من؟ سری به اینجا بزن:

 4. VCB

  سلام
  به نظر من روند پیشرفت ژاپن با وجود تمام برتری های ما از لحاظ منابع بسیار متفاوت بوده. ما مثل ژاپن (البته بعد از جنگ جهانی۲)جزو کشورهای مستعمره و زیر سلطه آمریکا بودیم اماسرمایه داران آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپنی که “تصمیم به پیشرفت” گرفته بود رفتند ولی آمریکا به ایران به عنوان کشوری نگاه میکرد(و میکنه)که نباید پیشرفت کند(همچنین عموم مسلمانان)…
  در هر صورت شما حاضرید که مثل ژاپن پیشرفت کنید اما زیر پرچم ذلت آمریکا باشید؟
  آیا بهتر نیست که آزادو آزاده باشیم ولی آرامتر پیشرفت کنیم؟؟؟؟؟؟؟ (هرچند که اگر زیر سلته آمریکا هم باشیم مثل قبل پسرفت خواهیم داشت)

  پاسخ:

  ژاپن زیر پرچم ذلت آمریکا است؟ آیا درست می خوانم؟!

 5. فروغ

  سلام. ااااااااااااااااااااااااااااااااااا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  چقدر نظر!!!!!!!!
  تا حالا این همه نظر رو یه جا ندیده بودم.
  🙂 هر چی می خوندم تموم نمی شد .
  من میگم بیاین از خودمون شروع کنیم. خودمون رو باور داشته باشیم.ما می تونیم مثل ژاپنی ها بشیم دیر و زود داره ولی ….
  تا دیر نشده… بعد ها دیگه فایده ای نداره

 6. محمد درویش نویسنده

  آفرین بر شما فروغ عزیز … نباید ناامید شد.
  باید این تلنگرها زده شود تا یادمان بیافتد که :
  مانده تا برف زمین آب شود …
  درود.

 7. VCB

  بله شما ظاهرا اخباره مربوط به کارهای سربازان آمریکایی در ژاپن را ندیده اید
  خب از لحاظ اقتصادی هرچند که خیلی بالا هستند ولی تا چند سال حتی توسط ژنرال های آمریکایی اداره میشد (منظورم سرپرسته)خب این هم نتیجه تسلیم بی قید و شرط در برابر امریکاست دیگه….
  به این نمیگن ذلت؟؟پس چی میگن؟

 8. شاهد

  سلام عزیزدل برادر.می دونی من اهل کجام؟من همه این چیزارو هردفعه که به وطنم میرم میبینم.من یه همچین جایی بزرگ شدم,اما وقتی وضع خودم روباپدرمادرم وحتی چندسال قبل خودم مقایسه میکنم هزار مرتبه شکر گذار خدا میشم.ازهمین جاشما رودعوت می کنم بیایید من بدتر ازاینارو بهتون نشون میدم اما باید قول بدید براآبادکردن اینجور جاها بهم کمک کنید وازانجام هیچ کاری دریغ نکنید,هیچ کاری.به امیدایرانی آباد.

 9. غزاله

  می بخشید جناب مهندس . این نظر اشتباهی بود . فکر کردم نظرات عبداللطیف اینجا بوده که قایم شده ! اما اینجا نبوده . بوده ؟

 10. VCB

  این چیز هایی که من گفتم برای قبلا بود امایکی در مورد حضور نظامیان امریکایی در جزایر ژاپن و دیگری وابستگی سیاسی به امریکا مواردی هستند که الان وجود دارند…

 11. محمد درویش نویسنده

  الان نیروهای آمریکایی در ایتالیا، فرانسه، انگلستان، کانادا، استرالیا، برزیل، آرژانتین، عراق و … مستقر هستند و آمریکا در بسیاری از نقاط جهان نیرو و مستشار نظامی دارد! حتا در قلب روسیه. آیا این می تواند ملاک خوبی برای وابستگی و خودفروختگی دولتها باشد؟ در مورد وابستگی سیاسی هم که تقریباً ۸ کشور صنعتی وضعیتی مشابه دارند. هر چند که وابستگی سیاسی انگلستان به آمریکا و نزدیکی این دو کشور به مراتب بیشتر از ژاپن است. آیا انگلیسی ها هم دست نشانده آمریکایی ها و خودفروخته و تحقیر شده هستند؟
  ملتی می تواند ادعای استقلال کند که شعارش: “توسعه علمی، شرط بقا” باشد. یعنی باید سهم تولیدات ثانویه به نسبت مواد خام در سبد صادراتی اش بیشتر باشد. آیا ما چنین هستیم یا ژاپن برادر من؟
  درود …

 12. VCB

  مفهوم آزادی چیست؟
  آزادی در لغت معادل «حریه»، «freedom» و «liberty» است، واژه‌ای است که در مدت کوتاهی در واژگان سیاسی مردم به صورت پررنگی جا گرفته. پ
  بعضی از مهمترین مصادیق آزادی سیاسی از دو منظر لیبرال و اسلامی:
  این مصادیق:

  ۱٫حق انتخاب حاکم(!)
  ۲٫ حق رأی و تعیین سرنوشت ۳٫آزادی بیان و قلم ۴٫آزادی احزاب، انجمن و تشکیل اجتماعات ۵٫ آزادی و حق انتخاب شدن ۶٫آزادی عقیده را شامل می شوند.
  http://www.asriran.com/files/fa/news/1387/2/7/92285_191.jpg

 13. بازتاب: مهار بیابان زایی » بایگانی » مجید مخدوم: ستاد محیط زیست و توسعه پایدار 18 ماه است که تشکیل جلسه نداده!

 14. سهیلا

  چون وقتی کودک بودیم کسی به ما نگفت قانون چیست ، محیط زیست چقدر ارزشمند است، انسان چگونه میتواند هم نیک باشد و مرحم بزند و هم بد باشدو زخم برساند ، اینها را حتا پدرانمان نیز نمیدانستند و این اندک دلسوزی و علاقۀ من به طبیعت وحیوانات چیزیست که از کودکی مرا در خود آمیخته ولی کسی نیاموخته. همین حالا نیز هر چه اخطار و جریمه و حکم است ، مال عوام است و خود مسئولان با سوء استفاده از موقعیتشان خطا کرده اند و به راحتی گذشته اند و دقیقن همین هاست که ایران را ایران میکند و ژاپن را ژاپن

 15. محمد درویش نویسنده

  و البته همین دانستگی هاست سهیلا خانم که این امید را در دل مان زنده نگه می دارد که نسل فردا بهتر از ما عمل کند و ایرانی بسازد سزاوار نام بلندش.
  درود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *